Jeta e Kurt Cobain ( club i numrit 27)

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Kurt lindi me 20 shkurt te 1967 ne Aberden Washington. Ai kendonte qe nga mosha dy vjec.
Kurt-Cobain-5-768x461.jpg
Ai u arrestua shume here,heren e pare sepse shkroi ne muret e nje banke "Zoti eshte gay"
Nje here tjeter pse i dehur ecte mbi catine e nje shtepie.
Ai jetoi nje jete shume te trazuar,mes varesise nga droga dhe vendin qe donte te gjente ne kete bote.
Pasi u ndane prinderit ne moshen 9 vjecare shkroi ne muret e dhomes...urrej mamin,urrej babin.
Ishte dicka qe i shenoi shume jeten.
Ai ishye nje femi hiperaktiv,doktoret per ta qetesuar asokohe i dhane si Ritalin.
Ritalin mendohet qe u be nje shkak me shume per varesine e tij nga drogave.

Ai kishte nje mik imagjinar qe e quante "Boddah". Letren para se te vdiste ia adresoi po atij me 5 prill 1994.
Kurt kur fimoste emrin e tij kishin vene re cuditshem se pse firmosej me emrin Kurtd... D- ndodhte per emrin e tij te dyte Donald.
Kur u martua me Courtney u martua i veshur me bizhame sepse ishte sh pertac qe te vishte nje kostum
Kurt-18.jpg
Miku i tij basisti (?) Krist Novoselic bashkeshorten ( i grupit Nirvana) nuk u prezantua ne dasem sepse mendonte se Courtney kishte nje influence te keqe mbi te.

Courtney ishte shtatzene 3 muajshe kur u martuan.

Kurt Cobain ndryshoi disa band para se te formonte Nirvana.

Francis-Farmer.jpg
Frances Harmer ( aktore) i dha emrin e kenges "In Utero" por ai quajti eshe te bijen po Frances.
Por aktorja Frances Harmer ishte e shtruar ne te njejten manikom ku ish shtruar gjyshi i Kurt Cobain dhe kjo e fundit kishte provuar dhe elektroshock.
Kurt-20.jpg
I gjithe ky titull lindi nga nje keqkuptim deodorandi. Shoqja e saj Catheleen Hana per ta vene ne loje shkruan ate gje. Ne ate mes seksit alkolit dhe droges,Curt kujtonnse fliste per shpirtin e tij adoleshencial,ndaj duke mos ditur per cf behej fjale...ben nje kenge me te.

