Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
firence0.jpg

Cilat jane vendet me romantike ne Firence? Me ardhjen e Shen Valentinit kjo pyetje behet gjithnje e me e pranishme tek te dashuruarit e Italise dhe jo vetem, qe mbase duan t'i bejne nje surprize shpirtit binjak, duke e derguar ne nje qytet te pasur me histori dhe vende te kendshme romantike per te kaluar nje feste te paharrueshme.
firence1.jpg

Nese edhe ju keni menduar nje gje te ngjashme, jeni ne vendin e duhur sepse Firence ofron mijera mundesi, me ura, kopshte, sheshe dhe restorante, qe te kaloni bashke momente magjike.
firence2.jpg

E nisim me Ponte Vecchio, uren simbol te qytetit qe eshte perfekte per nje shetitje, si ne perendim dhe ne darke (gjate dites zakonisht ka shume njerez), ketu shihet nje panorame e mrekullueshme, me ndricimet qe pasqyrohen ne ujin e lumit dhe nese jeni me fat do te shihni dhe ndonje artist rruge apo orkester qe shoqerojne ciftet e dashuruar.
firence3.jpg

Pastaj kalojme ne Piazza Michelango, vend tjeter romantik i pershtatshem per shetitje apo per nje darke, ketu ne fakt mund te shihet i gjithe qyteti dhe mund te ushqeheni ne nje nga restorantet tipike elegante, qe shpesh kane ballkone dhe tarraca.
firence.jpg

Nese flasim per restorante, ne Firence ju duhet te zgjidhni pasi ka shume restorante qe ofrojne pjata tipike toskane dhe ne ju keshillojme te darkoni ne BSJ, ku ndersa hani darke shihni dhe Uren e Vjeter, restorantin Pane e Olio, shume intim dhe komod, ideal per nje darke per dy persona, restorantin Alle Murate, qe gjendet ne nje pallat antik ku dikur jetonte korporata e arteve dhe gjyqtareve te notareve dhe nese ju pelqen peshku, eshte restoranti Cenacolo del Pescatore.
Por te kthehemi ne vendet romantike te Firences, duhet te permendim Giardino do Boboli, nje kopesht historik i qytetit qe gjendet prapa pallatit Pitti, atje mund te beni nje shetitje romantike ne rrugicat e fshehura.
firence4.jpg

Duke vazhduar me turneun tone romantik, kemi dhe Ponte Santa Trinita, ku mund te gjeni nje qoshe te fshehur vetem per ju qe te admironi vetem panoramen e Ures se Vjeter dhe qytetin perreth.
Edhe Fiesole eshte nje vend romantik ku mund te kaloni Shen Valentinin, shume pak kilometra larg Firences dhe eshte nje peisazh i jashtezakonshem i Firences dhe qyteteve perreth.
firence5.jpg

Ka shume restorante te mire me pamje te bukur dhe pas darkes mund te beni nje shetitje ne fshatin antik dhe te shihni se si ndricon e gjithe Firence. Nese keni deshire te perjetoni dashurite e se kaluares se Firences, mund te zgjidhni kishen e Dantes dhe Beatrices, ketu poeti takoi muzen e tij dhe u dashurua, mund te shkoni ne pallatin Mondragone, ku u takuan duka i madh Francesco de Medici dhe Bianca Capello (kishin dashuri me shikim te pare), ne baziliken Santa Croce, ku u takuan Vittorio Alfieri dhe Luisa Stolberg, derisa te arrini ne kodren Bellosguardo, ne teatrin e dashurise mes Ugo Foscolo dhe Quirina Mocenni Magiotti.
Se fundmi ju keshillojme edhe rruget e ndryshme te qendres historike, si Via del Corso, qe ne darke jane te gjitha romantike dhe sheshi Santissima Annunziata, ku vec te tjerash eshte xhiruar dhe nje skene nje filmi te Leonardo Pieraccioni./Infoal
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Pe: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

vendet romantike mbojne me qajt .-. emocionohem shum lol

me mir dicka me te Funny dhe argetuese
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Lol Te thoje te venecias ndoshta do te jepja te drejt , por te firences hahahahahahah , me then te drejten shum personave i pelqen firenze mu ma shpif.Me mir ne durres te feneri cekes ne mes te detit me qiri , se sa ne firenze te mikelanchelo tu pa panoramen e firenzes .Ose te ponte vechio qe vetem dyqane florish ke asgje tjeter , me vjen keq per hardstyle qe i shajta qytetin e tij por dhe ai besoj se rpeferon vloren se sa firenze :p
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Lol Te thoje te venecias ndoshta do te jepja te drejt , por te firences hahahahahahah , me then te drejten shum personave i pelqen firenze mu ma shpif.Me mir ne durres te feneri cekes ne mes te detit me qiri , se sa ne firenze te mikelanchelo tu pa panoramen e firenzes .Ose te ponte vechio qe vetem dyqane florish ke asgje tjeter , me vjen keq per hardstyle qe i shajta qytetin e tij por dhe ai besoj se rpeferon vloren se sa firenze :p

