Kalendari enciklopedik

Materiale interesante te postuara nga faqja ne FB e Kalendari Enciklopedik Shqiptar

29 Gusht

29 Gusht 1915 – Lindi Ingrid Bergman (vdiq në datën 28 gusht, 1982) Kur e ftoi Hollywoodi, ajo ishte një yll në Suedi. Në SHBA Ingrid Bergman hyri në historinë e kinemasë. Të paharruara mbeten rolet e saj si në filmin “Casablanca”. E habitshme është, që ajo edhe në epokën digjitale, kur yjet e Hollywoodit qysh në moshën njëzet vjeçare në seri u nënshtrohen operacioneve të kirurgjisë kozmetike, ajo e ruan magjinë saj. Ajo mahniste botën e kinematografisë me natyrshmërinë e saj, këtu në fotografi më 1958 përkrah producentit suedez Lars Schmidt Ndoshta ky mrekullim, i konservuar për dekada në zemrat e spektatorëve të kinemasë, bazohet edhe në faktin që Ingrid Bergman kishte diçka unikale, diçka të pashpjegueshme. Ndryshe nga shumë yje të tjera femra të Hollywood-it Bergman ishte e shumëanshme: ajo ishte suedeze, fëmijë e një nëne gjermane, e cila vdiq kur Ingrid ishte tre vjeç. Ajo u bë një yll në kinematografinë e hershme suedeze dhe i rrëmbeu zemrat e spektatorëve të teatrit edhe me interpetimet në pjesët e Ibsenit e Strindbergut. Më 1938 ajo shkoi në Hollywood dhe u bë shumë shpejt e preferuara absolute e publikut duke luajtur krah herojve të filmit si Humphrey Bogart dhe Gary Grant, Spencer Tracy dhe Gary Cooper. Dialogu i saj i flaktë me Bogart në filmin klasik “Casablanca”, vështrimi i saj i trishtë dhe i përvuajtur në fund të filmit – e gjitha kjo jo vetëm që hyri në historinë e kinematografisë e të filmit, por imazhi i Bergman mori përmasat e një ikone. Puthja në film mes Bergman dhe Bogart u bë ndër më të njohurat e shekullit të 20-të.

29 Gusht 1958- Lind Michael Jackson. Para moshës 6-vjeçare ai iu bashkua vëllezërve të tij në grupin “Xhekson 5”. Majkëlli ishte këngëtari dhe vallëzuesi më i mirë i grupit. Në moshën 22 vjeçare, ai nuk u bë vetëm këngëtari më i admiruar në botë, por edhe një nga njerëzit me famën më të madhe në glob. Xhekson thuhet të ketë arritur famën e njëjtë me ata që njihen të kenë bërë revolucion në industrinë e muzikës – Elvis Presley dhe “Beatles”. Por, ai ka qenë i pari këngëtar me ngjyrë që ka frymëzuar një masë të madhe të njerëzve në mbarë botën.

Më 29 gusht të vitit 1942, në një familje intelektuale, u lind në Durrës, Ferdinand Radi. Ishte nipi i Vinçenc Prenushit nga nëna, dhe i Lazër Radit nga babai. Në vitin 1945, me çlirimin e vendit, familja vendoset në Tiranë. Në vitet e shkollës shquhej për humorin e tij të hollë. Në atë kotë te ai ndikoi njohja me Kujtim Spahivoglin, njohje nga e cila do të kushtëzohej më pas vetë jeta e Ferdinand Radit. Spahivogli u bë shoku dhe miku i tij më i ngushtë, i cili ndikoi drejtpërdrejt në formimin e tij artistik. Në vitin 1965, krahas punës në uzinën “Partizani”, Radi fillon edhe aktivitetin e tij artistik me amatorët e kësaj uzine. Në vitin 1968 mbaron kursin e regjisurës nën drejtimin e pedagogëve të nderuar, Pandi Stillu e Pirro Mani. Krahas aktivitetit të tij me amatorët, Radi punoi me kontratë edhe pranë Teatrit Popullor dhe teatrit të Institutit të Lartë të Arteve. Pjesëmarrje me trupën profesioniste ndikoi edhe në aktivizimin e tij në film. Vdiq në vitin 2004 në Tirane

29 Gusht 1968– Hubert Humphrey pranoi emërimin e Partisë Demokrate si kandidat për president. “Sonte i them këtij Kuvendi të madh dhe popullit tonë të madh se jam i gatshëm të drejtoj fatet e këtij vendi, deklaroi Humphrey.” Në vitin 1968 Partia Demokrate ishte e përçarë thellë ndërmjet përkrahësve të zotit Humphrey, që në atë kohë ishte nënpresident dhe atyre kandidatëve që kundërshtonin luftën në Vietnam, si senatori Eugene McCarthy dhe senatori që u vra më vonë, Robert Kennedy. Disa delegatë në Kuvendin e Çikagos, si edhe disa demonstrues jashtë sallës së Kuvendit, e shihnin zotin Humphrey si simbol dhe mbështetës të politikës së ndjekur ndaj Vietnamit nga presidenti Lindon Johnson, të cilit i përfundonte mandati. Protestuesit u përleshën me policinë e Çikagos dhe secila palë akuzonte tjetrën si shkaktare të dhunës. Disa historianë thonë se pas përçarjeve dhe dhunës në Kuvendin e Çikagos, Partia Demokrate nuk mundi ta marrë veten në kohë për zgjedhjet e nëntorit, të cilat Hubert Humphrey i humbi me një diferencë të vogël ndaj kandidatit republikan, Riçard Nikson.

29 Gusht 1949- Në një test në Semipalatinsk në Kazakistan, Bashkimi Sovjetik shpërtheu me sukses bombën e saj atomike të quajtur “First Lightning” (“Vetëtima e Parë”). Për të matur efektet e shpërthimit, shkencëtarët sovjetik ndërtuan ndërtesa, ura, dhe struktura të tjera qytetërimi në afërsi të bombës. Ato gjithashtu vunë kafshë në kafaze që të testonin efektet e rrezatimit nuklear tek gjitarët. Shpërthimi atomik, i cili ishte 20 kiloton, afërsisht i barabartë me “Trinity”, shpërthimin e parë atomik amerikan, shkatërroi strukturat dhe shkrumboi kafshët.

29 gusht 1842 – U nënshkrua Marrëveshja e Nanjingut, e cila i dha fund “Luftës së Opiumit” që vazhdonte për 3 vjet mes Anglisë dhe Kinës.

PALERMO 29 Gusht 1991 ... Nuk është e lehtë të harrosh burra të këtij kalibri ...... Libero Grassi ishte një sipërmarrës. Më 29 gusht 1991, në 7.30 të mëngjesit, ai u vra nga mafia sepse i tha jo 'Pizzo', (gjobave të mafies) për kundërshtimin e dallavereve të zhvatjes. Disa muaj pas vdekjes së tij, dekreti që çoi në ligjin anti-raketë 172 u miratua, me krijimin e një fondi solidariteti për viktimat. Në krye të një fabrike tekstili në Palermo që nga vitet 1950, ai nuk iu nënshtrua presionit dhe frikësimit nga Mafia për pagimin e 'parave të mbrojtjes'. Libero Grassi kundërshton kërkesat dhe del, duke denoncuar publikisht zhvatësit. Më 10 janar 1991, Giornale di Sicilia publikoi në faqen e parë një letër drejtuar nga Libero drejtuar "ekstororit të dashur", në të cilën ai kërkoi "të kursente telefonatat kërcënuese dhe shpenzimet për blerjen e siguresave, bombave dhe plumbave, si dhe ne nuk jemi në dispozicion për të dhënë kontribute dhe e kemi vendosur veten nën mbrojtjen e policisë ". Tre muaj më vonë, më 11 Prill 1991, në një intervistë me Michele Santoro ai deklaroi: "Unë nuk paguaj sepse do të ishte një heqje dorë nga dinjiteti im si një sipërmarrës"
 

sofia

Antarë i Respektuar
Nuk e di nqs jepet ende, por hera e pare qe jam njohur me kalendarin encliklopedik si koncept ishte vite me pare teksa degjoja Klubin e Mengjesit rruges per ne shkolle :love: :love: :love:
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Une mund te jem njeriu me pa tru qe mund te ndeshni ne planet,edhe 100 here ti lexoj informacione te tilla si mbaj mend🤣🤣🤣🤣,por qe gjithmone i lexoj apo degjoj.....
 
