I refuzohet nderrimi i emrit

Lauri

Anunnak
Express Story: Mërgimtari dëshiron ta ndryshojë emrin, nga Avdi Maxhuni ne Illyrian Max Maxhuni , por në Komunë e fyejnë dhe e refuzojnë. Duke i thene qe po behesh katolik, ju nuk po ndrroni emrin por po ndryshoni fene. alhamdulillah ti je mysliman..!

Kjo është historia e mërgimtarit që tentoi ta ndryshojë emrin por Komuna e refuzoi.

 

jana80

Super Moderator
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Sa deskriminim..... epo meqense eshte mergimtar mjafton te prese nenshtetesine ne vendin ku jeton e mbase e nderron pa qen nevoja te ti prekin doren apo te paguaj aq lek....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Nenshtetesia ndryshohet jo kombesia Jana. Nqs do te ndryshosh emrin duhet ta besh ate me pare atje ku ke origjinen-zyra civile e vendit ku je i regjistruar.
Ky zoteria ka harxhuar 3000 euro lart e poshte me udhtime, me sa duket nuk e din ky qe administratat ne Ks jane plot turq.
 

jana80

Super Moderator
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Nenshtetesia ndryshohet jo kombesia Jana. Nqs do te ndryshosh emrin duhet ta besh ate me pare atje ku ke origjinen-zyra civile e vendit ku je i regjistruar.
Ky zoteria ka harxhuar 3000 euro lart e poshte me udhtime, me sa duket nuk e din ky qe administratat ne Ks jane plot turq.

Po me nenshtetesine ke ate te drejte lauri.. me cdi une mundesh ta trasformosh por mbase gaboj ...ky ka te drejte mos ta mbaj nenshtetesine e origjines.....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

c'flet moj Jana, pse duhet te mohoje origjinen ky per te ndryshuar emrin.
Jane ata te administrates qe nuk ja ndryshojne per qellime fetare. E kane bere shtetin si kult fetar, te komanduar nga turqit.
 

jana80

Super Moderator
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

c'flet moj Jana, pse duhet te mohoje origjinen ky per te ndryshuar emrin.
Jane ata te administrates qe nuk ja ndryshojne per qellime fetare. E kane bere shtetin si kult fetar, te komanduar nga turqit.

Flas lauri se nese shteti im nuk eshte ai qe me ndihmon por ne deskriminon. Perse duhet ya mbaj? Ti do te thuash eshte nje komune...nje administrate...nje nr shoqerie dhe sduhet te ndikoje ne gjakun tim..ne himnin tim....por me fal pak nese ti si administrate me mohon perse une duhet te te ngre idhuj???!!!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Administrata po abuzon me ligjet e shtetit-Laik. Kushdo ka te drejte te ndryshoje emrin, refuzimet kane karakter religjoz. une do t'ja ktheja tavolinen permbys mbi koke zyrtarve..:)
 

jana80

Super Moderator
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Administrata po abuzon me ligjet e shtetit-Laik. Kushdo ka te drejte te ndryshoje emrin, refuzimet kane karakter religjoz. une do t'ja ktheja tavolinen permbys mbi koke zyrtarve..:)

Lauri ke patasysh 14 vjec dhenderr...ky eshte ligji e ky maliqi.... ja keshtu i bie ... shkopi ne duar te gabuara e sa ta kene ne duar permbyse sa te duash prap ti do jesh fajtori per shqetesim e pse jo ca akuza kundra personaliteteve prezentues te ligjit....
 
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Po me nenshtetesine ke ate te drejte lauri.. me cdi une mundesh ta trasformosh por mbase gaboj ...ky ka te drejte mos ta mbaj nenshtetesine e origjines.....

Njehere e nderron emrin ne gjendjen civile nga ke origjinen pastaj merr nenshtetesine me emrin e ri!
Te mos e mbaj nenshtetesine e origjines vetem sepse per arsye fetare nuk pranojne ti ndryshojne emrin,pse ta pranoj dicka te tille kur eshte e drejta e cdo qytetari te vendos dhe per me shume duhen denuar punonjesit se po shkelin rregullat dhe nuk u sherbejne qytetareve...!
 

jana80

Super Moderator
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Njehere e nderron emrin ne gjendjen civile nga ke origjinen pastaj merr nenshtetesine me emrin e ri!
Te mos e mbaj nenshtetesine e origjines vetem sepse per arsye fetare nuk pranojne ti ndryshojne emrin,pse ta pranoj dicka te tille kur eshte e drejta e cdo qytetari te vendos dhe per me shume duhen denuar punonjesit se po shkelin rregullat dhe nuk u sherbejne qytetareve...!