Jam dakord, dhe per mua Vlora eshte qyteti me romantik:p
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Lol Te thoje te venecias ndoshta do te jepja te drejt , por te firences hahahahahahah , me then te drejten shum personave i pelqen firenze mu ma shpif.Me mir ne durres te feneri cekes ne mes te detit me qiri , se sa ne firenze te mikelanchelo tu pa panoramen e firenzes .Ose te ponte vechio qe vetem dyqane florish ke asgje tjeter , me vjen keq per hardstyle qe i shajta qytetin e tij por dhe ai besoj se rpeferon vloren se sa firenze :p

Vetem Ponte Vecchio (foto 2-3), eshte me e njohur ne bote se e gjithe Shqiperia. Te ardhruat e turistave dhe pasuria qe kane dyqanet ne ate ure, ja kalon Durresit dhe Vlores te vene sebashku..:)
Nga qe banj vetem 30 min nga Firence une do ti kaloj Sh-Valentinon nen ure..:p
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Firenze ka lezet gjith patriotat e Enderra jan atje ahahahahahah
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Firenze ka lezet gjith patriotat e Enderra jan atje ahahahahahah

Patriotet i kemi lene tek ura e Bunes aty poshte kalase te Rozafes, jane qefli krapi...! Kemi edhe Lezhe ne legjen "Liria", pervec qefit te krapit jane edhe lustraxhi kepucesh..;)
 
Pe: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

E kam vizituar Firencen dhe eshte nje nga qytetet qe me shume me pelqen ne bote.Nuk e kam bere gjate Shen Valentinit por per nje gje ju siguroj:JA VLEN TE VIZITOSH FIRENCEN NE CDO KOHE
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Nuk jeni hiç fare tipa aventuriere! Pse nuk shkoni ta kaloni Shen Valentinin ne ndonje vend ekzotik si pershembull Shqiperia :p
 

Aren

Anëtar i Respektuar
Pe: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Po c'Firence mo c'Firence,aty ne ndonje katund te Shqiperise ne male,ne shtepizen e vogel si kasolle afer nje oxhaku te ndezur qe ndricon me zjarrin ter shtepine,nje gote vere e thurrni plane per te ardhmen me njeriun e zemres....ahahah,te iken romantizmi per Firence kur mendon shpenzimet qe duhen per te pakten 3 dite jo me shume...:p
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

A duhet detyrimisht vendi i bukur per te ja kaluar bukur?????
 

Albanian27

Anëtar i ri
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Po une qe kam ditelindjen ku me e kalu festen :)
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

E nisim me Ponte Vecchio, uren simbol te qytetit qe eshte perfekte per nje shetitje, si ne perendim dhe ne darke (gjate dites zakonisht ka shume njerez), ketu shihet nje panorame e mrekullueshme, me ndricimet qe pasqyrohen ne ujin e lumit dhe nese jeni me fat do te shihni dhe ndonje artist rruge apo orkester qe shoqerojne ciftet e dashuruar.

-Mese e vertet, artiste keni shume sidomos me kitare

Pastaj kalojme ne PiazzaLE MichelangELo, vend tjeter romantik i pershtatshem per shetitje apo per nje darke, ketu ne fakt mund te shihet i gjithe qyteti dhe mund te ushqeheni ne nje nga restorantet tipike elegante, qe shpesh kane ballkone dhe tarraca.

Eshte Ballkoni nga ku duket Firencja, por restorantet ketu te kepusin ne mes dhe nuk ke vend te shetisesh pervec se te ngjitesh e te zbresesh neper shkalle.