30 Gusht

Më 30 gusht të vitit 1949 vdiq mësuesja, intelektualja dhe atdhetarja, Sevasti Dako -Qiriazi. Lindi në vitin 1871. Ishte atdhetare dhe nismëtare e organizimit të arsimit shqiptar për femra. Ishte Naim Frashëri ai që i dha mundësi Sevasti Qiriazit të studionte në kolegjin me emër Robert College në Stamboll e të luante një rol aktiv në arsimimin e grave. Ajo qe e para grua shqiptare që studioi në këtë institucion amerikan, të cilin e kreu në qershor 1891. Me t’u kthyer në Shqipëri ajo mori pjesë në ngritjen e shkollës së vashave në Korçë më 1891. Kjo shkollë është edhe fillimi i një shkolle mbi bazën laike. Pas Luftës së Parë Botërore kjo shkollë njihej ende me emrin e familjes Qiriazi. Ajo mori pjesë edhe në Kongresin e Manastirit, ku u mor kryesisht me përgatitjen e teksteve shkollore. Është thënë se Sevasti Qiriazi-Dako ka botuar një gramatikë për shkollat fillore në Manastir në vitin 1912. Ka redaktuar një radhë tekstesh historie. Me të shoqin, gazetarin dhe shkrimtarin Kristo Anastas Dako e me të motrën Parashqevi Qiriazi ajo vajti në Rumani e prej andej emigroi në Shtetet e Bashkuara, ku bashkëpunoi me të përdyjavshmen “Yll’ i mëngjesit”. Motrat Qiriazi ishin mësueset dhe edukatoret e para të shkollës së vashave që u hap më 1891 në Korçë.

30 Gusht 1780 -Gjenerali i Ushtrisë Revolucionare të Amerikës, Benedict Arnold, kreu një nga veprimet më të ulta të tradhtisë, që mbahen mend në historinë amerikane. Gjenerali Arnold hyri në kontakt të fshehtë me britanikët dhe pranoi të lejonte marrjen e fortesës West Point, në shtetin e Nju Jorkut dhe të 3 mijë trupave amerikane që ishin nën komandën e tij. Shpërblimi për tradhtinë e tij ishte 20 mijë stërlina angleze. Komploti u zbulua dhe Arnoldi iku për t’u vënë nën mbrojtjen e anglezëve në qytetin e Nju Jorkut. Para se të tradhtonte, gjenerali Arnold kishte qenë një hero i vërtetë i luftës amerikane për pavarësi. Ai kishte udhëhequr me trimëri në fitore trupat e tij, në shumë beteja me britanikët. Megjithatë thuhet se ai ishte njeri i pangopur, që kishte dobësi për të bërë një jetë luksoze. Marrëveshja për të dorëzuar fortesën Ëest Point, shpjegohet me nevojën e Arnoldit për para, që të bënte një jetë luksoze, të cilën mundësitë financiare nuk ia lejonin. Në Shtetet e Bashkuara emri Benedict Arnold, u bë sinonim i tradhtisë dhe i pabesisë.

30 Gusht 1918- Pas fjalimit në një fermë në Moskë, lideri sovjetik Vladimir Lenin u qëllua dy herë nga Fanya Kaplan, një anëtare e partisë Revolucionare Sociale. Lenin u plagos rëndë por i mbijetoi goditjes. Atentati shënoi një valë raprezaljesh nga ana e bolshevikëve kundra revolucionarëve social dhe kundërshtarëve të tjerë politikë. Mijëra vetë u ekzekutuan dhe Rusia u përfshi në një luftë civile.
Kane lindur:
Vdekje:

 
Redaktimi i fundit:
  • Më pëlqen
Reactions: NGU
31 Gusht


Lady Diana | Të bësh vetëm atë që të thotë zemra jote ... Princesha Diana ndërroi jetë më 31 gusht 1997. "Nuk dua të bëhem mbretëreshë e Anglisë, por mbretëreshë e zemrave", ishin fjalët e princeshës Diana në 20 Nëntor 1995, në një intervistë të gjatë që dha në BBC dy vite para vdekjes së saj. Kanë kaluar njëzet e tre vite nga ajo natë fatale, ku la frymën e saj të fundit, në një ndjekje fatale nga paparacët në tunelin e urës D'Alma në Paris, megjithatë njerëzit kujtojnë si dje fundin e saj tragjik dhe kurrë nuk do ta harrojnë. Figura e saj do të mbetet gjithmonë shumë intensive dhe emocionuese, për t'u fshirë nga nënndërgjegjja jonë kolektive. Le të fillojmë historinë që nga fillimi ... Lord Edward Spencer, në vend të pasardhësit të tij të lakmuar mashkull, pa më 1 Korrik 1961, në Sandringham, Angli, të lindë vajza e tij e tretë, Diana Frances Spencer. Në moshën shtatë vjeçare, prindërit e saj u ndanë pasi shpërtheu një skandal në lidhje me lidhjen jashtëmartesore të nënës së saj, Frances, me Peter Shand Ky, me të cilin u martua më vonë. Motrat e saj më të mëdha, Sara, 12 dhe Jane 10, do të dërgoheshin në shkolla të brendshme. Diana dhe vëllai i vogël i saj Charles e ndajnë kohën e tyre midis shtëpisë së babait dhe nënës së tyre. Që nga viti 1967 babai i tyre fiton kujdestarinë e të dy fëmijëve. Atëherë, Diana regjistrohet në Silfield Breakfast School dhe një vit më vonë do të dërgohet në shkollën e saj të parë të brendshme, Riddlesworth Hall në Norfolk. Edhe pse nuk u dallua në mësime, fitoi lëvdata për notin e saj, zhytjet dhe aftësitë në balet. Diana thuhet se u lëndua nga divorci i prindërve të saj. Sipas vëllait të saj Charles Spencer, "ndërsa rritej, pasiguritë e saj humbën dhe u bë karakter më i hapur". Pas mbarimit të shkollimit në Kent School në 1977, babai i saj, Earl Spencer, martohet me Raine, konteshën e Dartmouth, vajzën e shkrimtares së famshme të romanëve romantikë Barbara Cartland. Diana dhe motrat e saj e quanin "Shi Acid" (Acid Raine, lojë fjalësh me emrin e saj), pasi nuk kishin marrëdhënie të mira. Në vitin 1980, në një aheng në Althorp, në pronësi të Spencer në Northampon, princi Charles sheh për herë të parë adoleshenten Diana. E përshkruan si "një 16 vjeçare shumë të lumtur, argëtuese dhe simpatike, plot gëzim". Në atë kohë, Diana ndante një apartament në Londër me tre vajza të tjera ndërsa punonte si asistente në spitalin Young England. Gjithashtu punonte pa pagesë si babysitter tek fëmija i një çifti amerikan. Disa muaj më vonë, në Shkurt 1981, u njoftua fejesa Dianës me pasardhësin e fronit britanik. Të pyetur nga një reporter nëse janë të dashuruar, Diana përgjigjet: "Sigurisht" dhe Charles shton: "Kushdo qoftë kuptimi i "të dashuruar" ... Në Korrik 1981, çifti martohet në katedralen e Shën Palit në Londër, me rreth 600,000 njerëz të qëndrojnë në rrugët e kryeqytetit anglez duke brohoritur. Ishte 29 Korrik 1981, kur, në ballkonin e Buckingham, për herë të parë një princeshë angleze puthi publikisht burrin e saj para mijëra spektatorëve, kamerave dhe më shumë se 750 milionë shikuesve. Eshtë fakt që për monarkinë tradicionale të Mbretërisë së Bashkuar po shfaqet një epokë e re. Çifti princëror bëhet me dy djem. Në Qershor 1982, pas 17 orësh në sallën e lindjes, vjen në jetë i dyti sipas rradhës, pas babait të tij, pasardhësi i fronit britanik "William Arthur Philip Louis Windsor". Dy vite më vonë, në Shtator 1984, lind djali i dytë i familjes, princi "Henry Charles Albert David". Disa muaj më vonë, pasi princi Charles rrëfen tradhëtinë bashkëshortore në një dokumentar televiziv, Jonathan Dimbleby në librin e tij zbulon detaje të jetës së trazuar të të dyve. Përshkruan marrëdhëniet e princit me Camilla Parker Bowles, e cila filloi në vitin 1972, si dhe që Charles pretendoi se ishte martuar me Dianën për të kënaqur të atin. Libri i Anna Pasternak "Princess in Love" përshkruan marrëdhëniet e Dianës me kapitenin e ushtrisë britanike James Hewitt. "Ishim tre në këtë martesë", i zbulon gazetarit britanik Martin Bashir. Duke thyer protokollin e "heshtjes" flet për rolin mbytës që i impononte pozicioni i saj dhe bashkëshortin e saj të largët. Kishte dobësi të madhe për dy djemtë e saj, William dhe Harry, dhe nuk hezitonte të shprehte dashurinë e saj me përqafime dhe puthje të ngrohta kudo që të ishin, duke ardhur kontra me "duhet" mbretërore. Princi William dhe Harry ndjekin gjurmët e nënës së tyre duke mbështetur bamirësitë për HIV. Në Maj 1997, princesha Diana udhëton për në New York. E vendosur të lërë të kaluarën pas, dhuron të gjitha tualetin dhe kostumet që kishte veshur në kohën e martesës së saj me Princin Charles. Ky është një veprim thjesht simbolik. Shumica e rrobave ishin dizajnuar nga stilistja personale dhe mikesha e saj Catherine Walker. Libri i Andrew Morton, "Diana: Historia e saj e vërtetë.", zbulon buliminë e saj, depresionin me të cilin përballej, jetën e e saj të dëshpëruar bashkëshortore. Eshtë një biografi e shkruar me pranimin e heshtur të princeshës. Në librin e Tina Brown, "The Diana Chronicles", drejtoreshës së Vanity Fair për gati dhjetë vite dhe para Tattler, pretendon se princesha Diana e kishte pyetur: "Si mund të krijoj një lidhje? Asnjë burrë me vlera nuk do të durojë atë që mbart". dhe megjithatë, në vitet e fundit para aksidentit, Diana duket se kishte gjetur ekuilibrin e saj. Në fytyrën e partnerit të saj të fundit, playboy-it të famshëm Dodi al Fayed, gjen siguri. Një fakt që doli të ishte një ironi tragjike… Sa ndryshe do të kishte qenë jeta e saj sot nëse nuk do të kishte “ikur” në krahët e të dashurit të saj të vdekur, në rrënojat e një Mercedesi të blinduar, në një tunel nëntokësor në Paris në 31 Gusht. 1997? Trevor Rees-Jones, truproja e princeshës, ishte i vetmi i mbijetuar nga aksidenti tragjik, i cili duhej t'i nënshtrohej operacioneve për të riparuar dëmin në kafkën e tij. Fundi i palavdishëm i Dianës vazhdon të ndjekë vetëdijen kolektive me teoritë e komplotit, siç janë vrasja e Kennedy-t ose vdekja e Marilyn Monroe. Qindra biografi dhe zbulime janë përpjekur të hedhin dritë mbi jetën e saj dhe t'u përgjigjen pyetjeve në lidhje me atë natë fatale. Raporti zyrtar i autoriteteve e karakterizoi vdekjen e saj si aksident. Sidoqoftë, sondazhet tregojnë se britanikët besojnë se kishte një lloj mbulimi të çështjes. E vetmja gjë e sigurt është se vdekja e saj shkaktoi trishtim në të gjithë botën për humbjen e padrejtë të "princeshës së zemrave". Figura tragjike fëmijët e saj William dhe Harry. I dhanë lamtumirën nënës së tyre aq herët.

