Isis eshte nje organizate pozitive.

Lauri

Anunnak
Isis mbron myslimanet, por luftohet nga shteti. Mos i besoni lajmeve.
alhamdulillah motra jone e devotshme nga Shkodra ne mbroitje te se vertetes. Vetem Lauri te mbeshtet.

 

ReSpEcT

Anëtar me përvoje.
Pe: Isis eshte nje organizate pozitive.

Epo shyqyr qe doli njeri pro, se gjith EU eshte kunder lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Boh cfare idiotsie.
Dihet shumica e Mdr-seve prodhojne pastertisht radikalizem.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

E njejta edukate jepet gjithandej kur jane mbrenda komunitetit. Ne publik predikojne paqe.
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Isis mbron myslimanet, por luftohet nga shteti. Mos i besoni lajmeve.
alhamdulillah motra jone e devotshme nga Shkodra ne mbroitje te se vertetes. Vetem Lauri te mbeshtet.


ku qendro pozitiviteti i kesaj organizate ? se vetem pozitive nuk mund ta quash !
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

ku qendro pozitiviteti i kesaj organizate ? se vetem pozitive nuk mund ta quash !

Pyet zyshen e devotshme se ta tregon ajo ..;)
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

po te pyes ty meqe e mbeshtet kete zyshen e devotshme :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

po te pyes ty meqe e mbeshtet kete zyshen e devotshme :D

E do nga une pa tjeter?
Isis po ben ate qe kane bere ne 1400 vjet kalifati islam. Mbron besimtaret e vet(sunni) vret e pret ata qe nuk i nenshtrohen.
Kalifati isis (jo organizate) eshte pozitive per te vetet, jo per te tjeret.
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

E do nga une pa tjeter?
Isis po ben ate qe kane bere ne 1400 vjet kalifati islam. Mbron besimtaret e vet(sunni) vret e pret ata qe nuk i nenshtrohen.
Kalifati isis (jo organizate) eshte pozitive per te vetet, jo per te tjeret.

kete e dija une . po doja te dija mendimin tend pse eshte pozitive ? vertet mendon se eshte pozitive ? cte mira sjell ? cperfitime kane besimtaret myslimane nga kjo organizate ?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

kete e dija une . po doja te dija mendimin tend pse eshte pozitive ? vertet mendon se eshte pozitive ? cte mira sjell ? cperfitime kane besimtaret myslimane nga kjo organizate ?

Islami eshte pa kalif qe me renjen e P.Osmane, rolin e te cilit e kryente sulltani. Ne sostance islami sot eshte si nje pule pa koke kete shekullin e fundit. Kalifati eshte endrra e cdo myslimani, sunni shiit etj.
Pse isis ka gjete mjaft perkrahje ne masat e gjera islame, njerzit edhe familjarisht shkonin nga e gjithe bota te futeshin ne rradhet e isis.!?! Sepse ne kete kalifat shikonin plotesimin e endrres.
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Islami eshte pa kalif qe me renjen e P.Osmane, rolin e te cilit e kryente sulltani. Ne sostance islami sot eshte si nje pule pa koke kete shekullin e fundit. Kalifati eshte endrra e cdo myslimani, sunni shiit etj.
Pse isis ka gjete mjaft perkrahje ne masat e gjera islame, njerzit edhe familjarisht shkonin nga e gjithe bota te futeshin ne rradhet e isis.!?! Sepse ne kete kalifat shikonin plotesimin e endrres.

