Kërkohet heqja e fjalëve “nënë” e “baba”: Të përdoret “Prindi 1” e “Prindi 2”

Organizatat e komunitetit LGBT kërkojnë që fjala “nënë” të zëvendësohet me “prindi që lind”, apo në aplikimet për pasaporta fjala “nënë” dhe “baba” të zëvendësohet me “prindi 1” dhe “prindi 2”. Marsela Lekli, Blerta Tafani dhe Xheni Karaj debatuan sa i takon përdorimit të tërmave të sipërmendura, por dhe qasjes ligjore dhe në bisedatat e përditshme të tyre.

Psikologia Marsela Lekli nënvizoi mundësinë e një rrisku social duke pasur familje me prindër dy nëna apo dy baballarë sepse janë modele me të cilat rriten.


Mendoj që fëmija do rritet me atë frymë duke pasur dy nëna ose dy baballarë, qoftë ato edhe të seksit të kundërt. Po flasim për fëmijë që janë të vegjël, fëmijë dhe do rriten me atë frymën e personave që do kujdesen dhe do ta rrisin. Dhe do jetë edhe ai si ata në të ardhmen”.

Në këtë moment ndërhyn Xheni Karaj e cila u shpreh se është rritur në një familje heteroseksuale dhe nuk ndodhi që të ishte hetero por të ketë orientim seksual gay. Blerta Tafaj theksoi se në ecurinë e familjes dhe të shoqërisë e sheh me spekticizëm martesën dhe familjen gay.

“Unë personalisht jam shumë pro dhe e gatshme të mbështes komunitetin lgbt që të kenë një martese, por jam kundër që të kenë një familje sepse më duket sikur merr fund familja, merr fund shoqeria. Dy burra s’bëjnë fëmijë, merr fund jeta pikë”. / ABCNews
 
Lajmi ndoshta por tani eshte rikthyer fuqishem sepse ka 3 dite qe behen debate ne mediat shqiptare, vizive, te shkruara apo sociale!
Natyrisht e kam fjalen per ne Shqiperi
Se tjerat probleme sociale shoqeria shqiptare i shoshiti?!
Dhe u ka ngele keto hollsite preverse.
 
  • Më pëlqen
Reactions: A2.
Jam shprehur ne fv cfare mendoj per kete teme, keshtu qe nuk po e riperseris.
Po them vetem qe keta jane perjashtimi dhe jo rregulli.
Rregulli eshte mami, babi qe si fryt te dashurise se tyre shperblehen me nje femije.
Keta femije nuk bejne dot por duan ama te kene femije.
Prindi 1?
Prindi 2?
🤮

Jo re jo, MAMI dhe BABI!

Ata mund ti therrasin si te duan, prindi 1 dhe 2, rritesi 1 dhe 2, babi 1 dhe babi 2 ose mami 1 dhe mami 2, por nuk munden te kerkojne qe kjo te vuloset ligjerisht per te gjithe.

Keta jane 6 % e popullates boterore dhe duan ti imponohen 94% te popullsise!!!!!!!
 
Bera 1 story kundra une. e kur me replikon 1 shoqe_kolege me sakte (njohur ne fb nfakt). "Nuk i vjen e keqja femijes prej nesh e bla bla."
Ngela une! 😲😲
2 vjet qe flas me te dhe te mendosh qe para 1 muaji me tha: Do takohemi se s'ben kete vere. Dhe beme plane, dhe une as nuk ja kisha haberin. 🤣
Dhe une qe i them. "Shiko se nuk me intereson c'ben me jeten tende, madje as nuk i kam ditur preferencat e tua 😅 por une dua tjem nene per veten time.:

Nderkohe me veten: Ene me akuzojne per jo mendjehapesi. Jo po cke ti qe i kundershto, jo po kane jeten e tyre, jo po derrci e verrci.
Une qe thoni ju o shoke e shoqe i paskam ne shoqeri e se paskam dit. 🤣🤣
 
Debat leshi

Me falni, por i till eshte.
Thjesht per show, per audience... probleme jo ekzenciale te studjuara apostafat per te krijuar indinjim.