FB_IMG_1598860285704.jpg
 
31 Gusht 1908- Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara i dha një goditje taktikës së përdorur nga sindikatat gjatë grevave. Gjykata arriti njëzëri në përfundimin se Bashkimi i Kapelabërësve të Amerikës së Veriut kishte shkelur disa ligje anti-trust, kur kishte sponsorizuar një bojkotim në shkallë kombëtare të Kompanisë së Kapelave Danbury. Çështja lidhej me të drejtën e sindikatave për të imponuar një bojkotim në shkallë të gjerë kundër prodhimeve të kompanive që ato i luftonin. Kompania tha para gjykatës se bojkotimi, që u respektua edhe nga sindikata të tjera për shkak të solidaritetit punëtor, i kishte kushtuar kompanisë qindra mijëra dollarë. Vendimi i gjykatës së Lartë kërcënonte të dobësonte sindikatat kombëtare duke i mbajtur ato përgjegjëse për dëmet lidhur me të cilat ngrinin padi kompanitë private të dëmtuara nga taktikat e tyre. Më 1918 Kongresi i Shteteve të Bashkuara miratoi një ligj që përjashtonte sindikatat e organizuara nga paditë penale ose civile për shkelje të ligjeve anti-trust.

FB_IMG_1598860355712.jpg
 
  • Më pëlqen
Reactions: Ivy
31 Gusht 12-Lind Kaligula, perandor romak. Kaligula sundoi në vitet 37-41. Ai është i njohur për një sërë veprimesh të çuditshme, si shpallja e luftës në det dhe shpallja e vetes Zot. Mbretërimi i tij ishte premtues në fillimet e veta, por pas një periudhe të vështirë që kaloi për shkak të një sëmundjeje, ai u bë paranojak, gjë që e çoi në sjellje të çrregullta, ku përfshihet këtu edhe incesti me motrën e tij, Julia Drusilla. Gaius (Kaligula) kënaqej nga fakti që poshtëronte senatin, duke deklaruar se ai mund të bënte konsull kë të dëshironte, madje edhe kalin e tij. Gaius ishte i etur për të krijuar kredencialet e tij ushtarake, edhe pse me fushatën e tij në Gjermani nuk arriti shumë dhe pushtimi i tij i dështuar i Britanisë u kthye në një luftë me Zotin e detit, Neptunin. Thuhet se ai kishte urdhëruar trupat e tij të sulmonin dallgët me shpatat e tyre. Gaius e shpalli veten Zot dhe përdorte statusin e tij hyjnor për të vendosur monarki absolute në Romë. Ai ndoqi shembullin e Tiberit duke përdorur gjykimet e tradhtisë për të eliminuar armiqtë, realë e imagjinarë. Pas sjelljeve të tij foshnjërore, ndaj tij u organizua një vrasje. Dhe mendohet që Gaius të ketë protestuar se nuk mund të vritej pasi ishte një Zot i pavdekshëm, gjë që nuk rezultoi e tillë.

