Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Jonio

Anëtar i Respektuar
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Hulumtimet

Po çfarë i ngjiteni pas këtij VIP-u, mor?

Nuk i lejohet askujt, e as mua, por ti si duket nuk
e sheh se ke dalë totalish jashta binarëve?
Nuk din ma si ta shprehësh mllefin! Qetësohu
pakë, merre një gotë ujë dhe vjen në vete!

Ore zotni nuk kam mllefe une.As kam ofenduar kend ketu,as kam shar,edhe jam shume ok me kete gje.
Por nuk eshte e drejte qe dilini edhe hidhni poshte keto figura me disa pseudo supozime.Te jesh totalisht i bindur ti edhe shoket e tu ketu,nese keto gjera jane te verteta do ish nje pafundesi informacioni ne median e shkruar apo edhe ate vizive.Mos u kapni pas ketyre gjerave pa vlere,kur shume mire e dini ju te gjithe bashke se kush eshte Nene Tereza,edhe pse nuk doni ta pranoni per shkak se ajo i perkiste nje besimi tjeter.Kjo nuk eshte nje aryse per te folur fjale vend e pa vend,ku ti e din fare mire se ka njerez shume her me te zgjuar edhe me te shkolluar se ti edhe une,qe mund te kerkojne edhe gjejne informacione nese ajo ka qene apo nje hajdute.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Hulumti

Ore zotni nuk kam mllefe une.As kam ofenduar kend ketu,as kam shar,edhe jam shume ok me kete gje.
Por nuk eshte e drejte qe dilini edhe hidhni poshte keto figura me disa pseudo supozime.Te jesh totalisht i bindur ti edhe shoket e tu ketu,nese keto gjera jane te verteta do ish nje pafundesi informacioni ne median e shkruar apo edhe ate vizive.Mos u kapni pas ketyre gjerave pa vlere,kur shume mire e dini ju te gjithe bashke se kush eshte Nene Tereza,edhe pse nuk doni ta pranoni per shkak se ajo i perkiste nje besimi tjeter.Kjo nuk eshte nje aryse per te folur fjale vend e pa vend,ku ti e din fare mire se ka njerez shume her me te zgjuar edhe me te shkolluar se ti edhe une,qe mund te kerkojne edhe gjejne informacione nese ajo ka qene apo nje hajdute.

Mbi të gjitha që the, një po të besoj: se nuk ke ofenduar dhe sharë askend!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Keta studiuesit shume te vonshem qenkan, e ka thene Enver Hoxha para 40 vjetesh kete studimin e tyre lool

Enver Hoxha e ka thene, e ka bere mjaft, edhe per Gjergj Fishten, e dhjetra e dhjatra te tjere. Sa qe, as per te vdekur nuk e lane rehat duke ja tretur ne lum edhe eshtrat.
Tani nuk eshte E. Hoxha qe kerkon te perule dhe te zhduke figura shqiptare me fame boterore, jane ca hoxha te tjere faqezi. Por historia do ti fuse, si gjithmone, ne listen e plahrave shqiptar.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Pe: Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një h

Thjesht, fanatizmi i tepërt nuk e len askend
ta besojë të vërtetën.
S"kam c"te shtoj me teper,ju vete i nderuar duke mbrojt nje teori te tille,apo duke i dhen qofte dhe me te te voglin perioritet,qe kjo ka mundesi te jete e vertet ,sipas jush e artikullit ne fjale vertetoni perfundimisht frazen ,qe po ju vete keni pohuar me siper,shume me vend...:)
Gjithe te mirat ,,!!

 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Ishte sarkazem ajo qe shkrova ne fillim.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por n

S"kam c"te shtoj me teper,ju vete i nderuar duke mbrojt nje teori te tille,apo duke i dhen qofte dhe me te te voglin perioritet,qe kjo ka mundesi te jete e vertet ,sipas jush e artikullit ne fjale vertetoni perfundimisht frazen ,qe po ju vete keni pohuar me siper,shume me vend...:)
Gjithe te mirat ,,!!


E cilën teori po mbroj unë?

