Katoliket pergjigjen per ju ..

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Shiko se ka vite qe shkruaj per keto argumente ne fv, te thashe qe te kerkosh ne forum se ke tema sa te duash ku mund te thellohesh. Ketu behen pytje pergjigje.

Mauro Biglino-s i kam disa libra, i kam ndjekur te gjitha konferencat qe ben lart e poshte, keshtuqe kendveshtrimin e tij leterar mbi Biblen(e Vjeter) e di permendesh.

Bibla ka disa kend-leximi dhe nga te gjitha fushat, qe nga numerologjia, astronomia, shkenca, teknikat ushtarake, armatimet, teologjia(i kishes), historia, e mjafte te tjere perfshire edhe ate te Biglino-s qe eshte leximi leterar(fjale per fjale).

Bibla eshte shkruar nga 10-tra autor (dierkt e indirekt) te ndryshem ne harkun e shekujve. Per kete Bibla "le te lire" cdo lloje interpretimi e kundeshtimi, dhe behet vetem me misterjoze.

Prandaj ti Dom(shpresova te ishe nje prift), nuk jane gjerat kaq te thjeshta sikur ti presesh si nje cope djathe me thike..:)
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Shiko se ka vite qe shkruaj per keto argumente ne fv, te thashe qe te kerkosh ne forum se ke tema sa te duash ku mund te thellohesh. Ketu behen pytje pergjigje.

Mauro Biglino-s i kam disa libra, i kam ndjekur te gjitha konferencat qe ben lart e poshte, keshtuqe kendveshtrimin e tij leterar mbi Biblen(e Vjeter) e di permendesh.

Bibla ka disa kend-leximi dhe nga te gjitha fushat, qe nga numerologjia, astronomia, shkenca, teknikat ushtarake, armatimet, teologjia(i kishes), historia, e mjafte te tjere perfshire edhe ate te Biglino-s qe eshte leximi leterar(fjale per fjale).

Bibla eshte shkruar nga 10-tra autor (dierkt e indirekt) te ndryshem ne harkun e shekujve. Per kete Bibla "le te lire" cdo lloje interpretimi e kundeshtimi, dhe behet vetem me misterjoze.

Prandaj ti Dom(shpresova te ishe nje prift), nuk jane gjerat kaq te thjeshta sikur ti presesh si nje cope djathe me thike..:)

Gjeja me e thjeshte qe eshte dhe qe un e pres me sopate e jo me thike sic thua ti eshte:

Bibla nuk shkruan ne asnje vend per zotin.
YAHWE ishte nje entitet i ardhur ne tok dhe krimineli me i madh i te gjitha koherave.
Bibla eshte tamam si loja kur luanim te vegjel ( telefoni i prishur) nje e dhen e deformuar ne harkun e 2000 vjetve.

Kisha "le te lire" cdo lloj interpretimi se dhe ajo vete nuk eshte e zonja te mbroj ate cka shkruhet!

Shpresove te isha nje prift,,qe te me sulmoje duke e ditur se jane te gjith robot qe citojne me injorancen e tyre ate cka shkruhet per ferrin apo parajsen.

Ta thash dhe postimin me lart: Ndjehem i lumtur qe ka te tjere si un,,tani spo kuptoj ku do te dalesh,sepse nuk besoj se e ke vetem tek mbarvajtja e temes...apo e ke te mbrojtja e deleve???

Apo ke hall se te influencoj ne karieren tende te pasur nder vite :p
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ta thash dhe postimin me lart: Ndjehem i lumtur qe ka te tjere si un,,tani spo kuptoj ku do te dalesh,sepse nuk besoj se e ke vetem tek mbarvajtja e temes...apo e ke te mbrojtja e deleve???

Apo ke hall se te influencoj ne karieren tende te pasur nder vite :p

Si nuk kupton se ku dua te dal me 2-3 postime te shkruar shqip, kur ti kupton Biblen antike mbi 2000 vjecare!
Nqs kendveshtrimi yt eshte ateist mos humb kohe me shkrime. Tema te tilla mund te thellohen vetem me njohje dhe shpjegime agnostike.

http://www.forumivirtual.com/historia-botrore-64/ata-jane-vertete-ketu-52420/
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Nese mendon se me sarkazmen e perdorur do influencosh tek un harroje tkeqen :)

Fol hapur me mua!

Do thellim agnostik ti???

Ta boj nje pytje filozofike thjeshte me kuptu se ku ben pjes ti?!