FB_IMG_1598860429018.jpg
 
1 shtator 1928, rishpallet Mretnia Shqiptare! Me 29 korrik 1913 Konferenca e Londrës e deklaron Shqipërinë principatë. Si princ u caktua Vilhem Vid. Nuk mbijetoi Vidi, pak prej mungesës së talentit, pak prej se ishin edhe Esad pasha me të tjerë të cilët e synonin vetë fronin ose për Ahmet Izet pashën, ministrin e luftës së Perandorisë Osmane i cili ishte shqiptar dhe personalitet. Pas largimit të Vidit froni mbeti bosh. Pushtetin e mbajti Komisioni Ndërkombëtar i Kontrollit, pastaj e mbajti kaosi. Në 1920 u organizua Kongresi i Lushnjes. Nga ky kongres doli Këshilli i Naltë i cili do administronte fronin bosh. Këshilli u nda në katër prej katër besimeve; Abdi bej Toptani, Aqif pashë Elbasani, Emzot Luigj Bumçi dhe Mihail Turtulli. Në qershor 1924, ndodh grushti i shtetit dhe rrëzohen qeveritë Vërlaci e Vrioni. Zgjidhet me short Fan Noli kryeministër. Kjo qeveri nis djegien e shtëpive të kundërshtarëve politikë dhe në modelin e Bashkimit Sovjetik (i vetmi shtet që e njohu), jep mbi 120 dënime për kundërshtarët. Iljaz Vrioni largohet shkon në Korfuz, ndërsa Ahmet Zogu në Dibër, pastaj në Beograd. Qeveritë perendimore, Britania e Franca, udhëzojnë Jugosllavinë të mbështesë kthimin e Ahmet Zogut në Shqipëri. Zogu kthehet nē Shqipëri dhe menjëherë nënshkruan "Paktin e Tiranës" me Italinë, duke dëshmuar se ska asnjë implikim shtesë me jugosllavët. Jugosllavët si kundërpërgjigjje ndaj Italisë, nënshkruajnë me Francën. Prej asaj dite në Beograd organizoheshin atentate kundër Ahmet Zogut, siç ishte rasti i Vjenës kur atentatorëve Azis Çami e Nok Gjeloshi, policia austriake iu gjeti pashaporta diplomatike jugosllave. Edhe nē 1927, ambasadori shqiptar në Beograd informonte kryetarin e Senatit, Pandeli Evangjeli, se në Beograd janë mbledhur emigrantë politikë shqiptarë dhe në komandën e Vukotiqit, synojnë kryengritje në Shqipëri kundër Zogut. Me 21 janar 1925 Ahmet Zogu triumfon, quhet "Triumfi i Legalitetit" dhe shpall republikën. U bë president. Republika u shpall për të suprimuar fronin pasi juridikisht froni i Vidit ekzistonte ende. Fron nuk kishte më; Shqipëria Republikë. Pas pak kohe president, Ahmet Zogu me 1 shtator 1928 deklarohet prej Asamblesë Kushtetuese, mret. Shqipnia shpallet mretni dhe thirret në fron Ahmet Zogu. Kush ishte Ahmet Zogu? Bir i familjes feudale të bejlerëve ushtarakë të Matit. Paraardhësit e tij ishin pashallarë, Xhemal pasha e Xhelal pasha të sanxhakut të Ohërit dhe historia si bej shkonte më thellë qysh kur kjo familje zbriti në Mat nga Rrafshi i Dukagjinit të Kosovës. Bir i Sadije hanëm Toptanit, bijë e fisit të fuqishëm dhe të pasur të Shqipërisë së Mesme. Ahmet bej Zogolli studioi në liceun ushtarak në Gallatasaraj. Ai në moshën 18 vjeçare i priu ushtrisë prej mbi 1000 vetë në Kakarriq të Lezhës, kundër serbëve të cilët bashkë me malazezët mbanin rrethuar Shkodrën. Populli i knoi për ketë ngjarje: "Ahmet beg, ku i çon kta trima/ n'Karadag me pre qefina. Ahmet beg, ku e çon ket ushtri/ me luftu me Mal të Zi..". Në libërthin "Principata Shqipëri", shkruar nga preudonimi "Karl Topia" i cili mendohet se ka qenë zyrtar i perandorisë austro-hungareze, shkruhet se beu i ri i Matit, Ahmet Zogolli, respektohej nga princ Vidi, sepse ia kishte nevojën. Kur Vidi po rrëzohej nga lufta në Durrës, atë e kishin në dorë Ahmet bej Zogolli dhe kapidani i Mirditës, Prend Bibë Dodë pasha. Preng pasha u afrua deri në Prezë por nuk ndërhyni, Ahmet beu i mbajti ushtarët në Krujë e nuk ndërhyni. Pra në moshën 18 vjeçare, Ahmet bej Zogu ishte faktor politik që përcaktonte fronin. Në marrëveshje mes priftave dhe austriakëve, (At Pal Dodaj), Ahmet bej Zogu u largua dhe shkoi në Vjenë. U ra dakort që të dilte nga politika shqiptare për pak kohë dhe të jetonte në Vjenë. Perandori i Austro-Hungarisë Franc Jozefi, vdes. Kurorëzohet i riu, Karli I. Ahmet bej Zogu ftohet në kurorëzimin e perandorit. Faik Konica në një ese shkruan se e ka takuar Zogun në Vjenë kur ishte 18 vjeç dhe se qysh kur ka zbritur në Shqipëri ai ka zbritur me ambicien për tu bërë mbret. Ahmet Zogu ishte garantuesi i rendit kundër rrebelimeve. Iu bë atentat në parlament. Çmontoi organizatën sekrete "Klika" e përbërë nga politikanë dhe zyrtarë e cila vepronte në Tiranë dhe synonte mbajtjen e pushtetit absolut. Njihet si reformator, si njeriu që konkretizoi shtetin shqiptar, duke e bërë nga shtet vetëm në letër, në shtet edhe në realitet. Me 1939, pasi perandoria fashiste pushtoi Shqipërinë u largua me djalin një ditësh. Mori me vete oficerë dhe 183 kg ar, me vendim parlamenti. Aq ishte rroga e tij e dy viteve ngaqë mreti paguhej me ar. Jetoi në Egjypt tek mbreti shqiptar i Egjyptit i cili njohu ekstraterritorialitet në Aleksandri. Më pas, pas revolucionit nacionalist në Egjypt, ku gjeneralët morën pushtetin dhe mbreti i Egjyptit ra, edhe Zogu u detyrua të largohet. Jetoi e vdiq në Francë në vitin 1961. Në vitin 2012, me rastin e 100 vjerorit të Pavarësisë, shteti shqiptar solli eshtrat e tij prej Francës për t'i rivarrosur në Shqipëri.

FB_IMG_1598965313775.jpg
 
1 Shtator 1916– Kongresi amerikan miratoi ligjin e parë federal për mbrojtjen e fëmijëve në vendin e punës. Ligji ishte rezultat i fushatës njëshekullore të reformatorëve për të mos lejuar teprime në punën e fëmijëve. Deri në atë kohë fëmijë nën moshën 16-vjeçare, punonin në industrinë tekstile, në miniera dhe fabrika me orë të zgjatura dhe me paga të ulëta. Më 1918 Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara e ndryshoi ligjin për mbrojtjen e fëmijëve në marrëdhënie pune, duke thënë që Kongresi i kishte kapërcyer kompetencat e tij kushtetuese. Kongresi u përpoq edhe dy herë të tjera para viteve 1930 për të mos lejuar shfrytëzimin e punës së fëmijëve, por pa sukses. Më 1938 Kongresi miratoi Ligjin mbi Standardet e Drejta në Punë. Ky ligj përcaktonte për gjithë vendin nivelin e pagës më të ulët dhe numrin më të madh të orëve për një ditë pune, duke zgjidhur kështu problemet kushtetuese që kishin penguar zbatimin me forcë të ligjeve për mbrojtjen e fëmijëve në marrëdhënie pune.

1 Shtator 1715-Vdes mbreti Luisi XIV i Francës. Napoleoni e ka quajtur “Mbreti i vetëm i vlefshëm në Francë”. Luisi i 14-të ka ndenjur në fron për më shumë se 72 vjet, mbretërimi më i gjatë në Europë. Më mirë ai kujtohet si Mbreti i Diellit, emër që simbolizon stilin e tij absolutist të qeverisjes. Për më shumë se një gjysmë shekulli, ai e udhëhoqi shtetin francez në lartësinë e ndikimit të saj në fillim të shekullit 18. Ai bëri tre luftëra duke treguar fisnikërinë dhe diplomacinë e tij në gjithë Europën. Patronazhi i tij për artet solli në dritë, artistë si Molieri dhe filozofë si Monteskje. Shprehja më e famshme e tij është “Unë jam shteti”.


