Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

A besoni ju se femrat shqiptare genjehen shpejt,dhe ne shume raste bihen viktima te mashtrimeve,te disa injoranteve qe duan vetem te perfitojn,genjehen shpejt mbas lekut,duke mos e ditur se si e ka vene lekun ai person me cfar merret e me cfar nuk merret,ikin mbas makinave te bukura etj etj.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Eshte teme e gjate per ta diskutuar kjo, por ne baze te asaj cfare ke shkruar ti nuk munde te nxjerrim konkludim se femra shqiptare eshte mendjelehte si koncept perfundimtar.

Ne gjithe boten ke raste kur martohen per pasuri, per x apo y arsyen, por nuk guxojme dhe nuk kemi arsye ta nxjerrim perfundimin se krejt femrat jane ne ate gjendje. Tani meshkujt qe i ke pershkruar ti me se shumti bejne nje 10 % te popullates dhe pas tyre ikin edhe nje perqindje e femrave por ne saje te kesaj perqindje kaq te vogel nuk munde te thuash se femrat shqiptare jane mendjelehta.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Ne pergjithesi, femra si krijese eshte mendjelehte, jo vetem ajo shqiptare.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Po nese tj eshte mashtrues i ''mire'' cdo kush genjehet, gjithsesi qe jane pak e fluturon koka me te parin qe u flet ne rruge edhe ka.
 

cent

...Lontano
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Femrat shqiptare nuk jan mendjelehta ,pasi ne shqiperi ka ardhur vone materializmi dhe shumica e femrave tona jan me te ""vuajtura"" ne krahasim me femrat e Europes apo botes.
 

DeliriumMind

Dje ishte dje, sot eshte sot.
Pe: Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Ne pergjithesi, femra si krijese eshte mendjelehte, jo vetem ajo shqiptare.

Boj te fala mendjelehteve qe ke ne shtepi ateher...

Femra mendjelehte ka kudo, jo vetem ne shqiperi por ne cdo cep te botes.
Sic ka femra mendjelehta,
ka dhe femra dinake me fytyr engjellore qe martohen me portofolin e burrit, bejne femije dhe me pas ndahen dhe i marin pasurine: disa prej tyre nxjerrin burrin nga shtepia sepse kshu ka vendos gjykata dhe fusin te dashurin;
ashtu sic ka dhe femra qe nuk skuqen per nje kompliment por qe duhet koh e pun per ti bo per vete, sepse dun burr te vertet e jo kalamo
 

Aren

Anëtar i Respektuar
Pe: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Po te kishin pavaresine ekonomike vajzat Shqiptare si shume te huaja do ishin ndryshe gjerat,,Materializmi s'ka lidhje me mendjelehtesine por me nevojen per te shpetuar, mbijetuar ose kushte me te mira jetese...
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Ne pergjithesi, femra si krijese eshte mendjelehte, jo vetem ajo shqiptare.

Ju lutem, a mund ta shtjelloni me tej kete fjali? Jam kurioze te dij perse ju mendoni keshtu.
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Ne Shqiperi per fat te keq ka disa femna qe vlera e tyre asht 5 mije lek te vjetra.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Ju lutem, a mund ta shtjelloni me tej kete fjali? Jam kurioze te dij perse ju mendoni keshtu.

E nderuara Elushe, eshte bukur teme e gjate te diskutohet per mendjelehtesine e femres. Une mund te flas shkurt, por nqfs do hapet nje teme, do kisha folur me gjate. Femra psh mashtrohet ne enderrat dhe iluzionet e saj. Padyshim qe ke mendjelehte edhe nga burrat, nuk mohohet ky fakt. Femra mendjelehte, me sy ne balle u beson genjeshtrave, hapet lehte, dorezohet lehte, ben te njejtin gabim brenda nje kohe shume te shkurter. Mendjelehtesia e saj e detyron ate te ngrije koke, ta haje vetveten brenda dhe ende pa u sheruar nga plaget qe i jane shkaktuar, merr plage te dyfishta. Sic thote nje thenje: "Meshkujt mendojne me koke, femrat mendojne me zemer"

Nje mik i imi me thoshte, femrat ecin me moton: "Jeto momentin". - Eh, sa shume ka te tilla .....! Femra mendjelehte, sepse mashtrohet lehte nga pasuria e mashkullit, bie pre e grackave te djemve shume lehte. Femra mendjelehte, perse ? Eshte e martuar, vuan nga mashkulli qe e ka prane, madje edhe dhune ka nga ai, dhe nuk eshte ne gjendje te ngrise zerin, te divorcohet, qofte me femije apo pa femije, sado e veshtire te jete situata, dhe ne fund, me 1 lule per 7-8 mars, pajtohet, perbin gjithe ate dajak qe e ka pasur, dhe t'gjitha ato hidherime dhe situata te keqija.