Kush eshte pozitiv nga keta tre personazhe: Bariu Delet apo Ujku?
 
Redaktimi i fundit:

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Don...eshte cakalli :p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

E kuptova por doja ta c'elektrizoja i cik situaten....
Sorry qe nderhyra
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

E kuptova por doja ta c'elektrizoja i cik situaten....
Sorry qe nderhyra

Mire bere,por dua te di se ku bejne pjes keta njerez qe kan lexuar kaq shum e me kaq botkuptim.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Une kam nje pyetje te thjeshte:

Cfare eshte Shenjterimi?
Ne c'baze firohet shenjterimi? Nje njeri qe e fiton kete grade cfare ka si fuqi te bej? Apo eshte thjesht nje titull nderi?
Ne fakt po mendoja te kerkoja ne google, por nqs dikush ka deshire ti pergjigjet thjeshte qe t'kuptohet lehtesisht, do jua di per nder.
:)
Faleminderit paraprakisht!
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Une kam nje pyetje te thjeshte:

Cfare eshte Shenjterimi?
Ne c'baze firohet shenjterimi? Nje njeri qe e fiton kete grade cfare ka si fuqi te bej? Apo eshte thjesht nje titull nderi?
Ne fakt po mendoja te kerkoja ne google, por nqs dikush ka deshire ti pergjigjet thjeshte qe t'kuptohet lehtesisht, do jua di per nder.
:)
Faleminderit paraprakisht!

Tani, une sjam katolike po dy fjale po i them.
1. Shenjterimi eshte grada me e larte por nuk eshte thjesht titull nderi, se ndryshe do ishin bere shumica te tille.
2. Procesi eshte goxha i gjate dhe ka goxha rregulla, nder tyre njera eshte goxha e rendesishme, dmth te kesh bere nje 'miracle' (1-2).

Ps. Kshu shkurt e shkurt, pikat e tij mund ti sjelli dikush tjeter.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Un kam nje pytje per dy fet..

keshtu fillon..Pse cdo heer ne shum filma aktor kan personazh Priftin Kishat.e shum rrall ndodhe te ket Hoxhe se luajn ne ndonje filem?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

hajde pyetje hajde. Prit te lexoj Kuranin se c'thote per kete qeshtje.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Un kam nje pytje per dy fet..

keshtu fillon..Pse cdo heer ne shum filma aktor kan personazh Priftin Kishat.e shum rrall ndodhe te ket Hoxhe se luajn ne ndonje filem?

Shiko filmat arab se mos gjen te luhet ndonje rol me prifterinj,,,hajde hajde :p
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Shiko filmat arab se mos gjen te luhet ndonje rol me prifterinj,,,hajde hajde :p

Nuk ka rendesi se kush e ben ate film.por esenca eshte pse pothujse ne cdo filem eshte nje personazh i kishes !madje shum here i japin nje rol jo edhe te pelqyer per opinionin.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

hajde pyetje hajde. Prit te lexoj Kuranin se c'thote per kete qeshtje.

ne Kuran nuk gjen gjera budallaqe siq i gjen kudo tjeter...... , as per pergjigjje/pyetje rreth hoxhes apo priftit neper filma.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Dhe une qe mendova se mos i zgjidhte regjisori keto personazhet o max autori i veprave
Si ecen bota perpara pa e vene re
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Nuk ka rendesi se kush e ben ate film.por esenca eshte pse pothujse ne cdo filem eshte nje personazh i kishes !madje shum here i japin nje rol jo edhe te pelqyer per opinionin.

shum e thjeshte ,,,shumica e filmave te ndjekur jane perendimor Hollivud dhe eshte normale te shihen prifterinj ne filma perderisa dhe audienca eshte perendimore
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

shum e thjeshte ,,,shumica e filmave te ndjekur jane perendimor Hollivud dhe eshte normale te shihen prifterinj ne filma perderisa dhe audienca eshte perendimore

Po e kuptoj ate gje fare mir ..po shum here personazhi I(priftit)i jep te luja nje rol jasht rrefanav te petkut tij.psh kam par nje filem me heret ku prifti dashurohet,ose tradhton kishen duke ndimu mafijet te HYN ne bankat e shtetit e shum e shum tjer.Tani a nuk ndermerr kisha asnje pergjegjsi per ndryshim qe i behet imazhit te prisit tyre?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ca lidhje ka vokacioni i kishes me filmat se kuptoj
Diferencimin e bejne vete njerezit....jo papati
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Po e kuptoj ate gje fare mir ..po shum here personazhi I(priftit)i jep te luja nje rol jasht rrefanav te petkut tij.psh kam par nje filem me heret ku prifti dashurohet,ose tradhton kishen duke ndimu mafijet te HYN ne bankat e shtetit e shum e shum tjer.Tani a nuk ndermerr kisha asnje pergjegjsi per ndryshim qe i behet imazhit te prisit tyre?

