Këndvështrim.

Lauri

Anunnak
A mundet që një Darvinist i bindur të jetë një Katolik/mysliman i mirë?
download (3).jpeg
 

Marla

Themelues i Forumit
A mundet që një Darvinist i bindur të jetë një Katolik/mysliman i mirë?
Shiko fotografinë 1741523

Ne pamje te pare duken qe jane ne antiteze me njera tjetren.
Shkenca ose me sakte evolucioni, mund te jete mjeti qe Zoti ka perdorur te per arritur rezultate te deshiruara ose tjetra bota mund te jete mekanike kuantike pasi kjo mund te jete menyra me e mire me te cilen Zoti deshiron qe kozmosi te veproje.
Dhe nese keto pretendime jane koherente (shkencerisht apo dhe realisht) ath teorite ne fjale mund te behen te verteta.

Gjithesesi gjithmone shkencetaret kane pretenduar se: feja dhe shkenca jane diametralisht te kundervena ne rrafshin e tyre filozofik.
 
Redaktimi i fundit:

Frank

Anëtarë i respektuar.
@laurin im 💞 oh cfare pyetje ben ☺☺☺
Jam kurioz te di, he çfare pyetjesh ben? 🤣🤣
E di se ç’ka thene te pakten pa gugelluar?

Sa per temen: Nuk besoj se mund te kerkohet nje pergjigje per kte.
Besimi per nje person me dije ze nje pjese te caktuar te jetes se tij por pa ndikuar ne nxenien e tij.
Kush jeten e tij e bazon se pari ne dije di edhe te percaktoje vendin e tij lidhur me teorite e vjetra sa vete jeta, sic eshte ajo e seleksionimit natyror te organizmave te ndryshme shtazore e bimore.

Fotoja ilustruese le per te deshiruar.
 

Hera

Banned
Jam kurioz te di, he çfare pyetjesh ben? 🤣🤣
E di se ç’ka thene te pakten pa gugelluar?

Sa per temen: Nuk besoj se mund te kerkohet nje pergjigje per kte.
Besimi per nje person me dije ze nje pjese te caktuar te jetes se tij por pa ndikuar ne nxenien e tij.
Kush jeten e tij e bazon se pari ne dije di edhe te percaktoje vendin e tij lidhur me teorite e vjetra sa vete jeta, sic eshte ajo e seleksionimit natyror te organizmave te ndryshme shtazore e bimore.

Fotoja ilustruese le per te deshiruar.

Batler sdo doje te dije pyetjen 😁😁😁😁 se ti sdo duroje pergjigjen ☺☺☺
 

sofia

Antarë i Respektuar
A mundet që një Darvinist i bindur të jetë një Katolik/mysliman i mirë?
Shiko fotografinë 1741523
Varet se cfare nenkupton mbiemri "i mire". Nqs nenkupton qe nje fetar di historine e fese se tij me gjithe te keqijat esaj dhe e pranon, po, ka mundesi t'i pranoje te dyja fene e tij dhe mendimin shkencor per evolucionin.
Ne te kundert veshtire se do t'i pranonte. Do te ishte me shume kembengules ndaj njeres se sa ndaj tjetres.
Une nuk mund t'i referohem vetvetes sepse jam Darviniste e bindur po nuk i perkas asnje feje.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Zakonisht Darvini besohet deri sa mbaro te mesmen. 🤣 Kur e mendoj tani..... e kishim dhe me duket eshte akoma ne plan studimor te nje lende shkencore nje teori e pa vertetuar. 💆‍♀️
 

sofia

Antarë i Respektuar
po pata kohe do t'i hedh nje sy neser, po ndoshta mesohet ne menyre te sintetizuar jo siperfaqesore. Kapaket po me mbyllen! Naten dhe mirupafshim kur te ritakohemi online 🤗
 

Guest

Antarë i Respektuar
po pata kohe do t'i hedh nje sy neser, po ndoshta mesohet ne menyre te sintetizuar jo siperfaqesore. Kapaket po me mbyllen! Naten dhe mirupafshim kur te ritakohemi online 🤗
Naten e mire sweet dream.
Dhe kur te vish neser te kesh ndryshuar ide pasi mendoj qe e ke aq kapacitet sa ta kuptosh 😋
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
A mundet që një Darvinist i bindur të jetë një Katolik/mysliman i mirë?
Shiko fotografinë 1741523

Sic e shtron ti pyetjen absolutisht jo!