Mendjelehta ke kudo ne bote, ashtu sic ke edhe mendjemprehta, largpamese etj. Ky eshte mendimi im, dikush mund te pajtohet me mua e dikush jo, s'eshte patjeter t'kemi mendime te njejta.


Ju pershendes
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Faleminderit per pergjigjen Loverboy. Te citova ty sepse kur lexova temen, filli i saj me nisi ne nje shteg te njejte me postimin tend, e jo sepse nuk u pajtova me ty.
Ne vazhdimesi te temes, kam dy pyetje per ty:

1. A mendoni se "mendjelehtesia" e femres eshte nje trajte 100% negative apo kjo e fundit ka luajtur nje rol kryesor ne "faljen" e gabimeve, etj?
2. Femra eshte e tille per arsye se nuk i ka patur kurre - edhe ende nuk i ka - te njejtat te drejta me nje mashkull. Si e tille, a eshte e drejte qe femra te ndeshkohet per menyren e saj, nderkohe qe edukata shoqerore, ambjenti perreth e te tjera faktore qe i kane dhene asaj kete forme?
 
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Etnia e nje femre ose gjinia e nje femre nuk eshte percaktuese qe ajo te quhet mendjelehte . Ajo cka e ben njeriun mendjelehte eshte mungesa e edukates familjare te cdo njeriu . Nese cdo femer te ishte brymosur qe nga femijeria e saj me edukaten e duhur , besoj se asnje femer nuk do te ishte menjdelehte . Shtrohet pyetja a e kane kete edukate te gjitha femrat ? Pergjigja mund te kuptohet ! Per ate ka prej atyre femrave te cilat ne munges te edukates familjare te duhur , e i jep shkas Sarandiotit ti quan femrat shqiptare mendjelehta . Po te kuptohemi , jo te gjitha femrat shqiptare jane mendjelehta . Ndoshta shumica prej tyre jane mendjelehta ,por te gjitha s'mundemi ti perfshijm . Sepse ka femra te zgjuara , intelektuale qe i rralli mashkull i afrohet me zgjuarsi femrave te tilla .

Eshte e vertete se cdo femer qe mashtrohet lehte , gabimin e saj ajo e kupton dikur jo edhe larg . Por u mendoj se per nje femere e cila psh eshte mendjelehte as nje mashkull nuk ja vlen te brengosot per te . Se kjo si po i bjen , se djemt po behen marak per vajzen menjdelehte ! Se po te ishte ajo e zgjuar , do te ishte e mencur te bej zgjedhjen e saj te duhur dhe te matur .
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Nuk esht ese femra eshte mendjelehte , ne shqiperi jetojm ne 1 vend te varfer kur shum femra meshkuj nena e vellezer jetojn ne varferi , Kur dikush afrohet dhe te trajton mire (se do bej te omlin ujku se ndryshe si hecen ), te nxjerr e te bredh neper lokale neper restorante dhe neper vende qe ti as ne tv si ke par dhe jo te shkoje , detyrimisht bjen prehe , sepse mendon cun i bukur me lek po me trajton si princeshe , dhe opsss bie preh pa dashur , sepse ku ta dije ti qe ai X person po te perdor .Kshu qe cdo vend ne bote qe esht ne mes varferia ndoshin kto gjera . Po te shkosh ne X vend qe kanlek dhe femrat , boj lajka sa te dush e ftoje ku te dush , as nuk e vret trunin hic se i ka pa 2 gjojna ne jet ;).


