Kishe e modeluar me kocka njerezish

LoSsT

VIP
Ne qytetin Sedelik te republikes Ceke ka nje kishe shume interesante. Ajo kryesisht nuk eshte e modeluar as nga derasa as nga betoni dhe as nga hekuri por nga kockat e njerezve...

xcooy9.jpg
erczh0.jpg
155ryqd.jpg
9a301y.jpg
2hphlaa.jpg
2elv77n.jpg
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

kjo eshte mekat
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Ti shohin naten edhe ndriqojne vete, edhe dergon femijet atje
i thua gogoliiiiii e fap gjume ne krah.

Ca idjotlleku!!!
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

si kan leju te behe nje gje till ama!aqe me pak ne kultet fetare!!!
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

waaaa heret a vone dua ta vizitoj!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Ajo kryesisht nuk eshte e modeluar as nga derasa as nga betoni dhe as nga hekuri por nga kockat e njerezve...

Edhe ate, me kocka njerezish, t'besimit Islam.
 

DeliriumMind

Disconnect to Riconnect 💫
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

waaaa heret a vone dua ta vizitoj!
Hec ikim bashk se un kam frik .-.

Edhe ate, me kocka njerezish, t'besimit Islam.

Boje dhe ti nje me t'besimit krishter dhe te ateisteve :)
Un do jem e para qe do e vizitoj... imagjino sa MADHESHTORE.
 
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Ja keto shenja tregojne me se miri se cfare besimi kane keta beismtaret krishtere !
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Hec ikim bashk se un kam frik .-.Boje dhe ti nje me t'besimit krishter dhe te ateisteve :)
Un do jem e para qe do e vizitoj... imagjino sa MADHESHTORE.

Nuk e kemi te lejuar, madje nuk eshte veper njerezore, veper e atyre qe kane vetem pak mendje te shendoshe.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Ja keto shenja tregojne me se miri se cfare besimi kane keta beismtaret krishtere !

Nuk ka t'beje kjo me besimin e krishtere, por me moralin e njerezve qe kryejne vepra te tilla ne emer te fese. Nqfs vetem pak e njeh krishterimin, e din se nuk urdheron feja e krishtere veper te tille. Informohu me sakte.
 

DeliriumMind

Disconnect to Riconnect 💫
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Nuk e kemi te lejuar, madje nuk eshte veper njerezore, veper e atyre qe kane vetem pak mendje te shendoshe.

Nuk eshte puna e keni apo nuk e keni te lejuar, por sic the dhe ti, nuk eshte veper njerezore.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Hec ikim bashk se un kam frik .-.


Pse ke frike moj?
Me dy kafka trembesh ti, te dija trime :pSi i ktheni temat direkt ne fe..nuk dim asgje te sakt
sesi mund ti marin kockat apo nga i gjejn keshtuqe
mos u hidhni para kohe te gjykoni.
 
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Nuk ka t'beje kjo me besimin e krishtere, por me moralin e njerezve qe kryejne vepra te tilla ne emer te fese. Nqfs vetem pak e njeh krishterimin, e din se nuk urdheron feja e krishtere veper te tille. Informohu me sakte.

Nese nuk ka te beje me besimin , athere ka te bej me moralin e atyre qe i sherbejne Kishave (shtepiave te Zotit) ! Dhe eshte per tu habit se si kur krishterimi si fe e ndalon nje gje te tille , si athere keto ekzistojn ne kete menyre . E sic e dijm ne , feja jone e ndalon nje veper te tille ne Shtepin e Zotit .Dhe menyra te cilen i rregullojm Xhamit eshte dallim i madhe , te ne figura njerezish , skeleta njerez , skultptura njerezish eshte e pamundur te gjejsh , por keta skulpturat dhe figurat e njerezve i kane mbrenda ne Kishe ! Dhe qe besa i adhurojn , i drejtohen atyre per lutje , po kjo eshte teme ne vete . Dhr logjika te qone , kur nje Fe e lejon skulturen te futet ne Kishe , do ta lejoj edhe neser ''skeletin apo skelatat e njerezve !!!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Madje me eshtra te njerzve te bardhe musliman qe ato kohe jetonin ne vendet nordike dhe Antarktide :teleskop:
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Budallaki me brina i them kesaj pune.
Nese do kishte ndopak njerezillek qeveria ceke do rrenonte kete horror veper.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Lexova dy versione per keto kufomat..mund te konsiderohen qe te dyja te verteta.

