Janis Joplin (club i numrit 27)

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Janis Joplin lindi me 19 janar te 43 diku afer Texas.
Ne femijeri madje edhe ne adoleshence ishte e bullizuar nga shoqeria, aq sa disa e quanin si burrin me te bukur te shkolles.
Braktisi shkollen dhe vendin lindjes dhe ju fut muzikes
Edhe keto shkaqe e shtyne ti futej droges e alkolit.
Zeri i saj ''gervishtes'' dhe blues beri qe te mos harrohet deri me sot.
U afrua ne rrymen e blues qysh e vogel madje bleu edhe varrin e Bessie Smith, para se te vdiste sepse spranonte idene qe te mos kishte nje emer.
I pelqente dhe piktura.
Merrte pjese ne manifestimet per te drejtat e te bardheve me te zezet dhe ishte biseksuale e bindur.
Janis Joplin mendonte se muzika sduhej bere me finalizim te lekut, por dashuria per muziken, publiku te behej mjesmarres sa me shume
Ishte nje nga mitet e Festivalit te Woodstock dhe ne 2005 ju shenua nje Grammy per karrieren e saj.
Ne 94 ju dha nje yll ne Rock n'Roll te Hall of Fame. Ndersa revista Rolling Stone, ia dha vendin e 46 ne 100 artistet (ne 2008) me te famshem.

Per Janis Joplin me ka apasionuar nje anketode qe tregonte menaxheri i saj , Paul Rotchild i njejti qe menaxhonte edhe karrieren e Jim Morrison,
si ndodh rendom, donte te takoheshin keto dy yje te Rockut.
U organizua nje feste dhe te dy ishin esell dhe ndersa flisnin dhe pelqenin njeri-tjetrin, Jim si cdo here filloi te pinte
e te tregohej arrogant madje gati i dhunshem aq sa Janis Joplin vendosi te largohej nga festa dhe pasi futet ne makine Jim e arrin.
Ai e kap per flokesh por ajo kap nje shishe Southern Comfort, doli nga makina e djallosur dhe bertiti '' Ik pirdhu Jim Morrison, muzika e The Doors ma ka shpifur gjithmone ''
Jim diten tj kishte diten tjeter ishte takuar serish me menaxherin e tij dhe i kishte kerkuar numrin, por Janis sdonte tia dinte me per te.
janis.jpg

Janis ishte vetem 1.60 e gjate

U gjend e vdekur nga nje overdoze heroine, dhe trupi i saj u dogj.
Hiri i saj u hodh mbi Oqeanin Paqesor.
U gjinden 1500 dollar qe ajo vete kishte lene, ne rast se do vdiste shoqeria e Janis te bente nje tip darke ne perkujtimin e saj
 
Top