Je suis njeri

Je suis NJERI!!!

po po ,,, dua te mbaj nje minut heshtje!
ka kohe qe me vrasin fjalet e pathana, se eshte tragjike , alarmante....
Eshte ma keq se nxemja globale dhe kriza ekonomike qe kemi.
Bahet fjale, se po humbim njerezit e mire , jane specie ne zhdukje!
ku e ve re ?!
Krejt thjesht:

kerkohet te jesh e sinqert por jo naive!
te jesh diplomate por jo e dhelpen!
kerkohet te jesh e zgjuar por jo djallezuar!
kerkohet te jesh e sjellshme por jo me gjithken!
kerkohet te kesh vet besim por jo mendjemadhe !
e se fundi kerkohet te jesh I drejte, tu e dite qe me diken do jesh i padrejte!

04/05/2015
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Pa modesti fare...

Ku ka njerez te mire sot!
Kot e keni qe i beni qefin vetes se mysybet jemi te gjithe 😂😂😂

Tashi te them te drejten vende vende te gjithe e kemi nga nje te mire por perderisa e mira s’ka fund atehere I bie te jemi te keqinj.

Apo jo?!
Apo po?!

Une per vete jam I mire se desh harrova 🤣
 

AnaVie

Undisputed worman
Staf në FV.AL
Je suis là parce que je suis une être humaine
Je suis pas perfecte mais je ne suis pas sauvage non plus
Je suis capable de arraché mon cœur si vous avez besoin
Je suis très honnête
Ne blesse pas mon cœur s’il vous plaît

Vie
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Foshnja kur lind dhe kur fillon e rritet per te perjetuar femijerine e vet, nuk e njeh as te miren, as te keqen, as friken, as urrejtjen. Ne te njejten kohe, per pjesen derrmuese te njerezve vitet e femijerise jane vitet me te bukura dhe me te lumtura te jetes se tyre.

Besoj se tani e kuptojme se perse Zoti e ndaloi Even dhe Adamin qe te usheqeheshin nga pema e diturise ne mos gabohem @Lauri.
Dija nuk te ben te lumtur, perkundrazi, te ben te vuash. Te njohesh te verteten, do te thote te njohesh Te Miren dhe Te Keqen, por perseri kjo nuk te ben te Lumtur.

Ajo qe eshte e shenjte per njeriun si nje qenie frymore nuk eshte as e mira dhe as e keqja, eshte lumturia qe buron nga jeta.
 

Marla

Themelues i Forumit
Dija nuk te ben te lumtur, perkundrazi, te ben te vuash. Te njohesh te verteten, do te thote te njohesh Te Miren dhe Te Keqen, por perseri kjo nuk te ben te Lumtur.

Dija te ben te njohesh vetveten dhe cfare vertitet rreth teje. Te njohesh vetveten do te thote te jesh i sinqert me deshirat dhe mundesite e tua dhe ne kete menyre krijohet paqe ne brendesine tende.
Dija te ben qe te kuptosh qe cdo e keqe e ka nje te mire ashtu dhe si mbas cdo te mire mund te vijne te keqija dhe ti duhet te jesh i pergatitur ti perballosh ato.
Dija te ben te kuptosh qe lumturia eshte pak caste jo nje status quo.
Dija te ben ta kthesh dhimbjen ne force.
Dija te ben te jesh i sigurt dhe me kembe ne toke ne boten ku jeton.
Dija te ben te mos dukesh qesharak per askend dhe askund.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
@Endrra,
Nga kontaktet me njerez te ndryshem, te shkolluar, kam vene re se dija tek ta ka dy efekte krejt te ndryshme:

Dija me jep pushtet.

Ne kete grupim, perbehet nga njerez qe dijen e shohin si pushtet. Ky lloj grupimi kerkon te diferencohet nga pjesa tjeter e shoqerise. Ju pelqen vetja, dhe e bejne me gisht ata qe nuk jane si ata. Keta jane njerez qe kane nje besim gati te tepruar tek aftesite veta mendore apo profesionale, dhe nga menyra se si mendojne, shprehen, veprojne, te krijohet pershtypja se keta njerez jane "te plotfuqishem".

Dija me ben te perulur.

Keta jane njerez, perfshire edhe une, jo vetem nuk e mbajme veten per te ditur, por kontaktin me dijen e shohim si nje burim perulesie. Sa me shume mesoj, aq me shume e kuptoj se sa pak di! Bile ky grup beson se dija eshte e pafund dhe njeriu nuk ka as mend as kohe qe te mund te beje per vete pafundesine e dijes. Nese ne grupin e pare dija krijonte nje vetekenaqesi te brendshme, ne kete grupin e dyte akumulimi i dijes krijon nje dhimbje te brendshme.

Vazhdon te ruash te njejtin efekt te dijes ?!
 