Se dija kete te origjines....
Po ska te drejte ne drejtesine shqiptare...ncncnv... sa here keni bere doc ne shqiperi sju kan dal thinjat????
Kur do rinovoja pashaporten kur u be elektronike flas ne njesin 7 mes tr jo ne ndonje rreth znj punetore ne komune fliste qete qete pervtelenovelen ne tel e kur i trokisja ne orar zyrtar me nje shenj sh te bezdisur te dores pa fol fare te mos shkepuste biseden me ftonte te dilja jashta pas 20min pritje me tha qe nuk kishte linje.....
Kjo sndodh ne asnje vend pervecse ne vendet demokratike pa shtyll kurrizore... te na rrojne amnasadat e konsullatat si motrat e istitucioneve te vendit pothuaj i njejti brume....
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Pikerisht Jana ne keto padrejtesi duhet te mblidhemi te tere e te ngreme zerin qe mos ndodhin me jo tu hapim rrugen duke mos ndryshuar asgje...Ne fakt jemi dhe ne fajtore sepse pranojme ne heshtje te tilla sjellje,eshte sikur bashkepunojme me ta edhe pse sna pelqen kjo sjellje!
 

jana80

Super Moderator
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Pikerisht Jana ne keto padrejtesi duhet te mblidhemi te tere e te ngreme zerin qe mos ndodhin me jo tu hapim rrugen duke mos ndryshuar asgje...Ne fakt jemi dhe ne fajtore sepse pranojme ne heshtje te tilla sjellje,eshte sikur bashkepunojme me ta edhe pse sna pelqen kjo sjellje!

Po ngrije zerin sa te duash ste degjon njeri perkundtazi perfundon si partizani i vogel velo.... metode made in alb... une jam ne pushtet un komandoj ti sje askushi e per ankesa ske ku drejtohesh... edhe nese gjen zyren ne fund eshte si lidhje sete ato illuminati qe sjell lauri .. te se njejtit grup... ndaj sdo ket ndonjeher ndryshim po nuk pat radikalizem e shumellojshmeri perkatjeje politike besimi apo njerzimi.....
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Administrata po abuzon me ligjet e shtetit-Laik. Kushdo ka te drejte te ndryshoje emrin, refuzimet kane karakter religjoz. une do t'ja ktheja tavolinen permbys mbi koke zyrtarve..:)

Nuk kann karakter religjioz fare, porse duhet kete arsye të fort per ta ndryshu emrin... Nëse ska arsye te fort i refuzohet, ngase me ndryshimin e emrin, duhet te ndryshohen edhe shum Dokumente tjera qe kishte meparë, dhe shkon procedure e gjatë ajo. Poqese ska arsye te fort, nuk ia ndryshojn emrin fare, kete gje e di.

Amo ke frike ti nga turqit e Kosoves se po te hajnë, se per ckado i merr ne gjuhë dhe asgje ste kan bër.

 
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Po ngrije zerin sa te duash ste degjon njeri perkundtazi perfundon si partizani i vogel velo.... metode made in alb... une jam ne pushtet un komandoj ti sje askushi e per ankesa ske ku drejtohesh... edhe nese gjen zyren ne fund eshte si lidhje sete ato illuminati qe sjell lauri .. te se njejtit grup... ndaj sdo ket ndonjeher ndryshim po nuk pat radikalizem e shumellojshmeri perkatjeje politike besimi apo njerzimi.....

Bashkimi ben fuqine...
Nese populli ngrinte zerin me protesta do ishte nje hap drejt permiresimit!
Ndersa po te shkojme sipas individit sic edhe kemi bere nder kohe,secili shikon ate rehatllekun e tij duke u treguar indiferent sec ndodh me dike tjeter qe neser pasneser mund ti ndodh te njejtit ndonje padrejtesi ose duke pranuar si te mireqene se kjo eshte Shqiperia jone e korruptuar,mbetemi ne vend numero...! :) Kjo ishte ideja gjithsesi....
 

jana80

Super Moderator
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Amoncte ngre zerin per me pare populli yne??
Jan gjera me themelore si e drejte e punes? Kostoja e jeteses ne raport me pagen...mjeksia shteterore me zarfe qe te te sherbejne... polici me kamera ne uniformr te mbrohet apo te spiunohet.... arsimi ku sh here kerkohet po zarfi.... vendi i punes qe ec me partine perkatese....pensionisti qe egziston akoma me 50 euro ...ka dhe fatlum me 180euro por dritat uij kan kosto me te larte se ne eu ... te ngre zerin per cfar me pare ?? Jan lodhur moj se cdo kolltuk i zene ka premtuar dicka ... jan demoralizuar..rinia ska prespektiv... me vjen gjynah kur shikon te diplomuar te sherbejn kafe ( se di cili fozof shqiptar ka then ... shqiperia i vetmi vend ku kafen tasherben filozofi apo arkitekti... sembaj mend egzakt ..por dicka e tille) .
Un shikoj lokale plot me te ri me njerez qe ngjajn ne aparence kshu te qefit..ne argetim.. sic edhe shikoj te tjere te marrin ushqime me liste apo te ecin rruges duke folur mevete... apo te i bie deres nje 10 vjecar per te sjell qumshtin... krahasoje ate djalosh me nje moshatar te tij diku tjeter... ah po diku nje artikull thoshte se policia arrestoj dy te ri qe shisnin pras paleje nenje cep trotuari ...
Ose kujtoni ate artikullin ku zt qe jetonte ne itali hapej se kishte paguar dritat znj plak pa njeri pa te ardhura qe i kishin prere energjine...ose grat qe punojne ne gurore ...
Ngjan moll e infektuar duhet disinfektuarnga rrenjet... por ja qe cdo pesticid dorezohet perpara infektimit e asgje sshikoj te ndryshoje... max qe kam pare nga pjellshmeria e pushtetit eshte ne viziten e papes per te ber figur te mire ne mediat e ndryshme ngjyrosen token me jeshil te ngjante gjelberim... ja keto jemi ne hedhim hi syve e ndonje penel aty ketu per te ngjar si jemi e kush jemi por po te hysh ne themelte ceshtjeve e te gjendjes te behet te ikesh me vrap..fakt i kerkesave te te rinjeve te len atdheun nga kerkesat per lloton usa apo thjesht ne eu....mbase gaboj por keshtu e shikoj une...
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Duhet rikthyher UCK-ja per ta cliruar Kosoven dhe Shqiperine se bashku, nga turrqet e poshterrk se nga serrbet e siperrm boll u clirua...
 
