Katoliket pergjigjen per ju ..

jana80

Super Moderator
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Nuk di perse pyesni per gjera qe i dini fort mire kuptimet dhe qe dini fort mire se nuk behen vetem nga te krishteret.
Edhe nga myslymanet ndizen qirinj e behen lutje per faljen e shpirtit dhe ndricimin e tij
Per periudha perkujtimore cohet hallve ne varreza e lihet aty ....pikerisht qe nje i pangrene ta marri e te lutet per te vdekurin

Kam une nje pyetje perse shkoni ne varreza? Per aq kohe sa ai njeri ka vdekur e ju e dini qe shpirti i tij nuk eshte me aty?

Kjo eshte pytje sh e bukur dhe sh e veshtire ...
Teorikisht varret duhet te ken per ne vetem nje shenj kryqi por ja qe bejm gara kush i ben me te shtrejta e me te medhenj e me me buste...
Mendoj se ikim te shtyre nga gjendja emocionale nga ajo deshira te ndihemi afer tyre kur nuk arrijme te kuptojme qe jan me afer ku jemi se kur vemi tek banese e fundit...
Mbase per te njejtin motiv te ndertimeve mbi banesen te ket gjithmon lule e te jet i paster ...
Gjithesesi perfundoj me idene se emocioni fiton shume here mbi llogjiken ne te tilla raste fakt eshte vajtimi nese kush nderron jete fiton parajsen perse duhet te qajme ?? !! Pra emocioni dhe vizioni jone i shkurter (flas per besimtaret) ateistet le te qajne :)
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

@Mon, per te patur nje vend per te qar.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kush ishte Jahve ne bibel?
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Did moj une e di pse shkoj por ceshtja shte se une nuk jam besimtare....keta besimtaret pse shkojne ?
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Did moj une e di pse shkoj por ceshtja shte se une nuk jam besimtare....keta besimtaret pse shkojne ?

Po ku di une, sjam per vete. Lol.

Pertej shakave. Them se kjo ska nje pergjigje teorike te sakte. Dmth, dihet qe per katoliket shpirti shkon o ne parajs o ne ferr. Pra tek varri mbeten kockat, duke i thene te gjitha, dhe duke ditur qe ti sdo e gjesh shpirtin atje, shkon per pritshmeri. Ke kishen, ke varrezat, ndez nje qiri per ta, qan, flet me te vdekurin e ja ike ne shtepi.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Moj did nuk do iki neser per here te pare ne vareza....kto qe thua ti dihen e jam koshiente per aq kohe sa e praktikoj.
Psh te te them dicka....hoxha app imami si quhen sot (se sja kam idene) thote shkoni vizitojini te vdekurit ne varre sepse ata presin....tani kush pret aty mishi i tretur?
Sepse edhe nese besoj tek shpirti ,shpirti shkon kudo ska nevoje te shkoj une ne varreza.
Tani kte dua te di nga te dy palet perse shkohet ne varreza....sipas feve?
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Po ja moj, Jana si katolike ta ktheu nje pergjigje edhe pse paksa e turbullt mu duke.
Dmth me teper si paradoks, se ashtu i bie mos te shkosh fare.

Po degjo Mon, mund ta thone edhe keta, por per mendimin tim nuk e ka nje shpjegim.
Ne çdo fe, ti mund te gjesh si mund t'i 'afrohesh' te vdekurit, t'i lehtespsh shpirtin e
gjera te ketij lloji. Por ske per te gjetur se pavarsisht se ne nje fe thote shpirtin nuk
gjendet me tek varri, ske per ta gjetur se perse ti duhet te shkosh atje.

Jane disa gjera qe nuk shpjegohen, thjesht, jane bere keshtu.
Te pakten une personalisht, nuk di ndonje teori. Nqs di ndonjeri te na ndriçoj.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kete iden po kerkoj xhan....:)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Psh te te them dicka....hoxha app imami si quhen sot (se sja kam idene) thote shkoni vizitojini te vdekurit ne varre sepse ata presin....tani kush pret aty mishi i tretur?

