I dua trojet e mia

Se jam shqiptar por jam ndjer gjithmone i huaj ne vendin tim. Do doha shume te kishte nje ligj per injorancen
E kush e cileson e kategorison injorancen? Cilat do jene elementet e klasifikimit?
Kush te siguron ty qe sdo i permbushesh per veten tende?
Mos u trego kaq i ashper me bashkeadhetaret e tu sepse nga e mira apo e keqja nuk mund ti ndryshosh. Menyra e jetes, konditat dhe te ardhurat jane faktore celes per zhvillimin e nje individi.
Plus su lindem te gjithe te zgjuar me yll ne koke. Brenda te njejtes familje si ke te gjithe vllezrit po aq inteligjent.
Paragjykimet e tilla ste ngrine vleren ty, perkundrazi!
 
Se jam shqiptar por jam ndjer gjithmone i huaj ne vendin tim. Do doha shume te kishte nje ligj per injorancen
Ky ligji qe propozon ti eshte i njevlereshem me nje qe ne ligjesine e xhungles do t'i linin kafshet pa shprehur zerin e tyre. Injorancen e zoterojme te gjithe ne duke qene se kemi pranuar se nuk mund te jemi gjithologe. #UneDiNjeGjeQeS'diAsgje. Si ti, si une kemi fusha ku jemi injorante.....prandaj mos te behemi si lepuri qe shan gomarin nga veshet. Dhe injoranca shkon pertej asaj qe perfaqeson shteti per bashkeatdhetaret, pertej edhe asaj qe perfaqeson bota per banoret. Kur ka ende nje platforme qe quhet "internet" e perpiqet ende qe te shfajsohet nga akuza te tilla duke qene se permban nje mori informacionesh, imagjino se ne cfare rangu eshte njerezimi....
 
E kush e cileson e kategorison injorancen? Cilat do jene elementet e klasifikimit?
Kush te siguron ty qe sdo i permbushesh per veten tende?
Mos u trego kaq i ashper me bashkeadhetaret e tu sepse nga e mira apo e keqja nuk mund ti ndryshosh. Menyra e jetes, konditat dhe te ardhurat jane faktore celes per zhvillimin e nje individi.
Plus su lindem te gjithe te zgjuar me yll ne koke. Brenda te njejtes familje si ke te gjithe vllezrit po aq inteligjent.
Paragjykimet e tilla ste ngrine vleren ty, perkundrazi!
Zgjuarsia eshte dicka tjeter. Injoranca hyn ne pjesen e kultures. Nu
Ky ligji qe propozon ti eshte i njevlereshem me nje qe ne ligjesine e xhungles do t'i linin kafshet pa shprehur zerin e tyre. Injorancen e zoterojme te gjithe ne duke qene se kemi pranuar se nuk mund te jemi gjithologe. #UneDiNjeGjeQeS'diAsgje. Si ti, si une kemi fusha ku jemi injorante.....prandaj mos te behemi si lepuri qe shan gomarin nga veshet. Dhe injoranca shkon pertej asaj qe perfaqeson shteti per bashkeatdhetaret, pertej edhe asaj qe perfaqeson bota per banoret. Kur ka ende nje platforme qe quhet "internet" e perpiqet ende qe te shfajsohet nga akuza te tilla duke qene se permban nje mori informacionesh, imagjino se ne cfare rangu eshte njerezimi....
Sigurisht qe do jem i ashper se kjo pengon menyren time te jeteses pasi te nderhyn aty.
Injoranca hyn ne kulture, jo vetem ne formimin intelekrual. Ka njerez qe jane me dekada ne europe e perseri injorant kane mbetur. Po kjo eshte nje teme e gjate e sigurisht qe ka vend per diskutime
 
Ky ligji qe propozon ti eshte i njevlereshem me nje qe ne ligjesine e xhungles do t'i linin kafshet pa shprehur zerin e tyre. Injorancen e zoterojme te gjithe ne duke qene se kemi pranuar se nuk mund te jemi gjithologe. #UneDiNjeGjeQeS'diAsgje. Si ti, si une kemi fusha ku jemi injorante.....prandaj mos te behemi si lepuri qe shan gomarin nga veshet. Dhe injoranca shkon pertej asaj qe perfaqeson shteti per bashkeatdhetaret, pertej edhe asaj qe perfaqeson bota per banoret. Kur ka ende nje platforme qe quhet "internet" e perpiqet ende qe te shfajsohet nga akuza te tilla duke qene se permban nje mori informacionesh, imagjino se ne cfare rangu eshte njerezimi....
Kutoje me gjere termin injoranc ndersa ligji, permendet ne anen figurative pasi dhe injorantet Jane te drejte te shpalosin injorancen e tyre
Ky ligji qe propozon ti eshte i njevlereshem me nje qe ne ligjesine e xhungles do t'i linin kafshet pa shprehur zerin e tyre. Injorancen e zoterojme te gjithe ne duke qene se kemi pranuar se nuk mund te jemi gjithologe. #UneDiNjeGjeQeS'diAsgje. Si ti, si une kemi fusha ku jemi injorante.....prandaj mos te behemi si lepuri qe shan gomarin nga veshet. Dhe injoranca shkon pertej asaj qe perfaqeson shteti per bashkeatdhetaret, pertej edhe asaj qe perfaqeson bota per banoret. Kur ka ende nje platforme qe quhet "internet" e perpiqet ende qe te shfajsohet nga akuza te tilla duke qene se permban nje mori informacionesh, imagjino se ne cfare rangu eshte njerezimi....
Duhet ti kuptosh dhe fjalet qe thuhen me ironi dhe ne anen figurative. Dhe une si ti mendoj. Cdo kush ka te drejte ta shpalos injorancen e tij
 