Apo i ke problem të ballafaqohesh me argumentet
e sjella nga shkencëtarë të ndryshëm se ajo
lere që nuk ieshte e shenjtë, por edhe ishte një person
ï keq! Nuk të besohet e dij! Këtu qëndron fanatazmi
që unë ceka, që iu është mbjellë nëpër koka përmes
propagandave të ndryshme...

Hajde me t'mira edhe ty!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

(Me 25 Tetor 1985) Me rastin e 40-vjetorit tё themelimit tё OKB ishin ftuar shumё personalitete botёrore pёr tё nderuar kёtё Organizatё dhe pёr tё mbajtur fjalime. Folёsja kryesore nё kёtё pёrvjetor jubilar ishte Nёnё Tereza. Sekretari i pёrgjithshёm i Organizatёs sё Kombeve tё Bashkuara nё New York , Perez de Cuellar e paraqiti Nёnёn Terezё. Ai tha: “Kjo ёshtё Asamblea e fjalёve. Disa ditё mё parё kishim kёtu burrin mё tё fuqishёm nё botё. Sot kemi nderin dhe kёnaqёsinё tё kemi nё Asamblenё tonё gruan mё tё fuqishme nё botё. Mendoj se nuk ka nevojё t’ua paraqes se kush ёshtё. Ajo ka nevojё pёr vepra dhe jo pёr fjalё. E pohoj kёtё me bindje tё plotё se Nёnё Tereza ёshtё mё shumё se Unё, mё shumё se tё gjithё ne. Ajo ёshtё Kombet e Bashkuara. Ajo ёshtё paqa nё botё”.

Nёnё Tereza: “Jemi mbledhur kёtu se bashku pёr tё falenderuar Zotin pёr punёn e mirё 40-vjeçare tё Kombeve tё Bashkuara.Ndёrsa po e fillojmё kёtё vit paqeje tё lutemi sё bashku pёr paqe. Punёt qё bёhen me dashuri janё punёt e paqes. E themi sё bashku sepse vetёm tё bashkuar mund tё fitojmё paqen e Zotit.
O Zot na jep fuqi per t’u shёrbyer njerёzve kudo nё botё,
Atyre qё jetojnё dhe vdesin nga varfёria dhe uria.
Nёpёrmjet duarve tona jepu atyre bukёn e pёrditshme,jepu paqen gёzimin dhe mirёkuptimin tonё.
O Zot mё jep fuqi t’u jap paqen.
Tё sjellё dashuri atje ku ka urrejtje,
Tё sjellё frymёn e pajtimit atje ku gabime,
Tё sjellё harmoninё atje ku ka mosmarrveshje,
Tё sjellё tё vёrtetёn atje ku ka gabime
Tё sjellё besimin atje ku ka dyshime,
Tё sjellё shpresё, atje ku ka dёshpёrim,
Tё sjellё dritё atje ku ka terr,
Tё sjellё gёzim atje ku ka dёshpёrim,
O Zot sjellu lumturi tё tjerёve mё shumё se mua
O Zot na drejto nё rrugёn e paqes, gёzimit, dashurisё, bashkimit sepse pёr kёtё erdhi Jesu Krishti: pёr ta vёrtetuar kёtё dashuri. Zoti e deshti aq shumё botёn dhe pёr kёtё dёrgoi tek ne Jesu Krishtin djalin e tij, pёr tё sjellur lajmin e gёzimit. Ai kёrkon qё ta duam njёri-tjetrin,ashtu siç na do ai ne. Zoti na ka dhёnё pёr njё arsye tё vetme qё t’i duam tё tjerёt por edhe ata tё na duan ne. Ne nuk jemi vetёm njё numёr nё kёtё botё. Ne jemi fёmijёt e Zotit.
[copy-paste]

