Katoliket pergjigjen per ju ..

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ketu ku un jetoj kemi disa varreza krishtere, dhe ajo se me habit me shum eshte se ; shum her kam par qirinje dhe gjera ushqimore se len mbi varre.

Pra , per cfar arsyje ju ofrojn te vdekurve ushqim?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ketu ku un jetoj kemi disa varreza krishtere, dhe ajo se me habit me shum eshte se ; shum her kam par qirinje dhe gjera ushqimore se len mbi varre.

Pra , per cfar arsyje ju ofrojn te vdekurve ushqim?

Ska lidheje me besimin. do jete zakon pagan
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ska lidheje me besimin. do jete zakon pagan
Tash spaska lidhje me besimin, qenka zakon hahaha....kur behet fjale per tjeter fe...
tek ne jetojn maqedoj, dhe te njejten gje e bejn...d.m.th. dergojn ushqim qe te hane te vdekurit, simbolikisht, pasi ne te vertet smunden, dhe qirinjt simbolizojn drite nese sgaboj....sa me ka tregu nje kolege ime, maqedone...
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Tash spaska lidhje me besimin, qenka zakon hahaha....kur behet fjale per tjeter fe, aman ore cfare zhgenjimi...
.tek ne jetojn maqedoj, dhe te njejten gje e bejn...d.m.th. dergojn ushqim qe te hane te vdekurit, simbolikisht, pasi ne te vertet smunden, dhe qirinjt simbolizojn drite nese sgaboj....sa me ka tregu nje kolege ime, maqedone...

Athere eshte pytje per ortodokset e maqedosine, dhe jo per katoliket.
Tradita e ushqimeve ne varre eshte shume me e vjeter se krishterimi, ska lidhje me besimin katolik si fe.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ska lidheje me besimin. do jete zakon pagan

Ti thuaj se nuk e di :biciklete: e mos thuj nuk ka lidhje me fen.....se keta te fes krishtere i takojn. Pres pergjigjje nga ata se e njohin mir fen krishtere.E jo nga ata se e lexojn vetem me sy.
 
Redaktimi i fundit:

princesha

Warrior Princess
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Po ortodokset cfare feje jane, a nuk jane te krishter....pastaj krishterizmi ndahet ne katolik dhe ortodoks....le te me permisoj dikush nese jam gabim
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Po ortodokset cfare feje jane, a nuk jane te krishter....pastaj krishterizmi ndahet ne katolik dhe ortodoks....le te me permisoj dikush nese jam gabim

ahaha Princeshe je edhe moderatore tek besimet fetare..;)

Ne Krisht ka te pakten 7-8 besime te tjera edhe jo me pak diferenca mes tyre, pervec ortodokseve e katolikve te kishes se Romes(ku bejne pjese katoliket shqiptar)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ti thuaj se nuk e di :biciklete: e mos thuj nuk ka lidhje me fen.....se keta te fes krishtere i takojn. Pres pergjigjje nga ata se e njohin mir fen krishtere.E jo nga ata se e lexojn vetem me sy.


Ushqimi me i preferuar per te vdekurit eshte shega Arfe, kjo ka nje shpjegim ne traditat ilire ti themi. Ifo + Persepfone..;)Dhe nuk ka lidhe me besimin katolik. Ritet e ushqimit per te vdekurit jane ritet me te vjetra ne bote.

Bej edhe nje tjeter xhiro ne biciklet, keshtu te sillet edhe pak mendja..lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Hera e pare qe degjoj kete me ushqimet, nuk eshte I krishter si RIT.
Ne leme leke, lule, ndeZim qirinje,.
Leket lihen so ndjesi shpirti kushtohen per shpirtin e te vdekurit,mund ti marre kisha ose dhe ndonje neper fshatera mund ti marre dhe kush ka nevoj Apo kalon nga varrezat.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ushqimi me i preferuar per te vdekurit eshte shega Arfe, kjo ka nje shpjegim ne traditat ilire ti themi. Ifo + Persepfone..;)Dhe nuk ka lidhe me besimin katolik. Ritet e ushqimit per te vdekurit jane ritet me te vjetra ne bote.