Ju siguroj qe nje person normal (ne ket rast edhe homoseksual) as qe nuk I bie menja te ndryshoj 2 fjale kaq te bukura si nene e bab.
Ne nje cifti homoseksual (normal dhe pa te metà mendore)behen shpesh batuta se kush eshte mashkulli dhe kush femra... e ateher cdo te thote kjo?!

Ehe mir
 
Debat mendafshi apo jo DM, keta kane aq shume mbeshtetje politike saqe mund te arrijne c'te duan, ashtu sic arriten dhe martesen ligjore. Dhe martesa ligjerisht ishte mes 1 burri e 1 gruaje po u ndryshua ligji.
 
  • Më pëlqen
Reactions: A2.
Debat mendafshi apo jo DM, keta kane aq shume mbeshtetje politike saqe mund te arrijne c'te duan, ashtu sic arriten dhe martesen ligjore. Dhe martesa ligjerisht ishte mes 1 burri e 1 gruaje po u ndryshua ligji.
E me cfare ju pengon qe u martuan kur bashkjetojne?!
Me pelqen qe beni kaq debat dhe mbeshtesni "familjen tradicionale" kur regulli ne diten e sotcme eshte DIVORCI/NDARJA dhe familjet e re-kompozuara. Femije te shetitur sa larte e poshte, mami qe shan babin, babi qe shan mamin e keshtu me radhe...
Dhe po e them qe eshte regulli, edhe pse jane aq pak qe martohen (burre/grua) dhe jane shume pak qe mbijetojne si cift e familje....pse ?! Pikerisht nga liria epokes e nga tere faktoret e tjera qe bashkangjiten.
Nje femije qe e ka prejardhjen nga nje familje e shkatruar, me beso, qe nuk ka as femijini dhe as formim normal. E nis jeten me se di sa yckla ne koke... e si pasoj shikon adoleshentet dhe rinine e sotcme qe sdo bejne gje tjeter pervec se te cojne me.tej modelin "familjar" qe kane pare = ndarje e divorc!
 
E me cfare ju pengon qe u martuan kur bashkjetojne?!
Me pelqen qe beni kaq debat dhe mbeshtesni "familjen tradicionale" kur regulli ne diten e sotcme eshte DIVORCI/NDARJA dhe familjet e re-kompozuara. Femije te shetitur sa larte e poshte, mami qe shan babin, babi qe shan mamin e keshtu me radhe...
Dhe po e them qe eshte regulli, edhe pse jane aq pak qe martohen (burre/grua) dhe jane shume pak qe mbijetojne si cift e familje....pse ?! Pikerisht nga liria epokes e nga tere faktoret e tjera qe bashkangjiten.
Nje femije qe e ka prejardhjen nga nje familje e shkatruar, me beso, qe nuk ka as femijini dhe as formim normal. E nis jeten me se di sa yckla ne koke... e si pasoj shikon adoleshentet dhe rinine e sotcme qe sdo bejne gje tjeter pervec se te cojne me.tej modelin "familjar" qe kane pare = ndarje e divorc!
Nje pyetje kendej nga fundi.. keta femijet qe ndahen po prinderit e tyre su divorcuan kurre.. cfare gabimesh bene me femijet e tyre ?
Pse ata femijet qe rriten ne nje familje qe vetem nuk divorcohen se cdo gje tjeter ka marre fund .. nuk rriten me yckla ?
Aman o Hope mos ngaterro .. nje martese te shendoshe ku pjesetaret gjejne zgjidhjen .. me familjet qe i detyruan apo detyrohen te rrine bashke.. me kete soj qe mua me duket se po bejne nje lufte komuniste.
Nese je kunder nesh sje me mua..dhe fillojne qe ne shkolle tu shplajne trute femijeve .
Pra ube sdua qe nena te quhet nene ..dhe fillojne krisjet e identitetit.
Jo po doli goca lezbike.. e per kete jam kunder Maße se mka rrit gabim .
Pra qe ketu fillon nje lufte bindjesh.
Si ne komunizem.
Mendon se ky grupi tjeter skane probleme mes vetesh.
Dhe si perfundim..nese kete mendon qe femijet nga prind te divorcuar paskan yckla me shume se ata te tjeret..po paragjykon ..pikerisht sic po bejme "ne " me ata te tjeret.
Njeriu ka nevoje per Ideale ..pra te besoj ne ate qe eshte e shenjte ..familja .
Nese pjestaret do shahen....shahen si te martuar si te ndare.
Madje ndarja shpesh eshte bekim.
Sic e shohim ne sa e sa raste ku burri vret gruan apo femijet..apo vrasin njeri tjetrin.
Pra problemi i ndasise sesht qe sjell femije me yckla por jane personat qe nuk dine dhe nuk mbajne pergjesi per cfare kane sjell ne jete apo sdine te sillen.