ps. O Zot, pse jua mbush barkun me buke idioteve qe te gjuajne me gur.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Ore nuk e di une qka e keni perzi kombin ketu !! ktu po folet per terezen ne aspektin fetare dhe jo kombetare ! pra po flitet se a ka qene e shenjet me genjeshtrat e vatikanit kinse ka sheru ajo ndonje person ! pastaj per vjedhjet qe jan bere ndoshta edhe ne emer te saje per milionat qe i kan dhan njerezit e ndryshem per shoqaten "humanitare" te saje !
Sidoqoft Tereza per kombin shqiptare ska ba asnjehere ASGJE ! biles edhe ka vet deklaru qe ndjehet indiane ! eshte varros me flamur indian ne INDI..
Qe jan ba disa ma keq se maqedont falls dhe deshirojne ne emer te X personit qe po e njohka bota tash te mburret me at fallsitet ai eshte problemi i tije/saje , por gjanat fallse fshihen let.. por mua smundet me ma mat kombsin time njerezit falls sikur disa ketu vetem pse nuk mendoj ashtu sic mendojn disa , une i kam faktet qe Tereza ska ba asgje per KOMBIN SHQIPTARE ! une i kam FAKTET QE AJO ESHTE VARROS NE INDI ME FLAMUR INDIAN DHE KA THAN QE NDJEHET INDIANE ! kurse ju skeni asgje pos fjaleve fallse sikur te ishit maqedon falls qe marrin heroj kombetare te kombeve tjera.
 

LoSsT

VIP
V.I.P
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Ku eshte ofenduar nen tereza ne ate shkrim se nuk e kuptova ? ma shpjegon njeri ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Tregohet per nje plak dervish, ecte rruges me cingare te deleve, qe i kishte vendosur ne kembe, dhe ngado qe shkonte, bente zile si delet lool. Kur e pyesnin, perse e ben kete ? Dervishi u thoshte: "Per mos me i shkel buburrecat" loool. Dhe keshtu populli i besonte se eshte i shenjte, i meshirshem aq shume, saqe ka kujdes edhe kur ec, qe te mos i shkel buburrecat. Por ne realitet, plaku naten i hiqte cingaret (keshtu i quajme ne kendej ne Kosove), dhe shkonte neper hamare dhe luante rolin e hajdutit tani. Ne fshat, kujt nuk i shkonte mendja se dervishi kete e bente lool. Kur e kapen me pele per dore qe thote populli, doli ne shesh "Shenjteria" e dervishit, i cili ishte aq i meshirshem saqe as buburrecat nuk i shkelte me kembe :D

Presim tani edhe per te "shenjten" ne fjale, se a i ka shkel buburrecat edhe kjo si dervishi, apo jo !
 

Kila

VIP
V.I.P
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Tregohet per nje plak dervish, ecte rruges me cingare te deleve, qe i kishte vendosur ne kembe, dhe ngado qe shkonte, bente zile si delet lool. Kur e pyesnin, perse e ben kete ? Dervishi u thoshte: "Per mos me i shkel buburrecat" loool. Dhe keshtu populli i besonte se eshte i shenjte, i meshirshem aq shume, saqe ka kujdes edhe kur ec, qe te mos i shkel buburrecat. Por ne realitet, plaku naten i hiqte cingaret (keshtu i quajme ne kendej ne Kosove), dhe shkonte neper hamare dhe luante rolin e hajdutit tani. Ne fshat, kujt nuk i shkonte mendja se dervishi kete e bente lool. Kur e kapen me pele per dore qe thote populli, doli ne shesh "Shenjteria" e dervishit, i cili ishte aq i meshirshem saqe as buburrecat nuk i shkelte me kembe :D

Presim tani edhe per te "shenjten" ne fjale, se a i ka shkel buburrecat edhe kjo si dervishi, apo jo !

Ore nuk e di une qka e keni perzi kombin ketu !! ktu po folet per terezen ne aspektin fetare dhe jo kombetare ! pra po flitet se a ka qene e shenjet me genjeshtrat e vatikanit kinse ka sheru ajo ndonje person ! pastaj per vjedhjet qe jan bere ndoshta edhe ne emer te saje per milionat qe i kan dhan njerezit e ndryshem per shoqaten "humanitare" te saje !
Sidoqoft Tereza per kombin shqiptare ska ba asnjehere ASGJE ! biles edhe ka vet deklaru qe ndjehet indiane ! eshte varros me flamur indian ne INDI..
Qe jan ba disa ma keq se maqedont falls dhe deshirojne ne emer te X personit qe po e njohka bota tash te mburret me at fallsitet ai eshte problemi i tije/saje , por gjanat fallse fshihen let.. por mua smundet me ma mat kombsin time njerezit falls sikur disa ketu vetem pse nuk mendoj ashtu sic mendojn disa , une i kam faktet qe Tereza ska ba asgje per KOMBIN SHQIPTARE ! une i kam FAKTET QE AJO ESHTE VARROS NE INDI ME FLAMUR INDIAN DHE KA THAN QE NDJEHET INDIANE ! kurse ju skeni asgje pos fjaleve fallse sikur te ishit maqedon falls qe marrin heroj kombetare te kombeve tjera.

