I semur, kriminel apo te dyja bashke?!

Profil Kriminal

Albert Fish “I semur, kriminel apo te dyja bashke”

Albert Fish, i njohur si Gray Man, I njohur si gjakpiresi I Wysteria dhe mundesisht dhe Vampiri i Brooklyn, I dyshuar per ngacmim seksual te rreth 100 femijeve, dhe i dyshuar ne pese vrasje .
Fish akuzohet per tre vrasje te identifikuara nga policia dhe pranon per vrasjen e dy te tjereve. Ai Iishte vene ne treshen vrasese te quajtur”Hiri I Budes”, dhe eshte denuar dhe ekzekutuar ne karrike elektrike.
Fish i vizituar ne burg nga njera nga nenenat e viktimave te tij Billy Gaffney per te ditur me shume detaje per vdekjen e te birit. Fish thote:
E ndava viktimen ne mes dhe dhe i preva pjeset ne gjashte copa nga 8 inches. E ktheva me kurriz trupin duke e lene qe ti rridhte gjaku nga kembet. I preva veshet,hunden, dhe i hapa gojen nga veshi ne vesh. I nxora syte nga zgavra. Ishte I vdekur tashme. Futa thiken ne barkun e tij dhe mbajta gojen poshte duke thither gjakun. E ngrita lart si thes dhe hodha poshte neper gure. Me pas e ndava pjesen e siperme. Isha I kenaqur me veten. I vendosa hunden , veshet dhe disa pjese te tij ne tavoline. E preva pastaj ate ne mes, ne pjesen e kerthizes. I Preva koken, kembet, krahet, duart dhe kembet ne pjesen e gjurit.
Ne vazhdimin e tregimit tmerrues, Fish rrefeu qe hengri pjeset e Billy:
Bera gjelle me veshet, hunden, dhe pjeset e fytyres dhe I shtova karrota dhe ereza te tjera bashke me kripen. Ishte e mire. I preva organin gjenital para dhe peshtuva pjesen e plages. Mora pese copa nga trupi I tij dhe I bera Rosto per rreth çerek ore, I shova me uje. Keshtu mishi u be I shijshem per tu ngrene. Keshtu per rreth dy ore e gatova pjesen e pasme dhe ishte ushqimi me I mire qe kasha gatuar ndonjehere. Shume psikater nga testet e tyre e klasifikojne Fish dhunues seksual, perfshire coropphilia, urophilia, pedofilia dhe mazokizmi.

Fillimet e jetes se Albert Fish
Hamilton Howard Fish lindi ne Washington D.C 19 Maj, 1870, I biri I Randall Fish ( 1795 – 1875 ). I ati ishte 43 vjec me I madh ne moshe se e nena tij dhe e lindi ne moshen 75 vjecare. Hamilton ishte me I vogeli I familjes dhe kishte dhe tre motra dhe vellezer te tjere ; Walter, Annie, dhe Edwin Fish. Ai deshiron te quhej “Albert” pas vdekjes se babit te tij dhe te shpetonte emrit te tij te pare cili vinte nga jetimorja , Hamilton qe vinte nga jetimorja "Ham & Eggs" ku kishte kaluar pjesen me te madhe te jetes se tij. Familja e tij ka pasur nje histori me semundje mendore; Xhahi vuante nga religjomania, I vellai ishte shtruar ne nje spital per te semur mendor ndersa e motra vuante nga aluçinacione. Tre kusherinj te aferm vuanin nga semundje mendore dhe nena e tij mendonte se vuante nga aluçinacione vizuale. I ati ishte kapiten anije por ne 1870 ai u perjashtua nga manifaktura.
Plaku peshkatare vdiq nga nje atak ne zemer ne nje nga rruget e Pensilvanise ne 1875 ne Washington D.C. Mamaja e detyruar te punonte dhe e pa afte per te kujdesur per te birin e dergoi ate ne nje jetimore ne Washington D.C ku ai zakonisht ishte I detyruar te ecte I zhveshur bashke me shoket e tij si dhe te keqtrajtohej fizikisht nga mesuesit. Ne keto kushte jetese ai filloi qe ti pelqenin keto dhimbje fizike duke kaluar ne “ekstaze”, ashtu sic trajtoheshin dhe jetimet e tjere.
Me 1880 nena e tij filloi pune ne qeveri dhe ishte e afte te kujdesej per te. 1882 kur ai ishte 12 vjec ai nje marrdhenie me nje djale qe punonte ne telegraf. Fish vazhdoi te praktikonte sjellje te degjenerimit human. Ai vazhdoi te vizitonte banjot publike ku mund te shikonte djem te zhveshur dhe keshtu kalonte pjesen me te madhe te fundjaves. Jashte kesaj jete ai dergonte letra ne agjensite e martesave per takime me femra.
1890 ai arriti ne New York dhe prostituonte si mashkull. Ai gjithashtu vazhdonte te perdhunonte djem te rinj, krim I cili ai vazhdonte ta kryente dhe pas marteses te nenes se tij me 1898. Fish u martua me nje grua 9 vjet me te re se aid he paten 6 femij Albert, Anna, Gertrude, Eugene, John, dhe Henry Fish.Krimi i pare
1898 ai punonte si bojaxhi ne nje shtepi dhe vazhdonte te ngacmonte femij kryesisht nen moshen 6 vjec. Me vone ai tregoi incedentin kun je mashkul, I dashuri I tij, ne nje muze, ku fishi ishte magjepsur nga pamja e zhveshur e tij; shume shpejt me pas ai vazhdoi te zhvillonte me tej interesat e tij frustruese. Gjate nje marrdhenie me nje mashkull te semure mendore nga I cili ai u be shantazh per akuzen e abusimit sekual ai I pagoi atij 10$ per te mos bere nje gje te tille. Ai vazhdoi te rriste frekuentimin e vendeve me meshkuj ne grup te cilet kryenin akte sadomazokiste.
Ne Janar 1917, Gruaja e Fish e la ate per John Straube, nje puntore krahu I cili punonte ne familjen e Fish, duke e lene ate te kujdesej vete per femijet. Duke ndjekur kete rrjedhe, Fish filloi te degjonte zera; p.sh, ai keqtrajtonte veten e tij fizikisht ne tapet ne presupozimet e tij se po ndiqte udhezimet e Apostullit John, duke u dhene shembullin e tij femijeve. Ai do te ndikonte shume ne rritjen e tyre.
Krimet e mehershme
1910 Fish beri krimin e tij te pare ne nje femije, Thomas Bedden ne Wilmington, Delware. Me vone ai perdhunoi nje tjeter djale te semure mendore rreth vitit 1919 ne Georgetown, Washington,. Vazhdimisht shume nga viktimat e tij do ishin te semure mendore ose afroamerikan sepse ai besonte se nuk do I mongonin.
Ne 11 Gusht, 1924 Fish gjeti nje tete vjecare Beatrice Keil duke luajtur vetem ne fermen e prinderve te saj ne Staten Island. Ai I ofroi asaj para per ta ndihmuar. Ajo ishte duke u larguar nga ferma kur nena e saj e deboi Fish. Ai u largua por u kthye me vone Keils ku ai u perpoq ta vinte ne gjume, pas si me vone u mor vesh qe Hans keil I tha atij te largohej. Ne moshen 55 vjecare, Fish vazhdoi eksperincen e deluzionimit dhe halucionacioneve qe nga presupozimi I tij “Zoti” e komandonte per torturimin e femijeve te vegjel. Doktorret I thane se vuante nga “psikoza e religjionare”.


