Këto ushqime dëmtojnë stomakun dhe kokën

Hera

Banned
Këto ushqime dëmtojnë stomakun dhe kokën


unnamed-11-8.jpg


Nëse përjetoni fryrje pas vaktit ushqimor dhe dhimbje barku që përsëritet kur hani të njëjtin lloj ushqimi, është koha të kontrolloni kombinimin e ushqimeve.
Një kombinim i dobët i ushqimeve mund të çojë në lodhje, por gjithashtu mund të shkaktojë probleme në stomak dhe shtim në peshë. Një kombinim i tillë është ai i domates dhe trangullit. Pra, sallata juaj e preferuar e verës nuk është një zgjedhje e mirë.
Konkretisht, trangulli përmban enzima që ndërhyjnë në thithjen e vitaminës C dhe disa përbërësve të tjerë të dobishëm nga domatet, të cilat do të dobësojnë vlerën e tij ushqyese.
Banane dhe qumësht
Ky kombinim shpesh krijon një ndjenjë të rëndë në stomak. Por nëse thjesht doni banane, zgjidhni një të pjekur dhe shtoni kardamom ose arrëmyshk për ta bërë tretjen më të lehtë. Ju mund të zëvendësoni qumështin e lopës me bajame ose oriz.
Frutat me kombinime të caktuara
Megjithëse të gjithë na pëlqen t’i hamë gjatë verës, por frutat e freskëta dhe jogurti nuk janë kombinimi perfekt.
Produktet e qumështit, kur kombinohen me fruta, këto simptoma mund të përkeqësohen. Një frut tjetër i dëmshëm për stomakun tonë është shalqiri.
Kryesisht përbëhet nga uji dhe shkakton një hollim të lëngut të stomakut. Kjo mund të jetë shkas për dispepsi dhe imunitet të dobët të zorrëve dhe stomakut.
Ai gjithashtu kalon nëpër traktin tonë tretës shumë shpejt, ndërsa çdo ushqim tjetër mund të bllokojë kalimin dhe të bëjë që shalqiu të qëndrojë në stomak për shumë kohë.
Ushqime të yndyrshme
Ushqimet e përfunduara përmbajnë nivele të larta yndyrnash, konservues dhe kimikate të tjera, të cilat, në kombinim me sheqerin ose niseshtën në patate, mund të çojnë në prodhimin e citokineve, të cilat mund të shkaktojnë inflamacion dhe të përshpejtojnë procesin e plakjes.
Një kombinim i keq për barkun tonë është tuna me majonezë. Një sasi e madhe yndyre e kombinuar me proteina mund të ngadalësojë tretjen. Kështu që përdorni sasi të vogla të yndyrës dhe zgjidhni vajin e lulediellit, ullirit ose kokosit, veçanërisht gjatë gatimit të perimeve, drithërave dhe proteinave.
Me yndyrat, perimet me gjethe jeshile janë më të mirat. Një kombinim i rëndë është një copë mishi me patate pure. Edhe pse është një burim i mirë i proteinave, ai është i pasur me yndyrë dhe kalori.
Patatet e pjekura kanë vetëm disa gramë fibra, dhe nëse shtoni gjalpë ose krem, vakti do të jetë i mbushur me yndyrë të ngopur. Kombinimi me më pak kalori dhe më shumë fibra është bukë gjeldeti me pure të lulelakrës.
Omelet me sallam
Jo të gjitha kombinimet e proteinave proteinike të tilla si sallami dhe vezët, arrat dhe kos apo sanduiç nuk rekomandohen, pasi proteinat prishen për një kohë të gjatë dhe vendosin një tendosje në sistemin e tretjes.
Një zgjedhje shumë më e mirë është një omëletë me perime, ose një sanduiç me gjethe marule, ose nëse thjesht hani një kombinim të ushqimeve që përmbajnë proteina, shtoni perime të pasura me ujë si lulelakër, brokoli ose marule.
Produkte të qumështit
Kur bëhet fjalë për drithërat dhe qumështin, është e rëndësishme kur i hani ato. Ato janë një kombinim i shkëlqyeshëm për mëngjes, kur sistemi juaj tretës është akoma i freskët pasi do t’ju mbajë të mbushur për më gjatë. Por një kombinim i tillë do të ishte një zgjedhje e dobët për një vakt pasdite ose në mbrëmje.
Një tjetër kombinim i tillë është qumështi dhe çaji. Çaji mund të jetë i mirë për presionin e gjakut dhe shëndetin e përgjithshëm kardiovaskular. Sidoqoftë, proteinat në qumështin e quajtur kazeinë bllokojnë efektin e çajit kur treten së bashku.
Trupi ka nevojë 30 deri në 60 minuta për të tretur frutat dhe perimet, ndërsa drithërat dhe fasulet treten për një deri në dy orë, dhe mishi dhe peshku i gatuar tretet tre deri në katër orë.


Top Channel
 

Attachments

  • unnamed-11-8.jpg
    unnamed-11-8.jpg
    25 KB · Shikime: 0
  • unnamed-11-8.jpg
    unnamed-11-8.jpg
    25 KB · Shikime: 0

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
I bie te vdes urie une ?
 
Top