Per aq kohe nuk respektoni te gjithe mos prisni tju respektojne :).....
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Per aq kohe nuk respektoni te gjithe mos prisni tju respektojne :).....

po nuk me intereson mua respekti i askujt ketu edhe une kend dua e respektoj kend dua se respektoj ! por smundesh me ma mat ti apo laur greku apo X persona ketu se sa jam kombetar une sa e dua vendin tim vetem pse se dua terezen e kalkutes ! sidoqoft as ju nuk e dini as qe ju intereson biles ! po fallsiteti qe skeni me qka mburreni tjeter pra mu mburr me diqka me vetveten para te tjereve duhet gjithsesi ta permendesh terezen para botes ( kete nuk e kam vetem me ty po ne pergjethsi si komb ) sepse fallsiteti ne pytje si maqedont.
 

Kila

VIP
V.I.P
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

po nuk me intereson mua respekti i askujt ketu edhe une kend dua e respektoj kend dua se respektoj ! por smundesh me ma mat ti apo laur greku apo X persona ketu se sa jam kombetar une sa e dua vendin tim vetem pse se dua terezen e kalkutes ! sidoqoft as ju nuk e dini as qe ju intereson biles ! po fallsiteti qe skeni me qka mburreni tjeter pra mu mburr me diqka me vetveten para te tjereve duhet gjithsesi ta permendesh terezen para botes ( kete nuk e kam vetem me ty po ne pergjethsi si komb ) sepse fallsiteti ne pytje si maqedont.
Me fal mua me akuzove per flasitet ???
njese na dhate te drejten qe te vazhdojme "luften" .....
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Per mendimin tim cmimin Nobel duhet ti jepet Bin Ladenit . Ti hiqet cmimi Nene Terezes , Biles Bin Ladeni tani eshte edhe me 720 virgjereshat, dhe po pin edhe ne lumejte e veres. Hajde popull hajde , ju duket vetja me te mencur se disa koka shteti. Katolike , Muslimane apo e pa fe, te jeni krenare qe rrespektohet dhe nderohet nga mbare bota, ne fund te fundit ka pasur gjak Shqiptari. Po ju vetem qe krenoheni kot se ju nuk keni as Zot dhe as fe. Asnje lloj feje nuk te thote te ofendon gjakun tend.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Per mendimin tim cmimin Nobel duhet ti jepet Bin Ladenit . Ti hiqet cmimi Nene Terezes , Biles Bin Ladeni tani eshte edhe me 720 virgjereshat, dhe po pin edhe ne lumejte e veres. Hajde popull hajde , ju duket vetja me te mencur se disa koka shteti. Katolike , Muslimane apo e pa fe, te jeni krenare qe rrespektohet dhe nderohet nga mbare bota, ne fund te fundit ka pasur gjak Shqiptari. Po ju vetem qe krenoheni kot se ju nuk keni as Zot dhe as fe. Asnje lloj feje nuk te thote te ofendon gjakun tend.

Pergjigje tamam tipike e te krishtereve. S'di ca paten pune ketu virgjereshat apo Bin ladeni ? Jo qe me intereson mua kjo pune por, je komplet jashte teme dhe po ngaterron gjerat. Zakonisht te krishteret keshtu pergjigjen, duke cituar virgjereshat dhe gjerat tjera ne Parajse. Tema apo hulumtimi eshte krejtesisht dicka tjeter dhe s'ka t'beje me kete cfare thua ti. Sdq, mendimet qe dikush ka per Nenen Tereze, s'ka nevoje t'ua imponoje te tjereve.