Kisha e ka ne karakteristik liberalizmin prandaj edhe ne kohet moderne egziston,,gjithmon ka ditur ti pershtatet situatave ne baz te interesit.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Un kam nje pytje per dy fet..

keshtu fillon..Pse cdo heer ne shum filma aktor kan personazh Priftin Kishat.e shum rrall ndodhe te ket Hoxhe se luajn ne ndonje filem?

haha Po clidhje ka me te krishteret kjo pune o Arf. :p

Kjo ka lidhje me audience market. Zoti perher permendet, kryqi perher behet, dasmat ne kisha behen dmth neper filma. Sepse bota perendimore mediatike i perket botes se krishtere. Regjisoret/ aktoret po ashtu.
pastaj pse lejojne te perdhoset figura e prifterinjve apo murgeshave. Ata qe i perdhosin i besojne ato gjera. Nga ana tjeter dhe kisha ua lejon. Pune e tyre.
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

haha Po clidhje ka me te krishteret kjo pune o Arf. :p

Kjo ka lidhje me audience market. Zoti perher permendet, kryqi perher behet, dasmat ne kisha behen dmth neper filma. Sepse bota perendimore mediatike i perket botes se krishtere. Regjisoret/ aktoret po ashtu.
pastaj pse lejojne te perdhoset figura e prifterinjve apo murgeshave. Ata qe i perdhosin i besojne ato gjera. Nga ana tjeter dhe kisha ua lejon. Pune e tyre.

nuk eshte sic po i vini epitete "perdhosje" apo "mbijetes e pershtatje ne interes" une mendoj qe eshte nje besim i lire ku cdo njeriu i jepet e drejta te vendos apo te sillet sic deshiron ... nderkohe qe ne kemi udhezimet e nese nuk i ndjek eshte problemi im.. ska pse te mbrohet kisha nga rregjizoret apo filmat as nga imazhi apo perdorimi i asaj qe veshin apo perfaqesojne.. jemi besim i paqes duhet te japim faqen tjeter jo ti qellojm pse gabojne :)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Kam nje pyetje per katolikët.... Ju lutem pergjigjuni serioz-korrekt, mos beni Hiphop ne shkrime...

A shkrun ndonje verset ne Bibel, ku thot Isai (Jezusi) se une jam Zoti juaj?

kjo pyetje me intereson te di???
Nëse keni, na shfaqni versetin e bibles ku ndodhet. Faleminderit.
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ca dmth verseti Jetesa?

Jezusi thote qe une jam biri i perendise (Zotit) dhe jo Zoti.

Me aq sa di une kuptohet.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Pershendetje


siq e thash mepare verset dmth fjali. Po nese ne Bibel tjuaj nuk shkrun se Jesusi eshte Zot, ateher perse ngaterroni ne disa çeshtje thuani se Jesusi eshte vet Zoti, e ne rast tjeter thuni se eshte i biri i Zotit? Edhe jasht forumi kam has shpesh ne ket formë...// Ne Fenë tonë Islame, sqarohen te gjitha gjerat sakte dhe kemi perplot argumente te qarta.


Do mundohem tju sqaroj pak a shum: Ju derisa vet e dini qe Bibla ka pesu ndryshime shkrimesh njepasnje, perse po besoni ne to sikur symbyllaz? Ai nuk eshte më i vertet. Nuk ështe real. (te isha e krishtere unë dhe te dija se bibla nuk eshte i vertet por veqse formulime njerezish-kohe, une sdo te besoja në të fare.) Pse? Sepse cdo pyetje qe ju shtrohet juve krishterëve, ju perher po mbeteni ne zbehje pergjigjjesh. (nganjeher edhe po hulumtohen disa pyetje krishtere ne Islam, per ta gjet nje kuptim tek besimi i krishter sepse spo kan njohuri rreth diqkaje te besimit, pse.)