isis ka gjetur mbeshtetje vetem te injorantet myslimane . sepse ai/ajo qe beson dhe ka sadopak llogjike se cfare vlere ka feja islame nuk mund te mbeshtete kete organizate terrorriste . me cito qofte edhe 1 varg te kuranit qe thote qe duhet te besh gjerat qe ben kjo organizate edhe do te te jap te drejte ty dhe te gjithve ata qe e mbeshtesin . feja islame eshte feja me e paster ne bote dhe nqs se gjith njerezimi do zbatonte me perpikmeri "ligjet" e kuranit cdo gje do ishte perfekt . por disa i interpretojne simbas deshires se vet dhe disa nga injoranca dhe disa te tjere per perfitime vetjake edhe e bejne lemsh kete pune .
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Le te hyjme me me detaje atehere. Ti ke lexuar ndonjehere Kuran?? Ke mbi 120 sura kuranore relative per luftuar e vrare jo myslimanet.
E kuptova qe u preke, por ka edhe me keq. Me vje mire qe i quan injorant ata qe interpretojne kuranin sipas deshires, nga ana tjeter, them qe Kurani nuk interpretohet (perjashtuar hadithet)por kuptohet sikur lexohet.
Cfare do thuash per suren 5:33 ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Ajo cfare ma rregullon disponimin eshte kur shoh jo-muslimanet duke treguar perralla me mbret per muslimanet. Madje, pa i kryer asnje dite shkolle, qofte teologji apo dic te ngjajshme, me fjale tjera, mbeturina te google dhe youtube dhe injorances se tyre.

p.s.

Laur sa per info, muslimanet nuk enderrojne per kalifat/hilafet, pasiqe kjo eshte gje e ditur se kush do t'ju prije muslimaneve nje dite. Nqfs ke problem me memorje nga ajo cfare te ka mesuar Dr.Google dhe Dr.Youtube, plz lemme refresh your memory :plazh:

Do shfaqet Imam Mehdiu, pas tij Isai as. i ashtuquajturi "i biri i zotit" apo vet "zoti" sipas te tjereve. Imam Mehdiu do t'jet udheheqes i muslimaneve, s'do t'kete shenjterim e as kalif kurre deri atehere, mbaje mend kete dhe largoje kete enderr me sy hapur qe e ke dhe lexon perralla. Kur t'kam thene jam Mesuesi yt, je prekur aq shume lolz, por te kuptoj Laur, te kuptoj sincqerisht :plazh:

Me pastaj dihet, i shumeprituri nga dikush si Anti-Krishti, do jete ai Dexhalli, qe Isai/Jezusi a.s. do zbres, t'ua vertetoje te tjereve se s'ka vdekur mbi kryq, dhe t'i pergenjeshtroje ato shpifjet qe i jane bere pas ngritjes se tij ne qiell, dhe do e vras Dexhallin a.ka. Anti-Krishtin si "shpetimtar" qe e presin ca :D

Kaq per sonte, shihemi ne oren tjeter te mesimit me mquqen, mpuq e ki
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

@Loverboy, ti je apo ben vete??
Kush te foli per profetesite qe do vije nga qielli? Clidhje ka kalifati me Imam Mehdiun? Cfare ke studiuar ti ne ato shkollat islame, idiotesira??

Kalifi eshte pasardhsi qeverises e spiritual religjoz, autoritet gjykues e udheheqes e strateg i komunitetit mysliman. Thene ndryshe, eshte si nje Papat i Vatikanit. C'lidhje ka ketu Kalifati me Imam Mehdiu ????

Postimet e mia jane vule ne balle me data skadimi. Je person i skaduar me kohe.

ps. tani te lutem mos u fut si pyke ne mes se ti nuk jep asgje initeresante, me intereson debati me antarin Dori.
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Le te hyjme me me detaje atehere. Ti ke lexuar ndonjehere Kuran?? Ke mbi 120 sura kuranore relative per luftuar e vrare jo myslimanet.
E kuptova qe u preke, por ka edhe me keq. Me vje mire qe i quan injorant ata qe interpretojne kuranin sipas deshires, nga ana tjeter, them qe Kurani nuk interpretohet (perjashtuar hadithet)por kuptohet sikur lexohet.
Cfare do thuash per suren 5:33 ?

kam lexuar pak por mjaftueshem . dhe ne cilen nga keto sure thote qe duhet te vrasesh njerez te pafajshem ? ne cilen nga keto sure thote qe duhet te maresh fugona peng e te hysh te shtypesh miletin ? ketij posht teje spo mar mundimin ti kthej pergjigje sepse kam care derrasat shum here para disa vitesh . qofsh mire gjithsesi :)
 
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

E do nga une pa tjeter?
Isis po ben ate qe kane bere ne 1400 vjet kalifati islam. Mbron besimtaret e vet(sunni) vret e pret ata qe nuk i nenshtrohen.
Kalifati isis (jo organizate) eshte pozitive per te vetet, jo per te tjeret.

