Kam mesuar se...

Marla

S∩IɹIS
Mësova...

Se të rritesh nuk do të thotë vetëm të mbushësh vite.

Se heshtja është përgjigja më e mirë kur dikush dëgjon budallallëqe.

Se të punosh nuk do të thotë vetëm të fitosh para.

Se miqtë fitohen atëherë kur shfaqim fytyrën tonë të vërtetë.

Se njerëzit që na duan me të vërtetë gjenden gjithmonë afër nesh.

Se gjërat më të liga fshihen pas një maske perfekte.

Se Natyra është krijimi më i bukur në këtë jetë.

Se kur mendoj se di gjithçka dhe bëhem absolut, pikërisht atëherë kuptoj se nuk di asgjë.

Se një ditë e vetme mund të jetë më e rëndësishme se sa shumë vite sëbashku.

Se mund t’i rrëfehesh Hënës.

Se është e shëndetshme të mund të dëgjosh bravo dhe fjalë të mira.

Se të jesh xhentil i bën mirë shëndetit.

Se është e nevojshme të ëndërrosh, të duash dhe të ndash ato që ke me të tjerët.

Se mund të jesh ”fëmi” për të gjithë jetën.

Se ekzistenca jonë është e lirë.

Se buzëqeshja në përditshmëri nuk është luks, por një qëndrim jete.

Se të gjykosh ashpër veten tënde dhe të tjerët nuk ka kuptim, kur dimë se e vetmja gjë që me të vërtetë ka rëndësi është paqja brendësore.

Si përfundim, mësova se nuk mund të vdesësh nëse më parë nuk ke jetuar.


12718141_555055244661894.jpg

FB.

Kam mesuar qe gjithçka kalon. Por ndersa kalon ka bere deme.

Jeta pa llogaritur sa vite ka dikush ne kurriz te meson shume gjera, te meson qe mund te gabosh dhe sesi te mos i perseritesh keto gabime. Mua jeta me ka mesuar sesa e shkurter eshte qe te shpenzohet me inate, urrejtje, pengje apo "qarje" dhe sa e vlefshme eshte kur zevendesohet me dashuri, miresi dhe dhembshuri.
Me ka mesuar sesa e bukur mund te behet nese ato qe permenda arrin te behesh pjese e tyre dhe ti ndash me te tjeret. Me ka mesuar sesa mund te vrasi nje fjale e thene pamenduar apo nje veprim i pamatur dhe sa e veshtire mund te jete per ta riparuar.
Me ka mesuar qe te jem pergjegjes per veprimet e mija, te kerkoj falje per gabimet e mija dhe te fal gabimet e te tjereve. Me ka mesuar te injoroj te keqin por jo te keqen. Me ka mesuar veshtiresite dhe hallet e shumta qe te bien ne kurriz dhe sesi mund te perballohen.
Dhe mbi te gjita me ka mesuar qe vjen nje dite qe ajo qe ka rendesi nuk eshte se cfare ben dhe cfare mendon, se cfare thua apo vepron... vijme ne kete bote dhe nje dite do ikim. Ajo qe me te vertete ka rendesi eshte se cfare leme pas.

Darius

Si teme e ricikluar...

Eksperienca eshte shuma e te gjithe gabimeve qe kemi bere.

Darius

Kam mesuar se njerez si ti @Darius jan te rralle

Jeta esht portokalle

Mesova qe ty te mban dikush tjeter per tallje e shoku i tij te ngushellon .. kurse mu dikush tjeter me injoron e shoku tij me mban me te mira :p ... (kot kshu e thash , mos me hajdeni privat lol )

Duhet tja fusim njoni tjetrit ?

Duhet tja fusim njoni tjetrit ?
Sdu tme dhome lol

Qe nuk Eshte e Hijshme me ja fut po...Nejse kjo svlen per kedo besoj @scorpions_ o lol

Sdu tme dhome lol
Snuk kuptova gjo

Snuk kuptova gjo
E futmja te jet embel embel oo :p

Qe nuk Eshte e Hijshme me ja fut po...Nejse kjo svlen per kedo besoj @scorpions_ o lol
Sigurisht sigurisht ?

Sigurisht sigurisht ?

Qashtu ?

Shume njerez e marin si dobesi kur tjetri te sillet mire dhe padjallezi. Madje perfitojne prej kesaj, dhe si perfundim njeriut te mire i jepet nje mesim i keq, nje arsye qe te mos jete i mire.

Kur digjesh njehere prej qumeshtit, i fryn kosit thote nje fjale e urte apo bashke me te thatin digjet dhe bari i njome. Padashur pastaj kemi tendencen ti fusim te gjithe ne nje thes.

