“I kemi votat për ta rrëzuar Ramën me mocion”, Blushi "në koalicion"

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Kreu i partisë më të re në Shqipëri, Ben Blushi, duket se ka gjetur një zgjidhje të mundshme për krizën politike edhe pse jemi më pak se dy muaj larg zgjedhjeve vendore.
Përmes një statusi në profilin e tij zyrtar të Facebook, ish deputeti socialist, tani kryetar i “LIBRA”, ka ftuar në një marrëveshje kreun e PD-së, Basha, dhe kreun e LSI-së, Meta.

Sipas përllogaritjeve të Blushit kjo do ishte një lëvizje e zgjuar për të rrëzuar Ramën, pasi në këtë mënyrë mblidhen mjaftueshëm vota për mocionin kundër Ramës.

Ndërkohë që para pak momentesh ka nisur takimi mes Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, pas dështimeve të djeshme nga ndërkombëtarët për një negocim të mundshëm që do zgjidhte ngërçin politik.

Gjithsesi ideja e fundit nga Blushi ngelet interesante në këto kushte aktuale dhe mbetet për t’u parë nëse do merret seriozisht.

Statusi i plotë i Blushit

“FTESث PثR MOCION LULIT DHE ILIRIT

Nëse Partia Demokratike nuk hyn në zgjedhje pa Qeveri tjetër dhe LSI thotë se nuk hyn në zgjedhje pa Partinë Demokratike atëherë ka një zgjidhje që zgjedhjet te mbahen dhe PD bashkë me LSI të hyjnë në zgjedhje në 18 qershor. Rilindja nuk ka më shumë se 60 mandate sot në parlament që do të thotë se gjithë partitë e tjera bëjnë të paktën 80 mandate.Pra nëse PD ka interes të nxjerrë Rilindjen nga Qeveria dhe LSI ka interes të nxjerri PD nga cadra,janë votat për mocion mosbesimi kundër Edi Ramës.LIBRA do pranonte të rrëzonte Qeverinë për të ngritur Drejtësinë.Nëse PD do pranonte ta kalonte reformën në drejtësi dhe LSI do pranonte të bashkohej në nje mocion kundër Edi Ramës dy votat LIBRA do ishin pro në këtë rast.Kjo është e vetmja rrugë ligjore,kushtetuese,politike dhe e mbetur për të krijuar një Qeveri Tjetër, për të garantuar pjesëmarrjen në zgjedhje dhe për të kaluar vetingun njëkohësisht. E ftoj Lulzim Bashën dhe Ilir Metën në mocion. Jemi 80 kundër 60. Këto numra mund të zgjidhnin Presidentin në dy raundet e mbetura,mund të bënin ndryshimet që OSBE ka parashikuar në Kodin Zgjedhor dhe natyrisht të garantonin një Qeveri teknike deri ditën e zgjedhjeve.Unë do votoja cdo Kryeministër teknokrat që nuk do ishte as rilindas dhe as demokrat dhe cdo president dinjitoz që do ishte njëkohësisht patriot dhe demokrat,” shkruan Blushi në Facebook.

bluhsih.jpg

meta-blushi.jpg
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Sa te pafytyre jane. Kane 26 vjet qe mbajne peng kete vend. Te njejten qe rrotullohen e riciklohen serish.
 
Une Benin e mbaj per te zgjuar.
Ketu po me duket toc.
Hajde rrezojme Edin e thote Lulit por me kusht qe te kaloje reforma ne drejtesi. lol
Lulit nuk i intereson fare rrezimi i Edit.
I intereson mos te kaloje reforma ne drejtesi dhe kete e ka thene qarte.
Pranoj baste qe Luli s'do pranoje propozimin e Benit.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Une Benin e mbaj per te zgjuar.
Ketu po me duket toc.
Hajde rrezojme Edin e thote Lulit por me kusht qe te kaloje reforma ne drejtesi. lol
Lulit nuk i intereson fare rrezimi i Edit.
I intereson mos te kaloje reforma ne drejtesi dhe kete e ka thene qarte.
Pranoj baste qe Luli s'do pranoje propozimin e Benit.

Po kjo eshte e keqja o Lev....se kjo dreq reforme nuk i intereson asnjeres nga palet dhe lozin ping pong e ne rrime si humbameno e i shohim.
Mos kujto se Edit i intereson ai i uruar Vetting....ehhhhh mund te mos kete lyer duart me gjak si paraardhesit e tij, por korrupsionin e njeh mire!
Keto jane thjesht lojra politike qe populi te shkoj ne trazira psikologjike e mos me teper....