Ndersa ky grup ... nuk me merr mua te drejten e memesise apo si te me quaj mua im bir.
Eshte dicka e jashtligjshme cfare kerkohet dhe kjo sdo as laps as kalem.
Ne e dime fort mire qe idete dhe rrymat e gabuara sjellin deformim shoqeror.
Dhe kete e sprovuam 50 vjet.
 
Beni kujdes me fjalet qe hidhni
Thujani nenave qe kan humbur jeten ne nje nga krizat e nje burri qe i premtoj dashuri dhe perkujdesje per gjith jeten duke mcefur sindromat e Mr Hyde.

Ndarja eshte bekim ne te tilla raste
Mos e provofshit kurr ne jet
 
Nje pyetje kendej nga fundi.. keta femijet qe ndahen po prinderit e tyre su divorcuan kurre.. cfare gabimesh bene me femijet e tyre ?
Sa familje "normale" njeh ku nuk ka debat e shamat? Une nga 10 familje, te them me optimizem 3...
Pra ata qe ndahen - cfare kane pare? "Sdua te arrij si prindrit tane qe grindeshin 99% kohes"


Pse ata femijet qe rriten ne nje familje qe vetem nuk divorcohen se cdo gje tjeter ka marre fund .. nuk rriten me yckla ?
Patjeter qe riten me yckla, jane te paret qe mundohen mos bejne si prindrit e tyre, e kane kete traumatisme qe mundojne ta parandalojne e si pasoj duhet pune te meresh me mendjen e tyre tja mbushesh qe jo tere mardhenjet shkojne ne nje drejtim unik....

Aman o Hope mos ngaterro .. nje martese te shendoshe ku pjesetaret gjejne zgjidhjen .. me familjet qe i detyruan apo detyrohen te rrine bashke.. me kete soj qe mua me duket se po bejne nje lufte komuniste.
Une nuk i ngatroj, thjesht thash mos lavdroni aq familien "tradicionale" se seshte me regulli...por vecantia....

Nese je kunder nesh sje me mua..dhe fillojne qe ne shkolle tu shplajne trute femijeve .
Me cfare ja shplajne trurin?

Pra ube sdua qe nena te quhet nene ..dhe fillojne krisjet e identitetit.
Po spo thot njeri qe sdua te quhet nene, ose baba...
Si behet per prindrit qe kane vetem nje prind te njoftur? Ose vetem nje ne jete?


Jo po doli goca lezbike.. e per kete jam kunder Maße se mka rrit gabim .
Po goca qe del lezbike del nga tv-ja e interneti?
Nqs seksualisht ste terheq gjinia kundert apo e njejt beson ti qe mjafton fuqia publike te shkosh me te?!

Pra qe ketu fillon nje lufte bindjesh.
Lufta bindjeve nuk fillon me kaq. Ketu fillon frika...

Si ne komunizem.
Mendon se ky grupi tjeter skane probleme mes vetesh.
Te gjithe kemi probleme nga nje arsyje apo tjetra, edhe jane pak femijet qe skane gjera per ti kritikuar prinderve, por stabiliteti familjes eshte kritik ne zhvillimin e cdo femije...

