Kështjella të mrekullueshme nëpër botë

Nuk është sekret që njerëzit po presin me padurim të udhëtojnë përsëri në botë. Udhëtimet jashtë shtetit mund të mos jenë ende të këshillueshme, por kjo nuk do të thotë që ne nuk mund të ëndërrojmë për vende të bukura në çdo cep të botës.

Më poshtë, janë foto të disa prej kështjellave më të bukura në të gjithë botën.

Ka debate mbi atë që teknikisht quhet kështjellë, por për qëllimet tona, ne jemi kufizuar në vendet që përfshijnë përcaktimin në emrat e tyre ose shpesh konsiderohen si kështjella.Kështjella NeuschwansteinKështjella e Bukuroshes së Fjetur e Disneyland thuhet se është frymëzuar nga kjo kështjellë gjermane e shekullit të 19-të në Bavari.Kështjella HimejiKështjella Himeji në Prefekturën Hyōgo të Japonisë daton në shekullin e 14-të.Kështjella FrederiksborgKështjella Frederiksborg në Hillerød, Danimarkë, është ndërtuar në fillim të shekullit të 17-të si një rezidencë për mbretin Christian IV të Danimarkës-Norvegjisë.Kështjella De HaarKështjella De Haar ndodhet në Utreht dhe është kështjella më e madhe në Holandë.Kështjella GlamisKështjella Glamis në Angus, Skoci, ka qenë shtëpia e fëmijërisë së Mbretëreshës Elizabeth, Nëna Mbretëreshë.Kështjella CorvinE njohur gjithashtu si Kështjella Hunyadi ose Kështjella Hunedoara, Kështjella Gotike e Rilindjes Corvin në Hunedoara, Rumani, është e lidhur me disa legjenda të frikshme.Kështjella ChapultepecKështjella Chapultepec në Mexico City krenohet me pamjet e pabesueshme të qytetit dhe ka qenë modeli për ndërtesat të tjera të tilla si Armeria e Regjimentit të 13-të në Brooklyn.Kështjella e ChambordKështjella e Chambord në Luginën Loire të Francës thuhet se ishte frymëzimi për kështjellën mistike të Bishës tek “E bukura dhe Bisha” të Disney.Kështjella Krak des ChevaliersKjo kështjellë në Siri, që nga koha e kryqëzatave, është ndërtuar në shekullin e 12-të.Kështjella Scaligero

Kjo kështjellë në Sirmione është një nga më të ruajturat në Itali.Pallati PenaPallati Pena është një kështjellë në Sintra në rivierën portugeze e njohur për ndërthurjen e stileve arkitektonike.Kështjella KalmarKështjella Kalmar në provincën suedeze të Småland daton në shekullin e 12-të.Kështjella ViandenKështjella Vianden në veri të Luksemburgut u ndërtua në stilin romak nga shekujt 11 deri në 14 dhe u shkatërrua në shekullin e 19 përpara se t’i nënshtrohej një restaurimi të plotë.Kështjella San Felipe del MorroKjo kështjellë e shekullit të 16-të u ndërtua në një vend strategjik mbi ujë në San Juan, Porto Riko.Kështjella HighclereKështjella Highclere në Hampshire, Angli, është e njohur si vendi i xhirimeve për serialin televiziv dhe filmin “Downton Abbey”.Kështjella e PragësE ndërtuar në shekullin e 9-të, Kështjella e Pragës është një nga vendet më simbol në Republikën Çeke.Kështjella AragoneseKështjella mesjetare Aragonese është e vendosur në një pozicion të tillë që lidhet me ishullin Ischia pranë brigjeve të Napolit, Itali.Kështjella MatsumotoKështjella Matsumoto në Prefekturën Nagano të Japonisë ka ruajtur origjinalitetin e saj në pjesën e brendshme. Kjo kështjellë njihet gjithashtu si “Kështjella e Korbit” për shkak të pjesës së jashtme të zezë. / Huffington Post
 
Top