Mendimi im ky , po doli na 1 qe sesht dakort mos me citoj fare se skam koh me ju pergj Se po mshijoka ky mishi qingjit ne mal te dajtit e sdu me e prish terezin .
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

E nderuara Elushe, eshte bukur teme e gjate te diskutohet per mendjelehtesine e femres. Une mund te flas shkurt, por nqfs do hapet nje teme, do kisha folur me gjate. Femra psh mashtrohet ne enderrat dhe iluzionet e saj. Padyshim qe ke mendjelehte edhe nga burrat, nuk mohohet ky fakt. Femra mendjelehte, me sy ne balle u beson genjeshtrave, hapet lehte, dorezohet lehte, ben te njejtin gabim brenda nje kohe shume te shkurter. Mendjelehtesia e saj e detyron ate te ngrije koke, ta haje vetveten brenda dhe ende pa u sheruar nga plaget qe i jane shkaktuar, merr plage te dyfishta. Sic thote nje thenje: "Meshkujt mendojne me koke, femrat mendojne me zemer"

Nje mik i imi me thoshte, femrat ecin me moton: "Jeto momentin". - Eh, sa shume ka te tilla .....! Femra mendjelehte, sepse mashtrohet lehte nga pasuria e mashkullit, bie pre e grackave te djemve shume lehte. Femra mendjelehte, perse ? Eshte e martuar, vuan nga mashkulli qe e ka prane, madje edhe dhune ka nga ai, dhe nuk eshte ne gjendje te ngrise zerin, te divorcohet, qofte me femije apo pa femije, sado e veshtire te jete situata, dhe ne fund, me 1 lule per 7-8 mars, pajtohet, perbin gjithe ate dajak qe e ka pasur, dhe t'gjitha ato hidherime dhe situata te keqija.

Mendjelehta ke kudo ne bote, ashtu sic ke edhe mendjemprehta, largpamese etj. Ky eshte mendimi im, dikush mund te pajtohet me mua e dikush jo, s'eshte patjeter t'kemi mendime te njejta.


Ju pershendes

Femra psh mashtrohet ne enderrat dhe iluzionet e saj. Padyshim qe ke mendjelehte edhe nga burrat, nuk mohohet ky fakt. Femra mendjelehte, me sy ne balle u beson genjeshtrave, hapet lehte, dorezohet lehte, ben te njejtin gabim brenda nje kohe shume te shkurter. Mendjelehtesia e saj e detyron ate te ngrije koke, ta haje vetveten brenda dhe ende pa u sheruar nga plaget qe i jane shkaktuar, merr plage te dyfishta.
Femra Loverdjali,se dashuron,se ka ndjenja sinqeriteti ne vetvete(pasi genjeshtrave i besojne mesa di une ato qe nuk genjejne per vete,ato qe kane sinqeritet e mendojne se te gjithe jane si ato),e mesa di une Loverdjali sinqeriteti eshte virtyt jo mendjelehtesi...Mendjelehtesia e detyron te ngreje koke te haje veten permbrenda?Cpo thua?Duhet te vishet me te zeze,te qaje te vajtoje se nuk i eci mire me nje mashkull?Iku ai mashkull mbyllet ai kapitull,mesa di une femra ka force te mbrendshme te ece perpara madje te jetoje shume kohe edhe pa nje mashkull ne krah,e tja dale per bukuri,po nj mashkull 30 vjec sa mund te jetoje pa nje femer ne krah(grua,te dashur,te fejuar etj etj)??...
Femra mendjelehte, sepse mashtrohet lehte nga pasuria e mashkullit, bie pre e grackave te djemve shume lehte.
Je i sigurte per kete?Se realiteti tregon krejtesisht te kunderten,sot i bejne llogarite mir,nuk mashtrohen nga pasuria e mashkullit,por mashtrojne oer te arritur pasurine e mashkullit lol...Sot i bejne veprimet mir,e dine qe po moren nje mashkull te majme ne para do kene pasuri,e mendjelehtesi kjo??Mua sme duket,mua me duket tja prese truri dhe shume madje,se mos harro mashtrimi,shtirja,materializmi duan tru me vete,jo cdokush i ben...
Femra mendjelehte, perse ? Eshte e martuar, vuan nga mashkulli qe e ka prane, madje edhe dhune ka nga ai, dhe nuk eshte ne gjendje te ngrise zerin, te divorcohet, qofte me femije apo pa femije, sado e veshtire te jete situata, dhe ne fund, me 1 lule per 7-8 mars, pajtohet, perbin gjithe ate dajak qe e ka pasur, dhe t'gjitha ato hidherime dhe situata te keqija.
Se jane te vetme ne kete bote,se kane femije per te mbajtur,se familja e tyre si pranon mrapsht(se i vret mentaliteti,opinioni),e per ty jane mendjelehta se rrine me ate mashkull??Jane mendjelehta se jane rritur ne nje ambjent ku i thuhet: qepe gojen tek burri,tek shtepia e prinderve ske me vend?,Po flasim per realitetin shqiptar e femren shqiptare,po flasim ku rroga eshte 5 mije lek ne dite,e nje femer e vetme me femije si do ja beje??...Do paguaje shpi,fatura do kujdeset per femijet...Per kete qenka mendjelehte?Sa peshtj flitet vec duke marr shembujt e keq...Eshte e vertete qe asnje femer sduhet te duroje dhunen nga askush,por mendo para se te flasesh,ca kushtesh te ofron shqiperia?Ca kushtesh te ofrohen ne shoqeri qe te dalesh te thuash : Respekti per veten para respektit per tjetrin?...
Ca kushtesh te ofron shteti Loverdjali kur burri te ka bere shpinen me te bukur se barku e pas dy ditesh e ke te lire nga burgu,duke u sjell verdalle??...Prandaj para se te nxirren konkluzionet e pershpejtuara qe ke nxjerr t-i,mendo iher se kush jane shkaqet dhe arsyet qe cojne ne kete ''mendjelehtesi'' sic e quan ti...Se femrat lindin te gjitha njesoj,lindin te gjitha ne nje menyre por rriten e menyra te ndryshme,marrin edukate dhe mentalitet sipas vendit dhe situates...Ca kane ndryshe femrat e huaja nga Shqiptaret?Knae lind ndrysh ato?Bejne veze floriri ato??JO! Vec jane lind dhe rrit ne nje vend tjeter,ku skane patur mentalitet,ku jane rritur me nje fryme tjeter jo te shtypura qe nga prinderit etj etj...
 