Dhe si perfundim..nese kete mendon qe femijet nga prind te divorcuar paskan yckla me shume se ata te tjeret..po paragjykon ..pikerisht sic po bejme "ne " me ata te tjeret.
Po mund te thuash qe i paragjykoj sepse me dhimbset te shikoj femijet qe shetisin cdo jave apo weekend ne tjeter shtepi, qe duhet te nenshtrohen "regullave" te 2 prinderve (qe njehere e nje kohe vendosen te bejne nje femije) e pastaj bejne lufte mes tyre dhe te gjitha pasojat dalin tek ai femije qe ska kerkuar gje... Po i shikoj si shkatrohen femijet qe skane stabilitet, qe skane baze, qe skane normalitet... dhe shikoj ne cfare po transformohen ata...


Njeriu ka nevoje per Ideale ..pra te besoj ne ate qe eshte e shenjte ..familja .
E kur familja seshte e shenjte?!

Nese pjestaret do sahen...sahen si te martuar si te ndare.
Eh njesoj shahen!

Madje ndarja shpesh eshte bekim.
Patjeter ka raste te tilla, por kur ndahesh duhet te dish te mbrosh femijen tende, dhe duke hedhur balte tek parteneri se ben kete pune...

Sic e shohim ne sa e sa raste ku burri vret gruan apo femijet..apo vrasin njeri tjetrin.
Pra problemi i ndasise sesht qe sjell femije me yckla por jane personat qe nuk dine dhe nuk mbajne pergjesi per cfare kane sjell ne jete apo sdine te sillen.

Dakord me ty, sjellja prinderve hap pasoja tek femija
Ndersa ky grup ... nuk me merr mua te drejten e memesise apo si te me quaj mua im bir.
Po spo ta mer njeri kete te dreje!

Eshte dicka e jashtligjshme cfare kerkohet dhe kjo sdo as laps as kalem.
Ne e dime fort mire qe idete dhe rrymat e gabuara sjellin deformim shoqeror.
Dhe kete e sprovuam 50 vjet
Cilat jane rrymet e 50 vjeteve te fundit?
 
Beni kujdes me fjalet qe hidhni
Thujani nenave qe kan humbur jeten ne nje nga krizat e nje burri qe i premtoj dashuri dhe perkujdesje per gjith jeten duke mcefur sindromat e Mr Hyde.

Ndarja eshte bekim ne te tilla raste
Mos e provofshit kurr ne jet
Besoj qe me keni kuptuar gabim, une nuk jam kundra ndarjes, se sa te masakrohen ne shtepi, me mire secili ne hesap te vete.
Cfare thash eshte qe divorci dhe ndarja sjell pasoja tek femija, sepse i rituri nen emocionet qe ka, shpreh tere pakenaqesite qe ka ndaj atij qe zgjodhi (ose jo) te bej nje femije... duke shembur cdo stabilitet emocional dhe psikik te femijes.

Po ka raste qe ske mundesi te komunikosh me tjetrin, qe ska rruge te mbash nje mardhenje shoqerore (as te ulesh per nje dreke ne te njejten tavoline) por dhe ne kete rast duhet te gjesh menyre te kompensosh, e mos derdhesh gjithcka tek shpatullat e femijes qe nuk eshte ne gjendje ti coj.

Nuk them qe jeta eshte perfekte, nuk them qe femijet duhet te riten me genjeshtra apo me bote ideale, por them qe duhet ti mbrojme e te adaptohemi tek fuqite e tyre pa i ngarkuar me gjera qe smund ti perballojne.
 
Sa familje "normale" njeh ku nuk ka debat e shamat? Une nga 10 familje, te them me optimizem 3...
Pra ata qe ndahen - cfare kane pare? "Sdua te arrij si prindrit tane qe grindeshin 99% kohes"Patjeter qe riten me yckla, jane te paret qe mundohen mos bejne si prindrit e tyre, e kane kete traumatisme qe mundojne ta parandalojne e si pasoj duhet pune te meresh me mendjen e tyre tja mbushesh qe jo tere mardhenjet shkojne ne nje drejtim unik....


