Jo politikë mbresash!

Nga Artan Fuga

Ore një pyetje dashamirëse dhe krejt pa të keq kam unë për partitë politike, kandidatët për deputetë, shefat e fushatave elektorale, kryetarët e partive, dhe kushdo qoftë që merr përgjegjësinë dhe ka pretendimin për të dalë para popullit për ta qeverisur:

Mbështeten ata në studime të mirëfillta, në formulime, përfundime kërkimesh shkencore, aq sa janë, për realitetin e sotëm në Shqipëri dhe në botë, apo dalin duke bllokuar nga njera anë mendimin shkencor sa më shumë, dhe nga ana tjetër duke hedhur ide fluturake pa asnjë referencë, pa asnjë statistikë të menduar shkencerisht, pa asnjë thellësi historike të problemeve dhe pa aparatin shkencor për të vendosur logjikën në qendër të pushtetit?

Sikurse bëhen ligje pa asnjë studim paraprak!

Kanë partitë politike përndryshe institutet e tyre studimore si në botë, apo hajde gjejmë idera rrugës dhe i artikulojmë!

Nuk drejtohet Shqipëria si anije piratësh duke vendosur dorën në sy dhe parë me tejqyrë monokël detin ose oqeanin përpara se ka ajzberge të mëdhenj përpara ku thyhen kokën!

Apo ecin me mendësinë obskurantiste se shkencëtarët të shkojnë te kjo porta anësore e ndërtesës të Kuvendit, te Akademia, - ide tashmë e artikuluar nga dikush - kurse ne politikanët të na lënë rehat të qeverisim siç na e pret kaploqja jonë, duke sharë njeri tjetrin, duke hedhur idera pa bazë, pa studime.

Cfarë bëhet? Kuptojmë apo jo se nuk jemi në vitet 20 të shekullit të kaluar? Kuptoni apo jo që katundari shqiptar i shekullit 18 e kishte më mirë të qartë dhe të kuptueshme situatën e vet ekonomike sesa ne sot? Dy dhi, tre fiq, katër hardhi, dy lopë! I njihte dhembë e dhëmballë, dinte si bëhej pastërmaja, si therrej derri, si milej lopa!

Po duket sikur sot nuk ka shkencë! Jemi bërë më budallenj, më të paditur se më parë, po qorrollisemi nga dita në ditë!

Kështu do të vazhdojmë? Politikë pa dije, obskurantiste?

Po jooooooo, mos e bëni këtë, pushtetin aty e keni, nuk ua merr njeri jo!

Mos ja bëni Shqipërisë këtë sepse është gjynah! Mos nisni fushata të pambështetura në studime dhe kërkime shkencore, se fyeni inteligjencën e një kombi!
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Pjerdhin per inteligjencen kombetare keta o Tano ?
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Inteligjence te kesh votuar Ramen dy mandate ?
Ska alternativa.
Kemi 30 vjet qe genjejme vetem me parrullen “Nga e keqja me e madhe te zgjedhim me te voglen” & “ti shporrim njehere keta pastaj shofim e bejme”.
Ne jemi “kafshe”, vetem ato nuk kane ndergjegje...
Nuk e di kur do te vije dita ti fusim ne kazan te mbeturinave politiqenerit shqipetar, qe nga Berisha e deri te Rama, e gjith veglat e tyre.
Turp e ibret, tallet gjith bota me ne...
 
Ska alternativa.
Kemi 30 vjet qe genjejme vetem me parrullen “Nga e keqja me e madhe te zgjedhim me te voglen” & “ti shporrim njehere keta pastaj shofim e bejme”.
Ne jemi “kafshe”, vetem ato nuk kane ndergjegje...
Nuk e di kur do te vije dita ti fusim ne kazan te mbeturinave politiqenerit shqipetar, qe nga Berisha e deri te Rama, e gjith veglat e tyre.
Turp e ibret, tallet gjith bota me ne...

Per ju skeptiket mund t'i bashkoheni nismes se Rudina Hajdares :D
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Per ju skeptiket mund t'i bashkoheni nismes se Rudina Hajdares :D
Ke te drejte, edhe 50 vjet te tjera ja kemi nevojen, injorances, hajduterise dhe informalitetit.
Nuk jam skeptik.
Opinioni im vjen si rezultat i njohjes se çobaneve te staneve politik ne Albanistan.
Une mendoj ti bashkohem nismes “Vdekje tradhetareve te Shqiperise”.
 