Endrra

VIP
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Femra mendjelehte, perse ? Eshte e martuar, vuan nga mashkulli qe e ka prane, madje edhe dhune ka nga ai, dhe nuk eshte ne gjendje te ngrise zerin, te divorcohet, qofte me femije apo pa femije, sado e veshtire te jete situata, dhe ne fund, me 1 lule per 7-8 mars, pajtohet, perbin gjithe ate dajak qe e ka pasur, dhe t'gjitha ato hidherime dhe situata te keqija.

Sa utopik eshte ky mendimi yt. E sidomos per nje femer nene. Qe ta keni te qarte, nje here e pergjithmone.
Nje nene mendon ne rralle te pare per femijen, e nese duron dhe ben sikur eshte e lumtur per 8 mars. Dije se i ka kalu te gjitha optionet e mundshme si te dale nga kjo situate.
Por, nuk harron kurre qe kur te vije momenti i duhur, kjo femer nene do ta perballe "burrin" me realitetin dhe zgjuarsine e saj. Packa se nga ana e mashkullit do te quhet tradhtare,dhelper apo shfrytezuese e rastit.

Nje femer ,eshte stratege me zemer.
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Etnia e nje femre ose gjinia e nje femre nuk eshte percaktuese qe ajo te quhet mendjelehte . Ajo cka e ben njeriun mendjelehte eshte mungesa e edukates familjare te cdo njeriu . Nese cdo femer te ishte brymosur qe nga femijeria e saj me edukaten e duhur , besoj se asnje femer nuk do te ishte menjdelehte . Shtrohet pyetja a e kane kete edukate te gjitha femrat ? Pergjigja mund te kuptohet ! Per ate ka prej atyre femrave te cilat ne munges te edukates familjare te duhur , e i jep shkas Sarandiotit ti quan femrat shqiptare mendjelehta . Po te kuptohemi , jo te gjitha femrat shqiptare jane mendjelehta . Ndoshta shumica prej tyre jane mendjelehta ,por te gjitha s'mundemi ti perfshijm . Sepse ka femra te zgjuara , intelektuale qe i rralli mashkull i afrohet me zgjuarsi femrave te tilla .

Eshte e vertete se cdo femer qe mashtrohet lehte , gabimin e saj ajo e kupton dikur jo edhe larg . Por u mendoj se per nje femere e cila psh eshte mendjelehte as nje mashkull nuk ja vlen te brengosot per te . Se kjo si po i bjen , se djemt po behen marak per vajzen menjdelehte ! Se po te ishte ajo e zgjuar , do te ishte e mencur te bej zgjedhjen e saj te duhur dhe te matur .

Deud, si e ke vertetuar kete ti?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

1. A mendoni se "mendjelehtesia" e femres eshte nje trajte 100% negative apo kjo e fundit ka luajtur nje rol kryesor ne "faljen" e gabimeve, etj?