Une nuk i ngatroj, thjesht thash mos lavdroni aq familien "tradicionale" se seshte me regulli...por vecantia....


Me cfare ja shplajne trurin?


Po spo thot njeri qe sdua te quhet nene, ose baba...
Si behet per prindrit qe kane vetem nje prind te njoftur? Ose vetem nje ne jete?Po goca qe del lezbike del nga tv-ja e interneti?
Nqs seksualisht ste terheq gjinia kundert apo e njejt beson ti qe mjafton fuqia publike te shkosh me te?!


Lufta bindjeve nuk fillon me kaq. Ketu fillon frika...


Te gjithe kemi probleme nga nje arsyje apo tjetra, edhe jane pak femijet qe skane gjera per ti kritikuar prinderve, por stabiliteti familjes eshte kritik ne zhvillimin e cdo femije...


Po mund te thuash qe i paragjykoj sepse me dhimbset te shikoj femijet qe shetisin cdo jave apo weekend ne tjeter shtepi, qe duhet te nenshtrohen "regullave" te 2 prinderve (qe njehere e nje kohe vendosen te bejne nje femije) e pastaj bejne lufte mes tyre dhe te gjitha pasojat dalin tek ai femije qe ska kerkuar gje... Po i shikoj si shkatrohen femijet qe skane stabilitet, qe skane baze, qe skane normalitet... dhe shikoj ne cfare po transformohen ata...E kur familja seshte e shenjte?!


Eh njesoj shahen!


Patjeter ka raste te tilla, por kur ndahesh duhet te dish te mbrosh femijen tende, dhe duke hedhur balte tek parteneri se ben kete pune...Dakord me ty, sjellja prinderve hap pasoja tek femija

Po spo ta mer njeri kete te dreje!


Cilat jane rrymet e 50 vjeteve te fundit?
Ajo komunistja.. po dhe une kam qen kunder prinderve te mi .. me idete e tyre... me kane dhen dashuri mjaft e pa kufi.. por thjesht sme kane njohur.
Ca do thote kjo ?
Kjo ska te bej me prinderit por me psikollogjine e femijes.. si eshte lindur dhe zhvilluar.
Sa per femijet qe jane mes prinderve te divorcuar dhe ikin sa andej kendej .. natyrisht vijme tek kjo idealja... pra dhe mua me dhimbsen prinderit qe kane femije homosexual.. por eshte zgjidhja e tyre(femijeve)... e jo pak martesat marrin fund ne piken kur frmija e shfaq kete preferenc.
Kam nje familje ku djali eshte homo.. natyrisht e ema mbajti krahun e djalit .
Si perfundim zenkat ne cift ishin aq te forta sa u ndane mbas aq vitesh.
Pra rregulla duhet te ndjekim gjith secili nje jete te tere.
Une te prinderve te mi .. edhe pse sme ka pelqyer shume cka .. femijet edhe pse te divorcuar prinderit .. duhet tu nenshtrohen ca rregullave etike e morale.
Nuk eshte idealja por eshte e keqja me e vogel.
Pra marre per baze familjen ideale qe nuk egziston.
Burre e grua martohen per te bere femije... kjo eshte vazhdimesija ne te gjith kontonentin dhe epokat.
Se nese do e shohim kete idealizem te panevojshem ather skemi pse bejme femije.
Rrime keshtu dic jemi deri sa njerezimi te vdese.
 
Bera 1 story kundra une. e kur me replikon 1 shoqe_kolege me sakte (njohur ne fb nfakt). "Nuk i vjen e keqja femijes prej nesh e bla bla."
Ngela une! 😲😲
2 vjet qe flas me te dhe te mendosh qe para 1 muaji me tha: Do takohemi se s'ben kete vere. Dhe beme plane, dhe une as nuk ja kisha haberin. 🤣
Dhe une qe i them. "Shiko se nuk me intereson c'ben me jeten tende, madje as nuk i kam ditur preferencat e tua 😅 por une dua tjem nene per veten time.:

