Këta njihen si 10 njerëzit më të zgjuar në histori

Inteligjenca është tipari më i vlerësuar njerëzor që ekziston – njerëzit e zgjuar kanë bërë gjëra të mahnitshme në botë. Cili prej tyre ka IQ më të lartë?

10. Stephen Hawking – IQ 160

Ai njihet më së shumti për praninë e tij në shkencën popullore, veçanërisht librin e tij A Brief History of Time , botuar në 1988, i cili portretizoi zbulimet e tij në fushën e fizikës teorike, duke përfshirë zhvillimin e tij të “Teorisë së Big Bang-ut”, shkruar në laik.
Libri kaloi javë të tëra në listat e më të shiturve në të gjithë botën dhe që atëherë është shitur mbi 10 milionë kopje. Kontributet e Hawking në fushën e fizikës teorike kanë avancuar ndjeshëm sasinë e njohurive njerëzore.

9. Albert Einstein – IQ 160-190

ajnshatin.jpg


IQ-ja e saktë e njeriut të famshëm në thelb të fushës së fizikës teorike është e panjohur pasi ai nuk e bëri kurrë testin, por ekspertët e vendosin IQ-në e tij diku midis 160 dhe 190. Albert Einstein lindi në 1879 në Gjermani dhe është më i njohur për zhvillimin e teorisë së relativitetit, e cila është (krahas mekanikës kuantike) një nga dy teoritë që ofrojnë themelin për të gjithë kuptimin tonë modern të fizikës.

8. Judit Polgar – IQ 170

judi-780x1024.jpg


Judit Polgar është cilësuar si shahistja më e madhe femër e të gjitha kohërave, dhe ka arritur gradën e mjeshtrit të madh në moshën 15 vjeçare, lojtarja më e re që e ka bërë këtë në atë kohë. Ajo është një pioniere për gratë në shah, dhe ishte gruaja e parë që mposhti lojtarin numër 1 në botë në lojën konkurruese, Gary Kasparaov.

7. Leonardo da Vinci – IQ 180-190

leo-1024x576.jpg


Nuk mund të japim një shifër të saktë për të përfaqësuar IQ-në e Da Vinçit pasi as koncepti dhe as testi nuk ekzistonin në kohën e tij. Megjithatë, ekspertët kanë konstatuar në mënyrë retroaktive se koeficienti i inteligjencës së tij ka shumë të ngjarë të varionte nga 180 deri në 190 – gjë që do ta bënte atë ndër më të lartat ndonjëherë.

6. Marilyn Vos Savant – IQ 190

marilyn-1022x1024.jpeg

Marilyn Vos Savant është, siç sugjeron emri i saj, një gjeni. Ajo lindi në vitin 1946 dhe u bë e famshme pasi u rendit në Librin e Rekordeve Botërore Guinness nën ‘IQ më e lartë’ në vitet 1980. Në atë kohë, rezultati i saj prej 190 ishte rezultati më i lartë i matur i regjistruar. Më vonë ajo u bë një shkrimtare e famshme për rubrikën e saj “Pyet Marilyn”, ku njerëzit i dërgonin pyetjet e tyre duke i kërkuar këshilla.

5. Garry Kasparov – IQ 194

gary-1024x576.jpg

Kasparov kishte një IQ të regjistruar prej 194, një nga më të lartat e matura ndonjëherë. Ai është aktualisht në pension nga shahu dhe shërben në bordin e Fondacionit për të Drejtat e Njeriut.

4. Kim Ung-Yong – IQ 210

kim.jpg

I lindur në Korenë e Jugut në vitin 1963, Ung-Yong filloi të fliste në moshën 6 muajshe dhe ishte në gjendje të lexonte anglisht, gjermanisht, koreanisht dhe japonisht deri në ditëlindjen e tij të 3-të. Është mbresëlënëse që pas një jete të famshme dhe mundësive të sjella nga intelekti i tij, ai zgjodhi të bënte një jetë normale.

3. Christopher Hirata – IQ 225

schrist.jpg

Christopher Hirata është një tjetër fëmijë i mrekullueshëm që bëri bujë kur u bë amerikani më i ri që fitoi një medalje të artë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Fizikës në 1996 në moshën 13. Ai u regjistrua në Institutin e Teknologjisë në Kaliforni në moshën 14 vjeçare dhe fitoi me sukses doktoraturën nga Princeton në moshën 22 vjeçare.

2. Terence Tao – IQ 225-230

terence-1024x683.jpg

Ai ishte bashkë-marrës i Medaljes Fields në 2006, një çmim që feston përsosmërinë dhe inovacionin në matematikë për marrësit nën 40 vjeç. Ai jep mësim në Universitetin e Kalifornisë në Los Anxhelos.