Epo atehere nuk e ke kuptuar qe ndarja e njerezimit ne copa toke nen emrin "shtet" eshte rrjedhoje e politikes.
 
Epo atehere nuk e ke kuptuar qe ndarja e njerezimit ne copa toke nen emrin "shtet" eshte rrjedhoje e politikes.
Une skam si ta quaj rrjeshoje e potikes kur tjetri ngre zerin ne kupe te qellim me Arifi nishtullen kur une dopo kam ardhur nga puna e dua te fle. Po ashtu nuk quaj ndarje politike kur pellet lopa komshiut i ardhur nga kush e di se ku ne mes te Tiranes etj etj. Une nuk jam racist por e dua lirine tine
 
Liria jote perfundon aty ku fillon liria e tjetrit.
Po te benim cfare te donim ne bote ne, Trumpi do kishte ikur me alienet, Kim Jong Uni do kishte shperthyer boten, miliona njerez do te vrisinin njeri tjetrin....Bota ka rregulla universale xhan, e po nuk u pe as ato me optimizem, vaj hallin jetes,
 
Liria jote perfundon aty ku fillon liria e tjetrit.
Po te benim cfare te donim ne bote ne, Trumpi do kishte ikur me alienet, Kim Jong Uni do kishte shperthyer boten, miliona njerez do te vrisinin njeri tjetrin....Bota ka rregulla universale xhan, e po nuk u pe as ato me optimizem, vaj hallin jetes,
Ti po thua ate cka po them une e spo e kupton. Naten
 
Edhe un i dua trojet e mia me gjithe te mirât e te ligat qe ka po me dhemb zemra si po katandiset cdo dite e me shume .
nuk shoh hic asnje drite tuneli 😕😏
 
Edhe un i dua trojet e mia me gjithe te mirât e te ligat qe ka po me dhemb zemra si po katandiset cdo dite e me shume .
nuk shoh hic asnje drite tuneli 😕😏
Shqiptaret duhet te zgjohen nga gjumi @AnaVie dhe te mbrojne lirite dhe te drejtat e tyre si qytetare nga ata qe i shkelin me kembe perdite me vendimet dhe politikat e tyre!
 
Kam jashte aq vjet sa kam patur ne atdhe, ama prap me Shqiperine nuk vendos asnje vend. I keq i mire ai eshte. Ne(te gjithe ne) duhet te punojme per te. Gur gur behet mur.
 
Shqiptaret duhet te zgjohen nga gjumi @AnaVie dhe te mbrojne lirite dhe te drejtat e tyre si qytetare nga ata qe i shkelin me kembe perdite me vendimet dhe politikat e tyre!
Po ku jan shqiptaret qe nuk e bejn kte gje o @Darius ?
pse i tolerojne ti shkelin me kemb ? Ate vend e ka mbyt kriminaliteti. Ke frik te hapesh lajmet se kronike e zeze. Vrasje, krime, droge, genjeshtra. Rinia qe ka marr rruget e botes . Ato pak qe kan ngel din vetem te hapen bythesh ...nuk organizohen e ta nxjerrin ne drite ate vend aq te bukur .:(
 
E dua shqiperin e dua shume qytetin tim te lindjes. Por spo na lejojne klasa politike te jetojme.po detyrohemi te marrim rruget e botes per nje jetes me te mire per femijet. Ska siguri jete. Shkollimi eshte ber si me keq. Sa dua te kem mundesin te jetoj e te punoj sic duhet ne vendim tim.
 
E dua shqiperin e dua shume qytetin tim te lindjes. Por spo na lejojne klasa politike te jetojme.po detyrohemi te marrim rruget e botes per nje jetes me te mire per femijet. Ska siguri jete. Shkollimi eshte ber si me keq. Sa dua te kem mundesin te jetoj e te punoj sic duhet ne vendim tim.
Thone se cdo popull meriton qeverin se ka.
Kam filluar ha besoj kte.
 
Duke u mbeshtetur nga partit kriminile terheq turme delesh
 

Attachments

  • FB_IMG_16075950202572593.jpg
    FB_IMG_16075950202572593.jpg
    101.1 KB · Shikime: 15
Top