Nese flasim per restorante, ne Firence ju duhet te zgjidhni pasi ka shume restorante qe ofrojne pjata tipike toskane dhe ne ju keshillojme te darkoni ne BSJ, ku ndersa hani darke shihni dhe Uren e Vjeter, restorantin Pane e Olio, shume intim dhe komod, ideal per nje darke per dy persona, restorantin Alle Murate, qe gjendet ne nje pallat antik ku dikur jetonte korporata e arteve dhe gjyqtareve te notareve dhe nese ju pelqen peshku, eshte restoranti Cenacolo del Pescatore.

Per Restorante ka shume vende dhe zakonisht nuk diferencojne shume njeri nga tjetri as me cmime as me ambjentin.


Por te kthehemi ne vendet romantike te Firences, duhet te permendim Giardino dI Boboli, nje kopesht historik i qytetit qe gjendet prapa pallatit Pitti, atje mund te beni nje shetitje romantike ne rrugicat e fshehura.
Duke vazhduar me turneun tone romantik, kemi dhe Ponte Santa Trinita, ku mund te gjeni nje qoshe te fshehur vetem per ju qe te admironi vetem panoramen e Ures se Vjeter dhe qytetin perreth.
Edhe Fiesole eshte nje vend romantik ku mund te kaloni Shen Valentinin, shume pak kilometra larg Firences dhe eshte nje peisazh i jashtezakonshem i Firences dhe qyteteve perreth.Qoshe te fshehur ne Ponte Santa Trinita eshte e pamundur ti gjesh po nuk eshte keq per te bere nje foto me ne sfond Ponte Vecchio te ndricuar. Fiesole nuk eshte nje vend romantik, Fiesole ESHTE vendi Romantik (me R te madhe). Me shume se qytete jan lagje te firences :).


Ka shume restorante te mire me pamje te bukur dhe pas darkes mund te beni nje shetitje ne fshatin antik dhe te shihni se si ndricon e gjithe Firence. Nese keni deshire te perjetoni dashurite e se kaluares se Firences, mund te zgjidhni kishen e Dantes dhe Beatrices, ketu poeti takoi muzen e tij dhe u dashurua, mund te shkoni ne pallatin Mondragone, ku u takuan duka i madh Francesco de Medici dhe Bianca Capello (kishin dashuri me shikim te pare), ne baziliken Santa Croce, ku u takuan Vittorio Alfieri dhe Luisa Stolberg, derisa te arrini ne kodren Bellosguardo, ne teatrin e dashurise mes Ugo Foscolo dhe Quirina Mocenni Magiotti.
Se fundmi ju keshillojme edhe rruget e ndryshme te qendres historike, si Via del Corso, qe ne darke jane te gjitha romantike dhe sheshi Santissima Annunziata, ku vec te tjerash eshte xhiruar dhe nje skene nje filmi te Leonardo Pieraccioni.

Ne pergjithesi Firence ne Via Dei Servi qe te con ne Santissima Annunziata (ku dhe studjoje :p), per mendimin tim eshte rruga me romantike me gjithe ato drita dhe dyqane, Via Dei Leoni qe te con te Uffizi (tjeter vend per tu vizituar pas Duomos) eshte nje rruge per tu vizituar dhe nje keshille e fundit qe kan harruar ta thone: Firencja, sidomos ne qender, eshte SHUME e shtrenjte! Por nese keni dike qe njeh qytetin ju siguroje qe do mbeteni goje hapur. Ua thote nje qe kalon per dite ne keto vende :p 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Mbreme ne darke isha "rastesisht" tek Via Dei Servi sic u thash dhe bera nje foto me celular....po binte shi dhe kualiteti duket qe nuk eshte gje, vetem shikoni pak cfare ndodhet ne fund te rruges ;)


2013-02-01181948.jpg


dhe Santissima Annunziata:

2013-02-01182050.jpg
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Hard Styler, te paskem komshi more..:)
 

BjOnDi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Shum vende te bukura por jo per mua se jam single :p kismet vitin tjeter...
 

LoSsT

VIP
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Kenaqesia e vetme qe me jep shen valentini eshte kur shoh katunaret ose maloket tu dal xhiro, knoqem... personalisht per mu esht fest kot, Lol
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Kaloni Shen Valentinin ne vendet romantike te Firences

Patriotet i kemi lene tek ura e Bunes aty poshte kalase te Rozafes, jane qefli krapi...! Kemi edhe Lezhe ne legjen "Liria", pervec qefit te krapit jane edhe lustraxhi kepucesh..;)
edhe ti lustraxhi kpucsh do punosh mas shkollet ne firence e
 
Top