• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

"Jo", veres se kuqe me peshk

elbruna

Anëtar i Respektuar
Japonezet nuk jane vleresuesit me te mire te veres.Por pikerisht nga toka e tyre vjen edhe prova shkencore se perse kombinimi i veres se kuqe me peshkun nuk eshte i mire.

Sipas japonezeve vera e kuqe, e konsumuar me ushqimet e detit le ne goje nje shije jo te kendshme per shkak te permbajtjes se hekurit me te larte krahasuar ne vererat e bardha.

Kerkuesit, te cilet kane publikuar rezultatet e tyre ne 'Journal of Agricultural and Food Chemistry', i kane servirur nje vakt me baze frutat e detit disa njohesve te mire te veres.

I kane sherbyer atyre vere te kuqe dhe te bardhe me nje perqindje te ndryshme hekuri.

Rezultati ishte i qarte: kur vera permbante nje sasi te larte hekuri, pas ushqimit ne goje qendronte nje shije jo e mire.

Megjithate cdo gje varet sipas sasise te hekurit ne vere, pasi ka edhe lloje te kuqe me nivel te ulet te ketij elementi.
TCH
 
Top