Jeni gati për t'u vaksinuar?

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Asnjehere, as une e askush nga familja jone.
 

Lauri

Anunnak
As nuk më shkon ndërmend derisa të jetë me vullnetin e lirë.
Me detyrim se di.
 

Desa

Felix - Culpa
Jo. Mirëpo si bartëse e virusit që rrezikon jetën e seniorëve, do e mendoja si mundësi.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Cuq. Lexova diku qe nje vaksine te marr FDA approval per shembull, duhen 7 vjet testime. Kjo vaksine do dali ne qarkullim e nxituar, pa u bere mjaftueshem testime mendoj.
 
  • Më pëlqen
Reactions: TnT

Abisi

offline✌
Me dëshirën e lirë jo,por sdi si do bëhet.Po të jetë e detyrueshme? ?
 
Redaktimi i fundit:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Kur ta shoh virusin me sy..ateher pranoi te vaksinohem..perndryshe jo..du fakte un?
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Të keqen andej do e marri edhe Shqipëria?
Sidoqoft atje i marrin te skaduara .:) ndaj si kam besim .
un se kam ber kurre as vaksinen e gripes normale ku di un i kam tmerr kto gjera .:p
 
Sidoqoft atje i marrin te skaduara .:) ndaj si kam besim .
un se kam ber kurre as vaksinen e gripes normale ku di un i kam tmerr kto gjera .:p

Tani ne ketu vaksinohemi e kurohemi e jemi si kokrra molles kshu qe mos ki kaq frike se dhe ktu gjen ate qe do ; varet sa paguan :)
 
  • Më pëlqen
Reactions: Ivy

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Sidoqoft atje i marrin te skaduara .:) ndaj si kam besim .
un se kam ber kurre as vaksinen e gripes normale ku di un i kam tmerr kto gjera .:p
Nuk besoj se ndodhin keto gjera sepse ka te bej me jete njerezish.I vetmi diferencim ne medikamente qe une shoh,eshte se ne Shqiperi si dhe ne vendet e lindjes,shkojne prodhime per vendet e treta.
 
Ne shqiperi gjen si medikamente indiane ashtu the certifikuara nga vendet e CE apo USA e canada.

Sot te ofron spitali privat apo farmacite private ate qe ti do. Puna eshte a ta lejon xhepi ta blesh.

Ne shqiperi eshte problem ne shendetsi ndihma e pare urgjenca. Pra aty vertet qe mund te te lejne te vdesesh se duan 3 ore me te nxjerre nga makina kur ben aksident apo do 3 ore te shkoje ambulanca ne spital se nuk ja hap njeri rrugen kur kalon.
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Ne shqiperi gjen si medikamente indiane ashtu the certifikuara nga vendet e CE apo USA e canada.

Sot te ofron spitali privat apo farmacite private ate qe ti do. Puna eshte a ta lejon xhepi ta blesh.

Ne shqiperi eshte problem ne shendetsi ndihma e pare urgjenca. Pra aty vertet qe mund te te lejne te vdesesh se duan 3 ore me te nxjerre nga makina kur ben aksident apo do 3 ore te shkoje ambulanca ne spital se nuk ja hap njeri rrugen kur kalon.
Absolutisht e vertete.
Ndoshta jo e drejte duke ndjere keqardhje per ata te cilet , nuk ua lejon xhepi,akoma me shume keqardhje per ata qe skishin informacon edhe pse mundeshin,por edhe puna e urgjencave e spitaleve dihet si funksionon.Ne kemi me te vertete mjeke shume te mire,ndoshta dhe me te miret ne Ballkan,por qe kane harruar ate betim qe kane bere kur jane cuar ne krye te detyres.
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Tani ne ketu vaksinohemi e kurohemi e jemi si kokrra molles kshu qe mos ki kaq frike se dhe ktu gjen ate qe do ; varet sa paguan :)
Marlushe si e thé dhe vête varet sa paguan dhe ska siguri . Nuk po them nuk ka dôktorra te mire po po nuk i dhe lek nuk te prekin me dore.
Kur kisha babin gialle ikem te spitali américain e ai i tha nese do marresh gjak duhet te japin gjak te gjithe pjesetaret e familles ( edhe Pse duhet te ishte compatible ) Gjakun Qe do marresh ktu do ta japim ne . Jep Apo nuk jep rezultat nuk ka garance ama .
Del ky i thot nje tjeter qe e kishim te njohur .ik Andej ku jeton vlla se ktu do te duhet te besh credi ne bank nese ske aq shtrenjte eshte ( nese ske ) dhe si perfundim gjak derri do marresh .