Perkundrazi ! Po te mos ishte femra mendjelehte, do ta kishte lindur vetem 1 femije. Duke pasur parasysh vuajtjet dhe dhimbjet qe nje femer perjeton gjate shtatzanise, dhe gjate lindjes por edhe pas lindjes, nje femer jo-mendjelehte, do t'ishte ndalur me kaq (1 femije). Por, Zoti e ka bere te tille femren, mendjelehte pra, qe t'i harron ato dhimbje dhe t'vazhdon jeten me tutje duke lindur edhe femije tjere. Mendon se nje burre i cili nuk eshte mendjelehte, do t'ishte pajtuar t'linde edhe nje femije pas t'gjitha atyre vuajtjeve & dhimbjeve ? Do t'kishte luajtur mendsh !!!

Si e tille, a eshte e drejte qe femra te ndeshkohet per menyren e saj,

Pyetjen e dyte nuk e kisha krejtesisht te kjarte, andaj edhe nuk u pergjigja, flm !:)


2. Femra eshte e tille per arsye se nuk i ka patur kurre - edhe ende nuk i ka - te njejtat te drejta me nje mashkull. Si e tille, a eshte e drejte qe femra te ndeshkohet per menyren e saj, nderkohe qe edukata shoqerore, ambjenti perreth e te tjera faktore qe i kane dhene asaj kete forme?[/QUOTE]
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Iku ai mashkull mbyllet ai kapitull,mesa di une femra ka force te mbrendshme te ece perpara madje te jetoje shume kohe edhe pa nje mashkull ne krah,e tja dale per bukuri,po nj mashkull 30 vjec sa mund te jetoje pa nje femer ne krah(grua,te dashur,te fejuar etj etj)??...

E ka patjeter t'jetoje pa 1 mashkull ne krah ? Pastaj, mos valle ti je ndonje perfaqesuese e gjinise femrore ? Ti mund ta perfaqesosht vetem vetveten, t'flasesh per vetveten tende, sa je ne gjendje t'vazhdosh shume kohe edhe pa 1 mashkull ne krah, por kurrsesi s'mund t'flasesh per te tjerat. Eh, sa e sa femra e ketille, vazhdon pa 1 mashkull ne krah, por ne anen tjeter mbahet ne kreherorin e shume burrave tjere ;)

p.s. Po pra, kur t'i kaperceje vakti, rrokatet krejt, i hyp skijaeve se pa burre, bohet si pele e eger, i shkaterrohen nervat. Kur s'ka ****, s'ka burre afer qe ta qetesoje, shkaterrohet e shkrihet si qiri. Kjo nuk eshte e drejt, por megjithate zgjedhje e tyre.

po nj mashkull 30 vjec sa mund te jetoje pa nje femer ne krah(grua,te dashur,te fejuar etj etj)??..

Perse te jetoje pa grua ne krah, shtrohet pyetja ?
 

Endrra

VIP
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Perkundrazi ! Po te mos ishte femra mendjelehte, do ta kishte lindur vetem 1 femije. Duke pasur parasysh vuajtjet dhe dhimbjet qe nje femer perjeton gjate shtatzanise, dhe gjate lindjes por edhe pas lindjes, nje femer jo-mendjelehte, do t'ishte ndalur me kaq (1 femije). Por, Zoti e ka bere te tille femren, mendjelehte pra, qe t'i harron ato dhimbje dhe t'vazhdon jeten me tutje duke lindur edhe femije tjere. Mendon se nje burre i cili nuk eshte mendjelehte, do t'ishte pajtuar t'linde edhe nje femije pas t'gjitha atyre vuajtjeve & dhimbjeve ? Do t'kishte luajtur mendsh !!!

Edhe pse kjo pergjigjja jote nuk eshte aspak profesionale me lejo ta specifikoj si me poshte.

Personalisht, nuk e kam bere femijen e dyte pse kam qene mendjelehte. Por kam menduar qe cuni, ky egoist i vogel te mesoje te ndaje me nje moter/vella ..Si gezimet,pergjesine etj etj
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Eshte mendimi juaj Enderr, dhe une nuk kerkoj qe postimet e mia t'cilesohen si Profesionale ^_^
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