Nderkohe me veten: Ene me akuzojne per jo mendjehapesi. Jo po cke ti qe i kundershto, jo po kane jeten e tyre, jo po derrci e verrci.
Une qe thoni ju o shoke e shoqe i paskam ne shoqeri e se paskam dit. 🤣🤣
🤣🤣🤣🤣🤣🤣hahahaha vdiqa 🤣🤣🤣🤣🤣
 
Ajo komunistja.. po dhe une kam qen kunder prinderve te mi .. me idete e tyre... me kane dhen dashuri mjaft e pa kufi.. por thjesht sme kane njohur.
Pikerisht, cdohere do gjejme gjera per ti kritikuar prinderve - nuk ka familje/prind perfekt.

Ca do thote kjo ?
Kjo ska te bej me prinderit por me psikollogjine e femijes.. si eshte lindur dhe zhvilluar.
Por psikillogjia femijes krijohet ne baze te prinderve (se jane bashke apo jo)


Sa per femijet qe jane mes prinderve te divorcuar dhe ikin sa andej kendej .. natyrisht vijme tek kjo idealja...
Femijet qe jane te ndare mes 2 familjeve (te apo jo-rikompozuara) jane femije sakrifice... jane shume te ralle ish-ciftet qe arrine te mbajne nje ekuiliber ne mardhenje, e mos harojme distancat...

pra dhe mua me dhimbsen prinderit qe kane femije homosexual.. por eshte zgjidhja e tyre(femijeve)... e jo pak martesat marrin fund ne piken kur frmija e shfaq kete preferenc.
Kam nje familje ku djali eshte homo.. natyrisht e ema mbajti krahun e djalit .
Si perfundim zenkat ne cift ishin aq te forta sa u ndane mbas aq vitesh.
Pse te dhimbsen prindrit me femije homoseksual?
Mua me dhimbsen prindrit me femije te semure (kancer apo semundje te tjera te renda), prindrit qe humbin femije, prindrit qe smund te komunikojne me femijet (autizem ose psikopati te tjera).... keto jane fatkeqsi...
Homoseksualizmi ca eshte?
Sdo te thot se ke nje femije straight qe do kesh niper e mbesa, sdo te thot qe te garanton nje jete pa paragjykime....
Fundja me kete keqardhje qe mund ta shprehim hapur ne prezence te femijeve tane, mund ti "mbyllim" ata te shprehen... sa njerez jane gay e se pranojne njehere per veteveten e me tej per publikun...
Sa anomali ka, sbesoj qe tere prindrit jane ne djeni te preferencave seksuale te femijeve tyre...

Pra rregulla duhet te ndjekim gjith secili nje jete te tere.
Une te prinderve te mi .. edhe pse sme ka pelqyer shume cka .. femijet edhe pse te divorcuar prinderit .. duhet tu nenshtrohen ca rregullave etike e morale.
Spo thot njeri mos nenshtrohen regullave, regullat jane per tere qenjet njerzore pa dallim.

Nuk eshte idealja por eshte e keqja me e vogel.
Pra marre per baze familjen ideale qe nuk egziston.
Burre e grua martohen per te bere femije... kjo eshte vazhdimesija ne te gjith kontonentin dhe epokat.
Se nese do e shohim kete idealizem te panevojshem ather skemi pse bejme femije.
Rrime keshtu dic jemi deri sa njerezimi te vdese.
Nuk jam dakord me ty tek pjesa e fundit, sepse femija seshte nje idealizem per te shtuar dhe mirembajtur nr e popullates....
Sduhet te bejme femije per kete arsyje.... sic jo cdo qenje humane duhet te shumezohet!
Jo cdo njeri duhet te behet prind.
Eshte nje rol shume i veshtire, me plot pengesa qe nqs nuk je i afte ta cosh ne fund, nuk duhet ta maresh persiper vetem "sepse ashtu duhet, se ashtu kerkon shoqeria e prindrit, sepse do zhdukemi nga toka"....
 
Pikerisht, cdohere do gjejme gjera per ti kritikuar prinderve - nuk ka familje/prind perfekt.


