Humb jetën parashutistja më e vjetër në botë

0_dilys-price-677830446-1024x576.jpgParashutistja më e vjetër në botë ka humbur jetën në moshën 88 vjeçare.

Ish-mësuesja Dilys Price, nga Cardiff, ishte frikësuar nga lartësitë kur bëri kërcimin e saj të parë në të pesëdhjetat dhe më pas ajo përfundoi duke bërë qindra me parashutë në të gjithë botën, duke vendosur Rekordin Botëror të Guinness për kërcimin më të vjetër solo me parashutë femra .

Gjithashtu ajo ishte një ndër personat që ka themeluar edhe institucionin e bamirësisë Touch Trust që mbron programet e artit dhe lëvizjes krijuese për njerëzit me aftësi të kufizuara.
Aftësia e kufizuar e të mësuarit Uells tha se ajo transformoi jetën e mijëra njerëzve me aftësi të kufizuara të thella të shumëfishta dhe njerëzve me autizëm.
103111431_oldestsoloparachutejumpfemale-1.jpg
Në një interviatë për BBC në 2018 ajo kishte theksuar se hedhja nga lartësia ishte sporti i saj dhe atje shikon bukurinë përfundimtare të qiellit dhe ndihesh shumë i lirë.

Ajo e ka nisur këtë pasion në moshën 54 vjeçare dhe e ka mbyllur me mbi 1,139 kërcime solo në të gjithë botën.

Ajo nuk ishte një parashutiste e zakonshme me një sfond në dramë dhe vallëzim, ajo ishte e specializuar në akrobaci në ajër dhe stil të lirë.abcnews.al
 
Ne hedhjen e pare ne Pisa (itali) nje nate para nuk me zinte gjumi nga mendimet. Tashme, me zor pres hedhjen e rradhes. Adrenaline me vete, te hidhesh me parashute.

R.I.P per zonjen ne fjale!
 
U prehte ne paqe!
PAska lene gjera per ku kujtuar mjafte.

Ajo e ka nisur këtë pasion në moshën 54 vjeçare dhe e ka mbyllur me mbi 1,139 kërcime solo në të gjithë botën.
Ndaj nuk eshte vone kurre,te nisim te bejme gjerat qe kemi deshire dhe pasion per ti bere.
 
U prehte ne paqe!
PAska lene gjera per ku kujtuar mjafte.

Ajo e ka nisur këtë pasion në moshën 54 vjeçare dhe e ka mbyllur me mbi 1,139 kërcime solo në të gjithë botën.
Ndaj nuk eshte vone kurre,te nisim te bejme gjerat qe kemi deshire dhe pasion per ti bere.
Me mir von se kurr thon mirpo kjo varet se me ke cfar rrethi te ngusht shoqeror /familjar etc ke ... sepse nese te japin shtyse mund te arrish ne cfardo moshe mirpo nese rretjohesh me njerez qe te demoralizojn askund nuk arrin por karakteri fort ben dhr pa rrethin nese ke qellime per ti arrit.
 
Top