Nuk thote Hoxha as Imami (prijesi fetar quhet hoxhe, fjale persishte "Huxha" qe dmth mesues i fese, huazuar nga turqit), por eshte porosi nga Profeti Muhammed a.s ku thote:

"Vizitoni varrezat, se me te vertet vizita e varreve ua perkujton ahiretin (boten e pertejme).

Pra i vizitojme sepse me te shkuar andej, ne nje fare menyre apo tjeter, fillon tmendojsh me thelle per kete jete kalimtare, te perkohshme dhe mashtruese. Fakti qe mendon per jeten pas vdekjes, besimtarin e ben me te kalitur, me te devotshem, e ka parasysh Diten e Gjykimit kur do t'dale para Gjykatesit Suprem, dhe do jap llogari per cdo veper qe e ka bere sa ka qene gjalle etj etj etj.

Nuk eshte vendi i pergjigjeve fetare te muslimaneve ketu, por nderhyra, sepse m'u duk e arsyeshme te ta sqaroj pak ate cfare e the = )
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ne fakt lover une ne ato 10 min kur shoh rreth e perqark ne ate qetesi , ndergjegjesohem ne faktin qe nje dite do jem e une pjese e asaj qetesie.
Por vetem kaq....
Pas atyre 10 min refleksion i kthehem rutines dhe harroj se nje dite sdo jem aty

Kjo eshte ndjesia ime ....por sa i hyn ne pune zotit kjo...hic gje
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ketu eshte edhe qellimi i vizitave te shpeshta te varrezave (mos t'themi edhe shume shpesh te keqkuptohemi). Nuk eshte se behesh me besimtar po i vizitove shpesh por, i mendon gjerat me ndryshe. Kush e di, behesh me i pjekur, mendon edhe per te tjeret, permireson sjelljen tende me te tjeret vecanerisht me te afermit e tu, me njerezit qe i ke afer zemres sepse e sheh se fundi yt do t'jete sikur i te gjitheve, 2 metra katror qefin.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ketu eshte edhe qellimi i vizitave te shpeshta te varrezave (mos t'themi edhe shume shpesh te keqkuptohemi). Nuk eshte se behesh me besimtar po i vizitove shpesh por, i mendon gjerat me ndryshe. Kush e di, behesh me i pjekur, mendon edhe per te tjeret, permireson sjelljen tende me te tjeret vecanerisht me te afermit e tu, me njerezit qe i ke afer zemres sepse e sheh se fundi yt do t'jete sikur i te gjitheve, 2 metra katror qefin.

Kjo shprehja ne fakt eshte bere klishe.
Mgjth eshte e vertet....
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Nuk e di pergjigjen fetare te sakt, se perse shkojme tek varrezat.
Por personalisht mendoj qe aty shkojme,se eshte kontakti i fundit racional,shpirteror dhe llogjik, qe ne mund te kemi me njeriun tone.
Fotoia e personit ne pllaken e gdhendur siper varrit,qe zakonisht jane foto me shikim te qeshur,duket sikur te flet,perkdhel ne dhimbjen qe ndjen.
E tek lotet derdhen nga malli,ke ndjesin qe njeriu i jot qe gjendet aty po ti fshin dhe te jep forcen te vazhdosh perpara.
.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ketu eshte edhe qellimi i vizitave te shpeshta te varrezave (mos t'themi edhe shume shpesh te keqkuptohemi). Nuk eshte se behesh me besimtar po i vizitove shpesh por, i mendon gjerat me ndryshe. Kush e di, behesh me i pjekur, mendon edhe per te tjeret, permireson sjelljen tende me te tjeret vecanerisht me te afermit e tu, me njerezit qe i ke afer zemres sepse e sheh se fundi yt do t'jete sikur i te gjitheve, 2 metra katror qefin.