Ai vrau veten me nje pushke ,pervec se kishte perdorur sh heroine.
Vdiq 27 vjec.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Oh sa i ri.
sa e trisht kjo;
Pasi u ndane prinderit ne moshen 9 vjecare shkroi ne muret e dhomes...urrej mamin,urrej babin.
Ishte dicka qe i shenoi shume jeten.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Letra per Boddah.
Po ju flas nga kenveshtrimi i nje te thjeshti qe ka jetuar disa gjera qe do prefeeonte te ishte nje femi acarues qe ankohet.
Kjo leter duhet te jete shume e thjeshte per tu kuptuar. Te gjitha paralajmerimet qe me nga shkollagl baze te punk-rock qe me jane dhene ne vitet e ndryshme te jetes,nga debutet e mia,dua te them,etika e pavarsise dhe ajo e te perqafuarir te komunitetit tuaj jane zbuluar te sakta. Une nuk provoj me emocione ne te degjuarit e muzikes dhe as kur e krijoj ,ne te lexuae e ne te shkruar tashme prej shume vitesh. Kjo me ben te ndihem tmerresisht fajtor. Psh kur ne jemi ne backstage dhe dritat fiken dhe degjoj ulerimat e bertiturat e turmes ( njerezve) sapo fillojne,keto skane asnje efekt mbi mua. Nuk eshte sikur per Freddie Mercury ate turma e elektrizonte,merrte energji,une e kam lakmuar gjithmone per kete gje,por per mua seshte keshtu. Fakti eshte se une smund tju genjej,asnje prej jush. Thjeshte sepse sdo ishte e drejte kundrejt jush dhe as kundrejr meje. Krimi me i tmerrshem qe mund te me kaloje ne mendje eshte ajo te shtirem e te bej sikur po zbabitem ne 100%
Nganjehere ndihem sikur me duhet ti ve te vulos badge cdo here qe ngjitem mbi plate.
Kam provuar cdo gje qe ishte ne fuqi timen per ta cmuar gjithe kete ( dhe e cmoj Zoti qofte deshmitar sa e cmoj,por seshte mjaftueshem)
Kam cmuar faktin qe une e te tjeret kemi goditur ne shenje dhe i kemi zbavitur gjirhe keto njerez. Por mbase jam nje nga ato narcizistet qe i vleresojne gjerat vetem kur nuk jane me. Une jam teper i ndjeshem. Kam nevoje te shkundem pak per te gjetur prap entuziazmin qe kisha femi. Gjate ketyre 3 turneve tona te fundit kam arritur te cmoja me shume njerezit qe njihja personalisht dhe fansat e muzikes sone,poe akoma nuk arrij ta tejkaloj frustrimin,ndjenja e fajit dhe empatia qe kam per te gjithe.
Ka dicka te mire ne gjithsecilin prej nesh,dhe mendoj se une i dua shume njerezit aq shume sa ndihem teper i trishtuar.
I vogli trishtuar,i ndjeshem,mosmirenjohes,Peshq,Jezus i Shenjte.
Pse nuk zbavitesh e aq? Nuk e di. Kam nje grua hyjnore qe me trashegezon ambicie dhe empati e nje vajze qe me kujton shume kohen kur isha si ajo,plot dashuri e gezim.
Puth te gjithe njerezit qe do takosh sepse te gjithe jane te mire e asnje smund ti beje keq. E kjo me terrorizon aq shume,sa arrij ne piken qe humb funksionet e mia vitale. Nuk mund ta duroj dot idene qe Frances do te behet nje mizerabel,veteshkaterruese rocker si une. Por ia kam hedhur mire,shume mire gjate ketyre viteve dhe i jam mirenjohes por eshte nga mosha 7 vjecare qe jam kundershtar i rraces njerezore. Vetem sepse te gjitheve u duket aq e lehte ta shtyjne dhe te ecin perpara dhe te jete empatik. Mendoj se kjo vjen vetem sepse une dua shume dhe hidherohem shume per njerezit. Faleminderit te gjithe juve nga fundi djeges dhe vjelles i stomakut tim per letrat e juaja dhe mbeshtetjen qe me keni dhene ne vitet e kaluara. Une do jem ne menyre incostante ,teper femi,lunatik. Nuk kam me asnje emocion e mbani mend ME MIRE TE DIGJENI SHPEJT SE SA TE FIKENI AVASH
Pace,dashuri,empati . Kurt Cobain.
Frances e Courtney une do jem ne altarin tuaj.
Curtney te lutem vazhdo perpara keshtu me Frances seose jeta e saj do jete shume me e lehte pa mua.
Ju dua. Ju dua.
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
E Janis Joplin?
Ishte zeri me blues ne nje kohe rock.

Kot me t'rrejt kam degjuar shume pak kenge te Janis, edhe kur e degjoj sbej dot nje krahasim te sakte sepse rregjistrimet e kengeve ne kohen e Janis kane qene te dobta, edhe mikrofonat kur kendonte live ishin jo cilsor, kshu qe sdi cte them.

Ndersa Amy ka qene brilliante, me 3-4 gram kokaine ne trup dhe nje shishe whisky ne venat e saj arrinte serish te kendonte dhe performonte si asnje kengetare tjeter.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Falenderoj @Petrit101 per materialin qe me pati zemergjeresine te me dergoje
Po perkthej dicka copa copa

Pas dimrit te 1987 , Chris e Kurt gjeten nje baterist te ri, pak topolak, Aaron Burckhard, qe jetonte ne te njejten rruge ku jetonte Kurt.
Ishte nje njeri optimist dhe i lumtur :- thote Kurt per te'' - pak i shendoshe por jo qe ishte ia pakendshem deri ne ate pike sa te mos e duroje. Ishte nje magnet per sherret.
Burckhard ishte nje pirat rrugesh dhe nje here bashke me nje mik, u perplas ne vetrinat e Shop-Rite te Aberdeen duke shkaktuar 15 mije dollar deme.
Dhe pse kishte difektet e veta, ai ishte vetmi baterist qe Christ e Kurt njihnin ne Aberdeen keshtu vendosen ta merrnin ne grup.
Kishte nje pune fikse te Burger King, por sia dilte te mblidhte ca lek qe te blinte nje bateri, keshtu perdorin ato pak tambure (daulle..?)qe kishe disa copa te vjetra te Sears di Dale Crover dhe nje stende muzikore per te mbeshtetur strumtet.
Pas divorcit Maria Novoselic u trasferua ne nje apartament siper sallonit te saj te bukurise dhe grupi i fillestareve u trasferua ne shtepine e vogel te Kurt, qe te benin prova, por qe tani kishin nje Fender Champ te vogel.

Ne fillim Kurt kendonte me nje theks anglez '' kur degjova per here te pare nje punk rock amerikan '' thote '' nuk ishte mjaftueshem punk, mungonte...

IMG_20200430_213451.jpgIMG_20200430_213654.jpgIMG_20200430_213733.jpgIMG_20200430_213822.jpgIMG_20200430_213858.jpg
 
Top