Ja pse duhet t’i hani tri vezë çdo ditë

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Ja pse duhet t’i hani tri vezë çdo ditë

veze_1487417041-4581071.jpg


Kur është fjala për ushqimin më të mirë, ngrënia e vezëve është pjesa më e rëndësishme e ushqimit.

Duke ngrënë vezë çdo ditë mund të fitoni përfitime të mëdha shëndetësore. Këto janë disa prej tyre:

1. Eshtrat

Pasi që vezët përmbajnë vitaminë D dhe kalcium, ato janë shumë të mira për forcimin e eshtrave. Vitamina D do të rregullojë në mënyrë natyrale trupin tuaj që të absorbojë më mirë kalciumin, transmeton Gazeta Express.

2. Muskujt

Të hash vezë është mirë edhe për muskujt. Duke ngrënë tri vezë në ditë ju do t’i mundësoni trupit tuaj sasinë e njëjtë të proteinave që i merrni prej mishit, pa pasur nevojë që të ekspozoni veten ndaj aciditetit dhe yndyrës së mishit.

3. Humbja e peshës

Pasi që vezët janë burim i mrekullueshëm i pothuajse të gjitha nevojave që trupi juaj i kërkon, ato janë të mahnitshme edhe për humbje peshe. Ato përmbajnë kalori, por sipas American College of Nutrition, vezët që hahen në mëngjes mund të reduktojnë sasinë e ushqimit që ju duhet përgjatë ditës. Kjo do të thotë se ju nuk do të fitoni peshë për shkak se keni ngrënë këtë ushqim të mrekullueshëm në mëngjes.

b;thealbanian.co.uk
 

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Une i ha shume vezet,,,mire qe s'vuaj ende nga xolisterini se pastaj cdo beja pa veze sdms te verdhen e saj,te bardhen ja le Leges :p
 
Me sa informacion kam une 4 veze ne jave duhet te haen..
ndersa te bardhat po, ato permbajne proteinat dhe nuk perbejne prob
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Me shume se nje veze ne dite eshte katastrofe te hash!
Gjejeni vet Pse-ne se Po pertoj ashtu keshtu do hani nga 5 veze ne dite :p
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Po cfare thoni? As 3 veze ne jave nuk duhen ngrene..jo 3 ne dite...pupupu cfare i beni vetes...ajo gjeja e vogel qe duket si e pa demshme...ajo i bene gropen organizmit tuaja...
Me kaq shume veze lyeni fytyren dhe floket...lekura do te jete me falenderuese me besoni
 
Une kur haj veze i haj vec te kuqin se 1 kusheri i imi kur isha i vogel ma fiksoi tu me than mos e ha te bardhen se asht dhjam :p po ashtu ma shpifi dhe djathin dhe si perfundim pasi nuk provova shumicen e ushqimeve u rrita i dobet si skilipec :p
 
Top