Jumbo Stay Hostel, ja cdo te thote te flini ne aeroplan

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Jumbo Stay Hostel, ja cdo te thote te flini ne aeroplan


jumbo.jpg


Keni fjetur ndonjehere ne Boeing 747? Jo, nuk behet fjale per gjate ndonje udhetimi nderkontinental, ne ndonje poltron te parehatshem, por per dhome te mirefillte hoteli. Madje, suite hoteli.

jumbo0.jpgKete gje mund ta beni nese prenotoni ne Jumbo Stay Hostel, apo ne hotelin e parkuar ne aeroportin Arlana-Stokholm, ne Suedi. Natyrisht po flasim per nje vend te vecante, qe ka hyre me krenari ne listen e hoteleve me ekstravagante ne planet.
Sepse Jumbo Stay Hostel nuk eshte nga ato hotelet e zakonshme, te trishte dhe anonime qe ndodhen zakonisht prane aeroporteve, por eshte nje pervoje origjinale qe ka korrur shume sukses tek udhetaret.

jumbo1.jpgI ka ndodhur te gjitheve te kene fluturime naten vone apo heret ne mengjes dhe jane detyruar te paguajne shume para per taxi pasi dihet qe vone nuk ka mjete transporti publike, por shume njerez prenotojne dhoma hoteli prane aeroportit.

jumbo2.jpgImagjinoni pak kete luks, qe te mos merakoseni per oren e fluturimit pasi hoteli juaj eshte tashme ne aeroport, madje direkt ne pisten qendrore. Pra, miresevini ne Jumbo Stay Hostel, hoteli i pare qe ka akomodimin ne nje Boeing 747-212B.

jumbo3.jpgNuk behet fjale per ndonje aeroplan qe eshte ndertuar apostafat per te qene hotel, perkundrazi, Jumbo Stay ka sherbyer per shume kohe ne qiell me kompani te ndryshme.
Ndertuar ne vitin 1976, eshte perdorur fillimisht nga Singapore Airlines, pra nga Pan Am, me pas kaloi per kompanine suedeze Transjet dhe ne fund ne amerikanen Northwest Airlines, qe e coi ne pension ne vitin 2006 kur e shiti ne ankand.

jumbo4.jpgSic ndodh rendom pastaj, ne pension u zbulua talenti i vertete i aeroplanit dhe ne 2009-en hapi dyert si Jumbo Stay Hostel, direkt ne pisten e aeroportit Arlana- Stokholm.

jumbo5.jpg


Sot ne vend te sediljeve dhe kabines se pilotit ka 79 dhoma, nje recepsion, bari ku mund te hane mengjes mysafiret e hotelit dhe kushdo qe ka deshire. Ndersa vendi ku dikur ishte kabina e pilotit eshte kthyer ne nje suite. Te gjitha dhomat kane tualet dhe dush ne korridor (pervec suites, qe natyrisht ka tualet ne dhome).

jumbo6.jpgPervec komoditeteve te shumta ka dhe televizor plazma per te kontrolluar oraret e fluturimeve, mberritjet dhe nisjet. Ndersa komoditeti i fundit eshte qe mund te shetisni qetesisht edhe tek krahet e aeroplanit./Infoalbania

jumbo7.jpg
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Jumbo Stay Hostel, ja cdo te thote te flini ne aeroplan

Shume te ngushta dhe pa dritare qe kane hapesire te medha , do vuaja si klaustrofobike :(
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Jumbo Stay Hostel, ja cdo te thote te flini ne aeroplan

timthumb.php

timthumb.php


timthumb.php
 
Top