Kanceri i gjirit edhe tek meshkujt

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Kanceri i gjirit edhe tek meshkujt

Edhe meshkujt mund të preken nga kanceri i gjiri, ndërsa shërimi i këtyre rasteve, në të shumtën e herëve vonon, paralajmërojnë shkencëtarët e Universitetit të Milanos.Studiuesit italian, kanë hulumtuar zhvillimin e sëmundjes tek 146 meshkuj, të moshës rreth 62-vjeçare, tek të cilët është diagnostifikuar kanceri i mushkërisë.

“Tek një e treta e personave, kanceri tashmë ka qenë në një fazë të avancuar, kur ata kanë kërkuar ndihmën mjekësore, ndërsa tek femrat kjo është në vetëm 10% të rasteve”, kanë thënë studiuesit italian.

Tek të analizuarit është bërë një operacion për largimin e tumorit. Pas operacionit, një e treta e personave të analizuar janë dërguar në rrezatim, ndërsa 100 të tjerët janë dërguar në hemoterapi ose terapi hormonale.

Dhjetë vjet pas diagnostikimit, 48% e meshkujve, tek të cilët shërimi ka filluar në fazën e hershme të sëmundjes, janë ende gjallë, derisa përqindja e zgjatjes së jetës për një dekadë, tek personat që kanë filluar me vonesë shërimin, ka qenë më i vogël për 44%Telegrafi
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kete gje, tani e mesova nga ju :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
shume pak e dine qe ka dhe kancer gjiri tek meshkujte:)
por per fat te keq egziston keshtu qe nuk ben keq te keni dhe ju kujdes:)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Une perdori shume ullinje, si dhe vajin e ullirit gjate ushqimeve te ndryshme. Mendoj se me mjafton ulliri si ilac kunder kesaj semundjeje.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
ateere hapini mir veshet...e kujdes per gjoksin tuaj:p meshkuj
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Larg qofte .....shume kot:(
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Te ca meshkujsh e beren...fushe apo mali LOL LOL LOL

se ketu ne milano ka plot nga ata :kercim::kercim::kercim::kercim:
 

Giovanni

Anëtar i ri
Shume interesante... :eek:
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Kanceri i gjirit edhe tek meshkujt

Hera pare qe po e lexoj...Meshkujt vuajne nga kanceri i gjirit...
 

ERA_VL

missing you....
Pe: Kanceri i gjirit edhe tek meshkujt

sa keq ....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Kanceri i gjirit edhe tek meshkujt

Ca ka rendesi kur ka dal,ikni beni kontroll per gjoksin tek mjeket,para se te jete vone...
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Kanceri i gjirit edhe tek meshkujt

po por eshte i rralle.......
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Pe: Kanceri i gjirit edhe tek meshkujt

Po eshte i ralle Master, por rendesi ka qe ekziston...
Dhe mashkulli ka gjender mamare ( gjoks) sic dhe femra por ne sasi shume me te vogel, prandaj dhe shfaqet me ralle.
 
Top