Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues


milioner-620x330.jpg
Janë zbuluar 80 personat më të pasur në botë. 35 prej tyre janë qytetarë amerikanë.
Mësohet se nëse kombinohet pasuria e këtyre 80 personave miliarderë është shuma e njëjtë si gjysma e popullsisë së botës. Ndërkohë 8 prej 10 miliarderëve më të pasur të botës janë amerikanë.

Sipas një raporti të Oxfam 1 për qind e popullsisë së botës të cilët janë miliarderë do të zotërojnë gjysmën e pasurisë së botës deri në vitin 2016.

Kjo është lista e plotë e miliarderëve të Botës:

1 Bill Gates $76 USA ✓ Tech
2 Carlos Slim Helu $72 Mexico ✓ Telecom
3 Amancio Ortega $64 Spain ✓ Retail
4 Warren Buffett $58 USA ✓ Finance
5 Larry Ellison $48 USA ✓ Tech
6 Charles Koch $40 USA Diversified
7 David Koch $40 USA Diversified
8 Sheldon Adelson $38 USA ✓ Entertainment
9 Christy Walton $37 USA Retail
10 Jim Walton $35 USA Retail
11 Liliane Bettencourt $35 France Product
12 Stefan Persson $34 Sweden Retail
13 Alice Walton $34 USA Retail
14 S. Robson Walton $34 USA Retail
15 Bernard Arnault $34 France Luxury
16 Michael Bloomberg $33 USA ✓ Finance
17 Larry Page $32 USA ✓ Tech
18 Jeff Bezos $32 USA ✓ Retail
19 Sergey Brin $32 USA ✓ Tech
20 Li Ka-shing $31 Hong Kong ✓ Diversified
21 Mark Zuckerberg $29 USA ✓ Tech
22 Michele Ferrero $27 Italy Food
23 Aliko Dangote $25 Nigeria ✓ Commodities
24 Karl Albrecht $25 Germany ✓ Retail
25 Carl Icahn $25 USA ✓ Finance
26 George Soros $23 USA ✓ Finance
27 David Thomson $23 Canada Media
28 Lui Che Woo $22 Hong Kong ✓ Entertainment
29 Dieter Schwarz $21 Germany Retail
30 Alwaleed Bin Talal Alsaud $20 Saudi Arabia ✓ Finance
31 Forrest Mars Jr. $20 USA Food
32 Jacqueline Mars $20 USA Food
33 John Mars $20 USA Food
34 Jorge Paulo Lemann $20 Brazil ✓ Drinks
35 Lee Shau Kee $20 Hong Kong ✓ Diversified
36 Steve Ballmer $19 USA ✓ Tech
37 Theo Albrecht Jr. $19 Germany Retail
38 Leonardo Del Vecchio $19 Italy ✓ Luxury
39 Len Blavatnik $19 USA ✓ Diversified
40 Alisher Usmanov $19 Russia ✓ Extractives
41 Mukesh Ambani $19 India Extractives
42 Masayoshi Son $18 Japan ✓ Telecom
43 Michael Otto $18 Germany Retail
44 Phil Knight $18 USA ✓ Retail
45 Tadashi Yanai $18 Japan ✓ Retail
46 Gina Rinehart $18 Australia Extractives
47 Mikhail Fridman $18 Russia ✓ Extractives
48 Michael Dell $18 USA ✓ Tech
49 Susanne Klatten $17 Germany Cars
50 Abigail Johnson $17 USA Finance
51 Viktor Vekselberg $17 Russia ✓ Metals
52 Lakshmi Mittal $17 India Metals
53 Vladimir Lisin $17 Russia ✓ Transport
54 Cheng Yu-tung $16 Hong Kong ✓ Diversified
55 Joseph Safra $16 Brazil ✓ Finance
56 Paul Allen $16 USA ✓ Tech
57 Leonid Mikhelson $16 Russia ✓ Extractives
58 Anne Cox Chambers $16 USA Media
59 Francois Pinault $16 France ✓ Retail
60 Iris Fontbona $16 Chile Extractives
61 Azim Premji $15 India Tech
62 Mohammed Al Amoudi $15 Saudi Arabia ✓ Extractives
63 Gennady Timchenko $15 Russia ✓ Extractives
64 Wang Jianlin $15 China ✓ Real Estate
65 Charles Ergen $15 USA ✓ Telecom
66 Stefan Quandt $15 Germany Cars
67 Germلn Larrea Mota Velasco $15 Mexico Extractives
68 Harold Hamm $15 USA ✓ Extractives
69 Ray Dalio $14 USA ✓ Finance
70 Donald Bren $14 USA ✓ Real Estate
71 Georg Schaeffler $14 Germany Product
72 Luis Carlos Sarmiento $14 Colombia ✓ Finance
73 Ronald Perelman $14 USA ✓ Finance
74 Laurene Powell Jobs $14 USA Entertainment
75 Serge Dassault $14 France Aviation
76 John Fredriksen $14 Cyprus ✓ Transport
77 Vagit Alekperov $14 Russia ✓ Extractives
78 John Paulson $14 USA ✓ Finance
79 Rupert Murdoch $14 USA ✓ Media
80 Ma Huateng $13 China ✓ Tech B. info
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Isha ke zyra billit te Enjten dhe te Premten. Do jem dhe gjith javen tjeter aty. Na ka thirr per nji konference. E kishte rregullu bukur.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