u shokuam ..nuk arrija ta besoja . Erdhem urgjent ne France.

Kshu zemra sdi sa e vertete Eshte Po kte gje e degjova me vesht e mi se isha présent .:)
Nuk besoj se ndodhin keto gjera sepse ka te bej me jete njerezish.I vetmi diferencim ne medikamente qe une shoh,eshte se ne Shqiperi si dhe ne vendet e lindjes,shkojne prodhime per vendet e treta.
Pikerisht pra nuk kan cilesin e duhur e kjo te frikeson .:)
 
Zemer me vjen keq per babain tend

Doja te sqaroja qe eshte protokoll ne gjithe spitalet e botes qe nese pacienti ka nevoje per 1 qese gjak ajo qese duhet te zevendesohet me 3 qese te tjera nga te afermit. Kjo sepse rezervat e bankave te gjakut jane me pakice ne gjithe boten.
Kete e them me bindje nga eksperienca te mijat te jetuara si ne shqiperi ashtu dhe ne spitale ne shtete europiane qe keshtu veprohet.

Personalisht kam ekpserienca te hidhura me spitalet shteterore dhe eksperienca shume te mira si nga ana shendetsore dhe humane me spitalet private ketu aq sa skam ndermend me te shkoj jashte.
 

Ketrush

Anëtar i ri
Zemer me vjen keq per babain tend

Doja te sqaroja qe eshte protokoll ne gjithe spitalet e botes qe nese pacienti ka nevoje per 1 qese gjak ajo qese duhet te zevendesohet me 3 qese te tjera nga te afermit. Kjo sepse rezervat e bankave te gjakut jane me pakice ne gjithe boten.
Kete e them me bindje nga eksperienca te mijat te jetuara si ne shqiperi ashtu dhe ne spitale ne shtete europiane qe keshtu veprohet.

Personalisht kam ekpserienca te hidhura me spitalet shteterore dhe eksperienca shume te mira si nga ana shendetsore dhe humane me spitalet private ketu aq sa skam ndermend me te shkoj jashte.
????
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Persa i perket gjakut eshte shume e vertete sikurse e shtjelloi Marla.

Spitalet private? Dhurata me e madhe qe SB ju beri shqiptareve ishte liberalizimi i vizave. Une i njoh deri diku spitalet private, pervoja ime eshte e hidhur. E nderpreva kete hidherim duke u kuruar jashte vendit. Kete veprim e ndermarrin shume njerez qe une njoh nga te gjitha fushat e jetes, te cilet perzgjedhin te kurohen jashte vendit.

Vaksinen?! Nuk kam ndermend ta bej. Jo sepse tashme me ka zene, por nuk i di ekeftet anesore te shtrira ne kohe. Kjo vaksine u realizua edhe u testua dhe u prodhua shume shpejt. Kjo me ben te jem i matur.
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Zemer me vjen keq per babain tend

Doja te sqaroja qe eshte protokoll ne gjithe spitalet e botes qe nese pacienti ka nevoje per 1 qese gjak ajo qese duhet te zevendesohet me 3 qese te tjera nga te afermit. Kjo sepse rezervat e bankave te gjakut jane me pakice ne gjithe boten.
Kete e them me bindje nga eksperienca te mijat te jetuara si ne shqiperi ashtu dhe ne spitale ne shtete europiane.

Personalisht kam ekpserienca te hidhura me spitalet shteterore dhe eksperienca shume te mira si nga ana shendetsore dhe humane me spitalet private ketu aq sa skam ndermend me te shkoj jashte.