Faza e dyte e jetes se Fish
Fish u rimartua me 6 Shkurt 1930 ne Waterlo, New York, me Estella Wilcox por u divorcua pas nje jave. Fish u arestua me vone ne Maj te vitit 1930 per shkak se I dergoi nje leter nje gruaje e cila e denoncoi. Ate e cuan ne spitalin psikiatrik Bellevue ne 1930 dhe u arrestua ne 1931 ne vazhdim te arrestit te tij. Ne permbajteje te saj letra e derguar nga Fish u zbardh pas 6 vitesh dhe tregonte rreth krimeve te tij duke u shoqeruar dhe me gabime drejshkrimore.
Krimi i fundit dhe arresti final
Letra ishte future ne nje zarf me nje egzagonale te vogel si embeleme me shkronjat "N.Y.P.C.B.A." duke qendruar ne New York per pune ten je shoqate "New York Private Chauffeur's Benevolent Association". Nje prind nga kompania i tha policies disa kercenime te herepashershme por e la ate ashtu si shtepine e tij 200 East 52nd Street ku ai u largua. Mirmbajtesi I dhomes tha se Fish kishte dale dy dite me pare dhe I kishte kerkuar atij para per Wiliam F. king I cili ishte nje investigator I vene ne ndjekje te qeshtjes se tij. King e carmatosi Fish dhe e dergoi ate ne polici per çerek ore. Fish nuk hezitoi te mohonte vrasjen e Grace Budd, dhe tha se kishte per qellim te shkonte ne shtepi dhe te vriste Edward Budd, vellai i Grace. Fish tha se ai nuk kishte shkuar ne mendje asnjehere qe te perdhunonte vajzen, por ai me vone pranoi se ai eshte perdorur nga te tjeret dhe jovullnetarisht ka kryer nje gje te tille. Fish arriti ne burg ne Mars te vitit 1935, dhe u ekzekutua ne karrike elektrike ne 16 Janar, 1936. Ai mbahet mend se ne karrike elektrike para ekzukutimit u tha ekzekutoreve se “ Kjo eshte kryvepra ime gjate gjithe jetes” dhe pak minuta para ekzekutimit heziton ne delir me shprehjen”As nuk e di pse jam ketu”?!
Viktimat
• Francis X. McDonnell, mosha 8, Gusht 15, 1924
• Billy Gaffney, mosha 4, Shkurt 11, 1927
• Grace Budd, mosha 10, Qershor 3, 1928
Te dyshuar
• Yetta Abramowitz, mosha 12, 1927
• Mary Ellen O'Connor, mosha 16, Shkurt 15, 1932
• Benjamin Collings, mosha 17, Dhjetor 15, 1932
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: I semur, kriminel apo te dyja bashke?!

Se kuptoj pse i vrasin me karrige elektrike..te gjejne ndonje menyre tjeter qe ti bejne te vuajne cikez..se aq e kane shume pak.
 
Top