Bej edhe nje tjeter xhiro ne biciklet, keshtu te sillet edhe pak mendja..lol

faktikisht bicikleten ta dergova ty , thash te dalesh pak jasht te freskohesh lol Un pres pergjigjje nga tjert.se un nuk pyta cili eshte ushqimi i preferuar ,,,po pse ju dergojn te vdekurve ushqimin te varret.
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

ahaha Princeshe je edhe moderatore tek besimet fetare..;)

Ne Krisht ka te pakten 7-8 besime te tjera edhe jo me pak diferenca mes tyre, pervec ortodokseve e katolikve te kishes se Romes(ku bejne pjese katoliket shqiptar)

hahahah po se jam moderatore tek besimet fetare nuk don te thote se di gjithecka per fete....une se paku e pranoj....
dhe nuk isha duke fol per ndarjen e krishterizmit,e te tregoj sakt.... por tregova se ortodokset benin pjese tek krishterizmi...dhe sa per info, ketu nuk vendojn shega, por buke e uje u qojn..pranoje njehere te vetme se sdim cdo gje,
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Hera e pare qe degjoj kete me ushqimet, nuk eshte I krishter si RIT.
Ne leme leke, lule, ndeZim qirinje,.
Leket lihen so ndjesi shpirti kushtohen per shpirtin e te vdekurit,mund ti marre kisha ose dhe ndonje neper fshatera mund ti marre dhe kush ka nevoj Apo kalon nga varrezat.

Nevi keto jan varre krishtere, dhe keto rite i paktikojn akoma.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Sinqerisht une ushqime si kam derguar askujte :p
Por ska te beje me fene Arfe eshte me sh njeriu qe e mendon

Psh mua qe me ka vdekur gjyshi, kur iki tek varrezet dergoj psh ndonje cigare sepse ai e pinte sh kur ish akoma ne jete
ose psh marr ndonje cokollate sepse edhe ato i kishte qejfe dhe ia ve aty e njejta gje si me lulet

Mbase ka te beje me ndonje gje pagane sia kam idene, thjeshte une e bej sepse ashtu me vjen, eshte nje menyre e kendshme
per ti thene dikujte lart , qe ia mendoj per ty
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Sinqerisht une ushqime si kam derguar askujte :p
Por ska te beje me fene Arfe eshte me sh njeriu qe e mendon

Psh mua qe me ka vdekur gjyshi, kur iki tek varrezet dergoj psh ndonje cigare sepse ai e pinte sh kur ish akoma ne jete
ose psh marr ndonje cokollate sepse edhe ato i kishte qejfe dhe ia ve aty e njejta gje si me lulet

Mbase ka te beje me ndonje gje pagane sia kam idene, thjeshte une e bej sepse ashtu me vjen, eshte nje menyre e kendshme
per ti thene dikujte lart , qe ia mendoj per ty
Nuk di a eshte personale apo jo,, por e di se cdo her te vdekurve ju dergojn ushqim...

i pin gjyshi cigaret ,apo i han cokolladat!?un do te preferoja ti ofrosh nje te varferi ca lek apo ushqim per shpirt ti me mir do ishte nick.Se atje lart kur ikim cdo njeri jemi duke u marr me qeshtjet tona nuk na bjen shum ndermend te kujdesemi per keta posht.se eshte zoti per kujdesin.Jo per gje ,por i vdekuri nuk i ndimon askujt
 
Redaktimi i fundit:

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ca skuptove nga cf kam shkruar moj :p

Une thashe me pelqen ta kujtoj ashtu, mbase te tjeret jane akoma te lidhur shpirterisht me nje person dhe nuk e ndjejne akoma qe ti 'lejojne' kete ikjen,
te tjeret skane info te mjaftueshme mbi keto 'zakone' quaje keshtu, dhe mendojne se do hane akoma :p

Une sdua ti jap nje te varferi :)
 
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Qe krishterizmi eshte fe pagane , apo me mire te theme me elemente te shumta pagane kuptohet . Por, ketu problemi qendron se shumica absolute e krishtereve jo qe jane krishtere dhe e njohin fene e tyre , por jane trashigimtar te paraardheseve te tyre krishter . Ashtu eshte gjendja edhe me ne pjese te madhe me muslimanet .
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

ushqimet, cigaret frutat ndonej cader qe tu bej hije, etj.. Cohen se kujtojne njerezit qe ai do i haje vertet ose do gezohet shpirti qe i vuam kaq sh gjera :p... Se bejen vec te krishteret ket pune. SHkova ket vit ne varreza, kishin bere vila fare.. ca me cati ca me gardh rrethues,cave u kishin bere ndonje kryq, dikujt tjeter i kishin gdhendur nje xhami mbi mermerin e varrit, etj etj... hajd me, kjo vjen pasi njerezit nuk e dine se pasi vdes i humb lidhjet me kete bote... atij si shkon as ushqimi as lulet, pervec lutjeve qe mund te bejme per ta... :(
 