1. William James Sidis IQ 250 – 300

william.jpg

William James Sidis është një tjetër individ, rezultati i saktë i IQ i të cilit nuk dihet. Ekspertët e kanë vendosur IQ-në e tij diku nga 250 deri në 300, gjë që do t’i jepte atij rezultatin më të lartë të inteligjencës në histori. Çfarë bëri Sidis për të fituar një vlerësim të tillë? I lindur në 1898, ai hyri në Harvard në moshën 11-vjeçare për të studiuar matematikë, gjë që në atë kohë e bëri atë personin më të ri që u regjistrua ndonjëherë në universitetin prestigjioz.
 
  • Më pëlqen
Reactions: NGU
Nga historia e njerezimit,

Johann Wolfgang von Goethe 210-225


Marie Curie 180-200


Hypatia(te cilen jo me larg se nje jave me pare e kam permendur si nje filozofe e antikitetit)
170-210


Kleopatra 180
 
ku e boni kte testin ju? ta marr dhe une iher se mka thene dikush qe innteligjenca ime eshte e mbinatyrshme 😂😂😂
Te paçertifikuar ke ne internet sa te duash, te keshilloj testin e ndonje universiteti me emer, ke sa te duash ne google.

Heren e fundit qe e kam bere kam qene jashte Shqiperise, per arsye statistike firma ku punoja na e beri te gjithe punonjesve, pra e kam bere ne gjuhe te huaj, jo ne gjuhen meme, perndryshe do e kisha me te larte😝

Me ty dhe @Marla e kisha bere nje test ne simultane me shume qejf.
Pse?
Sepse mendoj qe te dyja ka shume mundesi qe e keni me te larte se une😀
Kur te keni kohe e deshire me thoni😁
 
Te paçertifikuar ke ne internet sa te duash, te keshilloj testin e ndonje universiteti me emer, ke sa te duash ne google.

Heren e fundit qe e kam bere kam qene jashte Shqiperise, per arsye statistike firma ku punoja na e beri te gjithe punonjesve, pra e kam bere ne gjuhe te huaj, jo ne gjuhen meme, perndryshe do e kisha me te larte😝

Me ty dhe @Marla e kisha bere nje test ne simultane me shume qejf.
Pse?
Sepse mendoj qe te dyja ka shume mundesi qe e keni me te larte se une😀
Kur te keni kohe e deshire me thoni😁
Une dhe @Marla mendojme se nje me IQ 136 nuk ka shanse te gaboje ne konstatime, keshtuqe po e leme me kaq. apo jo @Marla lool
 
une dhe ti jemi 200 e siper bthw :p lool
bera 1 tani online por mkerkoi lek ne fund budallai per rezultatet. Phaa. ato e dija qe i bera te sakta, skam pse tmi coj hic, Lol plus me doli e ke mbaru me shpejt se 95% e njerezve te tjere. hahaha
 
bera 1 tani online por mkerkoi lek ne fund budallai per rezultatet. Phaa. ato e dija qe i bera te sakta, skam pse tmi coj hic, Lol plus me doli e ke mbaru me shpejt se 95% e njerezve te tjere. hahaha
haha po me para behet jo falas, pse me ben te dyshoj tek IQ jote :p
 
100 kaq kishte kjo dhe ishte easy peasy me trupa gjeometrike

shume zhgenjyese per IQ time matematikore lool
98 e ka Xhorxh Bushi, keshtu qe ai testi nuk vlen😁

Ti, Soli dhe dy te tjere besoj se e keni perafersisht sa une ne mos me lart.

Jane edhe dy te tjere ne fv qe do doja ti pyesja per IQ por heren e fundit qe kam pyetur dike ne forum sa e ka IQ pergjigja e tij ka qene-


Yyyyyyyy sa te duash, si mbaj mend femrat qe i kam IQ🤣🤣🤣

PS-E kane fut ne ban te shkretin tani🤣
 
98 e ka Xhorxh Bushi, keshtu qe ai testi nuk vlen😁

Ti, Soli dhe dy te tjere besoj se e keni perafersisht sa une ne mos me lart.

Jane edhe dy te tjere ne fv qe do doja ti pyesja per IQ por heren e fundit qe kam pyetur duke ne forum sa e ka IQ pergjigja e tij ka qene-


Yyyyyyyy sa te duash, si mbaj mend femrat qe i kam IQ🤣🤣🤣

PS-E kane fut ne ban te shkretin tani🤣
Ehhhh na ler ne modestine tone tani s'il vous plait :p lool

 
Top