Khabib ruan titullin kampion dhe tërhiqet nga MMA

Rrelse

Zikaltër⚫🔵

Khabib ruan titullin kampion dhe tërhiqet nga MMA​

34798986-8875979-image-a-19_1603575264852-1.jpg

“Shqiponja” Khabib Nurmagomedov nuk do të jetë më pjesë e MMA.
Pasi mbrojti titullin kampion në këtë sport kaq të vështirë ndaj amerikanit Justin Gaethje, luftëtari nga Daghestani bëri dhe njoftimin e papritur të tërheqjes së tij.
Ndeshja u mbyll në raundin e dytë pasi Khabib bëri një kapje shumë të bukur të kundërshtarit që e detyroi të dorëzohej. Në momentin kur gjyqtari shpalli fituesin dhe nofkën “i pamposhturi”, Khabib hodhi dorezat në mes të ringut duke njoftuar tërheqjen.
Me 29 fitore në 29 ndeshje, kampioni u shpreh se nuk mund të luftonte më pa pasur në krahë babanë dhe trajnerin e tij Abdul, i cili ndërroi jetë për shkak të koronavirusit disa javë më parë.
Khabib tha se i kishte premtuar nënës së tij se do të tërhiqej dhe se është njeri i fjalës. ′′Ji afër me prindërit. Asnjëherë nuk e dini se çfarë do të ndodhë nesër”, u shpreh 32-vjeçari.
A2cnn
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Ufc e ndjek prej kohesh dhe pesha e khabib 70kg eshte pesha me veshtire per te mbajt rripin dhe per te dale i pamundur gjithe karrieres sepse dalin luftetar te forte gjate gjithe kohes, me teknika dhe stile nga me te ndryshmet.

Por Khabibi eshte nje bishe, e beri Garethje te duket si amator dhe per ato qe se dine Garethje eshte nr 2 dhe nje luftetar shume i zoti qofte ne stand up qofte ne mundje.
 

Ragnar

Anëtar i ri
Staf në FV.AL
Shum kam pas emocione mbrem kur e kam shiqu ket ndeshje, ky eshte Muhamed Alia i UFC, thjesht jemi me fat qe nje sportis shembull ne cdo aspekt te ketij sporti. Kulmi kur shpertheu ne lot, preki zemrat e gjithe botes. I lumi vend per ket sportist.
Me ka mbet merak qe nuk u be asnjeher me Tony Ferguson.
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Shum kam pas emocione mbrem kur e kam shiqu ket ndeshje, ky eshte Muhamed Alia i UFC, thjesht jemi me fat qe nje sportis shembull ne cdo aspekt te ketij sporti. Kulmi kur shpertheu ne lot, preki zemrat e gjithe botes. I lumi vend per ket sportist.
Me ka mbet merak qe nuk u be asnjeher me Tony Ferguson.

Mos e ki merak sepse Tonin e boni per spital Justin Garethje, ndersa Khabibi as nuk do e kishte diskutu fare.

Garethje mbreme mbas ndeshjes tha qe Khabib kishte nje mision qe te bente babane e tij te ndjere krenar dhe e pashe ne syte e tij, aty e kuptova qe skisha shanse ta mundja.
 

Ragnar

Anëtar i ri
Staf në FV.AL
Mos e ki merak fare sepse Tonin e boni per spital Justin Garethje, ndersa Khabibi as nuk do e kishte diskutu fare.

Garethje mbreme mbas ndeshjes tha qe Khabib kishte nje mision qe te bente babane e tij te ndjere krenar dhe e pashe ne syte e tij, aty e kuptova qe skisha shanse ta mundja.
Po e vertet se une jam shum fans i madh i UFC dhe kam ushtru pak ne ket sport, po e pash qe eshte shum i rrezikshem dhe e nderpreva, Khabib sbene me nana, i kish premtu edhe nanes se tij qe me nuk do rrafet, plus kur i tha Justinit, respektoj prinderit se vjen dita qe nuk do i kesh.
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Po e vertet se une jam shum fans i madh i UFC dhe kam ushtru pak ne ket sport, po e pash qe eshte shum i rrezikshem dhe e nderpreva, Khabib sbene me nana, i kish premtu edhe nanes se tij qe me nuk do rrafet, plus kur i tha Justinit, respektoj prinderit se vjen dita qe nuk do i kesh.

Eshte i vecante, mbi te gjitha njeri i madh, nje shembull i vertete per te rinjte.
Kur u ndesh me Dustin Poirier mbas ndeshjes i tha bluzen tende do ta shes dhe te gjitha parate e mbledhura do ti jap per fondacionin tend qe ke hap ne afrike.
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Ai vetem ka fjale, se send ne to s’ka, vetem nje gje i ka sjell te mire UFC qe e beri me te famshem, perndryshe ka shume me te mire se ai.