Endrra

VIP
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Une si bej asnje nga kto... Di qe lihen para mbi varr qe ti marrin te varfrit... Apo çohet meshe.
Sa per formen dhe madhesine mvaret edhe si e konceptojn njerezit ... Eshte nje varr familjar , normal qe do jete me permasa te medha...
Dihet qe ne qe jemi gjalle e bejm per vete keto gjera, ata qe shkuan as nuk na thone e as nuk flasim me me ne.
Soli ... Ndoshta njerezit kujdesen per varrin sepse duan ti thone ketij personi se sa shume e deshen... Kot nuk quhet dhe "shtepija" e tij e fundit.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Keto jane rite pagane, ke edhe nga muslimanet qe bejne marrezira te tilla. Une kam pare nje varr, afer nje karrige dhe tavoline, etj etj, pothuajse nje shtepi hesapi, qe i vdkuri te zgjohet naten dhe ta perdore ulesen lool.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ketu ku un jetoj kemi disa varreza krishtere, dhe ajo se me habit me shum eshte se ; shum her kam par qirinje dhe gjera ushqimore se len mbi varre.

Pra , per cfar arsyje ju ofrojn te vdekurve ushqim?
Nuk ofrohet ushqimi te vdekureve, por ofrohet ne perkujtimin e tyre, dhe per shpirtin e tyre.
Eshte idea te ndash dicka per njerzit qe kane nevoj. Te besh dicka te mire per ata qe ende jane mbi toke e kane nevoj per ndihm.
Pastaj behen perkujtimoret, ne vitin e pare jane te shpeshta 3,9 dite, 3 jave, 40 dite, 3 muaj, 6, 9, muaj, 1-7 vjet (shpresoj te me jene kujtuar mire), kur vehet ne kishe (tek mesha e te shtunes) edhe ndahet nje embelsire karakteristike (me grure) dhe ushqime.
Ndahen dhe rroba.
Kete te lesh dicka mbi vare, une se njoh si tradite, di vetm qe varin e perkujdes te jete i paster, mund te vesh disa lule ose jeshillek + qirinje.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Nuk ofrohet ushqimi te vdekureve, por ofrohet ne perkujtimin e tyre, dhe per shpirtin e tyre.
Eshte idea te ndash dicka per njerzit qe kane nevoj. Te besh dicka te mire per ata qe ende jane mbi toke e kane nevoj per ndihm.
Per shpirtin e te vdekurit japin edhe muslimanet , nje te varfuri apo i qojn ne xhami ,,e nga aty hoxha apo dikushe se kujdeset per ato fonde i shperndajn ku kan nevoje ..por un nuk e kuptoj pse mbi varre duhet te qosh ushqim apo e dhe te ndezesh qirinje, pse domethen te ndezesh nje qiri.kur i vdekuri nuk e shikon dot !?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kam pasur disa fqinje serb, para lufte kuptohet. Mbaj mend, kur vdiq njeri qe ishte serb ortodoks, i dergonin ushqim disa dite mbaj mend tek varri. Kjo mund te jete tradite ndoshta, apo vlen vetem per ortodokset, dikush qe ka njohuri me shume, mund te na sqaroje.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Per shpirtin e te vdekurit japin edhe muslimanet , nje te varfuri apo i qojn ne xhami ,,e nga aty hoxha apo dikushe se kujdeset per ato fonde i shperndajn ku kan nevoje ..por un nuk e kuptoj pse mbi varre duhet te qosh ushqim apo e dhe te ndezesh qirinje, pse domethen te ndezesh nje qiri.kur i vdekuri nuk e shikon dot !?
Qirijnte ndizen per te ndricuar driten e shpirtit ne boten tjeter.
Nqs vdes trupi e zhduket mishi, sdmthn qe zhduket e shpirti.... E per ate, familja mund te kujdes akoma duke bere lutje, duke ndare gjera per njerzit me nevoj, e duke ndezur qirinje.

Punen e ushqimeve ne varreza nuk e njoh. Une di vetem qe mund te ndash pako njereze, duke ju a dhene ne dore.
Pastaj secili popull krijon traditat e veta.
 

Al-01

Anëtar i ri
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kam pasur disa fqinje serb, para lufte kuptohet. Mbaj mend, kur vdiq njeri qe ishte serb ortodoks, i dergonin ushqim disa dite mbaj mend tek varri. Kjo mund te jete tradite ndoshta, apo vlen vetem per ortodokset, dikush qe ka njohuri me shume, mund te na sqaroje.

ne ketej, qe jemi ortodoks e kemi tradit te gjith kete...qe cojm ushqime te varret (biskota, fruta dhe lek), eshte nje dit e caktuar kur cohen, a per pershpyrt,,sme kujtohet.


nje pyetje

pse prifterinjte katolik nuk martohen dhe ortodoksit martohen, kur te dy jan te krishter?
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Tani pytja ime eshte : kishat perse nderohen ne shumicen e rastve larg vendbanimeve , neper male,mbi kodra diku lart..kureshtjen ma nxiti me shum kisha se eshte duke u ndertu ne llapushnik ku jan vetem 7 familje ( mos me pak) dhe ajo kish po nderohet mbi nje koder...ku rruga nga fshati per te kisha ka ca kilometra.
 