E ka patjeter t'jetoje pa 1 mashkull ne krah ? Pastaj, mos valle ti je ndonje perfaqesuese e gjinise femrore ? Ti mund ta perfaqesosht vetem vetveten, t'flasesh per vetveten tende, sa je ne gjendje t'vazhdosh shume kohe edhe pa 1 mashkull ne krah, por kurrsesi s'mund t'flasesh per te tjerat. Eh, sa e sa femra e ketille, vazhdon pa 1 mashkull ne krah, por ne anen tjeter mbahet ne kreherorin e shume burrave tjere ;)

p.s. Po pra, kur t'i kaperceje vakti, rrokatet krejt, i hyp skijaeve se pa burre, bohet si pele e eger, i shkaterrohen nervat. Kur s'ka ****, s'ka burre afer qe ta qetesoje, shkaterrohet e shkrihet si qiri. Kjo nuk eshte e drejt, por megjithate zgjedhje e tyre.Perse te jetoje pa grua ne krah, shtrohet pyetja ?


E para me gjej nje vend ku shkruajta se une perfaqesoj apo flas ne emer te gjinise femerore??E dyta e ka treguar koha qe ke patur shume femra qe i ka vdekur burri qe te reja i kane lene me nje femije edhe sjane martuar me,kurse ne ndryshim nga femra nje mashkull i ve 30 vjec,martohet dhe gjen tjetren me idene : Nuk jetohet vetem pa grua...Pra idea eshte qe femra plotesohet ne vetvete edhe nga femija edhe nga shume gjera te tjera,kurse per mashkullin eshte shume veshtire kjo gje...Kjo ishte idea qe thash une...Nese do shembuj konkrete te jap nga jeta ime e perditshme,kur ja kane burrin kusheriresme kjo ka qene 26 vjec me nje vajze te vogel 9 muajshe...Ne nje vend te vogel e me mentalitet si Shkodra si shume shanse te flesh ne shume kraharore i nderuar,se merr lajmi dhene,e kusherira as eshte martuar as fejuar me e asgje,ka thene ky eshte fati qe me rezervuar jeta,kete ka dhene zoti per mua e i eshte dedikuar asaj vajze,duke rritur arsimuar e mos munguar asgje...E sot goca e saj punon ne bashki,kurse kjo gjithe jeten pa asnje mashkull...Me thuaj nje mashkull 30 vjec me nje femije,sa do rrinte pa nje femer?Sa do mund te duronte pa kryer marredhenie e ti perkushtohet vec femijes??Pra i nderuar Loverdjali,kjo eshte forca e femres,mendjelehtesi??Ndoshta...Ama mendjelehtesi e zgjuar:)...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

E dyta e ka treguar koha qe ke patur shume femra qe i ka vdekur burri qe te reja i kane lene me nje femije edhe sjane martuar me,kurse ne ndryshim nga femra nje mashkull i ve 30 vjec,martohet dhe gjen tjetren me idene : Nuk jetohet vetem pa grua

Jetohet, por si jetohet ? (per te dyja palet) ! Se t'gjithe e dime se jetohet edhe pa burre, por si jetohet ?

Edhe une jam rritur pa baba, por jam rritur si pa 2 krahe. E mos t'flasim per nenen, apo per nenat ne pergjithesi !

Ama mendjelehtesi e zgjuar

Une kot nuk te thash t'i pastrosh syte pakes. Nqfs e lexon pergjigjen time kushtuar Elushes, do e kuptosh se une e kam thene para teje kete, me fjale tjera.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Jetohet, por si jetohet ? (per te dyja palet) ! Se t'gjithe e dime se jetohet edhe pa burre, por si jetohet ?

Edhe une jam rritur pa baba, por jam rritur si pa 2 krahe. E mos t'flasim per nenen, apo per nenat ne pergjithesi !Une kot nuk te thash t'i pastrosh syte pakes. Nqfs e lexon pergjigjen time kushtuar Elushes, do e kuptosh se une e kam thene para teje kete, me fjale tjera.


Loverdjali pse e dredh muhabetin??A the qe nje femer nuk jeton vetem pa fjet ne shume kraharore?Tani thua si jeton?Po le te jetoje si te doje,duke varur veten duke i rene murit me koke,a jeton ama??Une kete te thash qe ja del e jeton pa burre,ne ndryshim nga nje mashkull qe nuk jeton...Ti tani e dredh muhabeton,jeton e vrare e pa vrare,cdo njeri ka nevoje dike ne krah cdo njeriu i nevojitet dikush te kaloje jeten,ama smund te thuash kurrsesi qe femra nuk jeton vetem po do kraharore te tjera te fleje edhe pse pas kraheve...