Por psikillogjia femijes krijohet ne baze te prinderve (se jane bashke apo jo)Femijet qe jane te ndare mes 2 familjeve (te apo jo-rikompozuara) jane femije sakrifice... jane shume te ralle ish-ciftet qe arrine te mbajne nje ekuiliber ne mardhenje, e mos harojme distancat...


Pse te dhimbsen prindrit me femije homoseksual?
Mua me dhimbsen prindrit me femije te semure (kancer apo semundje te tjera te renda), prindrit qe humbin femije, prindrit qe smund te komunikojne me femijet (autizem ose psikopati te tjera).... keto jane fatkeqsi...
Homoseksualizmi ca eshte?
Sdo te thot se ke nje femije straight qe do kesh niper e mbesa, sdo te thot qe te garanton nje jete pa paragjykime....
Fundja me kete keqardhje qe mund ta shprehim hapur ne prezence te femijeve tane, mund ti "mbyllim" ata te shprehen... sa njerez jane gay e se pranojne njehere per veteveten e me tej per publikun...
Sa anomali ka, sbesoj qe tere prindrit jane ne djeni te preferencave seksuale te femijeve tyre...


Spo thot njeri mos nenshtrohen regullave, regullat jane per tere qenjet njerzore pa dallim.


Nuk jam dakord me ty tek pjesa e fundit, sepse femija seshte nje idealizem per te shtuar dhe mirembajtur nr e popullates....
Sduhet te bejme femije per kete arsyje.... sic jo cdo qenje humane duhet te shumezohet!
Jo cdo njeri duhet te behet prind.
Eshte nje rol shume i veshtire, me plot pengesa qe nqs nuk je i afte ta cosh ne fund, nuk duhet ta maresh persiper vetem "sepse ashtu duhet, se ashtu kerkon shoqeria e prindrit, sepse do zhdukemi nga toka"....
As une sjam dakort me ty ne kete pike.. kjo eshte nje e drejte njerezore..smund tja mohosh kujt te vetshumohet.
Nese ne i quajme dy prinder me pka te meta ..ne nuk e dime se si jane te Zote a jo si do i rrisin femijet e tyre .
Kam pare plot familje intelektualesh qe femijet e tyre mesic kane mbaruar te messen..dhe kam parë femije qe nje prind madje handikep nga koka . Dhe ka arritur majat ne studime per mjek .
Ndersa psiqika e femijes .. nuk ka shume ne dore prindi ..besom .
Une krejt tjeter e shihja boten ne te kundert me prinderit e mi .
E ma beso dhe pse jam shume me perpara..distance shume me te vogel..femijet e mi me mua ..krejt tjeter e shohin ata boten me mua.
Ne jemi produkt i nje sistemi ku rritemi me se shumti.
 
Eo se llafe ne ajer jane, ju bejne qefin e bejne sikur i degjojne.

Ne perendim modeli ktyre eshte pranuar prej dekadash dhe asgje nuk kane arritur nga bestytenite qe kane kerkuar.

Fundja, kane jeten e tyre qe mos e paçin ishalla.
 