A dine si thua ti ? Kryqezatat kane ndodhure sepse keshtu ka thirrur Jezusi a.s qe te ndodhe !
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

kam lexuar pak por mjaftueshem . dhe ne cilen nga keto sure thote qe duhet te vrasesh njerez te pafajshem ? ne cilen nga keto sure thote qe duhet te maresh fugona peng e te hysh te shtypesh miletin ? ketij posht teje spo mar mundimin ti kthej pergjigje sepse kam care derrasat shum here para disa vitesh . qofsh mire gjithsesi :)

Shoku, nuk kishte fugona e kamiona aso kohe, por shpata. Te pa fajshem jane te gjithe ata qe vriten pse nuk i besojne Allahut dhe Muhametit. Nqs nuk ke arritur ta kuptosh kete ne Kuran, atehere ke lexuar pak, dhe jo mjaftueshem.

Per te hapur nje front tjeter absurd te islamit, me pare po te shkruaj nje thenje te nje gruaje (Golda Mair): "Paqe do arrije atehere kur arabet(myslimanet)do dashurojne me shume femijet e tyre sa na urrejne ne".

Kete thenje siper po ta lidh me nje sure tjeter ne Kuran 9:23
Nqs ke Kuran ne shtepi lexoje pastaj po diskutojme..
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Shoku, nuk kishte fugona e kamiona aso kohe, por shpata. Te pa fajshem jane te gjithe ata qe vriten pse nuk i besojne Allahut dhe Muhametit. Nqs nuk ke arritur ta kuptosh kete ne Kuran, atehere ke lexuar pak, dhe jo mjaftueshem.

Per te hapur nje front tjeter absurd te islamit, me pare po te shkruaj nje thenje te nje gruaje (Golda Mair): "Paqe do arrije atehere kur arabet(myslimanet)do dashurojne me shume femijet e tyre sa na urrejne ne".

Kete thenje siper po ta lidh me nje sure tjeter ne Kuran 9:23
Nqs ke Kuran ne shtepi lexoje pastaj po diskutojme..

Nuk kemi c diskutojme bashke ne. Ti ke bindje tjeter un tjeter dhe eshtr humbje kohe te merrem me ty e ti me mua .
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Nuk kemi c diskutojme bashke ne. Ti ke bindje tjeter un tjeter dhe eshtr humbje kohe te merrem me ty e ti me mua .

Me bere nje pyetje siper dhe kerkove pergjigje me kembgulje nga une, prandaj u shtyva deri ketu. Mqs do ta myllim ketu, mire,.... por pyetja te ngelet pa pergjigje.
/shendet
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

@Loverboy, ti je apo ben vete??
Kush te foli per profetesite qe do vije nga qielli? Clidhje ka kalifati me Imam Mehdiun? Cfare ke studiuar ti ne ato shkollat islame, idiotesira??

Kalifi eshte pasardhsi qeverises e spiritual religjoz, autoritet gjykues e udheheqes e strateg i komunitetit mysliman. Thene ndryshe, eshte si nje Papat i Vatikanit. C'lidhje ka ketu Kalifati me Imam Mehdiu ????

Postimet e mia jane vule ne balle me data skadimi. Je person i skaduar me kohe.

ps. tani te lutem mos u fut si pyke ne mes se ti nuk jep asgje initeresante, me intereson debati me antarin Dori.

Po ku e kupton ti lidhjen kur telat te jane keputur tash e 10 vite. Keto cfare i kam thene jane te kategorise se rende qe s'i kupton cdokush ndaj nuk te le fajtor.

