Katoliket pergjigjen per ju ..

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Pergjigjen e pate qe ne ate postimin e pare..! Por nuk arrite ta kapesh, dhe fillove te nxjerresh dhembet jashte bashke me loverboy. Kjo konfermon budallallekun si trashigim..!
/tung

citati ne bibel aty ku e kom qit une ska te beje me trinitetin por ka te beje me 2 persona reale jo andrra !
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

haha une i vetmi cfare?? Une jam laik..;)

Edhe ty ta dhashe pergjigjen po as ti se kape..:) Pedofilia eshte dicka personale dhe jo religjoze. Kisha e ndalon pedofiline. Martesa e priftave edhe dicka tjeter akoma, c'lidhje ka martesa e nje kleriku me pedofiline?? Sa hoxhallare kane dale pedofila,(eshte ne troje shqipotare) duke pase disa gra ne shtepi Lol

Ah çfarë me sakt është laicizmi për ty , është psh mos dije në ketë temë ose doje të thoje që je ateist , sepse unë u bazova në faktin se jep përgjigje në ketë temë në shumicën e kohës, pra ateherë ne po debatojmë gjatë gjithë kohes me një person që nuk ka njohuri për katolicizmin? Pra një laik në dije që aty ketu thumbon e nuk benë gjë tjetër, më permiso sepse mund të kem mendim të gabuar.
Po ashtu paske informacion të pakët dhe për pedofilin si koncept, nuk është problemi i grave të priftave(sepse ata nuk martohen, e kanë të ndaluar ) por është se abuzojnë seksualisht edhe me femijë.
Por me fal të lutem nuk do të citoj me, nuk e dija se kam të bejë me një laik , tash laik apo ateist? Që të e kemi parasysh dhe ne replikat tjera.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ah çfarë me sakt është laicizmi për ty , është psh mos dije në ketë temë ose doje të thoje që je ateist , sepse unë u bazova në faktin se jep përgjigje në ketë temë në shumicën e kohës, pra ateherë ne po debatojmë gjatë gjithë kohes me një person që nuk ka njohuri për katolicizmin? Pra një laik në dije që aty ketu thumbon e nuk benë gjë tjetër, më permiso sepse mund të kem mendim të gabuar.
Po ashtu paske informacion të pakët dhe për pedofilin si koncept, nuk është problemi i grave të priftave(sepse ata nuk martohen, e kanë të ndaluar ) por është se abuzojnë seksualisht edhe me femijë.
Por me fal të lutem nuk do të citoj me, nuk e dija se kam të bejë me një laik , tash laik apo ateist? Që të e kemi parasysh dhe ne replikat tjera.

Me sa duket katoliket i kane ment ne koke dhe nuk merren me budalliqet e budallenjeve. Ndersa une knaqem me ju per padijen qe keni ku konfermoni injorancen qe ju perfshine. kaq!

Ado, ku e more ate "Marku :16-19" Me gjithate citimi yt ben fjale per Jezusin pas vdekjes. pra nuk ishte njeri ne kohen e keti verseti..:)
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Me sa duket katoliket i kane ment ne koke dhe nuk merren me budalliqet e budallenjeve. Ndersa une knaqem me ju per padijen qe keni ku konfermoni injorancen qe ju perfshine. kaq!

Ado, ku e more ate "Marku :16-19" Mateu Kapitulli 16 - Bibla Shqip Me gjithate citimi yt ben fjale per Jezusin pas vdekjes. pra nuk ishte njeri ne kohen e keti verseti..:)

Oh të lutëm, ishte gabimi im , dhe me siguri edhe gabimi i të tjerëve që zgjedhin të debatojnë me laik të temave të tilla.

Në menyrë që tema të mos mbetet në gjysmë po e ri parashtroj pyetjen sigurisht për një katolik sepse me intereson mendimi i tyre lidhur me martesat e prifterinjëve dhe shkaqet se pse ndalohet ?

Faleminderit atij/asaj që do më pergjigjet, me shumë deshirë do lexoja një mendim të një katoliku pasi që edhe tema është e tillë.


Eu që paskemi gabue.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kete gjuhen perdore diku tjeter, mqs e paske te gjate pa tjeter funksionon..!


