I RROPËN LËKURËN E KËMBËVE DHE MBI MISH I HODHËN KRIPË, I THYEN KËMBË E KRAHË DHE NË FUND E VRANË…26/06/2020 • 11:16

Dom Lazër Shantoja është ndër klerikët e parë që u ekzekutuan sapo komunistët morën në dorë pushtetin në Shqipërinë e pas Luftës. Dom Lazër Shantoja ishte arrestuar që në ditët e para pasi komunistët morën pushtetin dhe në një telegram të datës 19 shkurt 1945, njoftohet nga gjeneral Spiro Mojsiu se ai ishte ekzekutuar.

Pak ditë më parë, për fatin e tij ishte interesuar vetë Enver Hoxha. Në telegramin që Hoxha i dërgonte Mehmet Shehut në Shkodër me 1 shkurt 1945, ai theksonte se me të duhej të bënin kujdes dhe se ai duhej dërguar në Tiranë. Një telegram tjetër i Hoxhës, 10 ditë më vonë, aprovon dënimin me vdekje të Dom Lazër Shantosë.

Vetëm 9 ditë pas aprovimit të dënimit të tij me vdekje, Spiro Mojsiu lajmëronte se ekzekutimi i Dom Lazër Shantosë ishte kryer.

Ky është teksti i plotë i telegramit të Spiro Mojsiut, e sjell sipas origjinalit që ruhet në AQSH:

n.392

dt.19 shkurt 1945

nr.80/1

Mehmet Shehut

Gjegje telit nr.17 dt.17.II.45. Personat për internim i nisni këtu. Sulce begu e Don Lazri u ekzekutuen.

Gjeneral Spiro Mojsiu


Por, në këtë kronologji ngjarjesh mësohet se Shantoja ka kaluar ditë të tmerrshme mes torturash. Sipas librit “Imzot Vinçenc Prennushi me shokë martirë”, botim i Arqipeshkvisë së Shkodrës, Dom Lazër Shantoja ishte i pari meshtar që u arrestua pak ditë pas vendosjes së regjimit e tre muaj më pas do të bëhej i pari që do të vritej, duke kaluar ndër torturat më të paimagjinueshme.

Imzot Zef Simoni, në librin e tij kushtuar vuajtveve nëpër burgje, ka thënë për të: “E kanë marrë në hetuesi dhe nuk besoj se kanë torturuar tjetërkënd në Shqipëri, ashtu siç e kanë torturuar atë.”

Në aktakuzën shkruar në datën 28.01.1945, Dom Lazër Shantoja akuzohet si “bashkëpunëtor i ngushtë i armiqve të regjimit, si fashist i ndezur që ka favorizuar pushtimin fashist dhe ka deklaruar publikisht se Shqipëria ishte koloni italiane duke thënë “Italia nuk do ta lërë kurrë Shqipërinë”

Në burg e torturuan, duke e bërë të përjetonte vuajtje të papërfytyrueshme e pastaj e vranë. Për këtë, Imzot Zef Simoni thotë: “Qe meshtari i parë i pushkatuar pasi e torturuan tmerrësisht dhe barbarisht. Ndër të tjera, i rrjepën lëkurën e këmbëve dhe mbi mish i hodhën kripë, e përsëri, nën tortura, me hekura të nxehtë i thyen këmbë e krahë dhe e lanë pa mjekime. Trupin e tij të sakatur e çuan për pushkatim”.

Kur e pa në atë gjendje, me duar e këmbë që i vareshin pa asnjë lidhje me pjesën tjetër të trupit, e ëma e cila kishte vuajtur emigrimet e fëmijëve, u tha rojeve: Ju lutem më jepni revolen ta vras!

... nga FB...
26/06/2020 • 11:16
rrje.jpg
 
Last edited by a moderator:
Kerkoj ndjese qe komenti im nuk ka te beje me permbajtjen por me drejtshkrimin e titullit qe te vret syte.
I rrjepen?

I rropen.

PS-Kete koment mund t'a fshini.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Mjerr per to qe e kane torturuar,kaq cnjerezore ne boten tjeter, Pushtues dhe Zullumqar ne kete jete ,ishalla ne boten tjeter ne fund te ferrit!

E shkreta nene 😢
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Sa mijera bije nenash humben jeten ne ato 50 vjetet e komunizmit ne Shqiperi neper burgje, neper kampe internimi, neper varre masive e pa emer? Sa familjare te tyre sot nuk dine se ku kane eshtrat e prinderve e gjysherve te tyre te vrare e persekutuar nga ai rregjim?
Mallkuar qofte ai sistem edhe ata qe e ushqyen!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Kjo fare e keqe qe jo vetem nuk kerkon falje per krimet e tyre ndaj ketyre viktimave, por vazhdon te mbrojne "idealin komunist" ku cdo gje eshte e perligjur per hir te idealit, arrijne deri atje sa ne vend te burgut, te kerkojne dekorata, nderime e para me shume ne pension.

Ua shperblefte Zoti ashtu sic kane edhe zemren jo ne kete jeten e shkurter mbi toke, por ne ate jeten e pafund pas vdekjes!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Si mund te mendosh qe mund te marresh pronen nga ata qe ta vodhen, komunistet!
 
Top