• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

ISIS gjobë 100 dollarë nëse heq mjekrën, ja të gjitha taksat e Shtetit Islamik

ISIS është prej kohësh në vështirësi financiare. Në muajt e fundit, kalifati i Shtetit Islamik mes Sirisë dhe Irakut, ka humbur rreth 45% të territorit. Për të mbyllur vrimat e bilancit, ISIS ka shtuar qëndrimin fiskal, duke taksuar çdo sjellje të paligjshme sipas interpretimit barbar që ata i bëjnë ata islamit. Taksat përfaqësojnë rreth gjysmën e burimeve financiare të ISIS-it. Aftësia për të vendosur gjoba miliona euro ndaj qindra njerëzve në botë, e ka bërë ISIS-in organizatën më të pasur terroriste në botë. Sipas një analize ekonomike dhe gjeopolitike të IHS-së, e intervistuar nga “Bild Zeitung”, humbja e territorit ka vënë në vështirësi financiare drejtimin e Kalifatit të vetëshpallur, i cili ka reaguar si pjesa më e madhe e qeverive kur ka probleme ekonomike. Ja lista e përpiluar nga IHS për “Bild”, me taksat e panumërta që ISIS detyron të paguajnë në formën e gjobës ata që jetojnë në Kalifatin e vetëshpallur islamik.

1- Gratë që veshin rroba shumë të ngushta, duhet të paguajnë 25 dollarë gjobë.

2- Gratë që zbulojnë sytë e tyre në publik, duhet të paguajnë 10 dollarë ose një gramë ar.

3- Gratë që nuk veshin çorape ose doreza dhe zbulojnë një pjesë të trupit të tyre, duhet të paguajnë 30 dollarë gjobë.

4- Gratë e zbuluara që kapen me një paketë cigare në dorë, duhet të paguajnë 23 dollarë gjobë, dyfishi, 46, është vlera e ndëshkimit për burrat.


5- Kush harron të mbyllë dyert e shtëpisë, dënohet me një gjobë prej 115 dollarë.

6- Kush instalon një antenë satelitore, duhet të paguajë një taksë prej 50 dollarë për arsye se ka shkelur këtë ligj.

7- Të konsumosh cigare në Raka, ndëshkohesh me një gjobë prej 25 dollarësh.

8- Shiitët dhe jo myslimanët, duhet të paguajnë një certifikatë pendese që vlen mes 200 dhe 2.500 dollarë në vit, e cila duhet të rinovohet çdo 12 muaj. Edhe ish-punonjësit publikë dhe ish-policët e Sirisë e Irakut, duhet të paguajnë një taksë të tillë.

9- Konsumimi i alkoolit paguhet me 50 dollarë gjobë dhe 50 goditje me kamxhik. Mbajtja e alkoolit është i sanksionuar me 100 dollarë dhe 80 goditje me kamxhik.

10- Kush nuk merr pjesë në lutje, duhet të paguajë 25 dollarë dhe 39 goditje me kamxhik.

11- Kush nuk mban veshur ‘Izar’-in, veshja tradicionale islamike, në mënyrë korrekte duhet të paguajë një gjobë prej 5 dollarësh.

12- Kush e ka mjekrën të rruar, duhet të paguajë 100 dollarë.

13- Largimi gjatë një kontrolli është i ndëshkueshëm me 23 dollarë dhe 39 goditje me kamxhik.

14- Në qytetin Ninive, regjistrimi në një shkollë fillore, kushton 22 dollarë, ndërsa çdo prind duhet të paguajë 65 dollarë nëse dëshiron t’i regjistrojë fëmijët e tij në shkollën e mesme. Në Alepo, 5 dollarë kushton një leksion.


15- Regjistrimi në Universitetin e Rakas kushton 250 dollarë.

16- Kush nuk u vendos kambanë kafshëve në qafë, u konfiskohen.

17- اdo person duhet të paguajë 46 $ për një hektar tokë në Raka.

18- Kush kultivon fruta, duhet të paguajë një taksë me 10% të shitjeve.

19- Kush nuk i përgjigjet në mënyrë korrekte pyetjeve për ligjin e Sherihatit gjatë kontrollit të policisë, duhet të paguajë 20 dollarë.


20- Kush drejton makinën në krahun e kundërt të rrugës duhet të paguajë 25 dollarë.

21- Kush largohet nga Raka, duhet të paguajë 800 dollarë.

22- Kush nuk kthehet brenda 15 ditësh pasi ka lënë Rakën, i sekuestrohet menjëherë pasuria.

23- Kush lë qytetin tjetër të Irakut, Falluxhan (në duart e ISIS-it), duhet të paguajë 1000 dollarë.


Noa.al
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: ISIS gjobë 100 dollarë nëse heq mjekrën, ja të gjitha taksat e Shtetit Islam

Jo mo jo...... Vertet e kan keto.... Cmenduri e thuaj pastaj se besimi eshte zgjedhje ...uroj dhe shpresoj qe kush vishet mbulohet apo mban mjeker mos te ndikohen nga keto ligje jashtnjerezore....
 
Titulli: ISIS gjobë 100 dollarë nëse heq mjekrën, ja të gjitha taksat e Shtetit Islam

Keto gjoba s'kane te bejne me besimin sepse besimi nuk imponohet.
Kane te bejne me mbushjen e arkes se Isis.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: ISIS gjobë 100 dollarë nëse heq mjekrën, ja të gjitha taksat e Shtetit Islam

Vertet me mend nuk ka. I ardht fundi sa ma shpejt ktyne budallve
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: ISIS gjobë 100 dollarë nëse heq mjekrën, ja të gjitha taksat e Shtetit Islam

Po me dyert e shtepine ckane...
se gjynaf te mbahen hapur nej here per te bere cike korent, gjithe ajo vape..
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: ISIS gjobë 100 dollarë nëse heq mjekrën, ja të gjitha taksat e Shtetit Islam

Keto gjoba s'kane te bejne me besimin sepse besimi nuk imponohet.
Kane te bejne me mbushjen e arkes se Isis.
Me kujtoj ato taksat qe vinte turqia 500 vjet me pare ....
 
Top