Jezusi pra eshte i derguar i Zotit njejt sikurse Nuhu alejhi selam, sikur Ibrahimi alejhi selam, sikur Musai alejhi selam e Muhammedi alejhi selam ashtu edhe Jezusi eshte vetem profet i derguar i Zotit, pra ai smund jete Zot e as bir i Zotit.... E dimë qe Bibla eshte ngaterru me ndryshime me vjen keq, por edhe fjalen i Ati ne Bibel duhet ta fshini, se Jezusi asnjeher ska permend i Ati, por me siguri Zoti ka then ose All-llahu mund ta ket thëne.


Unë preferoj juve hulumtoni gjeresisht.... dhe (veq ne favor tjuaj -e te askujt tjeter), te besoni në All-llahun një, Ai është Një Zot, i paster, pa te meta, i Gjallë, i Plotëfuqishëm mbi çdo send (adhurimi i askuj nuk ia shton as nuk ia pakeson sundimin Atij, por cdonjeri adhurimin ka pervehte), Ai nuk ka shok, nuk ka grua, nuk ka femijë fare. Ju lutem lexoni Kuranin, ne te nuk gjeni kunderthenie. //ne Kuran mund gjeni edhe fjali ku thuhet ne disa raste luftoni ata qe nuk besuan, mirepo te njejtat shprehje kan ekzistu edhe ne bibel meparë). Juve ne bibel ju kan ngaterru orientimin me ndryshime te reja shkrimesh.... me vjen keq se normal me mir te ishte origjinal, pa ndryshime....ketu keni pak ca video, pa u zgjat shum ne diskutime.

www.youtube.com/watch?v=0Vof9Yij360

www.youtube.com/watch?v=omgYPMc1vus

www.youtube.com/watch?v=6x2MqnVWt6k

www.youtube.com/watch?v=omfa-3i_3Vc


Ne muslimanet e dijm qe Jesusi nuk eshte i biri i Zotit as Zoti.

Ne e kemi obligim me ju tregu te verteten -rrugen te tjereve me ate cka dijmë, porse n`fund zgjidhja eshte personale....
 
Redaktimi i fundit:

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Edhe ne fene tone shpejgohet mjaft qarte qe Jezusi eshte biri i Zotit qe mori mekatet e njerezimit persiper. Sigurisht ju dini ato cka besimi juaj ju meson, ashtu si te tjere besojne ato cka besimi i tyre i dikton nese do e respektonim kete detaj nuk do kishte lufte ne bote meqe ra fjala.

Tani pyetja ime eshte ketu:

Nese ti je muslimane cne qe je kurioze per nje fe tjeter? Apo eshte thjesht pyetje denigruese per 1 pale dhe pyetje forcuese per besimin tend fetar?!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Normalisht jam me Islam shum shum e lumtur....

porse tek ju ne aspektin shoqeror disi me vjen keq kur shpreheni rreth besimit tuaj..... Edhepse thellesisht kur juve ju pelqen aty, rrini aty pse jo....

Mua me intereson ta di nga ju, sepse dhe jasht forumi ne bised spontane shpesh mbi Jesusin po ngaterroheni her nje Zot dhe her bir i Zotit. Andaj....Pershendetje


siq e thash mepare verset dmth fjali. Po nese ne Bibel tjuaj nuk shkrun se Jesusi eshte Zot, ateher perse ngaterroni ne disa çeshtje thuani se Jesusi eshte vet Zoti, e ne rast tjeter thuni se eshte i biri i Zotit? Edhe jasht forumi kam has shpesh ne ket formë...// Ne Fenë tonë Islame, sqarohen te gjitha gjerat sakte dhe kemi perplot argumente te qarta.


Do mundohem tju sqaroj pak a shum: Ju derisa vet e dini qe Bibla ka pesu ndryshime shkrimesh njepasnje, perse po besoni ne to sikur symbyllaz? Ai nuk eshte më i vertet. Nuk ështe real. (te isha e krishtere unë dhe te dija se bibla nuk eshte i vertet por veqse formulime njerezish-kohe, une sdo te besoja në të fare.) Pse? Sepse cdo pyetje qe ju shtrohet juve krishterëve, ju perher po mbeteni ne zbehje pergjigjjesh. (nganjeher edhe po hulumtohen disa pyetje krishtere ne Islam, per ta gjet nje kuptim tek besimi i krishter sepse spo kan njohuri rreth diqkaje te besimit, pse.)