Kur tjetri te sillet mire, te respekton, te flet hapur dhe padjallezi, ndersa ti nga ana tjeter ja merr si te mete dhe e perdor kundra tij, per mua eshte tradheti e paster ndaj atij njeriu qe te ka besuar miresine dhe ciltersine.

Kam mesuar qe keto kohe askujt sduhet tia marrim per baze cdo gje qe thuhet , se eshte si efekti i narkozes qe zgjat 48 ore
vetem se kjo po zgjat mbi dy muaj :p

Kam mesuar qe keto kohe askujt sduhet tia marrim per baze cdo gje qe thuhet , se eshte si efekti i narkozes qe zgjat 48 ore
vetem se kjo po zgjat mbi dy muaj :p
...te mirekuptojme, pasi te gjithe e kemi kuptuar tashme...., po po ashtu eshte ???

Kam mesuar te vlersoj kohen dhe njerzit qe kane nje energji poztive,nje fytyre te qeshur me nuanca shpirti,ohh kam mesuar ti adhuroj ato fytyra te panjohura ne rruge,qe kane dicka te bukur apo pozitive ne shikimin e tyre spontan. :)

...te mirekuptojme, pasi te gjithe e kemi kuptuar tashme...., po po ashtu eshte ???
faleminderit , dhe e kisha nje fije shprese qe do me mirekuptoje

tani mund te vdes e qete :p

faleminderit , dhe e kisha nje fije shprese qe do me mirekuptoje

tani mund te vdes e qete :p
Nese jeta jote do te varej nga germat e mia, do te ishe e pavdekshme ?

Kam mesuar te lexoj pertej shkrimeve .:)

isht
Nese jeta jote do te varej nga germat e mia, do te ishe e pavdekshme ?
ishte metafore , asnjeri nuk eshte zoti :p

Te mos urrej, injorimi eshte menyra me e mire per te dale nga lluci!

Si eshte vendi behet kuvendi

kam mesuar se njeriu nuk meson nga historia.. e kur e peson prap gje dike te bej fajtor .. por asnjeher veten qe te zer mend ?

Sa paskerkeni mesu sot. Ja dhe une nga ju po mesoj :p

Nothing's free in this world !!!

Kam mesuar qe si ne virtualitet po ashtu dhe ne realitet pas cdo lloj gjendje emocionale ose pas cdo lloj veprimi ka 1 mesazh.....edhe ate mesazh do e kuptoj vec ai/ajo qe vertete i "plas" per ty nersa tjeret sado te afert qe te tregohen vec e kane fallco se sapo t'ju vije mundesia te rrasin kollaren !!

Kam mesuar qe si ne virtualitet po ashtu dhe ne realitet pas cdo lloj gjendje emocionale ose pas cdo lloj veprimi ka 1 mesazh.....edhe ate mesazh do e kuptoj vec ai/ajo qe vertete i "plas" per ty nersa tjeret sado te afert qe te tregohen vec e kane fallco se sapo t'ju vije mundesia te rrasin kollaren !!
Cfare kuptimi ka kjo te rrasin kollaren? ?

Cfare kuptimi ka kjo te rrasin kollaren? ?
Te ngulin thiken pas shpina :p

Kam mesuar mos ti jap asnjehere nje shans te dyte cinikeve dhe hipokriteve.

Darius

Perfection n’existe pas

Kam mesuar se çdo gje vertitet rreth interesit :p

kam mesuar se te luash me ndjenjat e tjetrit apo te berit kapricoze lendohesh dhe vete

kam mesuar se te gabosh pafund , rritesh me nje ndjesi dashurie te hidhur qe gradualisht embelsohet dhe lotet mbyten ne gryke

Kam mesuar se çdo gje vertitet rreth interesit :p
Po pse dreqin s`bijen normat e larta te % se interesit atehere?! ahahahahhaha

te qeth veten me mir sec me qeth berberi

Po pse dreqin s`bijen normat e larta te % se interesit atehere?! ahahahahhaha
Kerkese-oferte ?

....qe po qe per tu be, do behet....po su be, s'ka qene e shkrujtme.

....qe po qe per tu be, do behet....po su be, s'ka qene e shkrujtme.
fjal me mend legalo

Menyra me e mire per te harruar esht te largohesh nga aty ku burojne kujtimet

Te pertyp çamçakizen deri sa ti dale embelsia

Femra nuk jane vetem ato qe kane ?
Ka dhe nga ato me tre kembe !

....qe po qe per tu be, do behet....po su be, s'ka qene e shkrujtme.

Me kujtove nje shprehje nga Umar bin al Khattab qe e kam sh perzemer dhe e kam be si meme ne tavolinen e punes:

"Mos ji i ashpër me vetveten, sepse rezultati i të gjitha çështjeve përcaktohet me dekretin e Zotit. Nëse diçka ka për qëllim të shkojë diku tjetër, ajo kurrë nuk do të vijë në rrugën tuaj, e nqs është e shkruar për ty, nuk mund të ta marrë askush. "

se shkodranet e ka pas mire me ate shprehjen "te hypte vetja ne qejf "

Qe...