Ne fund te fundit dhe po nuk ndryshove, nje perkujtim eshte ajo pune. Une s'kam shkuar shpesh, pasi dikur isha femi, tani jam larg. Ama apo pak here(nja 2 here) qe kam shkuar jam prekur vertet. Dhe per nje moment harroja krejt c'kisha deri ate moment. Sikur i therrisja vetes per nje vetllogari. Pastaj, varet nga njeriu nga perjetimi i cdokujt. Nje njeri psh qe as beson, mund dhe mos ti jape asnje efekt.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kush ishte Jahve ne bibel?

Per mua eshte nje kriminel serial biblik, qe ebrejt kane nje kontrate besnikerie me kete Jahwe qe mbi 3500 vjet me pare. Personazhi me fjale i rigjeneruar edhe ne Kuran me te njejten filozofi krimesh.
Bej shume mundim por nuk arrije dot ta lidh si Atin e Jezu-Krishtit. Vangjeli i krishtere ndryshon si nata me diten.
Teologjikisht Zoti eshte Nje, qe eshte Jahwe. Per mua jane disa, e Jahwe eshte nje nga ata.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Per mua eshte nje kriminel serial biblik, qe ebrejt kane nje kontrate besnikerie me kete Jahwe qe mbi 3500 vjet me pare. Personazhi me fjale i rigjeneruar edhe ne Kuran me te njejten filozofi krimesh.
Bej shume mundim por nuk arrije dot ta lidh si Atin e Jezu-Krishtit. Vangjeli i krishtere ndryshon si nata me diten.
Teologjikisht Zoti eshte Nje, qe eshte Jahwe. Per mua jane disa, e Jahwe eshte nje nga ata.

Perfekt!

Doja te plotesoja,,, Jahve eshte nje nga Elohimet (Hebrenjte jan munduar ta maskojne si zoti por ne perkthimet hebraishte ka nje paradoks sepse elohim eshte ne shumes dhe domethenia e ksaj fjale eshte: ata qe zbriten nga larte)
Nje civilizim jashte planetit tone dhe perderisa kishin mundesi te navigonin ne hapsire kohe dmth ishin shum me te zhvilluar teknologjikisht..
Pellazget i quanin zotat Zeusi,,Athina,Ermes etj etj
Ne rastin e Jahves ,ai ishte nje general Elohim (Elohimet i ndan zonat dhe popullsit sic ben sot Amerika Rusia Kina) kur u ndan teritoret Jahves iu dha nje fis i vogel qe nuk okuponte asnje teritor dhe keshtu filloj historia 2 mij vjecare e genjeshtrave biblike.

Babai i Jezusit,,,nuk e njihte askush vec Jezusit..per te nuk ka asnje dokumentim..vec genjeshtres se madhe "zoti"
Jezusi i referohej si baba dhe jo si zot..

Kerkon nje diskutem te gjere kjo dhe besoj edhe nje teme me vete!

Me habite por ne te njejten kohe me bere te ndjehem i lumtur,,,nuk qenkam i vetem ne kete bote plot genjeshtra :)
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Qe mos ja fus kshu kot , ne histori ky Jahve a ishte zot I kananejve dhe mendohet se ky emer ti pershtatej me pas emrit te zotit?
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Qe mos ja fus kshu kot , ne histori ky Jahve a ishte zot I kananejve dhe mendohet se ky emer ti pershtatej me pas emrit te zotit?

Ishte zoti i Moisiut..ai e degjeneroi 40 vjet ne shkretetirat e Saharas duke i premtuar token..E 40 vjet keta luftuan per nje cop toke e ne fund e zaptuan me ndihmen e zotit te tyre :)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Perfekt!

Doja te plotesoja,,, Jahve eshte nje nga Elohimet (Hebrenjte jan munduar ta maskojne si zoti por ne perkthimet hebraishte ka nje paradoks sepse elohim eshte ne shumes dhe domethenia e ksaj fjale eshte: ata qe zbriten nga larte)
Nje civilizim jashte planetit tone dhe perderisa kishin mundesi te navigonin ne hapsire kohe dmth ishin shum me te zhvilluar teknologjikisht..
Pellazget i quanin zotat Zeusi,,Athina,Ermes etj etj
Ne rastin e Jahves ,ai ishte nje general Elohim (Elohimet i ndan zonat dhe popullsit sic ben sot Amerika Rusia Kina) kur u ndan teritoret Jahves iu dha nje fis i vogel qe nuk okuponte asnje teritor dhe keshtu filloj historia 2 mij vjecare e genjeshtrave biblike.