I lumte sumatricja lol
 
Po kjo eshte e keqja o Lev....se kjo dreq reforme nuk i intereson asnjeres nga palet dhe lozin ping pong e ne rrime si humbameno e i shohim.
Mos kujto se Edit i intereson ai i uruar Vetting....ehhhhh mund te mos kete lyer duart me gjak si paraardhesit e tij, por korrupsionin e njeh mire!
Keto jane thjesht lojra politike qe populi te shkoj ne trazira psikologjike e mos me teper....

I lumte sumatricja lol

Plotesisht dakord me ty.
Edi ka te njejten frike qe ka likja dhe salulka me ndryshimin qe per momentin era i fryn nga shpatullat dhe jo ne fytyre.
Sidoqofte edi jo se ska dashur apo eshte me i mire pir thjeshte ska pasur kohe te barazohet ne krime me salulin e vocerr dhe salulin e madh.
Nejse, keta zihen, populli do haje grushta e shkelma ne fytyre si gjithmone.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Plotesisht dakord me ty.
Edi ka te njejten frike qe ka likja dhe salulka me ndryshimin qe per momentin era i fryn nga shpatullat dhe jo ne fytyre.
Sidoqofte edi jo se ska dashur apo eshte me i mire pir thjeshte ska pasur kohe te barazohet ne krime me salulin e vocerr dhe salulin e madh.
Nejse, keta zihen, populli do haje grushta e shkelma ne fytyre si gjithmone.

Sepse koha qe ka ne politike eshte e shkurter, edhe pse Lulka ka me pak se ai dhe ja kaluar katerciperisht...po gjithsesi.
Mjere ne per keta ..dhe nga ana tjeter them, i kemi merituar dhe pike!
 
Sepse koha qe ka ne politike eshte e shkurter, edhe pse Lulka ka me pak se ai dhe ja kaluar katerciperisht...po gjithsesi.
Mjere ne per keta ..dhe nga ana tjeter them, i kemi merituar dhe pike!

Une e ti jo nje here por ka ca ketu qe i thone derrit sale, derrit daje desha te them, ata po qe i meritojne keta palaco-politikane!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Une e ti jo nje here por ka ca ketu qe i thone derrit sale, derrit daje desha te them, ata po qe i meritojne keta palaco-politikane!

Po mire me shpjego nje gje , nese di te ma shpjegosh

Ramen e zgjodhem ne Kryeminister , as Meta e as Blushi....
Me cte drejte e heqin keta?
 
@Monique
Ca te thashe?
Jam Nostradamus lol

Basha-Kjo eshte arsyeja pse refuzoj Blushin për të rrëzuar Ramën

Sot dëgjuam një propozim nga Beni që sot në mëngjes thotë bëjmë mocion kundër Ramës për të rrëzuar Ramën, duke e marrë të mirëqenë se do e ketë të njëjtin mendim në darkë si në mëngjes, i them se kjo nuk funksionon. Ne nuk duam përjashtimin e PS nga kjo zgjidhje, nga qeveria teknike, e kemi thënë se duhet të ketë mbështetje të gjerë politike, si fondamenti i një procesi elektoral me premisë barazie, duam zgjidhje gjithëpërfshirëse”- tha Basha.


lol lol lol
Hapu dhe..........hapu dhe .......dhe perpijeeeeeee :p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
@Monique
Ca te thashe?
Jam Nostradamus lol

Basha-Kjo eshte arsyeja pse refuzoj Blushin për të rrëzuar Ramën

Sot dëgjuam një propozim nga Beni që sot në mëngjes thotë bëjmë mocion kundër Ramës për të rrëzuar Ramën, duke e marrë të mirëqenë se do e ketë të njëjtin mendim në darkë si në mëngjes, i them se kjo nuk funksionon. Ne nuk duam përjashtimin e PS nga kjo zgjidhje, nga qeveria teknike, e kemi thënë se duhet të ketë mbështetje të gjerë politike, si fondamenti i një procesi elektoral me premisë barazie, duam zgjidhje gjithëpërfshirëse”- tha Basha.


lol lol lol
Hapu dhe..........hapu dhe .......dhe perpijeeeeeee :p

translate plssss
edhe i here me fjalet e tuja , ca donte ky?