1 Shtator 1939– Në orën 4:45 të mëngjesit, rreth 1.5 milion trupa gjermane sulmuan Poloninë në të gjithë kufirin prej 1.750 milje dhe i gjithë territori u vu nën kontrollin e Gjermanisë. Në të njëjtën kohë, forcat ajrore bombarduan aerodromin polak, dhe luftanijet e nëndetëset gjermane sulmuan forcat detare polake në detit Baltik. Lideri nazist Adolf Hitleri deklaroi se sulmi frontal ishte një masë mbrojtëse për ta, por Britania dhe Franca nuk ishin të bindura. Më 3 shtator, ato i shpallën luftë Gjermanisë, duke filluar Luftën e Dytë Botërore. "Në Facebook dëgjohen fjalë të tilla, si: jo vetëm Gjermania naziste mban përgjegjësi për fillimin e kësaj lufte, por edhe BRSS. Kjo, pasi, sipas tyre, pakti “Molotov-Ribbentrop” i dha një dritë jeshile Hitlerit. Sidoqoftë, komentues të tillë nuk di pse harrojnë plotësisht atë fakt që çoi në nënshkrimin e paktit sovjeto-gjerman të vitit 1939. Para nënshkrimit të këtij pakti, ekzistonte komploti i Mynihut, nëpërmjet të cilit në shtator të vitit 1938 Anglia dhe Franca i lejuan Hitlerit të copëtonte Krahinën e Sudetëve në Çekosllovaki, kurse Polonia nuk i lejoi Bashkimit Sovjetik të ndihmonte Pragën, duke mbyllur territorin e saj për aviacionin dhe kontingjentin ushtarak. Dhe tashmë në mesin e marsit 1939, Gjermania naziste, përsëri pa hasur rezistencë nga ana e fuqive perëndimore, pushtoi tërë territorin e Çekisë, duke krijuar një shtet kukull në Sllovaki. Në atë kohë Moska ishte e vetmja nga të gjitha fuqitë e mëdha evropiane, që nuk i njollosi duart duke mos nënshkruar asnjë traktat me Hitlerin. Moska e dinte që viktima e radhës e Hitlerit do të ishte Polonia e më pas vendet e Balltikut. Dhe kjo do të nënkuptonte daljen e trupave gjermane në kufijtë sovjetikë, madje drejtpërdrejt në afërsi të Leningradit, Minskut, Kievit, Odesës, qendrave më të rëndësishme politike, industriale dhe kulturore të BRSS. Atëherë Moska bëri të gjitha përpjekjet për të krijuar një koalicion kundër agresorit, por nuk gjeti mirëkuptimin e Londrës dhe Parisit. Të gjitha dokumentet arkivore të hapura tregojnë se Moska ka marrë përgjigje zyrtare banale nga Parisi dhe Londra. Ne mbanin me shpresa, shpiknin arsye joserioze për anulimin e vizitave të delegacioneve dhe zhvillimin e bisedimeve. Zvarritja e mëtejshme ishte e rrezikshme për Bashkimin Sovjetik, i cili nuk ishte ende gati për luftë".


Më 1 shtator 1888 në Prishtinë lindi Ahmet Gashi, gjeograf dhe historian shqiptar, profesor, autor tekstesh shkollore dhe veprimtarish të tjera arsimore e pedagogjike. Mësimet e para i mori në vendlindje në gjuhën turke. Studioi në Universitetin e Stambollit ku u diplomua për histori e gjeografi. Më 1912 së bashku me nxënësit e shkollave të mesme të Kosovës, u përfshi në një lëvizje çlirimtare. Shkoi në Selanik, pastaj në Vlorë për t’u bashkuar me Isa Boletinin dhe shqiptarët e tjerë që kishin vajtur nga Kosova. Ahmet Gashi që në vitin 1908 jepte fshehurazi gjuhën shqipe në shkollat e Prishtinës. Më vonë punoi mësues, në Normalen e Elbasanit, ku më pas u zgjodh edhe drejtor i saj. Më 1933 transferohet në Institutin e Vajzave ” Nëna Mbretëreshë” në Tiranë. Gjatë viteve 1943–1944 qe drejtor i fundit i Gjimnazit “Sami Frashëri” të Prishtinës. Është autor i shumë teksteve mësimore të gjeografisë e të historisë së parë të Shqipërisë, i hartës së Shqipërisë së vërtetë e i një tok hartave të tjera tematike-historike për lëvizjet shqiptare kombëtare. Pushteti komunist i pas Luftës së Dytë Botërore e caktoi mësues në një shkollë fillore shtatëvjeçare. Ishte anëtar nderi i Shoqatës Kombëtare Gjeografike.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
26 SHTATOR 2019 Dita Botërore e Kontracepsionit


26 SHTATOR 2019

DITA BOTËRORE E KONTRACEPSIONITDita Botërore e Kontracepsionit është një fushatë globale që organizohet çdo vit më 26 shtator, që prej vitit 2007. Qëllimi i kësaj fushate vjetore është të rrisë ndërgjegjësimin mbi kontracepsionin, si dhe të mundësojë që çdokush të bëjë zgjedhje të informuara për shëndetin e tij seksual dhe riprodhues.Motoja e Ditës Botërore të Kontracepsionit- “Është jeta juaj, është përgjegjësia juaj” , inkurajon përdorimin e kontracepsionit për parandalimin e shtatzënive të paplanifikuara dhe infeksioneve seksualisht të transmetueshme.Disa fakte kryesore mbi Planifikimin familjar/KontracepsioninMë 30 shtator 2016, numri i popullsisë globale ishte 7.342.686.578. Edhe duke supozuar se nivelet e lindjeve do të vazhdojnë të bien, popullsia globale pritet të arrijë në 8.6 miliardë në vitin 2030, në 9.8 miliardë në vitin 2050 dhe 11.2 miliardë në vitin 2100.

Është vlerësuar se rreth 30% e rritjes së popullsisë në botë (28 milionë lindje) ndodh për shkak të shtatzënive të padëshiruara ose aksidentale, kryesisht për shkak të mungesës së informacionit bazë mbi riprodhimin seksual.

214 milionë gra të moshës riprodhuese në vendet në zhvillim do të donin të shmangnin shtatzëninë, por ndërkohë ato nuk përdorin asnjë metodë kontraceptive.

Çdo vit,në të gjithë botën, rreth 41% e shtatzënive janë tëpadëshiruara dhe më shumë se gjysma e tyre përfundojnë në abort.

Këto ndodhin te femrat që nuk përdorin asnjë metodë kontraceptive ose nga përdorimi jo i duhur i tyre; shpesh për shkak të mungesës së njohurive mbi kontraceptivët.

Disa metoda të planifikimit familjar si p.sh. kondomi, ndihmojnë edhe në parandalimin e transmetimit të HIV-it dhe infeksioneve të tjera seksualisht të transmetueshme.

Planifikimi familjar përforcon të drejtat e njeriut për të përcaktuar numrin e fëmijëve të dëshiruar dhe hapësirën nga njëra lindje tek tjetra.

Duke parandaluar shtatzëninë e padëshiruar, planifikimi familjar/ kontracepsioni parandalon vdekjen e nënave dhe fëmijëve.

PËRFITIMET E PLANIFIKIMIT FAMILJARPromovimi i planifikimit familjar dhe sigurimi i metodave kontraceptive të preferuara për gratë dhe çiftet, është thelbësor:

Për sigurimin e mirëqenies dhe pavarësisë së grave, për shëndetin dhe zhvillimin e komuniteteve.
Për të caktuar madhësinë e familjeve (numrin e dëshiruar të fëmijëve) dhe hapësirën midis shtatzënive.
Parandalon rreziqet shëndetësore të lidhura me shtatzëninë te gratë. Aftësia e një gruaje për të zgjedhur, nëse dhe kur do të jetë shtatzënë, ka një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin dhe mirëqenien e saj.
Mundëson vonimin e shtatzënisë dhe pakëson rrezikun për probleme shëndetësore e vdekje prej shtatzënive në moshë të hershme.
Parandalon shtatzënitë e padëshiruara, me rreziqe të larta,edhe te gratë në moshë të madhe.Të dhënat tregojnë se gratë që kanë më shumë se katër fëmijë janë më të rrezikuara ndaj vdekjes.
Kufizon nevojën për abort të pasigurt, dhe rrjedhimisht vdekjet prej këtyre aborteve.