Me kete postim e tregove daten e fshehte te skadimit, kot vendose daten e re mbi te vjetren :plazh:

Keshtu eshte kur luan shah me PROPLAYERS, me piuna ta bejne mat. Heren tjeter lodhe pak trurin ne vend qe te flasesh me mua si person, lidhu me teme, ne te kunderten mos posto perralla me mbret e idiotesira tua, kapish :D
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Me bere nje pyetje siper dhe kerkove pergjigje me kembgulje nga une, prandaj u shtyva deri ketu. Mqs do ta myllim ketu, mire,.... por pyetja te ngelet pa pergjigje.
/shendet

jo mo un te kerkova mendimin tend ne lidhje me te mirat qe sjell isis per myslimanet . edhe nuk eshte se me dhe ndonji pergjigje konkrete te sakte dhe te prere . nqs se do me jepje 1 pergjigje te shkurter dhe te sakte simbas llogjikes tende at her do mbyllej vetvetiu . ti nqs se don qe ta vazhdojme e vazhdojme po as ke per te me mbushur dot mendjen as kam per te ta mbushur :)
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Loverboy po ti si mendon ne lidhje me temen ? eshte organizate pozitive Isis ? dhe nqs se eshte cte mira i sjell myslimaneve ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Kuptohet se nuk eshte. Llogarite nga te dyja anet, qofte ajo fetare apo jo. Nga ana jo-fetare eshte organizate terroriste. Nga ana fetare eshte se punon kunder parimeve fetare, respektivisht Islame. Te vetmen te mire qe kjo organizate mund t'ju sjell muslimaneve eshte hapja e syve, ta shohin realitetin dhe cfare eshte ne gjendje njeriu te beje kur i kupton gabimisht porosite hyjnore, kur i perbin ato ashtu sic jane. Keshtu ndodhe kur injorantet marrin komanden dhe ngrehin me vete delet e pashkolluara, e aty pastaj futet edhe ujku me lekure te qingjit :D
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Kuptohet se nuk eshte. Llogarite nga te dyja anet, qofte ajo fetare apo jo. Nga ana jo-fetare eshte organizate terroriste. Nga ana fetare eshte se punon kunder parimeve fetare, respektivisht Islame. Te vetmen te mire qe kjo organizate mund t'ju sjell muslimaneve eshte hapja e syve, ta shohin realitetin dhe cfare eshte ne gjendje njeriu te beje kur i kupton gabimisht porosite hyjnore, kur i perbin ato ashtu sic jane. Keshtu ndodhe kur injorantet marrin komanden dhe ngrehin me vete delet e pashkolluara, e aty pastaj futet edhe ujku me lekure te qingjit :D

plotesisht dakort me ty :)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Nqs kaloni vetem pak vite me pare ne temat e keti forumi kur filluan sulmet ne Siri, te gjithe ishin pro kryengitesve, qe ne faket ishin forca te isis te furrnizuar me arme e mbeshtetje logjistike nga Arabia, Qatarr, Turqi etj (me armatim te blera ne perendim). Isis ka stampe religjoze ne "DNA" e saje sepse perberja e forcave ushtarake eshte nga mysliman te doktrinuar ne baze te besimit, natyrisht nga ata shtete qe permenda siper, dhe c'ka na intereson ne si shqiptar, edhe nga hoxhallaret tane si leva te tyre. Fale internetit ka mjaft gjurme te lena me komente pro isis.

Tani Isis po i vjen fundi, dhe ju erdhi momenti qe veza diku do leshohet. Shtetit islamik te isis ti bihet hasho.
Por kjo zysha e temes sone vazhdon akoma ti qendroje besnike. Mua me duket e sinqerte, Allahu e shperblefte.
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Po te rrini dhe te luftonin vetem kunder qeverise normal qe pro se eshte kryengritje . Po ata qe bejne ata ska pik lidhje me kryengritjen qe ben 1 popull kunder qeverise se vet . Ti i ngaterron gjerat komplet or shok . Isis esht organizate kriminale terroriste e mirfillte dhe jane aq injorante pjesa derrmuese e tyre saqe as vete nuk e dine kundra kujt luftojne .
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Isis eshte nje organizate pozitive.

Nuk e ve ne dyshim qe isis eshte organizate terroriste, por une po them qe kjo organizate ka baza fetare islame. Nuk eksiston nje organizate islame qe nuk ka te beje me besimin, dhe qe te gjitha jane te etiketuara si organizata terroriste. Te gjitha.

Ketu ka dicka me teper rreth islamit dhe Isis ne post 49.

http://www.forumivirtual.net/video-41/e-vrteta-mbi-isis-52542/index3.html
 
Top