Ke te drejte, edhe 50 vjet te tjera ja kemi nevojen, injorances, hajduterise dhe informalitetit.
Nuk jam skeptik.
Opinioni im vjen si rezultat i njohjes se çobaneve te staneve politik ne Albanistan.
Une mendoj ti bashkohem nismes “Vdekje tradhetareve te Shqiperise”.

Kur ta rregjistrosh ne QKR me thuaj te te bashkohem lol
 

MrCool

Old School.
Une mbeshtes PSHA por c'e do qe s'kam te drejte vote
 

MrCool

Old School.

 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL

Dmth kaq pas dore i kam lene ndjekjen e ketyre sa se kam idene kush eshte dhe cfare aspiron ky boti
Ka ndonje platforme ,meqe qenke i informuar?
 

MrCool

Old School.
Dmth kaq pas dore i kam lene ndjekjen e ketyre sa se kam idene kush eshte dhe cfare aspiron ky boti
Ka ndonje platforme ,meqe qenke i informuar?

Une kam vite qe e ndjek Kreshnikun dhe mund te them qe eshte person i kompletuar, patriot, idealist dhe i paluhatshem.

Po pate kohe lexoje pak me hollesisht, besoj se ja vlen.
 
Une kam vite qe e ndjek Kreshnikun dhe mund te them qe eshte person i kompletuar, patriot, idealist dhe i paluhatshem.

Po pate kohe lexoje pak me hollesisht, besoj se ja vlen.

Dhe une e ndjek ne FB shkrimet analizat e tij dhe me pelqen. Por me duket pak sikur ben pak lojen e Metes dhe eshte pak populist.
Qe ti japesh voten nj partie poltike nuk mjafton vetem te gjykojme kush eshte kryetar i saj edhe pse do te thote shime lidershipi por duhet pare cilet persona ka rreth vetes qe e mbeshtesin dhe financojne. Eshte apo seshte parti fantazem e krijuar per disbalanca interesash poltike etj.

Ne kendveshtrimin tim politika shqiptare eshte ne krize. Personalisht mbeshtes dhe votoj ate parti qe perkrahin nderkombetaret per faktin qe jam pro integrimit dhe qytetarise dhe jam kunder izolimit dhe katunarise.
 

MrCool

Old School.
Dhe une e ndjek ne FB shkrimet analizat e tij dhe me pelqen. Por me duket pak sikur ben pak lojen e Metes dhe eshte pak populist.
Qe ti japesh voten nj partie poltike nuk mjafton vetem te gjykojme kush eshte kryetar i saj edhe pse do te thote shime lidershipi por duhet pare cilet persona ka rreth vetes qe e mbeshtesin dhe financojne. Eshte apo seshte parti fantazem e krijuar per disbalanca interesash poltike etj.

Ne kendveshtrimin tim politika shqiptare eshte ne krize. Personalisht mbeshtes dhe votoj ate parti qe perkrahin nderkombetaret per faktin qe jam pro integrimit dhe qytetarise dhe jam kunder izolimit dhe katunarise.

Cilet nderkombetar, ata qe kane 30 vite qe tallin menderen me ne?? Ata qe vijne me xhepat bosh dhe ikin milionera??

Une mendoj qe tani eshte koha qe te ndryshohet politika servile 30 vjecare dhe te instalohet nje pushtet i cili ne radhe te pare vendos interesat kombetare dhe jo servilizmin ndaj te huajve.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Cilet nderkombetar, ata qe kane 30 vite qe tallin menderen me ne?? Ata qe vijne me xhepat bosh dhe ikin milionera??

Une mendoj qe tani eshte koha qe te ndryshohet politika servile 30 vjecare dhe te instalohet nje pushtet i cili ne radhe te pare vendos interesat kombetare dhe jo servilizmin ndaj te huajve.
Do e ndjek por uroj e shpresoj mos jete i njejti brum me kreshnik spahiun
Sepse jemi mbushur deri ne fyt me kta pseudo patriot
 

MrCool

Old School.
Do e ndjek por uroj e shpresoj mos jete i njejti brum me kreshnik spahiun
Sepse jemi mbushur deri ne fyt me kta pseudo patriot

Shiko, kam 9 vite qe e kam mik ne FB, nuk kam patur rastin ta takoj personalisht edhe pse kam kontaktuar shpesh keto vite.

Nuk jam njeri qe impresionohem lehte. Ne profilin e vet thuajse kurre nuk reklamon partine e tij, pervec muajve te fundit me qe me listat e hapura ka shanse te kape ndonje numer.

