Investigim Fotografish

Pershendetje te gjitheve

Per te apasionuarit e informatikes, sot do ju prezantoj
me nje program qe une aktualisht e perdor per te nxjerr
informacione nga nje fotografi, si pershembull vendodhja e personit ku e ka shkrepur ate foto
lloji tel, aparatit, e nese fotografia ka gjurem fotoshopi , etj
programi quhet exifTool une e perdor ne kali linux, por jane te disponueshme
edhe per versionet windows dhe mac
me posht po ju tregoj nje video tutorial .
Features Powerful, fast, flexible and customizable Supports a large number of different file formats Reads EXIF, GPS, IPTC, XMP, JFIF, MakerNotes, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, FlashPix, AFCP, ID3 and more... Writes EXIF, GPS, IPTC, XMP, JFIF, MakerNotes, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, AFCP and more... Reads and writes maker notes of many digital cameras Reads timed metadata (eg. GPS track) from MOV/MP4/M2TS/AVI videos Numerous output formatting options (including tab-delimited, HTML, XML and JSON) Multi-lingual output (cs, de, en, en-ca, en-gb, es, fi, fr, it, ja, ko, nl, pl, ru, sv, tr, zh-cn or zh-tw) Geotags images from GPS track log files (with time drift correction!) Generates track logs from geotagged images Shifts date/time values to fix timestamps in images Renames files and organizes in directories (by date or by any other meta information) Extracts thumbnail images, preview images, and large JPEG images from RAW files Copies meta information between files (even different-format files) Reads/writes structured XMP information Deletes meta information individually, in groups, or altogether Sets the file modification date (and creation date in Mac and Windows) from EXIF information Supports alternate language tags in XMP, PNG, ID3, Font, QuickTime, ICC Profile, MIE and MXF information Processes entire directory trees Creates text output file for each image file Creates binary-format metadata-only (MIE, EXV) files for metadata backup Automatically backs up original image when writing Organizes output into groups Conditionally processes files based on value of any meta information Ability to add custom user-defined tags Support for MWG (Metadata Working Group) recommendations Recognizes thousands of different tags Tested with images from thousands of different camera models Advanced verbose and HTML-based hex dump outputs
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Dikush te paska dhene foto fake me duket dhe po i ben "presion" lol

Une perdor iexif prej gatii 10 vitesh dhe asnjere ska gabuar, gjen edhe koordnatat gjeografike ku eshte bere shkrepja :p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Pershendetje te gjitheve

Per te apasionuarit e informatikes, sot do ju prezantoj
me nje program qe une aktualisht e perdor per te nxjerr
informacione nga nje fotografi, si pershembull vendodhja e personit ku e ka shkrepur ate foto
lloji tel, aparatit, e nese fotografia ka gjurem fotoshopi , etj
programi quhet exifTool une e perdor ne kali linux, por jane te disponueshme
edhe per versionet windows dhe mac
me posht po ju tregoj nje video tutorial .
Features Powerful, fast, flexible and customizable Supports a large number of different file formats Reads EXIF, GPS, IPTC, XMP, JFIF, MakerNotes, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, FlashPix, AFCP, ID3 and more... Writes EXIF, GPS, IPTC, XMP, JFIF, MakerNotes, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, AFCP and more... Reads and writes maker notes of many digital cameras Reads timed metadata (eg. GPS track) from MOV/MP4/M2TS/AVI videos Numerous output formatting options (including tab-delimited, HTML, XML and JSON) Multi-lingual output (cs, de, en, en-ca, en-gb, es, fi, fr, it, ja, ko, nl, pl, ru, sv, tr, zh-cn or zh-tw) Geotags images from GPS track log files (with time drift correction!) Generates track logs from geotagged images Shifts date/time values to fix timestamps in images Renames files and organizes in directories (by date or by any other meta information) Extracts thumbnail images, preview images, and large JPEG images from RAW files Copies meta information between files (even different-format files) Reads/writes structured XMP information Deletes meta information individually, in groups, or altogether Sets the file modification date (and creation date in Mac and Windows) from EXIF information Supports alternate language tags in XMP, PNG, ID3, Font, QuickTime, ICC Profile, MIE and MXF information Processes entire directory trees Creates text output file for each image file Creates binary-format metadata-only (MIE, EXV) files for metadata backup Automatically backs up original image when writing Organizes output into groups Conditionally processes files based on value of any meta information Ability to add custom user-defined tags Support for MWG (Metadata Working Group) recommendations Recognizes thousands of different tags Tested with images from thousands of different camera models Advanced verbose and HTML-based hex dump outputs
Cmu kujtua ai episodi ku nje foto timen ,me akuzoje qe nuk ishte imja
Kte aplikacionin perdorje e asokohe :p
 
ahahaha, tani do nxjerr sniperin lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
qyqja nese eshte keshtu atehere na thoni mos vejme foto.
Sepse keshtu mund te identifikojne vendin ku gjendemi.
Se dija vallai ket gje.
 
Cmu kujtua ai episodi ku nje foto timen ,me akuzoje qe nuk ishte imja
Kte aplikacionin perdorje e asokohe :p
Jo atehere perdorej aplikacioni zoni popllit lol
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
qyqja nese eshte keshtu atehere na thoni mos vejme foto.
Sepse keshtu mund te identifikojne vendin ku gjendemi.
Se dija vallai ket gje.
Gjejne vendin ku gjendesh dhe pastaj te futen ke shpia per grabitje :lol::lol::lol:
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Une nuk postoj me. Me fike 🤣🤣
Tallu ti bektash tallu, nje radhe me dergon njera nje foto e i them ku paske dale kshu? Ne shpi thote, ke dhoma gjumit.
Kur shoh ne program me dalin koordinatat e nje moteli, i rendomte ama shume kekthi ishte si motel lol
 
M

Morfina

Tallu ti bektash tallu, nje radhe me dergon njera nje foto e i them ku paske dale kshu? Ne shpi thote, ke dhoma gjumit.
Kur shoh ne program me dalin koordinatat e nje moteli, i rendomte ama shume kekthi ishte si motel lol

🤣🤣🤣🤣🤣ligesi negativ selfish pupupu
 
Top