Islami fe ne krize

Screenshot_2020-10-06-15-17-12-1.png

Turqia ka akuzuar Presidentin Emmanuel Macron për “islamofobi”, pasi bëri thirrje që Franca të ndajë veten nga separatizmi islamik.

18 muaj përpara zgjedhjeve presidenciale, kur pritet që të përballet me të djathtën, Macron e përshkroi islamin si fe në krizë.

Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalin, ka thënë që pretendimet e Presidentit francez janë shprehje provokative dhe të rrezikshme që nxisin anti-islamin dhe islamofobinë. Kalin komentoi deklaratat e Macron përmes një postimi në Twitter.

“Pretendimet e Macron për një krizë në Islam janë shprehje provokative dhe të rrezikshme që nxisin anti-islamizmin dhe islamofobinë. Franca po mundohet që të bëjë islamin dhe myslimanët kurban për gabimet dhe aventurat e vetes. Kjo është çmenduri”, ka thënë ai.
tvklan.al
 
Ka 100 vjet që është në krizë feja islame. Që më rënien e P. Osmane islami është pa kalifat. Do thotë pa Kokë.
 
Cudi si vendet perendimore nuk kane ligje te rrepta ndaj fese islame.

Keta vrasin veten per ndjenjat e tjetrit
 
Cudi si vendet perendimore nuk kane ligje te rrepta ndaj fese islame.

Keta vrasin veten per ndjenjat e tjetrit
Sepse janë shtete laike, demokratike. Një ligjë vlen për të gjithë njësoj.
Vendet, shtetet islamike jo. Ç'do ligj nga parlamenti duhet të dalë në bazë të parimeve kur'anore.
Në fakt, islam e demokraci nuk shkojnë bashkë.
Gjithsesi, feja është një instrument i favorshëm politik.
Për të mirë apo për të keq, të gjithë politikanët e fusin në "lojë" fenë kur kanë nevojë për konsens..
 
Sepse janë shtete laike, demokratike. Një ligjë vlen për të gjithë njësoj.
Vendet, shtetet islamike jo. Ç'do ligj nga parlamenti duhet të dalë në bazë të parimeve kur'anore.
Në fakt, islam e demokraci nuk shkojnë bashkë.
Gjithsesi, feja është një instrument i favorshëm politik.
Për të mirë apo për të keq, të gjithë politikanët e fusin në "lojë" fenë kur kanë nevojë për konsens..
Pse eshte demokratik sdomethene nuk duhen marre masat ndaj nje feje a kulture tjeter per te mbrojtur kulturen tende, edhe sikur rolet te ndryshojn 200 e tjera.


Nese slejon x fe apo x njerez nuk heq nga demokracia e vendit tend a njerezve te tu.
 
Pse eshte demokratik sdomethene nuk duhen marre masat ndaj nje feje a kulture tjeter per te mbrojtur kulturen tende, edhe sikur rolet te ndryshojn 200 e tjera.


Nese slejon x fe apo x njerez nuk heq nga demokracia e vendit tend a njerezve te tu.
Hahaha në fashizëm ndodh kjo, të bësh ligje të njëanshme. Në diktatorurë, nacizëm, komunizëm, e në islamizëm ?.
Aty favorizohet më shumë një palë se një tjetër, për dallim feje rrace e ideologie.
 
Hahaha në fashizëm ndodh kjo, të bësh ligje të njëanshme. Në diktatorurë, nacizëm, komunizëm, e në islamizëm ?.
Aty favorizohet më shumë një palë se një tjetër, për dallim feje rrace e ideologie.
Edhe ne demokracine amerikane.


A nuk eshte e llogjikshme qe ne Shqiperi Shqiptari te kete te drejta me shume se cdo etni tjeter? :)
 
lool lool lool

Te veje masa te rrepta per islamin Europa qe te ruaj zakonet e veta. Po ku ka rrenje Evropa iheeeeer????????????????
Tashi cilen kulture iher duhet me ruajt, ate te Greqise se Lashte, Romes, apo kryqezatave?!

nejse nejse, Franca te rregulloje krizat qe ka vete, pastaj te shkoje ne probleme globale sic eshte dhe Islami :) ISLAMI ashtu sic dhe Krishterimi jane fe qe praktikohen ne CDO CEP TE BOTES, EVROPE, AUSTRALI AMERIKE< AFRIKE< AZI...

Pak gjeografi :p
 
Top