Imazhet e reja nga Marsi shfaqin planetin e kuq edhe më mahnitës (VIDEO)

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm

Imazhet e reja nga Marsi shfaqin planetin e kuq edhe më mahnitës (VIDEO)​

1614428766353.png
Rover Perseverance ka arritur të vendoset në mars të enjten e kaluar, kështu që po bën atë që çdo banor i ri bën këto ditë – dërgon fotografi të shtëpisë së tij të re.
Në këtë rast, është një publikim i vazhdueshëm imazhesh mahnitëse nga një planet tjetër. Instrumenti i roverit Mastcam-Z, postoi 142 imazhe nga vendi i tij i uljes më 21 shkurt. Ekipet në NASA i bashkuan për të krijuar panoramën e parë të instrumentit me 360 gradë, raporton cnn.


Ky është vështrimi i parë me përkufizim të lartë në kraterin Jezero, vendi i një shtrati të liqenit të thatë 3.9 miliardë vjeçarësh, ku roveri do të kërkojë shenja të jetës antike gjatë dy viteve të ardhshme
-640-0-60377e732c7de.jpg

-640-0-60377e7355270.jpg


g.shqip
 

Attachments

 • -640-0-60377e732c7de.jpg
  -640-0-60377e732c7de.jpg
  17.5 KB · Shikime: 0
 • -640-0-60377e7355270.jpg
  -640-0-60377e7355270.jpg
  32.9 KB · Shikime: 0
 • -640-0-60377e732c7de.jpg
  -640-0-60377e732c7de.jpg
  17.5 KB · Shikime: 0
 • -640-0-60377e7355270.jpg
  -640-0-60377e7355270.jpg
  32.9 KB · Shikime: 0

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Sa ndjesi e cudtshme. :))
ngjane me shkretetirat.
Duhet te kete pas patjeter jete me pare.
Ose dhe tani mund te kete shenja jete.
 
Top