E para pa besuar fare ne darvinizem (dhe keto jane shume jo domozdoshmerisht injorante) qe te jesh nje Myslyman ose katolik i devotshem eshte e pothiajse e pamundur.E dyta munde te jesh nje darvinist i thekur dhe te jesh Po ashtu besimtar i devotshem
pa ju referuar librave fetar.
 

land

Carpe noctum
A mundet që një Darvinist i bindur të jetë një Katolik/mysliman i mirë?
Shiko fotografinë 1741523
Nuk eshte e mundur. Darwin veproi totalisht ne metode shkencore. Mblodhi faktet shkencore, apo ate qe quhet ndryshe vezhgimi i natural phenomena, dhe ndertoi teorine mbeshtetur ne fakte shkencore. Kurse fete japin nje pasqyre absurde te krijimit te specieve, i konsiderojne te pandryshueshme, ashtu si i ka krijuar "zoti".
Te gjitha speciet ndryshojne( evoluojne). Shpejtesia e evoluimit eshte e ndryshme. Shume specie zhduken, per shkak te seleksionit natyror.
 

land

Carpe noctum
Sic e shtron ti pyetjen absolutisht jo!

E para pa besuar fare ne darvinizem (dhe keto jane shume jo domozdoshmerisht injorante) qe te jesh nje Myslyman ose katolik i devotshem eshte e pothiajse e pamundur.E dyta munde te jesh nje darvinist i thekur dhe te jesh Po ashtu besimtar i devotshem
pa ju referuar librave fetar.
Jo, sepse bibla-kurani flet per adam-adem dhe eva-havane, jo per homo erectus.
Si mund te jesh besimtar pa ju referuar librave fetare???
 

Marla

Themelues i Forumit
67301668_10156107614901734_5093784969143123968_n.jpg
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Jo, sepse bibla-kurani flet per adam-adem dhe eva-havane, jo per homo erectus.
Si mund te jesh besimtar pa ju referuar librave fetare???

E para eshte Teurati libri Hebrejve qe bibla dhe kurani ju referohen ndaj smunde Te lesh themelin e Adamit dhe havas jasht.

Ta them une si me nje pyetje pergjigjen.
Miljarda njerez qe sdinin shkrim e kendim dhe sdin akoma e megjithate besojne ne zot!????

mjafton apo ta shtjelloj idene?!
 

land

Carpe noctum
E para eshte Teurati libri Hebrejve qe bibla dhe kurani ju referohen ndaj smunde Te lesh themelin e Adamit dhe havas jasht.

Ta them une si me nje pyetje pergjigjen.
Miljarda njerez qe sdinin shkrim e kendim dhe sdin akoma e megjithate besojne ne zot!????

mjafton apo ta shtjelloj idene?!
Nejse, fete abrahamike, ishte fjala.
Hic mos e shtjello, bibla eshte plagjiature e shtremberuar e torah, kurani shtremberon akoma me keq biblen duke e kopjuar.
Vete torah eshte bullshit.
 

Katil

Antarë i Respektuar
Pyetje pa logjikë.Ose të paktën un nuk arrij të imagjinoj të besosh darvinin kur je mysliman i mirë.
 

land

Carpe noctum
Pyetje pa logjikë.Ose të paktën un nuk arrij të imagjinoj të besosh darvinin kur je mysliman i mirë.
Pikerisht per kete shkak, gjithe fetaret e mire, duhen ngelur ne klasen e 5-te ne lenden e diturise se natyres.

Une habitem si kalojne klasat me radhe, cfar notash marrin ne biologji????
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Nejse, fete abrahamike, ishte fjala.
Hic mos e shtjello, bibla eshte plagjiature e shtremberuar e torah, kurani shtremberon akoma me keq biblen duke e kopjuar.
Vete torah eshte bullshit.

Une nuk do ti quaja aspak bullsh!t
Une nqs e lexon komentin tim mbi temen thash qe pytja osht shtru gabim.


Fete ato ne veteve Kane goxha Te verteta sa njerzore aq dhe hyjnore, nejse let's agree to disagree lol

p.s nuk ka ndonje liber qe ka fol me sh per njerzimin me shume Se ato qe ti permende...
 

Katil

Antarë i Respektuar
Pikerisht per kete shkak, gjithe fetaret e mire, duhen ngelur ne klasen e 5-te ne lenden e diturise se natyres.

Une habitem si kalojne klasat me radhe, cfar notash marrin ne biologji????
Po sdo të thotë që e besojnë,thjesht duhet përgjigjesh sipas librit sepse sipas librit vlersohesh.E din ti që në historinë e klasës 7 ka prralla?Siç e thotë libri duhet përgjigja.
 

land

Carpe noctum
Une nuk do ti quaja aspak bullsh!t
Une nqs e lexon komentin tim mbi temen thash qe pytja osht shtru gabim.


