• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Katedralja "Ngjallja e Krishtit"

ilia spiro

Anëtar i ri
Liturgji Hyjnore madhështore me pjesëmarrje të jashtëzakonshme.

24 Qershori shënon edhe përvjetorin e ringritjes kanonike të Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, zgjedhjen e Fortlumturisë së Tij Anastasit si Kryepiskop i Tiranës dhe i gjithë Shqipërisë.
24 qershori u kthye në një ditë tepër të veçantë. E kremtja e Lindjes së Shën Joan Prodhromit shënon edhe përvjetorin e ringritjes kanonike të Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, që nisi me zgjedhjen e Fortlumturisë së Tij Anastasit si Kryepiskop i Tiranës dhe i gjithë Shqipërisë. Këtë vit u mbushën plot dy dekada nga kjo nga ngjarje historike jo vetëm për orthodhoksët e Shqipërisë, dhe sigurisht u kremtua ashtu siç i takonte, me finalizimin një nga ëndrrave më të mëdha të Kryepiskopit Anastas, që është edhe një kurorëzim i jashtëzakonshëm i veprës së mrekullueshme 20-vjeçare – rikthimin e Katedrales Orthodhokse në qendër të Kryeqytetit.
Dita nisi me Shërbesën e Thiraniksjes, hapjes së dyerve të Katedrales së re “Ngjallja e Krishtit”. Mijëra besimtarë u mblodhën me përkushtim, por edhe me padurimin për të parë këtë vepër madhështore, që zbukuron e nderon kryeqytetin dhe gjithë vendin, të cilën Fortlumturia e Tij ua dhuronte në këtë përvjetor. Dhe hapja e dyerve të mrekullueshme të bronzit ishte sikur hapeshin dyert e qiellit, siç do të thoshte më vonë Imzot Nikoni, me shfaqjen e Pantokratorit madhështor, realizuar i gjithi në mozaik.
Në Liturgjinë e parë Hyjnore, bashkëmeshuan Kryepiskopi i Tiranës dhe i gjithë Shqipërisë Anastasi, përfaqësuesit e Patriarkanës Ekumenike, Kryepiskopi i Amerikës, Hirësia e Tij Dhimitri dhe Mitropoliti i Filadelfias Melitoni, Episkopi i Bostoni dhe i Arqidioqezës shqiptare Imzot Nikoni, anëtarë të Sinodit, si dhe klerikë nga të gjitha dioqezat.
Në Dhoksologjinë e kryer me këtë rast, në orën 10.30, nderuan me pjesëmarrjen e tyre edhe Presidenti i Republikës Z. Bamir Topi, Kryetarja e Kuvendit Znj. Jozefina Topalli, Ministrat Pollo, Bumçi e Ksera, kryetari i PBDNJ Z. Dule, përfaqësues diplomatikë etj. Ishin të pranishëm dhe përfaqësuesit e komuniteteve të tjera fetare.
Mbas Dhoksologjisë u mbajtën edhe fjalimet e rastit. Hirësia e Tij Melitoni lexoi përshëndetjen e Patriarkut Ekumenik Vartholomeut. Pastaj përshëndetën Kryepiskopi i Amerikës Dhimitri dhe Episkopi i Bostonit Nikoni. Në emër të Sinodit të Shenjtë përshëndeti në këtë ditë të shënuar Mitropoliti i Korçës Hirësia e Tij Joani, i cili foli për veprën e Kryepiskopit Anastas në këto dy dekada, duke u ndalur veçanërisht tek ndjenja e mirënjohjes së thellë që duhet të tregojë çdokush për çdo gjë që ai ka bërë për orthodhoksët dhe të gjithë vendin tonë.


Pas Liturgjisë Hyjnore u zhvillua dreka e rastit në Hotel “Rogner”


Në orën 18.00, pati një një koncert festiv në sallën e re, në kompleksin e Katedrales, e cila u mbush përtej kapacitetit të saj. Në program kishte pjesë nga Orkestra e Teatrit të Operës dhe baletit, drejtuar nga maestro Zhani Ciko, pjesë të kënduara nga Kori i Katedrales, nën drejtimin e maestro Milto Vako, nga Kori bizantin “Shën Joan Kukuzeli, kori i Akademisë Teologjike, i të rinjve të Beratit, grupi artistik i fëmijëve të Shtëpisë Orthodhokse të Shpresës, këngë e valle nga grupi artistik i rinjve të Korçës dhe Librazhdit, Grupi i të rinjve Këlcyrës dhe Gjirokastrës dhe nga kori dhe orkestrina e Radios “Ngjallja”.
Në fund u shfaq një film dokumentar me rastin e 20- vjetorit të zgjedhjes së Kryepiskopit Anastas, ku jepej përmbledhtazi gjithë vepra e tij, që kalon përtej kufijve të mrekullisë.
Në fund të gjithë të pranishmit kënduan himnin që e ka shoqëruar në çdo çast veprën e Kryepiskopit që nga dita e mbërritjes, 21 vjet më parë: “Krishti u Ngjall së vdekurësh!...”
 
Top