Ca nostradamus je, se te kam paraprire dite me heret qe kur u hap cadra

vertet mendon se zbulove kutine e Pandores? ....kjo dihej qe kur nisi loja .....:(
 
Po mire me shpjego nje gje , nese di te ma shpjegosh

Ramen e zgjodhem ne Kryeminister , as Meta e as Blushi....
Me cte drejte e heqin keta?

Po nuk kane moj te drejte.
Eshte antikushtetuese.
Rama ka mandat deri ne krijimin e qeverise se re pas zgjedhjeve.
Ja jep kushtetuta kete te drejte.
Prandaj Europa i thote salulit dil nga cadra se po kerkon qiqra ne hell.
Eshte njelloj sikur Schulz ti thote Merkelit.
Na e mbushe Gjermanine me kriminele azilante terroriste.Ik ti qe te bejme qeveri teknike se ti sdi te besh kancelare.

Dhe Merkel qe i thote-Prit mor i uruar deri ne shtator, fito zgjedhjet pastaj bej si te duash
 
Redaktimi i fundit:
translate plssss
edhe i here me fjalet e tuja , ca donte ky?

Ca nostradamus je, se te kam paraprire dite me heret qe kur u hap cadra

vertet mendon se zbulove kutine e Pandores? ....kjo dihej qe kur nisi loja .....:(

Si fillim paragjykon Benin sepse i thote qe ca thua ne mjes nuk e thua ne darke.
Pordhe me rigon dmth.Ky ne vend qe te gezohet qe di rrezoje ramen paragjykon propozuesin e zgjidhjes se problemit te tij. lol

E dyta -Nuk pranon sepse po e rrezoi me mocion sipas tij atehere ps nuk merr pjese ne qeveri teknike, ndersa ky deshiron qeveri teknike gjitheperfshirese lol lol lol
PORDHE ME RIGON E DYFISHTE

Ore, popull, me falni, a kuptoni ju qe tallin Faqen keta?
Jo eeeeee, epo ne qafe paci veten!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Si fillim paragjykon Benin sepse i thote qe ca thua ne mjes nuk e thua ne darke.
Pordhe me rigon dmth.Ky ne vend qe te gezohet qe di rrezoje ramen paragjykon propozuesin e zgjidhjes se problemit te tij. lol

E dyta -Nuk pranon sepse po e rrezoi me mocion sipas tij atehere ps nuk merr pjese ne qeveri teknike, ndersa ky deshiron qeveri teknike gjitheperfshirese lol lol lol
PORDHE ME RIGON E DYFISHTE

Ore, popull, me falni, a kuptoni ju qe tallin Faqen keta?
Jo eeeeee, epo ne qafe paci veten!

Kjo quhet "tallje menere me paramendim"....lol
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Pa llogaritur sa vite ka dikush ne kurriz, jeta te meson shume gjera, te meson qe mund te gabosh dhe sesi te mos i perseritesh keto gabime. Mua jeta me ka mesuar sesa e shkurter eshte qe te shpenzohet me inate, urrejtje, pengje apo "qarje" dhe sa e vlefshme eshte kur zevendesohet me dashuri, miresi dhe dhembshuri...etj.

Me ka mesuar te injoroj te keqin por jo te keqen. Por kur lexoj ketu ndonje postim, me ben te ndjej keqardhje se sa kot e shperdoron, delja dele do te mbetet!

Darius
 
Kjo quhet "tallje menere me paramendim"....lol

Ncuq.....
Edhe pas kesaj maskarade te qarte populli nuk do qe te zere mend.
Pervecse popull dele jemi edhe popull kokederr, mazokist.
Nuk ka shpetim per ne joooooooooooooo, fatkeqesisht!
 
Kreu i partisë “LIBRA” Ben Blushi me anë të një statusi në “Facebook” të cilin e ka titulluar “një fabul për Lulin”, është shprehur me ironi se tentativa e Bashës për të rrëzua qeverinë është njëlloj sikur një ujk thotë nuk dua të ha mish por patate.

NJث FABUL PثR LULIN

Basha ka thënë se nuk do ta rrëzojë Qeverinë me mocion në parlament ashtu sic kam propozuar sot. Kjo është njëlloj sikur ujku të thotë nuk dua te ha mish, por patate!
americaneye.al
 
Top