Fete ato ne veteve Kane goxha Te verteta sa njerzore aq dhe hyjnore, nejse let's agree to disagree lol

p.s nuk ka ndonje liber qe ka fol me sh per njerzimin me shume Se ato qe ti permende...
Fete jane dogma, kontroll mendjesh.
Dogma plot me kontradikta.
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Fete jane dogma, kontroll mendjesh.
Dogma plot me kontradikta.
sigurisht por ka dhe kendveshtrim tjeter psh pse Jo keshilluese?


ne fund Te fundit edhe prindrit na keshillojn dhe ne i quajme dogmatike e Te vjetruar por del Se nje dite mesojme Se kishin Te drejte per disa gjera te pakten....
 

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
P.S femija i vogel : babai im i di te githa.

femija adoleshent : babai im sdi asgje ja fut kot.

adult : babai im disa gjera i din

Plak : babai im di cdo gje....(kjo Jo domosdoshmerisht eshte e vertete thjesht nje ilustrim per fen e te qenit dogmatike)
 

Guest

Antarë i Respektuar
Me ben habi fakti se si jan aq te zellshem dhe te bindur ne teorine e darvinit kur vet darvini eshte shprehur se kam shum paqartesi dhe sjam i bindur plotesisht ne kte teori .
 

sofia

Antarë i Respektuar
Si mund te jesh besimtar pa ju referuar librave fetare???
Besoj se eshte fjala per individet qe vendosin te perkushtohen ndaj nje feje vetem se paraardhesi i vete e ka bere dhe qe vazhdohet nga brezi ne brez nese nuk e ndryshojne
E para eshte Teurati libri Hebrejve qe bibla dhe kurani ju referohen ndaj smunde Te lesh themelin e Adamit dhe havas jasht.
Librat shkruhen nga njerez dhe kjo ndodh kurdohere. Nuk mund te mendosh qe Bibla ra prej qiellit (cit. Robert Brown). Besimtaret qe besojne ate qe paraardhesi beson(pa shkuar me tutje) jane thjesht besimtare dhe jo te devotshem sepse nuk kane permbushur te pakten nje kriter te fese: leximin e dogmes fetare.
Miljarda njerez qe sdinin shkrim e kendim dhe sdin akoma e megjithate besojne ne zot!????
Besojne ne Zot, por nuk e dime se sa besojne ne nje fe te caktuar. Te jesh monoteist/politeist eshte term pak i pergjithesuar per te thene qe dikush eshte besimtar feje. Gjithemone ne mendojme bazuar ne ndergjegjen tone sepse besojme, po jo cdo besim del i vertet!
Pikerisht per kete shkak, gjithe fetaret e mire, duhen ngelur ne klasen e 5-te ne lenden e diturise se natyres.

Une habitem si kalojne klasat me radhe, cfar notash marrin ne biologji????
Ka edhe shkencetare qe besojne ne Zot. Po te jap shembullin e Albert Anjshtanjit pershembull. Sigurisht qe teoria shkencore eshte me prane se vertetes, po si feja si teoria shkencore jane hipoteza te mireqena si te verteta nga njerez te ndryshem.
p.s nuk ka ndonje liber qe ka fol me sh per njerzimin me shume Se ato qe ti permende...
Jane shkruar nga njerez! Dhe per informacion te marre sigurisht nga historia: Konstandini i Madh e perhapi krishterimin ne mbare boten 400 pas lindjes se Krishtit. Deri ne ate kohe ekzistonte paganizmi. Konstandini huazoi detajet e paganizmit. Simboli i paganizmit ishte nje kryq me te gjitha anet e barabarta (domosdoshmerisht nuk i ben keq njerezimit) kurse simboli i krishterimit nje kryq me ane jo te barabarta,, per me teper simbol i turtures(mjafton te permend se Jezusi eshte varur ne ate kryq). Diten per vizite ne institucionet fetare: paganizmi te shtunen, Krishterimi te dielen ( e huazuar sepse paganet kishin lidhje me diellin).
Per interes te Konstandinit shume fakte kane ndryshuar. Ka prova qe Jezusi ishte i martuar me Magdalenen dhe linden nje vajze se bashku (Sarah) dhe keto u perndoqen nga katoliket ( ata qe themeluan fene ) ashtu si u perndoqen apostujt reale (kane shkruar vete keta).
Dua te them cdo gje eshte e stisur nga njerezit. Njerezit vene rregulla ne dogma sipas qejfeve!
(kjo Jo domosdoshmerisht eshte e vertete thjesht nje ilustrim per fen e te qenit dogmatike)
Kjo qe thua eshte e palidhshme fare! Ketu ka probleme si i ati si i biriloolloolloollool
 
Top