Endrra

VIP
@Endrra,
Nga kontaktet me njerez te ndryshem, te shkolluar, kam vene re se dija tek ta ka dy efekte krejt te ndryshme:

Dija me jep pushtet.

Ne kete grupim, perbehet nga njerez qe dijen e shohin si pushtet. Ky lloj grupimi kerkon te diferencohet nga pjesa tjeter e shoqerise. Ju pelqen vetja, dhe e bejne me gisht ata qe nuk jane si ata. Keta jane njerez qe kane nje besim gati te tepruar tek aftesite veta mendore apo profesionale, dhe nga menyra se si mendojne, shprehen, veprojne, te krijohet pershtypja se keta njerez jane "te plotfuqishem".

Dija me ben te perulur.

Keta jane njerez, perfshire edhe une, jo vetem nuk e mbajme veten per te ditur, por kontaktin me dijen e shohim si nje burim perulesie. Sa me shume mesoj, aq me shume e kuptoj se sa pak di! Bile ky grup beson se dija eshte e pafund dhe njeriu nuk ka as mend as kohe qe te mund te beje per vete pafundesine e dijes. Nese ne grupin e pare dija krijonte nje vetekenaqesi te brendshme, ne kete grupin e dyte akumulimi i dijes krijon nje dhimbje te brendshme.

Vazhdon te ruash te njejtin efekt te dijes ?!
Dija te jep pushtet .. si e perdor eshte gje tjeter.. pushtet mbi injorancen.. mbi te keqen apo thjesht ta shohesh si power. E perktheva nga gjermanishtja.
Kurrsesi e para eshte dije.. e para eshte djallezi...
Nje njeri i ditur kurre sesht i djallezur!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Dija te jep pushtet .. si e perdor eshte gje tjeter.. pushtet mbi injorancen.. mbi te keqen apo thjesht ta shohesh si power. E perktheva nga gjermanishtja.
Kurrsesi e para eshte dije.. e para eshte djallezi...
Nje njeri i ditur kurre sesht i djallezur!
Sepse nje person i ditur , ska nevoje per djallezine!
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Integrali i pare i njeriut ,eshte te dij sakte terminologjine se kush quhet njeri.
Le te fillojme nga kjo si emerues, pastaj me shpresen e humbur neper nje qiell me zogj te vrare ,le te lutemi qe do shkojme perpara.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Po flasim per diturine dhe te qenurin Njeri, apo per delirime e sofizma?
 
Ai individ qe njohurite e tija i ka kultivuar duke studiuar ne nje fushe apo fusha te ndryshme
Ska lidhje dituria me karakterin. Dhe dituri absolute ska.
Mbrem po shikoja ate emisionin investigativ per aeroportin e rinasit ne tpch, nje skandal i vertet! llogaria e atij qe e ka me konçesion aeroportin na qenka ofshor! , keta jane te zgjuar monike , ne te tjeret jemi vetem lope dhe dele qe kullosim!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Dija te ben te njohesh vetveten dhe cfare vertitet rreth teje. Te njohesh vetveten do te thote te jesh i sinqert me deshirat dhe mundesite e tua dhe ne kete menyre krijohet paqe ne brendesine tende.
Dija te ben qe te kuptosh qe cdo e keqe e ka nje te mire ashtu dhe si mbas cdo te mire mund te vijne te keqija dhe ti duhet te jesh i pergatitur ti perballosh ato.
Dija te ben te kuptosh qe lumturia eshte pak caste jo nje status quo.
Dija te ben ta kthesh dhimbjen ne force.
Dija te ben te jesh i sigurt dhe me kembe ne toke ne boten ku jeton.
Dija te ben te mos dukesh qesharak per askend dhe askund.
Kurse une personalisht do thoja se Dija ska lidhje me te njohurin vetveten apo me procesin me te veshtire te pranimit te saj.
Ndodh qe edhe pse e njohim vetveten, rralle e pranojme per ate qe jemi.
Sepse eshte ne natyren njerezore te justifikojme cdo difekt tonin.
Eshte proces i veshtire pranimi i te vertetave te medha....por une se shoh te lidhur me dijen , sesa me forcen e brendshme qe gjithkush nga ne e disponon, edhe pse ne doza te ndryshueshme
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Mbrem po shikoja ate emisionin investigativ per aeroportin e rinasit ne tpch, nje skandal i vertet! llogaria e atij qe e ka me konçesion aeroportin na qenka ofshor! , keta jane te zgjuar monike , ne te tjeret jemi vetem lope dhe dele qe kullosim!
dhe ti e quan te ditur ate botin?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Genjeshtra me e madhe fillon kur i themi vetes qe dime. Duke pare se si evulon cdo gje, ne mbetemi shume prapa. Dituri absolute nuk diskutohet, dituria nk ka fillim e fund :)
kalojme ne delir pastaj lol
 
Top