Po ju vetem qe krenoheni kot se ju nuk keni as Zot dhe as fe

Nqfs tek ju, besimtar konsiderohet ai qe beson ne shenjterine e Nenes Tereze, ta kujtoj se kjo nuk qendron tek ne, ndaj respekto edhe bindjet e kunderta :respekt:
 
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Tek pjesa e lumturimit të saj, ka po ashtu dyshime. Vatikani kishte marrë për bazë shërimin e një gruaje, Monika Besra, e cila kishte qenë duke vuajtur nga dhimbje të forta të barkut. Gruaja dëshmoi se ajo ishte shëruar pasi kishte vendosur në bark një medaljon të bekuar nga Nënë Tereza. Por mjekët kishin thënë se ajo u shërua pas barnave dhe mjekimi që ju bë asaj. Vatikani s’kishte marrë parasysh këtë.

Përkundër këtyre dyshimeve, analiza e këtyre tre profesorëve thotë se miti për altruizmin e Nenës Terezë ka pasur efektin e vet pozitiv, pasi ka nxitur nisma të mëdha bamirësie./Ekuilibri/[/B]

Dmth edhe Nena Terez paska pas mundesi si Jezusi te bej mrekulli qe ti sheroj njerezit, me nje te prekur ! Vetem nje budalla i beson ketyre thenjeive te Vatikanit . Ky fakt me jep te dyshoj pakez se cfare kane dashure Papat e Vatikanit me keto genjeshtra te thone !!!

Efekti pozitiv ne Kosove ne emer te saj eshte keqperdorure dhe sot shqiptaret muslimane jane vetdijesuar dhe nuk po mashtrohen me lehte te i dergojne parat ketyre shoqatave kinse bamirese ne emer te Nenes Terez .
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Mendoni sikur vetem per nje cast, vete keta palè studiuesish, te gjithe ne ketu ne forum, shqiptaret, pushtetaret e gjithe botes mbare te kishin ZEMREN DHE SHPIRTIN E NENE TEREZES..... eheh si do ishte njerzimi, por, une e kam thene gjithnje se vetem 1% e popullsise se planetit zoteron gjithe pronesin e rruzulit tokesor, qiellor, hapsinor, henor .... e me tutje.Jo vetem une duhet te Krenohem me Nen Terezen, por, duhet te KRENOHET MBARE NJERZIMI, ajo nuk i perket vetem shqiptareve por mbare njerzimit, per mendimin tim eshte njeriu me i madh i gjitha kohrave qe njerzimi ka nxjerr, dhe me kete personazh universal mbareboterore njerzimi mbyll nje tjeter cikel, te shohim se cfare do te ndodhi, se ndoshta duhet te mesojme serish kuranin dhe biblen permendesh dhe pastaj te bejme harakiri, ose kryqezata..... por, paradoksalisht duket sikur epoka e virtualitetit do sjell drite dhe ndricim te mendjes une mendoj qe po futemi edhe nje here ne ERRESIRE.

Te flasesh me nje gjuhe te tille ndaj Nen Terezes dimonstron se keta studiuesit jane carlatan ne kohen e konsumit te informacionit te nje nivel absurditisht inekzistent si intelektual dhe shpirterore, asnje pune nuk eshte e thjeshte cdo gje ka veshteriste e veta dhe Nen Tereza ka hasur ne veshteriste e veta deri edhe tek menyra e ndarjes se parave etj etj

Ftoj cdo njeri qe jeton ne planet te bej ate qe beri Nen Tereza vetem per 5 minuta ne dite, jam i bindur asnjeri nuk e ben

Nese nuk e dini :

jetojme ne festivalin e genjeshtrave
ne rapsodin e informacionit manipulativ
ne hipokrizine mirsesise barbare
jetojme nen kullat e nje civilizimi ne rrenoje
jetojme ne pritje te nje dickaje qofte fatale o fatlume
etj etj