Babai i Jezusit,,,nuk e njihte askush vec Jezusit..per te nuk ka asnje dokumentim..vec genjeshtres se madhe "zoti"
Jezusi i referohej si baba dhe jo si zot..

Kerkon nje diskutem te gjere kjo dhe besoj edhe nje teme me vete!

Me habite por ne te njejten kohe me bere te ndjehem i lumtur,,,nuk qenkam i vetem ne kete bote plot genjeshtra :)
Pa problem, ke gjete personin e duhur ne keto argumente..;)
Ka tema ne forum mbi elohim, kerko! .. :)
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Pa problem, ke gjete personin e duhur ne keto argumente..;)
Ka tema ne forum mbi elohim, kerko! .. :)

;) pa diskutim :)
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

a ka ndonje adap te na kthej pergjigje?

Kjo me ngjan pak si pytje prej nje deshmitari te jehovait...
Jahve' ne bibel ka perkthimin "ai qe eshte" ...
Nese kerkoje pergj per "mat" kur te kem kohe do te shkruaj cfar nuk kupton!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kjo me ngjan pak si pytje prej nje deshmitari te jehovait...
Jahve' ne bibel ka perkthimin "ai qe eshte" ...
Nese kerkoje pergj per "mat" kur te kem kohe do te shkruaj cfar nuk kupton!

Deshmitare Jehovai??? Large kioft,,i kam sahanet e ndare me ata une lool
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Deshmitare Jehovai??? Large kioft,,i kam sahanet e ndare me ata une lool

Eshte pytja tipike qe bejn ... Ndaj mendova gabim... Kerkojne emrin e zotit :) .me gezon qe hani ne tjeter sofer ..
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Eshte pytja tipike qe bejn ... Ndaj mendova gabim... Kerkojne emrin e zotit :) .me gezon qe hani ne tjeter sofer ..

Ne fakt ata e din qe zoti i tyre eshte Yahwe (Jehovai) i njejti zot i mojsiut...edhe un gezohem kur shikoj se ka plot qe mendojne si une..me mendje te hapur.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

degjohet shume keq....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Degjoje me vemendje!

Mos u bej si nje ushtar i keq qe gjuan fisheket me bresheri ne tym. E fillove me nje pyetje provokuese per te nxjerr ne pah njohurite e ndonjerit, tani qe e gjete nje, hap tema te vete. Ketu behen pytje-pergjigje dhe jo detaje, per te cilet as priftat qe kane studiuar mund te jene te panjohura, jo me antaret e forumit.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Mos u bej si nje ushtar i keq qe gjuan fisheket me bresheri ne tym. E fillove me nje pyetje provokuese per te nxjerr ne pah njohurite e ndonjerit, tani qe e gjete nje, hap tema te vete. Ketu behen pytje-pergjigje dhe jo detaje, per te cilet as priftat qe kane studiuar mund te jene te panjohura, jo me antaret e forumit.

hahahahahhaahhaaha ushtar i keq

Ne fakt jane dy bibla te botuara,njera eshte zyrtare e Vatikanit dhe nuk mund ta ket kushdo prift ..vecse rangjet e larta te kishes.
Tjetra eshte botuar per "delet" qe sa her shohin nje kishe bejne kryqin,,, po mendoja, po sikur Jezusin ta kishin varur ne litar do te varnin te gjith nganje litar ne qaf?!

Perderisa ne kete teme nuk ka asnje qe te me shpjegoj (pervec teje) se kush eshte Yahwe me lind e drejta tja shpjegoj un ketyre te paditurve (ashtu sikurse e citon dhe ti me lart)

hahahahahah ushtar i keq...nje big ap per ty sot Lauri!
 
Redaktimi i fundit:
Top