E perdori e perdori, edhe ate mire bile. Vetem se s'dua ta beje publike ndaj kujt e perdori, do xhelozojne te tjeret loool
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ado, ku e more ate "Marku :16-19" Me gjithate citimi yt ben fjale per Jezusin pas vdekjes. pra nuk ishte njeri ne kohen e keti verseti..:)
duke lexuar kete pjese te komentit me linden tri pyetje lauri :
1.inxhili a eshte zbrit ne kohen sa ka qene isa a.s.(jezusi) ne toke apo pasi ai u ngrit ne qiell (sepse isa a.s nuk ka vdek) ?
2.nese ka ndodh pasi qe ai eshte ngrit ne qiell me thuaj kush e pranoj kete verset tjeter kur dihet qe versetet i kane zbrit vetem ises a.s(jezusit) ?
3.dhe e fundit nese ky verset i ka zbrit dikujt tjeter e jo ises a.s(jezusit) atehere si mund te thuash qe eshte liber i shenjte ?
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kam 1 pytje per katoliket.

Cfare duhet te bej une qe te besoj me shume ne iluzione?

Ju faleminderit.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Jezusi nuk ndertoi asnje kishe e nuk predikoi ne asnje kishe. Ai predikoi vetem ne sinagogat e cifuteve. A do t'thote kjo se Jezusi nuk ka asnje lidhje me krishterimin ? Kush i ndertoi kishat i pari ?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Jezusi predikonte ne sinagoga, cfare?. Sinagoga nuk eshte as sot vendi i shenjet, dhe ka nje nivel me te ulte se kishat apo xhamijat ne kete pikepamje. Jezusi ishte ebre, pasardhes i familjes se Profetit David, dhe si obligim i cdo mashkulli ebre edhe Jezusi eshte shkolluar ne ata sinagoga dhe njihte mire disa gjuhe dhe Biblen-historine antike.

Sinagoga do thote vendi i mbledhjeve, vendi ku studiohet, vendi i asembleve...! Pra Jezusi kur fliste nxirrej jashte nga sinagoga, sa qe nje rast, dietaret ebrej donin ta shtynin poshte ne nje humner Jezusin per kundershtimet e tij radikale. Jezusi nuk lutej ne sinagoge, per kundrazi, ndjekseve te tij(TE KRISHTERE-sepse besonin ne te) ju rakomandonte qe te mos luteshin si ebrejte(si hipokrit).

Ai i vu ne kryq per fjalet e tij pa i bere keq asnjeriu fizikisht, si do behej fjale per ndertimin e nje kulti fetar si kisha. Kjo me duket nje pyetje absurde per rrathanat e kohes!!

A ka lidhje Jezusi me krishterimin eshte bere ky debat me siper. Tek termi Krisht lidhet cdo gje..! Krisht=Mesia= i zgjelluri, i vajosuri nga Zoti: eshte detyre hujnore dhe jo person fizik. Kete detyre e kishte Jezusi-i krishterizuar. Krishtere quhen ata qe e besojne kete krishterizim te Jezusit(nga ebrejte e paganet e kohes perdorej si perbuzje - "i krishtere")

Kishat e para zyrtare duhet te jene ndertuar pas viteve 300 pas Krishtit, me legalizimin e besimit krishtere nga kosovari Shen Kostandini..:) Ndose ka mjaft burime arkelogjike qe konfermojne kisha qe nga gjysma e dyte e shek.I
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

a ka naj citat qe Jezusi thot krishterizmi eshte feja juaj ? dhe Bibla eshte libri juaj fetare?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Per te paren e ke pergjigjen po nuk po te hy ne koke me duket..:) E dyta; per cilen Bibel e ke fjalen, ate te re apo te Vjeter? E vjetra eshte Bibla-hisotria e ebrejve, nga e cila nxjerrin edhe filozofine religjoze. E reja nuk ekzistonte akoma ne kohen e Jezusit Lol
Ado beni pyetje te nje niveli mjaft elementar. Zgjeroni hoizontin diku tjeter..perndryshe me duhet te rri ne kete teme me ju gjithe diten. Dhe e di qe nuk ju pershtaten pergjigjet..:)
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

