Kerkimi i jetes ne Mars

Empire

Antarë i Respektuar
Curiosity Rover sapo mori një foto shumë mbreslënëse te shkëmbinjve të Marsit

N7JgaSr7kCTpTv6LZ7L3iS-650-80.jpeg
Rover Curiosity po kërkon jetë në një mal të zymtë në mes të një krateri në planetin Mars.

Marsi është i vetmi planet në univers që njeriu ka derguar robotë. Aty në brendësi , robo-stetoskopi i guximshëm po eksploron Planetin e Kuq në terren me ndihmën e Odyssey që vëzhgon planetin nga orbita.

Në lidhje me madhësinë dhe aftësin për të udhëtuar 30 metra në orë, Curiosity ka eksploruar gropën 3.5 miliardë vjeçare të quajtur Gale Crater që kur zbarkoi atje në vitin 2012. Tani, Curiosity po ngjitet në mal, i njohur si Mount Sharp ose Aeolis Mons, në qendër të kraterit. Në një foto të zymtë dhe të bukur të realizuar në ditën e 2.573-të kalendarit Marsian të misionit të Curiosity (1 nëntor), Curiosity tregoi boshllëkun e gjerë të këtij
shkëmbi.

Në foton e re, postuar në faqen e internetit të misionit të Marsit të NASA-s, një shtres e leht mjegulle shpërndarë drejt krahut të malit ndërsa në sfond shkëmbi.


Fotografia është marrë nga kurrizi i Curiosity, duke treguar horizontin e zymtë që curiosity lë pas, ndërsa fillon ngjitjen e tij të ngadaltë nga baza e malit Sharp. Është një skenë e vetmuar, por Curiosity po kërkon miq të rinj gjatë gjithë kohës, një nga objektivat parësor të curiosity rover është gjetja e provave që Marsi të mbështeste jetën mikrobike.

Roveri nuk ka ndeshur asnjë Marsians vendas (ende), por ai ka gjetur shumë prova të ujit në të kaluarën dhe gjurmëve të elementeve si hidrogjeni, oksigjeni, fosfori dhe karboni - të gjitha konsiderohen "blloqe ndërtimi" të jetës. Shpresojmë, korja e rreshtimit të sedimentit të Malit Sharp do të zbulojë më shumë të dhëna se si dhe kur dikur uji i lashtë rridhte nëpër krater. Ndërkohë, është një vend i shkëlqyeshëm për të ndaluar dhe shijuar peizazhet. Siç mund ta shihni.

 

Empire

Antarë i Respektuar
Te ishin cu gjith ato miliarda per Marsin ne Afrike ku po hane vec 1 grush oriz bota jone do ish me e mire e me e zgjuar!
Ne fakt ato fonde nga Afrika jan marr , neper minierat e arit e te diamanteve, Fatkeqsisht.....
 
Top