I thote gjerat troc, nuk mban anen e askujt, nuk eshte aq "nacionalist" sa Spahiu por as edhe servil dhe i sponsorizuar si cuca Azemit dhe ata te nismes Shthurje.
 
Cilet nderkombetar, ata qe kane 30 vite qe tallin menderen me ne?? Ata qe vijne me xhepat bosh dhe ikin milionera??

Une mendoj qe tani eshte koha qe te ndryshohet politika servile 30 vjecare dhe te instalohet nje pushtet i cili ne radhe te pare vendos interesat kombetare dhe jo servilizmin ndaj te huajve.

Askush nuk mund te tall menderen me ty pa miratimin tend :)

Bota kshu funksionon me organizma nderkombetare me detyra detyrime qe si vend anetar duhet ti respektosh. Kete se ben vetem shqiperia por cdo shtet i botes. Ti smund te izolohesh brenda kufijve te tu, e beri enveri dhe prandaj sot jemi kaq te varfer e me kaq probleme ne mendesi politike apo shoqerore.

Aaaa jam dakort me ty qe duhet te forcojme shtetin duhet te forcojme institucionet madje dhe kapacitetet njerezore por problemi eshte kush do ta beje kete?! Keta te tanishmit e kane mendjen te zihen vetem per interesa personale nuk ju plas per shqiptaret dhe shqiperine prandaj dhe nderkombetaret vazhdojne e bejne arbitrin ne kete lufte mes llojit te vet.
 
Redaktimi i fundit:

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Ne Durres
Mendova se jetonte jashte.

Sdi cte them, hera pare qe e degjoj, lexova ca komente ku i kerkonte opozites ti mundesohej nje media opozitare me te gjitha materialet e nevojshme dhe premtonte qe do rrezonte Ramen per 6 muaj, ne te kundert ta varnin ne mes te sheshit. ?

Politiken shqiptare e bejne nderkombetaret dhe guret e shahut i levizin po ato. Ramen pervec atyre nuk e rrezon askush tjeter.

Edhe dicka tjeter qe mberi pershtypje, te perfaqesosh "Partia shqiptare atdheu" dhe te perfundosh ne studiot e SyriTv eshte kontradite shume e madhe sepse dihet cfare eshte syri tv, kush e ka, dhe cfare perfaqeson.

Asnje patriot qe e do vendin e tij pa kushte sdo deshironte qe mesazhi i tij te percillej nepermjet ktyre mediave.
 
Mendova se jetonte jashte.

Sdi cte them, hera pare qe e degjoj, lexova ca komente ku i kerkonte opozites ti mundesohej nje media opozitare me te gjitha materialet e nevojshme dhe premtonte qe do rrezonte Ramen per 6 muaj, ne te kundert ta varnin ne mes te sheshit. ?

Politiken shqiptare e bejne nderkombetaret dhe guret e shahut i levizin po ato. Ramen pervec atyre nuk e rrezon askush tjeter.

Edhe dicka tjeter qe mberi pershtypje, te perfaqesosh "Partia shqiptare atdheu" dhe te perfundosh ne studiot e SyriTv eshte kontradite shume e madhe sepse dihet cfare eshte syri tv, kush e ka, dhe cfare perfaqeson.

Asnje patriot qe e do vendin e tij pa kushte sdo deshironte qe mesazhi i tij te percillej nepermjet ktyre mediave.

Me aq sa kam degjuar (mbase jam dhe gabim) ky dhe partia e tij jane amortizator enkas per LSIne. Mik i ngushte i Metes. Mgjate hyn ke njerezit me vlera dhe logjike te mire.
 

MrCool

Old School.
Mendova se jetonte jashte.

Sdi cte them, hera pare qe e degjoj, lexova ca komente ku i kerkonte opozites ti mundesohej nje media opozitare me te gjitha materialet e nevojshme dhe premtonte qe do rrezonte Ramen per 6 muaj, ne te kundert ta varnin ne mes te sheshit. ?

Politiken shqiptare e bejne nderkombetaret dhe guret e shahut i levizin po ato. Ramen pervec atyre nuk e rrezon askush tjeter.

Edhe dicka tjeter qe mberi pershtypje, te perfaqesosh "Partia shqiptare atdheu" dhe te perfundosh ne studiot e SyriTv eshte kontradite shume e madhe sepse dihet cfare eshte syri tv, kush e ka, dhe cfare perfaqeson.

Asnje patriot qe e do vendin e tij pa kushte sdo deshironte qe mesazhi i tij te percillej nepermjet ktyre mediave.

Ne fakt duhet te dale te Fevzo per te patur kredibilitet ?
 
Top