une thjesht te pyeta , a ka ndonje citat qe Jezusi thot krishterizmi eshte feja juaj... dhe Bibla eshte libri juaj qe duhet ndjek... ne, ne Kur'an e kem kur Allahu na thot e persosa dhe e bera per ju fe , Islamin dhe liber Kur'anin ! kurse une qka po pyes eshte shum e thjeshte nese ke pergjigje me dhan eshte A KA NDONJE CITAT FJAL E JEZUSIT QE THOT KRISHTERIZMI ESHTE FE E JUAJ DHE BIBLA LIBRI JUAJ ? :D nese din me dhan nje pergjigje per keto qe po flas pra te me sjellesh citate mire nese jo mos fillozofo kot :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Jezusi predikonte ne sinagoga, cfare?. Sinagoga nuk eshte as sot vendi i shenjet, dhe ka nje nivel me te ulte se kishat apo xhamijat ne kete pikepamje. Jezusi ishte ebre, pasardhes i familjes se Profetit David, dhe si obligim i cdo mashkulli ebre edhe Jezusi eshte shkolluar ne ata sinagoga dhe njihte mire disa gjuhe dhe Biblen-historine antike.

Sinagoga do thote vendi i mbledhjeve, vendi ku studiohet, vendi i asembleve...! Pra Jezusi kur fliste nxirrej jashte nga sinagoga, sa qe nje rast, dietaret ebrej donin ta shtynin poshte ne nje humner Jezusin per kundershtimet e tij radikale. Jezusi nuk lutej ne sinagoge, per kundrazi, ndjekseve te tij(TE KRISHTERE-sepse besonin ne te) ju rakomandonte qe te mos luteshin si ebrejte(si hipokrit).

Ai i vu ne kryq per fjalet e tij pa i bere keq asnjeriu fizikisht, si do behej fjale per ndertimin e nje kulti fetar si kisha. Kjo me duket nje pyetje absurde per rrathanat e kohes!!

A ka lidhje Jezusi me krishterimin eshte bere ky debat me siper. Tek termi Krisht lidhet cdo gje..! Krisht=Mesia= i zgjelluri, i vajosuri nga Zoti: eshte detyre hujnore dhe jo person fizik. Kete detyre e kishte Jezusi-i krishterizuar. Krishtere quhen ata qe e besojne kete krishterizim te Jezusit(nga ebrejte e paganet e kohes perdorej si perbuzje - "i krishtere")

Kishat e para zyrtare duhet te jene ndertuar pas viteve 300 pas Krishtit, me legalizimin e besimit krishtere nga kosovari Shen Kostandini..:) Ndose ka mjaft burime arkelogjike qe konfermojne kisha qe nga gjysma e dyte e shek.I

Ke shkruar shume, por s'ke thene asgje ne fakt. Bibla thote se Jezusi predikonte ne Sinagoga. Ai nuk ndertoi asnje kishe, predikonte librin e cifuteve me fjale tjera. Tani une e di qe sigurisht flisni nga mendja juaj ne kete moment, duke harruar se Bibla e thote te kunderten.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Nuk kam energji te tjera ne dispozicionin tend Ado qe te mbush koken ty, thelloju ne fjalen Krisht qe ka shpjegim Hyjnor jo vetem sipas besimit te krishtere, aty ke pergjigjen.
Sa per fjalen islam qe ceket ne Kuran, di te them se si mund te behet religjon nje fjale qe ka kuptimin e nje fjale normale qe do thote NENSHTRIM. C'ka hynojore ketu? Po kjo eshte pytje andej nga ana tjeter.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ke shkruar shume, por s'ke thene asgje ne fakt. Bibla thote se Jezusi predikonte ne Sinagoga. Ai nuk ndertoi asnje kishe, predikonte librin e cifuteve me fjale tjera. Tani une e di qe sigurisht flisni nga mendja juaj ne kete moment, duke harruar se Bibla e thote te kunderten.
Ai eshte rrit si gjithe ebrejte e tjere dhe ka studiuar ne sinagoga, dhe nuk ka bere lutje. Perkundrazi lutjet i bente jashte ne natyre gjithandej dhe ne vete. Ne sinagoga nuk perfillej nga ebrejte, dhe e di shume mire qe deshen edhe ta vrisnin per keto predikime qe ti supozon. Shiko Mateo kapitulli 6.

Por edhe sikur te jete ashtu si ke deshire ti, ku qendron problemi pasi Ai ishte ebre dhe sinagoga vendi bisedohej pikerisht per profete dhe profesite.
ps. une nuk e mbush koken time vetem ne c'thote Bibla, por edhe me burime te tjera.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Por edhe sikur te jete ashtu si ke deshire ti, ku qendron problemi pasi Ai ishte ebre dhe sinagoga vendi bisedohej pikerisht per profete dhe profesite.