mu me dalin vetem dy emra femrash nga kjo list.:fiu:
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Boll aq. Ci do me shum?
ee lezeti kish me qen, nese do figuronte ne listen nr 1 emer e gjines femrore por..?
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Se mos do na japin gje neve o Arfe :p

Une them me mire mos i jep dislike Gertit meqe njihka Billin,leri keto propaganda feministe :p
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Me erdhi keq qe nuk bera ca foto aty ne Cambridge ke zyra Billit, por u hutova ngaqe na prezantuan teknollogji te vitit 2100 me Cloud Solutions.

09-27cambridge_webdd.jpg
ms_podrooms_2246_540x360-500x333.jpg
 

Attachments

 • 09-27cambridge_webdd.jpg
  09-27cambridge_webdd.jpg
  119 KB · Shikime: 0
 • ms_podrooms_2246_540x360-500x333.jpg
  ms_podrooms_2246_540x360-500x333.jpg
  57.1 KB · Shikime: 0
 • 09-27cambridge_webdd.jpg
  09-27cambridge_webdd.jpg
  119 KB · Shikime: 0
 • ms_podrooms_2246_540x360-500x333.jpg
  ms_podrooms_2246_540x360-500x333.jpg
  57.1 KB · Shikime: 0

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

hahahaha Gerto tashi une pres te na furnizosh forumin me metoda te reja komunikimi te teknollogjis se vitit-2100.
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Admini i ketij forumit e ka ne dor tashi. :) Teknollogjine e ke ne forum, ai thjesht duhet ta implementoje.

Per sa i perket Microsoftit ata kishin bere nji integrim te papare midis te gjithe linjes se produkteve te tyre me (gati 90%) te social medias. Nji sinkronizim i papare midis platformave te ndryshme (tablets, phones, pc, mac) si dhe nji data center (vendi ku ruhet informacioni) te filmave James Bond. Me fushe magnetike, me fushe elektrike, fushe kimike. Dmth nuk hyn dot edhe sikur te jesh Tom Cruise ke Mission Impossible.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Se mos do na japin gje neve o Arfe :p

Une them me mire mos i jep dislike Gertit meqe njihka Billin,leri keto propaganda feministe :p

PO jo moj jo po sikur te na rritet autoriteti dhe ne femrave:stres: se nuk jemi te pa zonja jo ...
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Mua sme rritet autoriteti per rrogen e te tjereve :p

ajo kuptohet ,por mos thuj se nuk ndihesh dhe ti krenare per te arriturat e cdo femre ne sfera te ndryshme .
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

ajo kuptohet ,por mos thuj se nuk ndihesh dhe ti krenare per te arriturat e cdo femre ne sfera te ndryshme .

Nahhh. Sa sja une aty sme duhet per te tjeret :p
Jam menefregiste keshtu :p
 

Aver

.
V.I.P
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Nuk do te doja te isha ne lekuren e tyre. Nuk bejne jete te rehatshme.

Me rehat keshtu si jam, me vetem 1 miliard dollar.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Amon, buke e kripe e gjume rehat sinqerisht...

p.s. Aver: 1 miliard dollar paske ti? Ku e ke shpine? :p
 

Aver

.
V.I.P
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Amon, buke e kripe e gjume rehat sinqerisht...

p.s. Aver: 1 miliard dollar paske ti? Ku e ke shpine? :p

Nuk guxoj me te tregu se me futen ata me maska :p
 

DeviL

Is Not Here…
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

Hera pare qe nuk shof shqiptare ne nje liste!!
Duhet te ken mçef emrat... :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Titulli: Ja lista e 80 njerëzve më të pasur në botë

A kan noi çun beqar kta?
 
Top