Nen Tereza ishte nje DRITE e shekullit xx qe u shujt duke permbyllur dhe nje epoke. Festa mbaroi
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

pffff.....skam koment
 

dangerous

* * * *
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Feja e shqiptarit asht shqiptaria. Mos po e perdorim kete ne intersesat e besimit.Te respektosh besim e tjetrit asht toleranz e mbi te gjitha kultur.Te besosh çfar ka ndodhur pa ken prezent asht besim.Ajo nuk isht prefeksio isht krijes e zotit me shum te mirae te meta. Ajo tha" te varferit nuk jan krijes e zoti , keta i kemi ba ne keshtu, Ti -Un me Egoizmin ton"
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Per mendimin tim cmimin Nobel duhet ti jepet Bin Ladenit . Ti hiqet cmimi Nene Terezes , Biles Bin Ladeni tani eshte edhe me 720 virgjereshat, dhe po pin edhe ne lumejte e veres. Hajde popull hajde , ju duket vetja me te mencur se disa koka shteti. Katolike , Muslimane apo e pa fe, te jeni krenare qe rrespektohet dhe nderohet nga mbare bota, ne fund te fundit ka pasur gjak Shqiptari. Po ju vetem qe krenoheni kot se ju nuk keni as Zot dhe as fe. Asnje lloj feje nuk te thote te ofendon gjakun tend.

Me aq sa kom njohuri per bin ladenin keni mu kan bashk ne xhehnem ! po Zoti e din mas miri , ndoshta ai eshte pendu ka fundi jetes se tije ! apo ti pendohesh dikur e shpeton prei xhehnemit :D
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Forumi eshte bere i parashikueshem, perher ne muajin nentor kemi tema per skenderbeun nen terezen nacjonalizmin etj etj.. aman se cdo vit e kemi diskutuar Nene Terezen e shkrete, edhe ate e lodhem :(.. LEreni te shkreten se kushedi c'halle ka ne varr...

p.s. tekstin se lexova se skam kohe, por thjesht me nxiti titulli
 

cent

...Lontano
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

ekuiliber dihet dhe njihet si faqe myslimane ndaj, kur ofendimi te vjen nga balta, nuk te ben pis

1052w7c.jpg
 

Attachments

  • 1052w7c.jpg
    1052w7c.jpg
    15.3 KB · Shikime: 0

BeniT

Donatorë
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Pergjigje tamam tipike e te krishtereve. S'di ca paten pune ketu virgjereshat apo Bin ladeni ? Jo qe me intereson mua kjo pune por, je komplet jashte teme dhe po ngaterron gjerat. Zakonisht te krishteret keshtu pergjigjen, duke cituar virgjereshat dhe gjerat tjera ne Parajse. Tema apo hulumtimi eshte krejtesisht dicka tjeter dhe s'ka t'beje me kete cfare thua ti. Sdq, mendimet qe dikush ka per Nenen Tereze, s'ka nevoje t'ua imponoje te tjereve.
Nqfs tek ju, besimtar konsiderohet ai qe beson ne shenjterine e Nenes Tereze, ta kujtoj se kjo nuk qendron tek ne, ndaj respekto edhe bindjet e kunderta :respekt:
E kemi diskutuar shume here , dhe shume here keni hedhur hi mbi figura te ndritura Shqipetare, duke filluar nga Gjergj Kastrioti, Nene Tereza , etj etj , vetem per faktin qe ata nuk jane te besimit tuaj, Keni bere ashtu edhe me Ibrahim Rugoven,
Sipas ideve tuaja te Krishteret te ngrihen dhe te dalin dhe te ofendojne Ismail Qemalin ? Adem Jasharin ? apo njerez te tjere neper bote qe na nderojne me famen e tyre.
Po e zeme qe kjo tradhetarja e juaj Nene Tereza paska vjedhur leket ? ku i dergoj keto lek beri vila ? pasuroj familjen e vet ? Ne fund te fundit edhe nqs i paska vjedhur , ajo ka punuar perdite ne mes te varferve dhe te semureve, pa dallim feje, rrace dhe ngjyre, ajo ka jetuar me nje kg oriz ne jave. keq e mire ajo ka ndertuar qendra kudo ne bote, qe sot ndihmojne femije jetima , te semure dhe te varfer, Nene Tereza nuk ka pranuar te haje dreka e darka luksoze , edhe kur i eshte dhene cmimi nobel nuk ka pranuar te hajde darke luksoze , ju ka kerkuar ose te ja japin ne lek , ose ne ushqim qe ti merrte me veten tu a jepte atyre qe kishin me nevoje, po ashtu ka vepruar edhe ne Shqiperi me Sali Berishen, i ka kerkuar qe ushqimi ti jepet me veten qe ta dergojne ne jetimore.
Nuk ka thene kurre qe ajo eshte e shenjte, per mua ajo eshte nje femer, qe rralle do te lindin me , nje femmer qe dedikoj jeten e saj per te varferit, dhe te semurit. pavarsisht se cfare besimi fetare ka pasur.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Nuk ka thene kurre qe ajo eshte e shenjte