Ul vdekshmërinë foshnjore

Planifikimi familjar mund të parandalojë shtatzënitë dhe lindjet afër njëra-tjetrës, duke kontribuar në uljen e vdekshmërisë foshnjore në botë. Foshnjat e lindura nga një shtatzëni e padëshiruar kanë norma të larta të vdekshmërisë. Gjithashtu, foshnjat e nënave që vdesin si pasojë e lindjes, rrezikohen më shumë gjatë jetës dhe kanë shëndet jo të mirë.Ndihmon parandalimin e HIV/AIDS

Planifikimi familjar zvogëlon rrezikun e shtatzënive të padëshiruara te gratë që jetojnë me HIV, duke rezultuar në foshnja më pak të infektuara, si dhe në më pak jetimë (për shkak të vdekjes së nënave të tyre). Përveç kësaj, prezervativët (si një metodë e planifikimit familjar) sigurojnë mbrojtje të dyfishtë, si për shtatzënitë e padëshiruara ashtu edhe për Infeksionet Seksualisht të Transmetueshme, përfshirë HIV-in.Ndihmon fuqizimin e njerëzve dhe rritjen e arsimimit

Planifikimi familjar përfaqëson një mundësi për gratë që të ndjekin arsimin shtesë dhe pjesëmarrjen në jetën publike, duke përfshirë punësimin. Përveç kësaj, familja më e vogël u lejon prindërve të investojnë më shumë për secilin fëmijë. Çiftet me më pak fëmijë kanë më tepër mundësi t’u sigurojnë atyre ushqim, veshje, strehim e shkollim. Fëmijët me më pak vëllezër e motra kanë më shumë mundësi për t’u shkolluar më gjatë.Kufizon shtatzënitë tek adoleshentet

Shumë vajza adoleshente që mbeten shtatzënë duhet të lënë shkollën. Kjo ka ndërlikime afatgjata për ato si individë, por edhe për familjet dhe komunitetet e tyre. Adoleshentet shtatzëna kanë më shumë gjasa të kenë lindje parakohe apo fëmijë me peshë të ulët në lindje. Bebet e lindura nga adoleshentet kanë shkallë më të lartë të vdekshmërisë foshnjore.Ngadalëson rritjen e popullsisë

Planifikimi familjar është çelësi për ngadalësimin e rritjes së paqëndrueshme të popullsisë dhe efektit që ajo ka në planet. Rritja e pakufizuar e popullsisë ka ndikime negative në ekonomi e mjedis, si dhe në përpjekjet për zhvillim kombëtar dhe rajonal.Planifikimi familjar duhet të jetë gjerësisht i disponueshëm dhe lehtësisht i qasshëm nëpërmjet stafit të trajnuar shëndetësor, për këdo që është seksualisht aktiv, përfshirë adoleshentët.Planifikimi familjar i lejon njerëzit të arrijnë numrin e tyre të dëshiruar të fëmijëve, dhe të përcaktojnë ndarjen midis shtatzënive. Kjo arrihet përmes përdorimit të metodave kontraceptive (dhe trajtimit të infertilitetit).Sot ekzistojnë një sërë metodash moderne kontraceptive femërore dhe mashkullore, si psh: pilulat, injeksioni, DIU-ja/Tubi/Spiralja, prezervativi, sterilizimi femëror e mashkullor, norplantet etj.Në vendin tonë shërbimet e planifikimit familjar ofrohen në tre nivelet e kujdesit shëndetësor -kujdesin shëndetësor parësor: qendrat shëndetësore dhe ambulancat në qytet e fshat; kujdesin shëndetësor dytësor: qendrat e planifikimit familjar në maternitetet e rretheve; kujdesin shëndetësor tretësor: qendrat e gruas pranë Spitaleve Universitare Obstetrik-Gjinekologjik –e, maternitetin “Nëna Geraldinë” dhe “KoçoGliozheni” në Tiranë.Nga viti 1996, kontraceptivët si pilula, prezervativi, injeksioni, DIU-ja dhe lidhja e tubave, ofrohen falas në të gjitha shërbimet shëndetësore publike. Lidhja e tubave dhe vendosja e DIU-së në mitër, realizohet vetëm në maternitete nga mjekë specialistë obstetër-gjinekolog.Kontraceptivët ofrohen edhe në sektorin jopublik në të gjitha farmacitë e vendit.Një femër përpara se të fillojë të përdorë një metodë kontraceptive duhet të konsultohet me personelin shëndetësor, i cili ndihmon në zgjedhjen e metodës që do të përdoret, si dhe jep informacion më të hollësishëm për metodën e zgjedhur.

Instituti I shendetit publick.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
26 shtatori, Dita Evropiane e Gjuhëve
26 shtatori është Dita Evropiane e Gjuhëve e përcaktuar nga Komiteti Evropian. Historia e promovimit të gjuhës shqipe krahas gjuhëve të tjera evropiane, nga diaspora shqiptare, i ka fillesat shumë herët. Ja disa nga shembujt e shtypit shqiptar që kanë promovuar kulturën, traditën e mbi të gjitha gjuhën shqipe:

“Flamuri i Arbërit”, gazetë e botuar në gjuhën shqipe dhe italiane më 1883 dhe me një jetëgjatësi deri në vitin 1887, nën kujdesin e Jeronim De Radës, do të shënonte fillesat e shtypit shqiptar.

“Sqipëtari”, gazetë e botuar nga shoqëria e Bukureshtit “Drita”. Numri i parë i gazetës doli më 7 Gusht 1888, me një format dygjuhësh, shqip dhe rumanisht, drejtuesi i saj ishte Nikolla Naço.

“L’Albania- Albania” ishte revistë dygjuhëshe (shqipe dhe frënge) e drejtuar nga Faik Konica që ishte edhe kryeredaktor i revistës me pseudonimin Trhank Spirobeg. Numri parë i saj u botua më 25 mars të vitit 1897. Ishte e përmuajshme politike, kulturore e letrare, që u bë tribunë e mendimit të atdhetarëve përparimtarë shqiptarë jashtë Shqipërisë ( Filip Shiroka, Luigj Gurakuqi, Andon Zako, Çajupi, Hilë Mosi, Fan Noli). Kjo revistë deri në vitin 1901 u botua në Bruksel dhe nga viti 1902 e më pas në Londër.

“Lajmëtari i Shqipërisë”, gazetë e përjavshme në gjuhën shqipe dhe italiane. Kjo gazetë e pa dritën e botimit në Romë, në vitin 1904 nën drejtimin e Gasper Jakova Mërturi.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
2 tetor 2020

2 Tetor 2009 u nda nga jeta Dhori Qiriazi, poet lirik, shkrimtar, përkthyes dhe studiues shqiptar
dhori.jpg

Dhori Dhimitër Qiriazi (3 janar 1933 – 2 tetor 2009) ka qenë poet lirik, shkrimtar, përkthyes dhe studiues shqiptar.


Ai lindi në Lëngëzë të Kolonjës në vitin 1933. Ka mbaruar studimet në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë në Tiranë në vitin 1958 për gjuhë-letërsi dhe histori. Ka punuar si mësues në qytetin e Ersekës dhe në fshatrat e Kolonjës deri në vitin 1988, kur doli në pension. Mban titullin “Mësues i Popullit”.


Dhori Qiriazi është një nga zërat e veçantë dhe poetët lirikë më brilantë në letërsinë shqipe e viteve 60. Filloi të botojë që në vitin 1953.


Gjithashtu, është shquar si përkthyes ku ka sjellë në shqip me cilësi të lartë poetë botërorë. Nga viti 2003, për përkthimin e shkëlqyer të poezive të Robert Bërnsit, është antar i përjetshëm i Klubit “Bërns” (Irvine Burns Club) në qytetin Irvine në Skoci. Ka botuar një sërë librash studimorë ku do të veçonim “Memorjen” e Gjon Muzakës dhe monografinë “Krishterimi në Shqipëri”, e para monografi e këtij lloji në Shqipëri. Ka mbledhur në një libër, për herë të parë, këngët e krahinës së Kolonjës dhe të Leskovikut, botuar nën titullin “Flakët e vatrës”.


U nda nga jeta në Tiranë më 2 tetor 2009.