Jetojmë në një botë, ku funerali ka më shumë rëndësi se i vdekuri, martesa më shumë se dashuria dhe fiziku më shumë se intelekti.
Jetojmë në kulturën e enës, e cila e përçmon përbërësin.
[ Eduardo Galeano ]

Se shqiptari eshte gjitholog ?

se ky popull meriton qeverine qe e drejton ?

..... plaga nuk shërohet nëse vazhdon e prek.
..... jeta jote është vetëm e jotja. Nëse nuk e jeton ti, kush do ta jetoje?
..... tre gishtat që tregojnë nga vetja jote duke bërë me gisht nga dikush, janë të lakuar, prandaj nuk i sheh.

Dmth sapo e lexova ??


51253FA2-3F07-45B6-A4BA-CA852EF6A298.jpeg

Dmth sapo e lexova ??


51253FA2-3F07-45B6-A4BA-CA852EF6A298.jpeg
Or they get distracted by nice pair of bosoms ?

Or they get distracted by nice pair of bosoms ?
Maskilist yyttt

Maskilist yyttt
Oh well realist I would say ?

Oh well realist I would say ?
Agree to disagree is the better saying:p

Agree to disagree is the better saying:p
Kur ste bie per shtat ?

Aaaa ti do sherr. Ska ?

To old for that shait ?

....se kur te hidhesh duhet te hidhesh mire....

Kam mësuar se kur e strehon dikë në zemër, në një farë mënyre aty do të qëndrojë përgjithmonë...
edhe mund të ndalosh së ndjeri,
Po zemra nuk ndalet kurrë së rrahuri e komunikon çdo çast me të...
Ai që të do vërtet, nuk ndalet kurrë së përqafuari, qoftë edhe duke të menduar...
Sepse jeta mund ti ndajë vërtet dy trupa...
Po dashurinë..kurrë..

Kam kuptuar/mësuar se, nuk dua më të gjej “gjysmën time më të mirë”, se unë nuk jam gjysëm! Unë jam e plotë, e dua dikë që është po aq i plotë…e plotësia nuk do të thotë perfeksion.

Sado qe te dish ... sdi asgje !

Te mberrish majet eshte me e lehte se te kontrollosh renien.

Njërën nga arsyet e ekzistencës sime.
 
Redaktimi i fundit:

Jetmira

Antarë i Respektuar
Mesova te hesht.
E kuptova se e folura e tepert eshte e demshme.
Eshte me mire te degjosh shume e te flasesh pak.
Flisja shume,aq shum saqe dhe vet nuk po kuptoja se cpo thoja :):).
 

Bebw

❌Once✖ Unstoppable 🌞
Te lë heshtjen te flas
Te kem durim per cdo shuplak qe te jep jeta, dhe te shikoj anen pozitive te saj
Te mos tregohem e dobet dhe te viktimizohem ,edhe pse me te drejt ndonjehere shpirti nuk mban më dhe diku ke nevoj te zbrazesh.
Te buzeqesh gjithmone,edhe kur shpirti perbrenda qan , nuk dua ta shikojn ate ane timen ☺
Te pershtatem me te gjithe
Te vazhdoj te eci perpara etj...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kam mesuar se sado te perkujdesesh per te tjeret,s’eshte e thene te ta kthejne po njelloj perkujdesjen.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Aq i kapin neuronet... fali sepse nuk eshte faji tyre lol

Zakonisht robi lendohet sepse nuk e mendon kurre te kunderten. Po ta kishte pare njeriu monedhen ne te dyja anet sic thote nje thenje e urte, shume me pak apo 50% te merzise, stresit ose edhe zhgenjimit, do ta kishte ndjere me pak :D
 

DeliriumMind

Stay wild moon child.
Zakonisht robi lendohet sepse nuk e mendon kurre te kunderten. Po ta kishte pare njeriu monedhen ne te dyja anet sic thote nje thenje e urte, shume me pak apo 50% te merzise, stresit ose edhe zhgenjimit, do ta kishte ndjere me pak :D
Kuptoj cfare do te thuash...
Por mua me pelqen te shof faqen e tret te medaljes, ate te fshehuren qe vjen pas zhgenjimit: forcimin e karakterit... eksperience... nje mesim i ri per te ardhmen.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Pavarësisht nëse mjeku vret sëmundjen apo të sëmurin
Ti duhet ta paguash, n’daç falja edhe kusurin
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Jo aq sa duhet,por jemi ne permiresim cdo dite. :))
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Top