Nuk eshte fontane deshirash ketu o Laur. Problemi qendron se Jezusi nuk ka asnje lidhje as me Biblen dhe as Krishterimin.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Po keshtu e kupton kur s'ke cte thuash. Ti vet e pranove se ishte ebre. Si u be i te krishtereve Jezusi ? U konvertua !? Nuk kam faj se futesh ne zone te matit vetvetiu.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Mire mire por leri debatet personale. Kemi shume distance ne debat. Kur ju nuk konceptoni dot termin Krisht, kam pak te flas me ju. klm..
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Si ta kuptoj termin krisht kur as Jezusi nuk e quajti kurre veten Krisht !? Madje, as fene nuk e quajti Krishterim (terma shume me vone te shfaqur) ! Pra, logjikisht, deri sa nuk sjell argumente, mbetet ajo qe thash se Jezusi s'ka t'beje asgje me Biblen dhe Krishterimin. Ne dime kush e shpiku TV, radion etj, por akoma nuk ndegjuam apo nuk lexuam, kush krijoi Krishterimin !?
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kemi shume distance ne debat.

Me fal qe po nderhy po ca distance ke ne debat kur flet per Jezu Krishtin, nje zdrukthtar qe lindi nga nje nene e virgjer qe eshte pjese e nje 3she hyjnore dhe qe eshte njekohesisht Babai dhe Shpirti i shejte.

Edhe njeriu me skicofren ne bot nuk ka kaq shume personalitete.

Meqe ra llafi per distancen pranej.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kjo tema esht per pyetje apo me i mbush mendjen njeri tjetrit kush e ka mir apo gabim? Lol....
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kush e shkroi biblen autori cili eshte?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kush e shkroi biblen autori cili eshte?

Edhe ti si te tjerat. Një e zezë e jotja e ka shkruar.

Bibla (e kanonizuar) përbehet nga dhjetra libra me autor të ndryshem ne harkun e 2000 viteve para Krishtit

Apo pyetja jote i referohet vangjelit....
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Pyetja:

Kush e autorizoi Papen per bekim ? Si erdhi deri tek e drejta nga Zoti, qe Papa te kete te drejten e bekimit !? Me intereson forma, menyra si !
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Pyetja:

Kush e autorizoi Papen per bekim ? Si erdhi deri tek e drejta nga Zoti, qe Papa te kete te drejten e bekimit !? Me intereson forma, menyra si !

Presidenti dhe kryeministri i Republikes se Shqiperise!!
 

Levina

L.E.V.I.N.A
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Bekimet jane te pranueshme nga cdo lloj feje,pse u dashka autorizim per Papen? Bekimi nuk eshte vetem i katolicizmit,bekimi nuk i ben keq askujt,eshte shprehje e nje vullneti te mire
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Flm per mundin Levina ! :)


p.s. Laur, pyete ndonje prift, te informon, per kete edhe pyetjet tjera ku je zene mat :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Eulogia quhet ne Vangjel. Do thote "Te flasesh mire per.." personin apo vendin qe bekon.
Dikujte i verbon syte...!
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kam pas rastin shum her te shikoj permes tv meshat se jan mbajt ne vende te ndryshme dhe krishtlindjet. Dhe ajo se me ka ber kureshtare eshte ,, Pse prifti gjat ceremonis nuk lexon ato citate pa pas biblen para ,por zakonishte dikush i rrin afer dhe i shpalos flet derisa ai te lexon?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Do thuash pse nuk e di permendesh vargjet? Besoj qe e di, por do jete regulli i ritit te meshes.
Ne meshe eshte nje staf qe secili ka nje detyre sado te vogel te beje, ne rastin e pyetjes tende shfletimi i faqeve nha njeri prej tyre behet sepse prifti qe lexon duhet te mbaje duart lart e te hapura gjate leximit te vargjeve.

Eshte si ne stafin tone. Ku moderatoret shfletojne faqet e forumit qe ti lexojme ne SM, dhe ne bashke me administratoret bejme ritin e shenjte me lutje per Zotin tone WXP, qe te vije e te na takoje nga nje here.
Po me sa duket mekatet tona jane shume te renda e nuk ja nin hiq...;)
 
Top