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Ti hedhe ne gjyq keta turkoshaket e veshur me kostume zyrtare.
Te nderrosh emrin eshte e drejte e kujtdo dhe ska anadollak e turkoshak primitiv qe te ndalon.

Ps-Falenderoj babin dhe mamin qe edhe pse te dy kane emra turkoshakesh femijeve te tyre i kane vene emra shqiptare, me kuptim, histori dhe tingull 100% te paster shqip.
E njejta tradite do vazhdoje dhe me mua.Betohem per flamur :)
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

E pse nuk lejohet te ndryshoj emrin ky?
Ne fund te fundit ai po ndryshon emrin nga turk ne shqiptar....
Tashi di qe ne kohe te enverit tek ne ishin me lista emrat neper gjendje civile dhe shihej nese emri ishte i lejuar nga partia.
Psh im ate donte nje emer per mua qe ishte rus dhe asokohe ne i kishim prish marredheniet me Rusine.
Si rrjedhoje ngela 10 dite pa emer derisa xhaxhai im gjeti nje emer ku brenda tij gjendej edhe emri qe donte im ate.

Ne shume vite me ate shkurtim me ka thirrur vetem im ate....sot pothuajse te gjithe :)

Ndersa per ndryshimin per aq kohe sa ma lejon ligji...ska komune e bashki e fe qe me ndalon!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Se di ne SHqiperi e nderrojn krejt. Vellai im para disa vitesh e ka nderru.

Nje mik i joni nga Rexheb e ktheu Jorgj e askush si nxorri probleme. Se shof dot vidion tani, por ne shqiptaret e kemi pak zakon me u dhene mend t'gjithve. DHe ai i zyres, si shqiptar qe eshte ka fut hundet ne pune tjetrit. Lol
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Vendimin te cilin po e lexoje ne storje nuk korrespondon me ato cfare po thot ky zoteriu ne video.

Te kuptohemi, qe ne Kosove eshte e lejuar dhe munde te nderrosh emrin sipas procedurave qe ka parapare Ligji, por koheve te fundit ka patur nje kontrolle shume me te rrept mbi kete ceshtje si rezultat i gabimeve qe jane bere ne disa vite rresht. E kuptoje kontrollen per shume arsye:

- Kosova doli nga nje konflikt luftarak ne te cilin dokumentacioni mbi kete ceshtje ishte zhdukur ne masen mbi 60 %
- Kete dukuri e shfrytezuan shume keqberes te cilet pas luftes jo vetem qe nderruan emra e mbiemra por dhe dita, date e vit lindje dhe kjo jo rralle na ka kushtuar

Nga ajo qe po lexoje ne vendim eshte nje gabim i administrates ne arsyetimin qe ka dhene megjithate administrata/ nepunesi i jep te drejten e ankeses ne shkallen e pare ne procedure administrative dhe ky zoteriu me te drejte munde ta shfrytezonte te drejten e tij.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Ne te vertete problemi nuk eshte "nderrimi i emrit" por eshte "mbrrojtja e emrit".

-Kush e mbrron emrin "shqiptar" sot, ai ujku qe qimen e nderron por zakonin s'e harron???

...kur emrat shqiptare ktheheshin ne turq nuk ishte problem, tani qe edhe nje ne nje milione ka ndergjegjen ta ktheje emrin turk ne shqiptar qenka problem!

 
Redaktimi i fundit:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

sipas komenteve tuaja, nese ne Kosove dhe Shqiperi qenka aq leht me ndryshu emrin, ateher kur te marr pasaporten e Shqiperise,
do te bej identitetin e ri me emrin e ri Trendafile Zambaku :p :D
 

Aver

VIP
Titulli: I refuzohet nderrimi i emrit

Nuk me duket shume i besueshem ky person. Per me teper duhet te degjohen te dy palet.

Nderrimi i emrit nuk behet sa here ti teket dikujt dhe brenda dites. Perndryshe mund te ndodhin problemet e njejta si me deputetet e kryetaret e bashkive te Shqiperise qe dolen me nga tre-kater emra ne menyre qe ti iknin drejtesise per shkak te krimeve te tyre te ndryshme ne vende te ndryshme te Europes.
 
Redaktimi i fundit:
Top