Jezusi pra eshte i derguar i Zotit njejt sikurse Nuhu alejhi selam, sikur Ibrahimi alejhi selam, sikur Musai alejhi selam e Muhammedi alejhi selam ashtu edhe Jezusi eshte vetem profet i derguar i Zotit, pra ai smund jete Zot e as bir i Zotit.... E dimë qe Bibla eshte ngaterru me ndryshime me vjen keq, por edhe fjalen i Ati ne Bibel duhet ta fshini, se Jezusi asnjeher ska permend i Ati, por me siguri Zoti ka then ose All-llahu mund ta ket thëne.


Unë preferoj juve hulumtoni gjeresisht.... dhe (veq ne favor tjuaj -e te askujt tjeter), te besoni në All-llahun një, Ai është Një Zot, i paster, pa te meta, i Gjallë, i Plotëfuqishëm mbi çdo send (adhurimi i askuj nuk ia shton as nuk ia pakeson sundimin Atij, por cdonjeri adhurimin ka pervehte), Ai nuk ka shok, nuk ka grua, nuk ka femijë fare. Ju lutem lexoni Kuranin, ne te nuk gjeni kunderthenie. //ne Kuran mund gjeni edhe fjali ku thuhet ne disa raste luftoni ata qe nuk besuan, mirepo te njejtat shprehje kan ekzistu edhe ne bibel meparë). Juve ne bibel ju kan ngaterru orientimin me ndryshime te reja shkrimesh.... me vjen keq se normal me mir te ishte origjinal, pa ndryshime....ketu keni pak ca video, pa u zgjat shum ne diskutime.

www.youtube.com/watch?v=0Vof9Yij360

www.youtube.com/watch?v=omgYPMc1vus

www.youtube.com/watch?v=6x2MqnVWt6k

www.youtube.com/watch?v=omfa-3i_3Vc


Ne muslimanet e dijm qe Jesusi nuk eshte i biri i Zotit as Zoti.

Ne e kemi obligim me ju tregu te verteten -rrugen te tjereve me ate cka dijmë, porse n`fund zgjidhja eshte personale....
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Edhe ne fene tone shpejgohet mjaft qarte qe Jezusi eshte biri i Zotit qe mori mekatet e njerezimit persiper. Sigurisht ju dini ato cka besimi juaj ju meson, ashtu si te tjere besojne ato cka besimi i tyre i dikton nese do e respektonim kete detaj nuk do kishte lufte ne bote meqe ra fjala.

Tani pyetja ime eshte ketu:

Nese ti je muslimane cne qe je kurioze per nje fe tjeter? Apo eshte thjesht pyetje denigruese per 1 pale dhe pyetje forcuese per besimin tend fetar?!


Ngadale,ngadale!

Studimi dhe kurjoziteti ndaj nje feje tjeter (qe nuk eshte ajo personale), eshte inteligjence kur e perballon pa paragjykim. Shume njerez e shohin jeten si lufte per ekzistence, kur realisht ajo eshte eshte thjesht nje rruge ku secili ka riskun e vete dhe s'ka shume lidhje me fene se sa me botekuptimin qe secili nga anetaret mban ne koke!

Sa per Jezusin, une mendoj se duhen lexuar dhe Ungjillat Apokrife per te kuptuar me shume.

Zoti qofte me ju, çfaredolloj feje paçit.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ciao Bri.
vangjelet apokrife ne sostance jane shpjegime praktike te sekreteve te Jezusit, dhe per kishen bejne pjese ne dogma. Pra sekrete per nje grup te limituar njerzish. Ne kete kendveshtrim u krijuan komunitete agnostike, pra arritja hyjnore jo vetem nepermjet besimit, por edhe koshences. Kisha zyrtare pranon vetem te paren, ndersa sekretet praktike duhet te jene dogmatike.
apo jam gabim.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ciao Bri.
vangjelet apokrife ne sostance jane shpjegime praktike te sekreteve te Jezusit, dhe per kishen bejne pjese ne dogma. Pra sekrete per nje grup te limituar njerzish. Ne kete kendveshtrim u krijuan komunitete agnostike, pra arritja hyjnore jo vetem nepermjet besimit, por edhe koshences. Kisha zyrtare pranon vetem te paren, ndersa sekretet praktike duhet te jene dogmatike.
apo jam gabim.

Pikerisht, çeshtja eshte se ku arrin koncepti human i nderthurjes midis feve te ndryshme, si ne debatin e mesiperm dhe feve brenda "kanunit perkates". Gjithesesi debati reciprok dhe i hapur nuk sjell absolutisht deme! Demet vijne nga kokenxehtet! :)
 
Top