Connor ka nje merite qe te gjithe e pranojne, ai e ndryshoi kte sport sa i perket pagesave dhe kontratave. Me perpara sportistet ne ufc paguheshin mizerabel, Khabib psh ndeshjen e tij t'pare ka marre 12 mije dollar.
Kur erdhi Mcgregor ja ktheu gjithe sportistet kunder dhe i vuri kushte presidentit Dana White per rritjen e pagesave dhe kontratat qe sportistet kishin me UFC, dhe sot Khabib merr 7-8M eur per ndeshje.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit

Khabib ruan titullin kampion dhe tërhiqet nga MMA​

34798986-8875979-image-a-19_1603575264852-1.jpg

“Shqiponja” Khabib Nurmagomedov nuk do të jetë më pjesë e MMA.
Pasi mbrojti titullin kampion në këtë sport kaq të vështirë ndaj amerikanit Justin Gaethje, luftëtari nga Daghestani bëri dhe njoftimin e papritur të tërheqjes së tij.
Ndeshja u mbyll në raundin e dytë pasi Khabib bëri një kapje shumë të bukur të kundërshtarit që e detyroi të dorëzohej. Në momentin kur gjyqtari shpalli fituesin dhe nofkën “i pamposhturi”, Khabib hodhi dorezat në mes të ringut duke njoftuar tërheqjen.
Me 29 fitore në 29 ndeshje, kampioni u shpreh se nuk mund të luftonte më pa pasur në krahë babanë dhe trajnerin e tij Abdul, i cili ndërroi jetë për shkak të koronavirusit disa javë më parë.
Khabib tha se i kishte premtuar nënës së tij se do të tërhiqej dhe se është njeri i fjalës. ′′Ji afër me prindërit. Asnjëherë nuk e dini se çfarë do të ndodhë nesër”, u shpreh 32-vjeçari.
A2cnn
Sikur luftoi si me nje armik dukej hapur..jo se e donte fitoren po me shum pranien e babait se ka humbur..gjith mllef dhe dhimbje shihet ne syt e tij..
Urime fitorja ..edhe pse mu dhimbs kundershtari ne ato momente se humbi ndjenjat.

Ps.krenar per prindin kur ka nje femij qe nuk ja humb mundin ase ateher kur arrin kulmin.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Plus e kishte pasur kemben e thyer khabibi. Pas ndeshjes kishte deklaruar. 11 milion kishte fitu ky, kundershtari mduket 600k
 

Guest

Antarë i Respektuar
Sikur luftoi si me nje armik dukej hapur..jo se e donte fitoren po me shum pranien e babait se ka humbur..gjith mllef dhe dhimbje shihet ne syt e tij..
Urime fitorja ..edhe pse mu dhimbs kundershtari ne ato momente se humbi ndjenjat.

Ps.krenar per prindin kur ka nje femij qe nuk ja humb mundin ase ateher kur arrin kulmin.
Se paske pa mire 😋 me kte ska luftu si armik
 
Respekte per nje sportist shembullor, do thoja legjendar sepse nga tani e tutje Khabib eshte legjende e gjalle👏👏👏
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
wow 29 ndeshje dhe 29 fitore?! 👏👏
Nuk e ndjek dhe nuk e njoh si loz e sa i mir eshte. vec 1her kam pa 1 ndeshje 5 minutshe me dike qe e shante 🤣 por qe e mundi
 

Guest

Antarë i Respektuar
wow 29 ndeshje dhe 29 fitore?! 👏👏
Nuk e ndjek dhe nuk e njoh si loz e sa i mir eshte. vec 1her kam pa 1 ndeshje 5 minutshe me dike qe e shante 🤣 por qe e mundi
Kt sesht puna se ka 29 fitore dhe 0 humbje 😋por ky esht shume i thjesht dhe jashte sportit.Ndiqe se do te pelqeje 😋apo ste le burri
Ai qe thu ti qe e shante ishte shoku @Amara_La_Negra 😂mcgregor.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Kt sesht puna se ka 29 fitore dhe 0 humbje 😋por ky esht shume i thjesht dhe jashte sportit.Ndiqe se do te pelqeje 😋apo ste le burri
Ai qe thu ti qe e shante ishte shoku @Amara_La_Negra 😂mcgregor.
Me len, me len se dhe une e lej me pa personalitete qe jane Femra! 😋
 
Top