Tituj të veprave
Kur zemra rreh së pari (1958)
Balada in time (1963)
Poema e ushtarit(1968)
Pishat me kristale (1971)


Poezia shqipe (1974)
Poezi (botuar në Prishtinë) (1976)
Vitet (1982)
Blerta (1981)


Nekrasov, “Kush rron i lumtur në Rusi” (1982)
Guri i kripës (1984)
Kukuli dhe shigjeta (1986)
Libri i këngëve – Petrarka (përkthim) (1995)


Memorje – Gjon Muzaka (përkthim dhe pajisje me shënime) 1996)
Gjauri, I bu rgosuri i Shilonit – Bajron (përkthim) 1996)
Lirika Antike Greke, Antologji (përkthim) (1997)
Dhimitër Kamarda, studim (1997)


Poezi – Robert Bërns (përkthim) (1998)
Kujtime mbi Tolstoin (përkthim) (1998)
Krishterimi në Shqipëri (2000)
Baladat intime (2001)


Sheshi i Shatrivanit – S. Kuazimodo (përkthim) (2001)
Letra nga Shqipëria – Xh.K.Hobhauz (përkthim) (2001)
Nga shpirti i shkrimtarëve dhe artistëve – F.Niçe (përkthim)(2001)
Stinët njerëzore – Xh. Kits (përkthim) (2001)


Flakët e vatrës (2002)
Kaligrame lirike (ese) (2002)
Zemër gruaje, tregime (përkthim) (2002)
Krishtërimi në Shqipëri (ribotim) (2005)


Lirikat e borës – poezi (2007)’
Xhorxh Bajron, Nusja e Abidos (përkthim)’ (2007)
XH. Rumiu “Mas’navi Manavi” – poezi (përkthim) (2007)’


Vajza e pashait, – tregime (19 shtator 2009)
A. S. Pushkin “Poezi, Poemë, Drama në vargje” – përkthim (12.11.2009)
Dikur në vjeshtë – poezi, Tirana Times, 2014
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL

2 Tetor 2017, u nda nga jeta albanologu i mirnjohur Robert Elsie, njeriu që e donte aq shumë Shqipërinë dhe Shqipëtarët​


elsie.jpg

I lindur më 29 qershor 1950 në Vankuvër të Kanadasë, Elsie ndoqi Universitetin e Kolumbisë Britanike (University of British Columbia), ku mbaroi studimet e filologjisë klasike dhe gjuhësisë më 1972. Po në atë vit, ai shkoi në Evropë me një bursë studimesh, ku ne vitet ne vijim vazhdoi studimet e larta në Universitetin e Lirë të Berlinit Perëndimor, në Shkollën Praktike të Studimeve të Larta (École Pratique des Hautes Études) në Paris, në Institutin e Dublinit për Studime të Larta (Dublin Institute for Advanced Studies) në Irlandë dhe në Universitetin e Bonit (Universität Bonn), ku mbrojti doktoraturën më 1978.


Që nga 1978 pati mundësi të vizitojë Shqipërinë disa herë në kuadrin e ‘takimeve shkencore’ midis Institutit të Gjuhësisë së Universitetit të Bonit dhe Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, si dhe mori pjesë disa vite me radhë në Seminarin Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare në Kosovë. Pas studimeve universitare ai punoi për Ministrinë e Punëve të Jashtme gjermane në Bonn dhe nga 2002 deri 2013 për Tribunalin e Hagës, në veçanti si përkthyes për disa raste, duke përfshirë gjykimin e Sllobodan Millosheviçit. Elsie është anëtar i Shoqatës së Evropës Juglindore (Südosteuropa-Gesellschaft), anëtar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, si dhe anëtar nderi i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës. Ai u nda nga jeta më 2 tetor 2017, duke lënë amanet që të prehej në Shqipëri.


Në fushën e albanologjisë, Robert Elsie i është kushtuar fillimisht letërsisë shqiptare. Ndër botime të hershme të tij janë: Dictionary of Albanian Literature (Fjalor i letërsisë shqiptare), Uestport (Ëestport), Konektikat 1986, dhe History of Albanian Literature (Histori e letërsisë shqiptare), Boulder, Colorado 1995, në dy vëllime. Kjo vepër e fundit doli në shqip me titullin Histori e letërsisë shqiptare, Pejë 1997, dhe polonisht me titullin Zarys historii literatury albanskiej (Pasqyra e historisë së letërsisë shqiptare), Torunj 2004. Ai ka botuar gjithashtu përkthime letrare në anglisht dhe gjermanisht, siç janë për shembull në vëllimin e UNESCO-s An Elusive Eagle Soars: Anthology of Modern Albanian Poetry (Një shqiponje e arratisur fluturon: antologji e poezisë bashkëkohore shqiptare), Londër 1993; Albanian Folktales and Legends (Përralla dhe legjenda shqiptare), Tiranë 1994; veprat poetike të poetit Migjeni (1911-1938) përkthyer në anglisht në vëllimin Free Verse (Vargjet e lira), Tiranë 1991, dhe në gjermanisht në vëllimin Freie Verse (Vargjet e lira), Idshtajn (Idstein) 1987; një antologji gjermanisht e poezisë shqiptare në Einem Adler gleich: Anthologie albanischer Lyrik vom 16. Jahrhundert bis zur Gegenëart (Si një shqiponjë: antologji e poezisë shqiptare nga shek. 16 deri me sot), Hildës’hajm (Hildesheim) 1988; dhe veprat e poetëve kosovarë Ali Podrimja (l. 1942) në Ëho Ëill Slay the Ëolf: Selected Poetry (Kush do të vrasë ujkun: poezi të zgjedhur), Nju Jork 2000; Flora Brovina (l. 1949) në vëllimin Call Me by My Name: Poetry from Kosova (Verma emrin tim: poezi nga Kosova), Nju Jork 2001; dhe Eqrem Basha (l. 1948)në vëllimin Neither a Ëound nor a Song: Poetry from Kosova (S’është plagë s’është as këngë: poezi nga Kosova), Nju Jork 2003. Këto përkthime janë bërë në bashkëpunim me shkrimtaren kanadeze, Janice Mathie-Heck (Kalgari).


Kritika e tij e letërsisë shqiptare u mblodh dhe u botua në vëllimin Studies in Modern Albanian Literature and Culture (Studime për letërsinë dhe kulturën bashkëkohore shqiptare), Boulder, Colorado 1996, i cili doli në shqip me titullin Një fund dhe një fillim, Tiranë & Prishtinë 1995.


Duke marrë parasysh gjendjen jashtëzakonisht të rëndë në Kosovë, gjendje kryesisht të panjohur në botën e jashtme, ai përpiloi antologjinë e parë të madhe me shkrime për temën e Kosovës në vëllimin 600-faqesh Kosovo: In the Heart of the Poëder Keg (Kosovë: në qendrën e fuçisë së barutit), Boulder, Colorado 1997.


Pas kësaj botoi edhe një përmbledhje tekstesh historike për Kosovën me titullin Gathering Clouds: The Roots of Ethnic Cleansing in Kosovo and Macedonia, Early Tëentieth-Century Documents (Stuhi në horizont: Rrënjët e spastrimit etnik në Kosovë dhe Maqedoni, dokumente të fillimit të shekullit të njëzetë), Pejë 2002.


Në vitet e mëpasshme, Robert Elsie u përqendrua më shumë në fushat e tjera të albanologjisë, si kultura popullore dhe historia. Një ndihmesë e madhe për antropologjinë shqiptare ishte libri i tij Dictionary of Albanian Religion, Mythology and Folk Culture (Fjalor i fejës, mitologjisë dhe kulturës popullore shqiptare), Londër 2001, i cili doli në gjermanisht në vëllimin Handbuch zur albanischen Volkskultur (Doracak i kulturës popullore shqiptare), Visbadën (Ëiesbaden) 2002, dhe në shqip në vëllimin Leksiku i kulturës popullore shqiptare, Tiranë 2005.


Ai botoi gjithashtu Kanunin në gjermanisht, Der Kanun: das albanische Geëohnheitsrecht nach dem sogenannten Kanun des Lekë Dukagjini (Kanuni: E drejta zakonore shqiptare sipas të ashtuquajturit Kanuni i Lekë Dukagjinit), Pejë 2001; dhe në bashkëpunim me Antonia Young (Bradford) dhe Ann Christine Eek (Oslo) botoi studimin antropologjik të fshatit kosovar nga antropologia norvegjeze Berit Backer (1947-1993), Behind Stone Ëalls: Changing Household Organization among the Albanians of Kosova (Prapa mureve të gurta: ndryshime në organizimin familjar ndër shqiptarët e Kosovës), Pejë 2003.


Pas kësaj ai botoi dorëshkrimin e hershëm në gjermanisht të shqiptarit Bajazid Elmaz Doda (rreth 1888-1933), Albanisches Bauernleben im oberen Rekatal bei Dibra, Makedonien (Jeta fshatare shqiptare në Rekën e Epërme pranë Dibrës së Maqedonisë), Vjenë 2007.


