kapadainjte shqiptar

kurriozi

Antar Aktiv
besoj qe e keni degjuar fjalen kapadai, po a e keni ditur se shqiptaret kane qene element rotativ i mekanizmit te kesaj subkulture ne shekullin xix, gjate periudhes se vonshme otomane?

kryeqendra e kesaj subkulture ne epoken e bukur, ashtu sic e quan perendimi, ne tokat shqiptare pa kontestueshem mund te thuhet se ka qene shkodra. per kapadainjte e shkodres flitet ne stambollin e shekullit xix se kane qene tmerr e dridhje. shumica nga ato kane depertuar ne administraten perandorake, gjegjesisht per to eshte krijuar regjimenti i pushkatareve shqiptar, te cilet kane qene rojet personale te sulltanit. kapadaiu me i njohur asokohe pa dyshim eshte tahir pashai nga shkodra, i cili nga nje mjeshter kalldremesh u ngrit deri ne krye te regjimentit te pushkatareve dhe sherbeu ne ate detyre deri ne renien e sulltanit.

diskutim tjeter i vecante do rezultonte nga fakti qe ne stamboll edhe sot kalldremi me gure njihet si kalldremi i shqiptareve. (turq. arnavut kaldirimi)

sidoqofte, para se te kembejme mendime ne kete teme do doja te ndaj me ju kete tregim qe me beri shume pershtypje, tregimi i gani bej toptanit: Thread by @jakupbej on Thread Reader App
 

Endrra

VIP
V.I.P
besoj qe e keni degjuar fjalen kapadai, po a e keni ditur se shqiptaret kane qene element rotativ i mekanizmit te kesaj subkulture ne shekullin xix, gjate periudhes se vonshme otomane?

kryeqendra e kesaj subkulture ne epoken e bukur, ashtu sic e quan perendimi, ne tokat shqiptare pa kontestueshem mund te thuhet se ka qene shkodra. per kapadainjte e shkodres flitet ne stambollin e shekullit xix se kane qene tmerr e dridhje. shumica nga ato kane depertuar ne administraten perandorake, gjegjesisht per to eshte krijuar regjimenti i pushkatareve shqiptar, te cilet kane qene rojet personale te sulltanit. kapadaiu me i njohur asokohe pa dyshim eshte tahir pashai nga shkodra, i cili nga nje mjeshter kalldremesh u ngrit deri ne krye te regjimentit te pushkatareve dhe sherbeu ne ate detyre deri ne renien e sulltanit.

diskutim tjeter i vecante do rezultonte nga fakti qe ne stamboll edhe sot kalldremi me gure njihet si kalldremi i shqiptareve. (turq. arnavut kaldirimi)

sidoqofte, para se te kembejme mendime ne kete teme do doja te ndaj me ju kete tregim qe me beri shume pershtypje, tregimi i gani bej toptanit: Thread by @jakupbej on Thread Reader App
Nuk eshte ndryshe as sot... ndikimi i thelle i korrupsionit per perfitime personale... e vuajme historikisht.
Ndaj shpesh degjojme qe Shqiperia nuk behet kurre.
Paralelet ne kete lloj karriere shihen ne pasurimin e shpejte te grupeve te ndryshme te te " forteve".
 

kurriozi

Antar Aktiv
Nuk eshte ndryshe as sot... ndikimi i thelle i korrupsionit per perfitime personale... e vuajme historikisht.
Ndaj shpesh degjojme qe Shqiperia nuk behet kurre.
Paralelet ne kete lloj karriere shihen ne pasurimin e shpejte te grupeve te ndryshme te te " forteve".
konotacioni i sotem i kapadainjve eshte negativ. ate qe doja te rrefej une nga historia eshte kapadailleku si subkulture ne te kaluaren qe ka element kalorsiak. ne te kaluaren kapadainjte jane pak dhe si robin hudet e ketyre trevave.

bile kam gjetur nje publikim qe flet per kapadainjte e shekullit xix ne greqi. nderi, burreria dhe zenkat me thika te tyre. e kam lexuar dhe bisedohet per zenkat neper ishujt grek. edhe ketu jane prezent shqiptaret.

publikimi: Honor, Masculinity, and Ritual Knife Fighting in Nineteenth-Century Greece
 

Endrra

VIP
V.I.P
konotacioni i sotem i kapadainjve eshte negativ. ate qe doja te rrefej une nga historia eshte kapadailleku si subkulture ne te kaluaren qe ka element kalorsiak. ne te kaluaren kapadainjte jane pak dhe si robin hudet e ketyre trevave.

bile kam gjetur nje publikim qe flet per kapadainjte e shekullit xix ne greqi. nderi, burreria dhe zenkat me thika te tyre. e kam lexuar dhe bisedohet per zenkat neper ishujt grek. edhe ketu jane prezent shqiptaret.

publikimi: Honor, Masculinity, and Ritual Knife Fighting in Nineteenth-Century Greece
Sbesoj se kam nevoj per shpjegim ... kjo subkultur as qe ka ik ndonjeher .. le ti veshim sa te duash emertime pozitive
 

kurriozi

Antar Aktiv
Sbesoj se kam nevoj per shpjegim ... kjo subkultur as qe ka ik ndonjeher .. le ti veshim sa te duash emertime pozitive
ka ik. kapadainjte e sotem per te cilet flet ti jane ngacmues, vjedhes, mafioz.

kapadainjte e ishujve grek dhe te stambollit per te cilet flas une jane burra nderi qe ta vizatojne fytyren me thike po ia ngacmove gocat e mehalles. po, pajtohem se te dy grupet jane agresore. por ato te kaluares kane element naiv. keto te sotmit jane djallezor.
 

Endrra

VIP
V.I.P
ka ik. kapadainjte e sotem per te cilet flet ti jane ngacmues, vjedhes, mafioz.

kapadainjte e ishujve grek dhe te stambollit per te cilet flas une jane burra nderi qe ta vizatojne fytyren me thike po ia ngacmove gocat e mehalles. po, pajtohem se te dy grupet jane agresore. por ato te kaluares kane element naiv. keto te sotmit jane djallezor.
Se fundmi nuk shoh qe kemi investuar ne libra apo kulture te mirfillte...kjo me trishton dhe me shume.. kur mendja te zoteroje gjakun..
 

Lauri

Anunnak
Kapadei: "dhi e zgjebosur e bishtin përpjetë"
Këtë kuptim ka sot... kastravec, grindavec, fryhet si gjel, boss pa brekë veshur....🤷
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Ja kuptimi qe i jep populli fjales Kapadai😀

MV5BMzJmYjJjODQtNTA2Yy00YmU4LWJjODQtOTUwOGYxMjgwZWQxXkEyXkFqcGdeQXVyMzU0NzkwMDg@._V1_.jpg
 
Top