As une sjam dakort me ty ne kete pike.. kjo eshte nje e drejte njerezore..smund tja mohosh kujt te vetshumohet.
Nese ne i quajme dy prinder me pka te meta ..ne nuk e dime se si jane te Zote a jo si do i rrisin femijet e tyre .
Kam pare plot familje intelektualesh qe femijet e tyre mesic kane mbaruar te messen..dhe kam parë femije qe nje prind madje handikep nga koka . Dhe ka arritur majat ne studime per mjek .
Ndersa psiqika e femijes .. nuk ka shume ne dore prindi ..besom .
Une krejt tjeter e shihja boten ne te kundert me prinderit e mi .
E ma beso dhe pse jam shume me perpara..distance shume me te vogel..femijet e mi me mua ..krejt tjeter e shohin ata boten me mua.
Ne jemi produkt i nje sistemi ku rritemi me se shumti.
Une spo i mohoj askujt te drejtej te shumezohet apo shumefishohet, se kam ne dore dhe as do doja ta kisha ne dore se do kisha vendime drastike....
Idea ime eshte shume me e thjesht e bujare se aq, as nuk hy fare ne diskutim per cilesite fizike, intelektuale apo psihike te prinderve, thjesht ndalohem tek deshira secilit e te qenurit apo jo prind, e te pasurit te ndjenjes konshiente per tu bere prind (se di si ta them shqip - ndjenje emocionale ku thua jam gati te kem nje krijese qe do mundohem ta edukoj e ris sa me se miri). Pra kjo ndjenje nuk vjen tek tere qenjet humane, ose ndonjehere vjen vone e smund te kesh me femije (e ekziston adopsioni) ose ndonjehere femijet lindin ne menyre "aksidentale".... prandaj i rezervoj vetes te drejten te them "jo cdokush duhet te behet prind", nqs je gati dhe e ndjen, te lumte, nqs sje gati apo se ndjen te kesh kurajo te thuash qe "nuk dua te bej femije" pa pasur presionin shoqeror e shumefizimit me detyrim.
 
E sa per ate pse te dhimbsen qe kane femijet gej.. po he pra se te dhimbsen femijet qe kane prinder te ndare ?
Shkaku per nje Krize te perballen me ndryshime te paparanueshme jane ne dy rastet ekstreme.
Pak rendesi ne kete rast se cfare ka femija .
Jeta e ciftit ka ate fund ..duam apo sduam ne .
Femija mund te bej shume gjera ku mund te jete shokuese per familjen .
E mospranueshme dhe sjell divorcin.
Ne kete po flasim .
Pra te pare nga perspektiva qe dhe prindi eshte njeri dhe nuk eshte imun kunder ndryshimeve..ne te dy rastet jane per tu dhimbsur.
Kete Perspektive shoh une @Hope .
Une shoh njerez qe ja dalin apo jo.. marrin pergjesi apo jo .
Luftojne apo jo .
Por nuk mund te gjykosh dike per aftesine e te bereit prind..sic nuk mund te gjykosh dike per divorcin qe as nuk dihen shkaqet..dhe si pretendojme te mos gjykojme homoseksualet.
Por ne kontekstin e frikes qe sdo mund te vehem prind ngaqe se di a ja dal te jem i tille ..con ne Resultaten qe jo asnje prind sdo ishte perfekt... dhe po bota do shuhej.
 
Ej mfalni,po kto ciftet lesbike dhe gey a nuk zihen ndonjehere?! Nuk kane probleme kshu? apo cdo gje parajse tek ata?! 😄😄

O zot deri dje i nxirrnin ne filma njerez qe shkonin me ke tu dilte para. tani qe duan tfusin ligje te reja po na i nxjerrin si ciftet perfekte.
 
Une spo i mohoj askujt te drejtej te shumezohet apo shumefishohet, se kam ne dore dhe as do doja ta kisha ne dore se do kisha vendime drastike....
Idea ime eshte shume me e thjesht e bujare se aq, as nuk hy fare ne diskutim per cilesite fizike, intelektuale apo psihike te prinderve, thjesht ndalohem tek deshira secilit e te qenurit apo jo prind, e te pasurit te ndjenjes konshiente per tu bere prind (se di si ta them shqip - ndjenje emocionale ku thua jam gati te kem nje krijese qe do mundohem ta edukoj e ris sa me se miri). Pra kjo ndjenje nuk vjen tek tere qenjet humane, ose ndonjehere vjen vone e smund te kesh me femije (e ekziston adopsioni) ose ndonjehere femijet lindin ne menyre "aksidentale".... prandaj i rezervoj vetes te drejten te them "jo cdokush duhet te behet prind", nqs je gati dhe e ndjen, te lumte, nqs sje gati apo se ndjen te kesh kurajo te thuash qe "nuk dua te bej femije" pa pasur presionin shoqeror e shumefizimit me detyrim.
Jo jo kjo dihet..sidomos femra..sduhet te kete asnje trysni ne kete rast..
 
Top