Persa i perket pjese se dyte na fole shume thelle,deri ne gjunje te pleshtit shkoi thellesia lol

Te dhash pergjigjen time,madje dhe pergjigja qe dha Enderra ishte me e sakta,tani kush ka nevoje per larje spo di po nejse me nejse :D
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Nuk e kuptoj ku bie femra viktime ? sepse e mashtroi nje djale ? eh cili eshte problemi ? gabimet na bejne me te forte me te afte, eksperienca eshte nena e te gjitha mesimeve.... prandaj, si teme me duket tejet ezauruar dhe dicka e kaluar modes dhe kohes....
por, nese e marrim si te mireqene faktin qe femra eshte mendjelehte, ajo eshte e tille sepse vepron mbi bazen e nje mendjelehtesie qe ne keto raste per mashkullin eshte zanat, pasi, ai kerkon dicka kalimtare, pra, te dy jane mendjelehte dhe ne kete aspekt sot njeriu ne pergjithesi eshte menjelehte, pastaj, se kush investoi me shume ne ndjenja c'rendesi ka ne fund do te nxirret nje mesim i cili do te sherbeje per me tutje ne jete.

Prandaj ka ikur koha te flitet per viktimizma eshte ABSURDE, sot njeriu eshte Liber Albiter.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Pyetja ne fakt eshte fyese, jo per femrat, por ne radhe te pare per meshkujt! Ta analizojme pak?!

Une, ne meshkujt, i shfaqim dashuri nje femre. Ajo na e fal dashurine dhe mendja e pare qe na vete neve eshte: Sa mendjelehte e mashtruam???!!!!! E pse mendjelehte???? Mos valle ne jemi aq te dobet e aq gomar qe e mashtruam ate dhe na dha dashurine???? A do te thote kjo se ne se meritonim dashurine??? Pra ne momentin qe na lind dyshimi se e mashtruam ne po e pranojme se ne nuk ishim ne rregull dhe nuk e meritonim??? :byepushime::byepushime:

Megjithate mos perzieni dashurine me mashtrimin se nuk shkojne bashk dhe nuk na dalin hesapet mire.

Te dalim te tema. U permend ketu burreria, dhuna, lulet, meskembet, koqet, ****i, mashtrimi e cka su permend......

- Te flasesh per mendjelehtesi femre ne nje shoqeri:

- ku burrerine e bene pasja e koqeve dhe dajaku i dhene femres
- ne nje shoqeri ku trimin bene ai qe mbylle gruan ne shtepi e shpenzon parat e kalamajve ne kafe
- ne nje shoqeri ku sakrifica e nenes per familjen dhe femijet e saj ( ajo mbylle syte e veshet per te qene prane femijeve ne pamundesi tjera) quhet mendjelehtesi
- ne nje shoqeri ku tere cunat e lagjes kan kaluar neper duart e tyre X apo Y gocen (me llafe) dhe ajo realisht akoma eshte e virgjer

apo edhe me e keqja:

- ne nje shoqeri ku nje pjese e mire e meshkujve dhunojne femren (gruan e tyre te ardhshme) me te vetmin qellim qe ta bejne grua te tyre

dhe pas gjithe ketyre, gruaja perseri:

- na fal dashuri,
- na fal respekt,
- sakrifikon per ne
- na fal ngrohtesi
- na fal pasardhes ........


Kjo cuna, qe ta dime mire e mire, nuk quhet mendjelehtesi,

Munde ti themi:

- mendjekthjelltesi
- burreri e cfardo tjeter por mendjelehtesi JO.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Shum let mashtrohen femrat ! me nje lule me ca fjale e mashtron ! por femrat e kan nje gje qe po vendosen per diqka zor qe kthehen mbrapa !
 
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Shumë studime kanë treguar se fytyra e njeriut flet për karakterin e tij dhe se gjithë të tjerët mund ta dallojnë këtë karakter. Ndërsa sipas një hulumtimi më të ri, njerëzit kanë aftësi t’i dallojnë sinjalet e personave të cilët preferojnë një lidhje të shpejtë, pa obligime.
Përgjigja rreth çështjes se a dëshiron një femër **** për ta kaluar natën, pa u lodhur fare për ta bindur atë me fjalë, qëndron në pamjen e fytyrës së saj.

Meshkujt të cilët kërkojnë lidhje për një natë duhet që shikimet e tyre t’i hedhin kah femrat, fytyra e të cilave ngjan me ato të aktoreve Charlize Theron dhe Christine Ricci.