Në fushën e historisë, me të cilën është marrë më shumë gjatë dhjetëvjeçarit të parë të shekullit të njëzetë, Elsie ka botuar – në bashkëpunim me Robert Dankoff (Universiteti i Çikagos) – dhe ka përkthyer nga osmanishtja pjesët e veprës Sejahatname të udhëtarit osman Evlija Çelebi (1611-1683) që flasin për trevat shqiptare: Evliya Çelebi in Albania and Adjacent Regions (Evlija Çelebi në Shqipëri dhe në viset fqinje), Lajdën (Leiden) 2000, libër që doli edhe në shqip në vëllimin Evlija Çelebiu në Shqipëri dhe në viset fqinje, Tiranë 2008.


Përveç kësaj, ai zbuloi dhe botoi dorëshkrimin e historisë së parë të Shqipërisë, të shkruar prej priftit llazarist francez, Jean-Claude Faveyrial (1817-1893), Histoire de l’Albanie (Histori e Shqipërisë), Pejë 2001, që doli në shqip në vëllimin Historia – më e vjetër – e Shqipërisë, Tiranë 2004.


Elsie zbuloi dhe botoi gjithashtu dorëshkrimin në gjermanisht të albanologut hungarez, baronit Franc Nopça (Franz Nopcsa, 1877-1933) në Reisen in den Balkan (Udhëtime në Ballkan), Pejë 2001, që doli shqip në vëllimin Udhëtime nëpër Ballkan, Tiranë 2007.


Në bashkëpunim me Bejtullah Destanin (Londër), ai botoi ditarin e poetit dhe piktorit të njohur anglez, Edëard Lear (1812-1888), në vëllimin Edëard Lear in Albania: Journals of a Landscape Painter in the Balkans (Edëard Lear në Shqipëri, ditari i një piktori pejsazhesh), Londër 2008, që doli shqip në vëllimin Edëard Lear në Shqipëri: ditar udhëtimesh, 1848-1849, Tiranë 2008.


Gjithashtu u botua një përmbledhje tekstesh të hershme historike për Shqipërinë, përkthyer nga gjuhë të ndryshme, Early Albania: A Reader of Historical Texts, 11th-17th Centuries (Shqipëria e hershme: antologji e teksteve historike, shek. 11-17), Visbadën (Wiesbaden) 2003.


Mirënjohjet
Medalja e Artë e Lidhjes së Prizrenit Kosovë
Medalja e mirënjohjes (Shqipëri, 15 maj 2013) – dekoruar nga Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani. Robert Elsie mori nderin për kontributin e tij si studiues për mbi 35 vjet duke u fokusuar dhe promovuar ndërkombëtarisht “kulturën, gjuhën, letërsinë dhe historinë e shqiptarëve” së bashku me “imazhin pozitiv të Shqipërisë në botë”.Duke ofruar mirënjohjen e tij, Presidenti Nishani i referohej Elsie si “një shqiptar i mirë”./
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
2 tetor 1457, fitorja e Skënderbeut në Ujëbardhë bëri bujë të madhe

120425281_3444961852250295_5937265296260311734_n.jpg
 
2 Tetor 1836 – Charles Darwin rrikthehet në Angli, pas ekspeditës 5-vjeçare nëpër botë
Natyralisti britanik, Charles Darwin, rrikthehet në Falmouth, Angli, në bordin anijes “Beagle”, duke i dhënë fund ekspeditës 5-vjeçare në oqeanet e Atlantikut të Jugut dhe Paqësorit. Duke vizituar vende të tilla si Brazili, Ishujt Galapagos dhe Zelanda e Re, Darwin përftoi shumë njohuri mbi florën, faunën dhe gjeologjinë e shumë tokave. Ky informacion u tregua i paçmuar në zhvillimin e Teorisë së tij të Evolucionit, e prezantuar në kryeveprën e tij shkencore novatore të vitit 1859, “Mbi origjinën e llojeve”.


2 Tetor 1951 – Lind këngëtari i njohur britanik Sting
Gordon Sumner (i njohur nga të gjithë si Sting) lindi në Neëcastle të Anglisë. Para se të bëhej një muzikant profesionist, ai punoi si mësues. Sting këndonte dhe luante në bas, saksofon dhe piano në klubet e Xhazit të Newcastle në fillimin e të njëzetave të tij, kur edhe mori pseudonimin e tij, për shkak të këmishës me shirita të verdhë e të zinj që mbante shpesh.
Në vitin 1977, Sting formon grupin “Police”, së bashku me bateristin Stewart Copeland dhe kitaristin Andy Summers. Albumet hit të grupit përfshijnë “Zenyatta Mondatta” (1980), së bashku me këngët “Don’t Stand So Close to Me”, “Ghost in the Machine” (1981), “Every Little Thing She Does Is Magic”. .
Albumi i fundit i grupit, “Synchronicity”(1983), ishte suksesi më i madh, me hite si “Every Breath You Take” dhe “Wrapped Around Your Finger”. Sting, nisi më pas një karrierë të suksesshme solo, duke u bërë një yll ndërkombëtar i muzikës, me albume të shumta duke përfshirë “Dream of the Blue Turtles” (1985), “Nothing Like the Sun” (1987) dhe “The Soul Cages” (1991).

2 Tetor 1869 – Lind “babai” i pavarësisë së Indisë, Mahatma Gandhi
Mohandas Karamchand Gandhi, lindi në Porbandar, një qytet bregdetar në Gujarat të Indisë. Babai i tij, Karamchand Gandhi (1822-1885), i cili i përkiste komunitetit Hindu Modh, ishte diëan (kryeministër) i shtetit Porbander, një principatë e vogël në Agjencinë Kathiawar të Indisë Britanike. Nëna e tij, Putlibai, ishte gruaja e katërt e Karamchandit, tri gratë e para kishin vdekur me sa duket gjatë lindjes së fëmijëve të tjerë.
Duke u rritur nga një nënë e përkushtuar dhe me traditat e rajonit, i riu Mohandas thithi që herët ndikimet që do të luanin një rol të rëndësishëm në jetën e tij në moshë madhore; këtu përfshihej dhembshuria për njerëzit e pambrojtur, vegjetarianizmin, agjërimi për vetë pastrim dhe toleranca reciproke ndërmjet individëve të besimeve të ndryshme, vlera që do të dilnin në pah në pjesën më të madhe të karrierës së tij si jurist, dhe më pas si udhëheqës i lëvizjes paqësore të popullit të tij, për pavarësi nga Britania e Madhe.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL

2 Tetor 1922, u hap Instituti “Qirjazi”, një shkollë e mesme për vajza në Tiranë


Kyrias.jpg

Kolegji Universitar Qiriazi përfaqëson një ndër institucionet e para arsimore në historinë e zhvillimit të arsimit në Shqipëri. Historia e tij fillon në vitet 20-të të shekullit të kaluar, provon pasojat e frymës ideologjike e politike të kohës, dhe sot shfaqet i rilindur dhe me frymëmarrje të re.


INSTITUTI FEMËROR KYRIAS (1922)


Rrënjët e Kolegjit Universitar Qiriazi shkojnë prapa në vitin 1922, kur Parashqevi Qiriazi (1887-1971), Sevasti Qiriazi (1871-1949), dhe Kristo Dako (1876-1941) themeluan Institutin Femëror Kyrias. Ky institut u ngrit për të nxitur emancipimin, arsimimin, barazinë gjinore, të drejtat si individ, dhe fuqizimin e statusit dhe rolit shoqëror e politik të gruas shqiptare.


Ai ishte vazhdim dhe pasqyrë e traditës së familjes Qiriazi, eksperiencës jetësore dhe praktike në Rumani, Turqi, dhe SHBA, si dhe angazhimit aktiv të motrave Qiriazi në zgjidhjen e çështjeve kombëtare shqiptare.


Duke qënë një ndër institucionet e para arsimore në Shqipërinë e viteve 1920-1930, roli dhe kontributi i Institutit Femëror Kyria është vlerësuar edhe nga Pandeli Evangjeli, një ndër kryeministrat shqiptarë të kohës.
 
Top