Je i lirë apo i robëruar?

Lauri

Anunnak
Do të vijë një ditë kur njeriu do të zgjohet nga harresa dhe më në fund do të kuptojë kush është me të vërtetë dhe kush i ka dhënë frenat e ekzistencës së tij një mendje të gabuar, gënjeshtare që e bën atë dhe e mban të robëruar ... njeriu nuk ka limit dhe kur ta kuptojë një ditë, ai do të jetë i lirë edhe në këtë botë.

FB_IMG_1587201283927.jpg
Giordano Bruno
 

Hera

Banned
Alma libre ......mjafton me kaq se pastaj do me hapin gropen te tjeret 😂😂😂😂
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Nese ne merremi me njohjen e vetvetes,s`do te kemi shume kohe te njohim tjeret ne formen e tyre `inerte`.
Mbi te gjitha duke njohur vetveten,do njohim boten dhe te tjeret ne formen e tyre me te mire shpirtrore.
Dhe shpirti, njohja me te eshte celsi i cdo shpirti te lire.
 

Lauri

Anunnak
Mos harroni që jeni tek besimet. Dhe fjalet e thena jane të një përsonazhi viktimë e fjaleve të veta ;)
Liria e mendimit të tij e dergoj atë në shkrum dhe hi.
 

Senseo

Audacity.
Dhe pse viktime i fjaleve te veta, sot e kesaj dite historia flet per te. Nuk i ka shkuar dem sakrifica per lirine e fjales :).
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Mos harroni që jeni tek besimet. Dhe fjalet e thena jane të një përsonazhi viktimë e fjaleve të veta ;)
Liria e mendimit të tij e dergoj atë në shkrum dhe hi.
Ka kosto te larte liria e te vepruarit sepse ajo e te menduarit eshte brenda nesh.
Ne cdo shoqeri ,te cdo kohe ka patur rregulla dhe ti kunderviheshe atyre ,kosto ishte e larte.
Prandaj e keta njerez nuk harrohen dhe historia flet per ta.
Valle sot nuk eshte e njejta gje ?
 

CAKMAKU

Anëtar i ri
Do të vijë një ditë kur njeriu do të zgjohet nga harresa dhe më në fund do të kuptojë kush është me të vërtetë dhe kush i ka dhënë frenat e ekzistencës së tij një mendje të gabuar, gënjeshtare që e bën atë dhe e mban të robëruar ... njeriu nuk ka limit dhe kur ta kuptojë një ditë, ai do të jetë i lirë edhe në këtë botë.

Shiko fotografinë 1734590
Giordano Bruno
KY tipi shume i pafat ose e ka provokuar qellimisht fatin e tij, mendoj se ka thene dicka teper filozofike por ne kohen e paduhur. Edhe sot cdokush mund ta interpretoje ndryshem, sic ti vije per mbare.
E verteta eshte se ka shume kuptime por realja e cdo kohe eshte se "liria e fjales tende ndalon aty ku cenohen interesat e mia"
 

Lauri

Anunnak
"liria e fjales tende ndalon aty ku cenohen interesat e mia"
Jo nuk e mëndoj krejt ashtu. Kjo nuk ekziston më pos ne vendet diktatoriale.
I robëruar nga koka është vetëm ai që e bën me vetëdije këtë heqje lirije vetëvetes.
Siç thotë filozofi gjerman Goethe:
"Askush nuk eshte me i skllaveruar se ai qe gabimisht mendon se eshte i lire"
Vetë Krishti në një Vangjel gnostik thotë: "e vërteta nuk ka ardhur lakuriq në këtë botë, por nëpërmjet simboleve"

Për mos t'a bërë të gjatë, gjithçka kuptohet në këtë dy simbole: Krishti, Zot i gozhduar në kryq, në agoni me kurore ferrash në kokë.
Dhe njeriu vitruvian (universal) i lirë në kokë, sytë të hapur, duar dhe këmbë të lira qe prek të dy dimensionet gjeometrike, tokë dhe univers. ;)

4623355-kSrH-U43160533600728JgE-1224x916@Corriere-Web-Bergamo-593x443.jpg
Uomo-Vitruviano-Leonardo-da-Vinci-analisi.jpg

Ku e gjeni lirinë këtu ?:)
 
Redaktimi i fundit:

elle

Chill
mendoj qe liria eshte te kuptuarit qe duhet ta fitosh ste jepet
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Sjam shpirt i lire. Shpirti jem eshte i roberuar nga dashuria per femijet .per jeten .jam robinje e ndjenjave te mia dhe jam e lumtur per ket gje
 

CAKMAKU

Anëtar i ri
Jo nuk e mëndoj krejt ashtu. Kjo nuk ekziston më pos ne vendet diktatoriale.
I robëruar nga koka është vetëm ai që e bën me vetëdije këtë heqje lirije vetëvetes.
Siç thotë filozofi gjerman Goethe:
"Askush nuk eshte me i skllaveruar se ai qe gabimisht mendon se eshte i lire"
Vetë Krishti në një Vangjel gnostik thotë: "e vërteta nuk ka ardhur lakuriq në këtë botë, por nëpërmjet simboleve"

Për mos t'a bërë të gjatë, gjithçka kuptohet në këtë dy simbole: Krishti, Zot i gozhduar në kryq, në agoni me kurore ferrash në kokë.
Dhe njeriu vitruvian (universal) i lirë në kokë, sytë të hapur, duar dhe këmbë të lira qe prek të dy dimensionet gjeometrike, tokë dhe univers. ;)

Shiko fotografinë 1734625
Shiko fotografinë 1734626

Ku e gjeni lirinë këtu ?:)
Prap spo kuptoj se cilen nga te dyja po mbeshtet, roberine apo lirine.
Une shpreha mendimin tim per temen kryesore qe ke postuar, dhe mesa shkruan, duket sikur po mbeshtet lirine e njeriut.
Ndersa pergjigjen time e citon me kundershtim (jam OK me cdo kundershtim, argumentoje), prap jep nje shembull te filozofit Goethe qe as me pak e as me shume thote ate qe shkruajta dhe une fillimisht. Persa i perket kryqit dhe krishtit prap nuk kuptova se cfare do te thuash, sidomos tek pyetja ne fund "Ku e gjeni lirinë këtu ?"
 
Top