Një hulumtim ka treguar se meshkujve u pëlqejnë femrat të cilat janë të interesuara për **** pa obligime, kurse femrat në një masë më të vogël e zgjedhin ****in pa obligime, përkundër kësaj atyre u pëlqejnë meshkujt stabil të cilët do të punojnë për to dhe fëmijët të tyre.

Edhe pse meshkujt nuk kanë mundur secilën herë të vlerësojnë se cilat femra janë të interesuara për **** pa obligime, megjithatë ata kanë qenë shumë të joshur nga fotografitë e femrave të cilat kanë qenë të interesuara. Sipas këtij studimi për shumicën e meshkujve janë tërheqëse femrat me sy të mëdhenj dhe nofull të vogël, të ngjashme me Lindsey Lohan, Charlize Theron dhe Christina Ricci.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Shumë studime kanë treguar se fytyra e njeriut flet për karakterin e tij dhe se gjithë të tjerët mund ta dallojnë këtë karakter. Ndërsa sipas një hulumtimi më të ri, njerëzit kanë aftësi t’i dallojnë sinjalet e personave të cilët preferojnë një lidhje të shpejtë, pa obligime.
Përgjigja rreth çështjes se a dëshiron një femër **** për ta kaluar natën, pa u lodhur fare për ta bindur atë me fjalë, qëndron në pamjen e fytyrës së saj.

Meshkujt të cilët kërkojnë lidhje për një natë duhet që shikimet e tyre t’i hedhin kah femrat, fytyra e të cilave ngjan me ato të aktoreve Charlize Theron dhe Christine Ricci.

Një hulumtim ka treguar se meshkujve u pëlqejnë femrat të cilat janë të interesuara për **** pa obligime, kurse femrat në një masë më të vogël e zgjedhin ****in pa obligime, përkundër kësaj atyre u pëlqejnë meshkujt stabil të cilët do të punojnë për to dhe fëmijët të tyre.

Edhe pse meshkujt nuk kanë mundur secilën herë të vlerësojnë se cilat femra janë të interesuara për **** pa obligime, megjithatë ata kanë qenë shumë të joshur nga fotografitë e femrave të cilat kanë qenë të interesuara. Sipas këtij studimi për shumicën e meshkujve janë tërheqëse femrat me sy të mëdhenj dhe nofull të vogël, të ngjashme me Lindsey Lohan, Charlize Theron dhe Christina Ricci.

Pys veten cka dashur te thoje autori me kete lajm...duke lidhur me temen qe vete ka hapur :p
 
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Mendjelehtesi nuk ka te beje me shtetesine, ne je shqiptare, italiane, gjermane etj etj, mendjelehtesia ka te beje me disa ane te karakterit te cdo femre. Persa i perket femrave shqiptare nuk mund t'i quaj mendjelehta sesa te pa pervoje ne shume fusha te jetes, dhe kjo "injorance" ben qe shpesh here te bejne veprime te papershtatshme per moshen. Mgjth ky fenomen mendoj se ekzisotnte para disa vjetesh, sot ne kohen ku jetojme, me informacionet dhe eksperiencat e shumta qe krijon cdo femer, qofte ne jeten reale, qofte ne ate virtuale, do thoja qe jane te pakta te tillat
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Jane femrat shqiptare mendjelehta ? !

Me falni seriozisht keni folur ju meshkujt kur thoni se femra eshte mendjeleht???...Mund ta keni shpejguar e "justifikuar" sa me mire kete fjal, por vertet qe pyes: seriozisht e keni?! :lufte::nerv:

Atehere mund te them nje gje.....Vajzat e vogla, adoleshentet genjehen dhe manipulohen nga meshkujt ose vajzat qe ne zhargonin e zakonshem quhen "konviktore", qe jan te padala, te papara dhe te parrahura mire me jeten, me njerzit etj......pyeteni veten perse keto ju duken mendjelehte :jo:.....Ndersa vajzat me te rritura nese veprojn e sillen ashtu si shume djemve nuk u pelqen (qe preferojn komoditetin apo pasurin, si makinen, kuletetn, udhetimet etj) e bejn me ndergjegje te plote, me deshire dhe sepse keshtu duan...as nuk genjehen as manipulohen e as mendjelehta nuk jan.

Femrat ....eh cdini ju meshkujt per boten femerore....hic :p as ate shpirterore, as ate mendore e as per ate fizike ;)
 
Redaktimi i fundit:
Top