E di zemra se me ke then dhe un kam’perjetuar momente shume te veshtira si me babin dhe veten Time sepse pak a shume Kemi pâtur te njejtin problem ...nevoj per gjak e plazem.
Ktu nuk jep asnje pik gjaku . Flas per ktu ne shtete te tjera nuk e di .

Meqe permende urgjenca etj ktu jan shume Efikace. Bjeri nr derisa personi qe tu pergjigj te shtron disa pyetje urgjenca arrin pa nje e pa dy i ke ktu e te siguroj qe momentin qe je ne spital harroje te dalesh pa te bere analizat gjenerale ku gjen pergjigje per cdo dyshim.
pa marre ato pergjigje nuk del nga aty.

mjekesia ktu sinqerisht Eshte nr 1 ne bote . Faleminderit zotit bejn shume dhe nuk paguan asnje centlm . Siguration mbulon cdo gje .Imagjinoje nje seance e babait tim shkonte 50 mij euro imagjino sa ju deshen per 3 vjet e gjysmen?
po te ishim ne shqiperi do i ishte mbire Bari qekur .
Ktu per te ber testin e covid e ke pa lek . Sa duhen ne shqip? Etj etj
Per kto gjera e kisha fjalen . :)
 

Hope

◕‿◕
Marlushe si e thé dhe vête varet sa paguan dhe ska siguri . Nuk po them nuk ka dôktorra te mire po po nuk i dhe lek nuk te prekin me dore.
Kur kisha babin gialle ikem te spitali américain e ai i tha nese do marresh gjak duhet te japin gjak te gjithe pjesetaret e familles ( edhe Pse duhet te ishte compatible ) Gjakun Qe do marresh ktu do ta japim ne . Jep Apo nuk jep rezultat nuk ka garance ama .
Del ky i thot nje tjeter qe e kishim te njohur .ik Andej ku jeton vlla se ktu do te duhet te besh credi ne bank nese ske aq shtrenjte eshte ( nese ske ) dhe si perfundim gjak derri do marresh .

u shokuam ..nuk arrija ta besoja . Erdhem urgjent ne France.

Kshu zemra sdi sa e vertete Eshte Po kte gje e degjova me vesht e mi se isha présent .:)

Pikerisht pra nuk kan cilesin e duhur e kjo te frikeson .:)
Aman kush i nxjer keto perallat me gjak derri? Nuk ka kompatibilitet midis gjakut kafsheve dhe atij te njerezeve. Sduhet te besh shkolle per kete pune.
Nqs ju kerkohet te dhuroj tere familja e nqs skeni te njejtin grup, eshte per faktin qe skan rezerva dhe i duhet gjak spitalit sic. Pra me ate qe dhuroni ju do trajtojne njerzit qe jane KOMPATIBEL. Tek pjestari familjes tuaj i jepet gjak i njejti grup ose 0 negativ, asesi gjak tjeter.
Kete qe kerkojne te vij familja te dhuroj e kam degjuar e ne shtete te tjera sepse sot jane te paket ata qe dhurojne e sidomos grupet e ralla.

Sa per temen, jo nuk do vaksinohem.
 
Rasti rasti nuk i ngjan por e pergjithshmja eshte me mire se dikur e do jete me mire ne te ardhmen se tani.

Mgjate une prap jam me parimin qe cdo familje duhet te kete 3 persona te besuar per ti udhezuar dhe drejtuar sic duhet... qe jane lol

1. Doktori i familjes
2. Avokati i familjes
3. Ekonomisti i familjes
 

Ketrush

Anëtar i ri
Rasti rasti nuk i ngjan por e pergjithshmja eshte me mire se dikur e do jete me mire ne te ardhmen se tani.

Mgjate une prap jam me parimin qe cdo familje duhet te kete 3 persona te besuar per ti udhezuar dhe drejtuar sic duhet... qe jane lol

1. Doktori i familjes
2. Avokati i familjes
3. Ekonomisti i familjes
???
 
Top