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Tani pytja ime eshte : kishat perse nderohen ne shumicen e rastve larg vendbanimeve , neper male,mbi kodra diku lart..kureshtjen ma nxiti me shum kisha se eshte duke u ndertu ne llapushnik ku jan vetem 7 familje ( mos me pak) dhe ajo kish po nderohet mbi nje koder...ku rruga nga fshati per te kisha ka ca kilometra.

Nuk jam katolik por kjo sme ndalon te te jap pergjigjen time :).
Ne rradhe te pare kishat nuk jane ndertuar vetem neper kodra, Male dhe larg njerezve.Kishat ne gjithe boten historikisht Jane ndertuar ne vende te dukshme, si ne Europe, si ne Kosove e Shqiperi e kudoqofte.Pra parim ka qene dukja dhe jo largesia.Ne France, ne Gjermani, Angli, Spanje ka kisha madheshtore maje malit.Njerezit duhet ta shikimin kishen dhe si rrjedhoje te dyndeshin ne te.
E perseris, sjam katolik por me Sa kam pare e vizituar e degjuar e lexuar nga burime te ndryshme ky ka qene dhe eshte parimi i ndertmit te kishave.
A ka edhe te tjera Motive?
Ndoshta po, uroj ndonje te na jape me shume informacione.
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Pjetrit (pietro...gur) krishti i tha mbi shkemb do ta ndertosh shtepine time ( per fortes, guri)
Manastiret ndertohen me larg zonave te banuara per faktin qe duhet te jen te izoluar te perkushtuar vetem lutjes..
Nje arsye tjeter eshte vendet strategjike ose vendet e shejta dhe ne baze te miratimit nga ane e vatikanit.

Por arfenilla jo te gjitha kishat jan larg banoreve perkundrazi ,pra jan tevecanta e per ato qe kerkohet paqe shpirterore ose manastir ose klauzura ose eshte vend i shejte... Shpresoj te kem qen e qarte
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

ne ketej, qe jemi ortodoks e kemi tradit te gjith kete...qe cojm ushqime te varret (biskota, fruta dhe lek), eshte nje dit e caktuar kur cohen, a per pershpyrt,,sme kujtohet.


nje pyetje

pse prifterinjte katolik nuk martohen dhe ortodoksit martohen, kur te dy jan te krishter?

Kush zgjedh te behet prift per ne katoliket i kushton te gjithe kohen famullise perkushtim 360 grade te ter kohen.
Por dikur martoheshin edhe prifterinjte katolik por ngaqe zgjidhnin femrat me te bukura e linin trashgimerine femijeve u ben ndryshime dhe u vendos te mos kishte ndarje apo trashigim pasurie dhe per pasterti shpirterore e qe te ishin sa me afer perfeksionit .. Sa per ortodokset prifterinjte martohen por me cdi di qe ka murgj te cilet nuk martohen as ato
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kam pasur disa fqinje serb, para lufte kuptohet. Mbaj mend, kur vdiq njeri qe ishte serb ortodoks, i dergonin ushqim disa dite mbaj mend tek varri. Kjo mund te jete tradite ndoshta, apo vlen vetem per ortodokset, dikush qe ka njohuri me shume, mund te na sqaroje.

Jo kete se kemi tradite ..ne te vertet ne katoliket sipas thenjes "balte ishim balte do behemi" ku flitet per trupin pra duhet ushqyer shpirti jo trupi,, nje te vdekuri i vihet meshe,ndizet qiri, mbi te gjitha thuhen lutje per to ,por kurresesi tju dergosh ushqim tek varri..
Me ka qelluar te shikoj tim ate te le nje cigare duhan tek gjyshi u bera kurjoze dhe e pyta pse ai gjest? Mu pergjigj te ishte ketu do ja jepja me deshire do nderroja nje cigare me te,por ska kuptim apo qellim thjesht si nje lule apo nje deshire
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Nuk di perse pyesni per gjera qe i dini fort mire kuptimet dhe qe dini fort mire se nuk behen vetem nga te krishteret.
Edhe nga myslymanet ndizen qirinj e behen lutje per faljen e shpirtit dhe ndricimin e tij
Per periudha perkujtimore cohet hallve ne varreza e lihet aty ....pikerisht qe nje i pangrene ta marri e te lutet per te vdekurin

Kam une nje pyetje perse shkoni ne varreza? Per aq kohe sa ai njeri ka vdekur e ju e dini qe shpirti i tij nuk eshte me aty?
 
Top