Vetem ketu do te ndalem BeniT. Sepse ketu eshte edhe qellimi i temes. Mua s'me intereson a ka qene hajdute, ka kush mirret me kete studim. Une poashtu besoj se nuk ishte e shenjte, ndaj te besosh se nuk ishte e shenjte, sipas jush i bie te hedhim balte !? Le ta mban secili per vete "shenjterine" e saj. Te mirat qe i ka bere, nuk ia humb askush, kam thene ndonjehere se s'ka bere mire ?
Per fund, mos kerceni perpjete pa nevoje, sa here qe flasim per Nenen Tereze. Ajo ishte misionare e krishtere, qe ia dedikoj jeten fese se saj, e respektoi besimin, ishte humane etj etj, por per mua nuk ishte e shenjte, madje per shqiptaret s'beri asgje !
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Dmth edhe Nena Terez paska pas mundesi si Jezusi te bej mrekulli qe ti sheroj njerezit, me nje te prekur ! Vetem nje budalla i beson ketyre thenjeive te Vatikanit . Ky fakt me jep te dyshoj pakez se cfare kane dashure Papat e Vatikanit me keto genjeshtra te thone !!!

Efekti pozitiv ne Kosove ne emer te saj eshte keqperdorure dhe sot shqiptaret muslimane jane vetdijesuar dhe nuk po mashtrohen me lehte te i dergojne parat ketyre shoqatave kinse bamirese ne emer te Nenes Terez .

Nënë Tereza bënte mbrekullitë me shpirtin e saj të madh dhe veprimet e saj të mëdhaja bamirësese dhe jo si Jezusi apo Muhameti me shkronja nëpër librat fetar ;).. Shqiptarët që janë shqiptarë qofshin ata musliman, respektojnë punën dhe dedikimin e saj ndaj njërëzve të varfër dhe jo anën fetare ..
Po ju janë errësuar aq shumë sytë saqë veç fenë keni më mendje..
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Nene Tereza hajdute..epo mire atehere (se edhe llogjika e oratoria humbet kur hyn ne keto tema ;)) mendoj se mashtrues, hajdut e matrapaz profetet, prifterinjt, hoxhallare....kusare te shpirtit, qetesis dhe te paqes...imoralitet dhe hipokrizi gjejm ne predikimet e tyre e ne ato librat qe na i shesin per te shenjte............ketu po kalojm caqet....e cuditshme sepse kur preket ose sillen te themi materiale per e shoket islamik :p edhe ofendoheni....


p.s ne djall gjithcka se njerzit jan vertet (......) te jemi mire me shendet te pakten se asgje tjeter nuk eshte e sigurte me duket.
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Nuk di c'te them! Ata qe besojne vertet ne keto shpifje,zoti paste meshire per ta!

Gjithsesi ketu jemi ne nje vend te lire,ku flitet si te duash, sjemi si muslimanet qe te fluturojn koken me shpate :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

Nuk di c'te them! Ata qe besojne vertet ne keto shpifje,zoti paste meshire per ta!

Gjithsesi ketu jemi ne nje vend te lire,ku flitet si te duash, sjemi si muslimanet qe te fluturojn koken me shpate :)

Sherohu nga islamofobia, te ben mire per gjume:vap:
 
Titulli: Hulumtimet akademike: ‘Nënë Tereza’ nuk ishte shenjtë por një hajdute

SKam probleme islamofobie loverboy,perkundrazi mesoni te respektoni ikonat shqiptare azgje me shume!
 
Top