Kalaja e Lëkurësit

Status
E mbyllur për postime të tjera.

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kalaja e Lëkurësit

Kalaja ndodhet midis rrenojave te fshati Lekures mbi majen e nje kodre te larte qe ngrihet siper qytetit te Sarandes.

Eshte ndertim i shekullit të XVI. Mendohet nga historianet te jete ndertuar rreth viteve 1537, ne kohen kur Sulltan Sulejmani sulmoi Korfuzin dhe i lindi si domosdoshmeri kontrolli i Skeles se Sarandes dhe rruges qe kalon Sarande-Butrint
 
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Top