Jam gati per Itali, por perfundova ne Holland

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Mire se vjen ne Holland!

Keshtu titullohet nje video e realizuar nga nje nene e cila ka nje femije me probleme. Shpesh here njerzit e pyesnin si eshte te rrisesh nje femije te tille, dhe per ti shpjeguar ka krijuar kete video, qe titullohet " mire se vjen ne Holland".
Nena e pershkruan ardhjen e femijes, si nje udhetim te mrekullueshem, e zeme per ne Itali. Pergatitesh me libra turistike, vendos se cfare do te pelqente te vizitoje kur do te arrije atje, ben plane se si do te kalosh, e deshiron me gjithe shpirt qe te vije sa me shpejt dita qe endrra do te realizohet. Dhe vjen dita e shume pritur, edhe kur je gati per te zbritur me kembet ne toke, nje ze stjuardese te thot "Mire se erdhe ne Holland".

"Holland? Pse?? Une duhet te arrija ne Itali, une kisha zgjedhur Italine, tere jeten kam enderruar per Italine"

Ndonjehere rruget ngaterohen, dhe si pasoje, nqs arrine ne Holland aty duhet te rish.
Por cfare eshte me e rendesishme eshte qe nuk ke perfunduar ne nje vend te shemtuar, plot me rreziqe apo semundje. Eshte thjesht nje vend ndryshe, per te cilin duhet te fillosh te mesosh, sic bere dhe per Italine. Duhet te blesh libra - guide turistike te reja, te mesosh nje gjuhe te re, te njohesh njerez te rinje.
Eshte nje vend ndryshe, me i qete se Italia, me pak zhurme por nqs veshtron mire perreth, do shikosh qe ne Holland ka mullinje ere, ka tulipane, ka dhe Rembrandt.

Te gjithe ata qe te rethojne, jane te shqetesuar te vene e te kthehen nga Italia, edhe te thone sa mire eshte atje.
Gjithe jeten do mendosh " PO, atje duhet te veja dhe une! Keshtu e kisha planifikuar"

Por nqs e kalon tere jeten duke menduar qe nuk arrite ne Itali nuk do mund te vleresosh gjerat e vecanta te Hollandes!


Te rrisesh nje femije qe nuk mund te eci, nuk mund te flase/shikoje/degjoje apo thjesht nje femije qe nuk zhvillohet me te njejtin ritem si bashkemoshataret e tij, eshte e veshtire, shume e veshtire. Eshte dicka qe do te zeri tere vemendjen edhe do te mbushi tere jeten.
Por dashuria e perkushtimi nje prindi qe lufton dite per dite, per te pare permisime sado te vogla tek vogelushi tij, duhet te jene mesim per te gjithe ne.

Per me shume, ju ftoj te ndiqni videon dhe me poshte, do gjeni dhe tekstin e videos!


WELCOME TO HOLLAND
©1987 by Emily Perl Kingsley.


I am often asked to describe
the experience of raising a child with a disability
to try to help people who have not shared
that unique experience to understand it,
to imagine how it would feel.

It's like this......
When you're going to have a baby,
it's like planning a fabulous vacation trip - to Italy.
You buy a bunch of guide books and make your wonderful plans.
The Coliseum. The Michelangelo David. The gondolas in Venice.
You may learn some handy phrases in Italian. It's all very exciting.

After months of eager anticipation, the day finally arrives.
You pack your bags and off you go.
Several hours later, the plane lands.
The stewardess comes in and says,
"Welcome to Holland."

"Holland?!?" you say. "What do you mean Holland??
I signed up for Italy! I'm supposed to be in Italy.
All my life I've dreamed of going to Italy."

But there's been a change in the flight plan.
They've landed in Holland and there you must stay.

The important thing is that they haven't taken you
to a horrible, disgusting, filthy place,
full ofpestilence, famine and disease.
It's just a different place.

So you must go out and buy new guide books.
And you must learn a whole new language.
And you will meet a whole new group of people
you would never have met.

It's just a different place.
It's slower-paced than Italy, less flashy than Italy.
But after you've been there for a while
and you catch your breath, you look around....
and you begin to notice that Holland has windmills....
and Holland has tulips.
Holland even has Rembrandts.

But everyone you know is busy coming and going from Italy...
and they're all bragging about
what a wonderful time they had there.
And for the rest of your life, you will say
"Yes, that's where I was supposed to go.
That's what I had planned.
"
And the pain of that will never, ever, ever, ever go away...
because the loss of that dream is a very very significant loss.

But... if you spend your life
mourning the fact that you didn't get to Italy,
you may never be free to
enjoy the very special, the very lovely things ...
about Holland.

******
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Jam gati per Itali, por perfundova ne Holland

1 big like ;) edhe mua kshu me ndodhi para 15 vjetsh doja te ikja ne Angli perfundova ne itali :D
 
Top