Njera thoshte qe Peshkopi qe zoteronte ne Republiken e Cekis kishte dhene urdherin
te vrisnin disa mysylman dhe me pas ti vendosnin ne kishe si monument!
Tjetra, dhe me e besueshmja per mendimin tim, thoshte qe ne shekullin XIV ne kete
qytet pati nje dyndje te madhe popullsie te ardhur nga vende te tjera te Evrops dhe
si rrjedhoj e "peste nera"(besoj se shqip- zgjebe) dhe me pas Kryqezata Hussite vdiqen
shume njerez. Prandaj prifterinjt u detyruan te ndertonin keto "gropa varri" brenda kishes
perderisa nuk kishte me vend ne varreza!

Pas shume vitesh disa arkitekt e kane rregulluar ate dhe rimodeluar.


Per mendimin tim kjo e dyta eshte me e besueshme, te pakten nga ajo qe lexova.:)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Me duket dicka e ekzagjeruar.
Kockat, pas vdekjes nuk jane per ekspozite.
E aq me shume ne kishe!

waaaa heret a vone dua ta vizitoj!

Dicka e ngjashme gjendet ne Paris- Katakombat - ku supozohen se jane kockat e reth 6 milion njerez. Jane tunele te tera te mbuluara me kocka. Nqs vertet do ti vizitosh... edhe pse une personalisht sdo veja.

mont-photographer-monica-donovan-IMG_2722-1024x682.jpg


Skulls_femurs-Catacombs.jpg
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Me duket dicka e ekzagjeruar.
Kockat, pas vdekjes nuk jane per ekspozite.
E aq me shume ne kishe!Dicka e ngjashme gjendet ne Paris- Katakombat - ku supozohen se jane kockat e reth 6 milion njerez. Jane tunele te tera te mbuluara me kocka. Nqs vertet do ti vizitosh... edhe pse une personalisht sdo veja.

mont-photographer-monica-donovan-IMG_2722-1024x682.jpg


Skulls_femurs-Catacombs.jpg

Unë kurrë skam vajtur në Catacombet, pikërisht sepse më duket e ekzagjeruar dhe pa vend të bësh të tilla ekspozita me kockat e njërëzve .. dhe as kam për të vajtur ndonjëherë..

 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Sapo lexova qe qenka dhe nje kishe ne Rome, jam e mendimit qe ka ndodhur cfare ka ndodhur
kjo tashme eshte art. Pavarsisht me se eshte ndertuar eshte dicka e vecant dhe e bukur!

800px-Cripta_Cappuccini.jpg

448px-Capuchinos_2.jpg
800px-Capuchinos_3_.jpg
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Sapo lexova qe qenka dhe nje kishe ne Rome, jam e mendimit qe ka ndodhur cfare ka ndodhur
kjo tashme eshte art. Pavarsisht me se eshte ndertuar eshte dicka e vecant dhe e bukur!

800px-Cripta_Cappuccini.jpg

448px-Capuchinos_2.jpg
800px-Capuchinos_3_.jpg

Sme duket asgje e bukur:(
Te vdekurit duhen respektuar.
Ky eshte kthyer ne nje biznes- terheq turistat kurioz...
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Sapo lexova qe qenka dhe nje kishe ne Rome, jam e mendimit qe ka ndodhur cfare ka ndodhur
kjo tashme eshte art. Pavarsisht me se eshte ndertuar eshte dicka e vecant dhe e bukur!

Kur mendon se janë qënie njerëzore, vallai unë nuk shof ndonjë veçanti këtu.. po ec mo, shumë i pëlqejnë sepse psh ato që solli Zina Catacombet e Parisit, janë shumë të vizituara nga turistët ..

Ps: lol Lëre në testament, të vendosin dhe ty kafkën atje lol kur të vduqësh 110 vjeçe :p lol
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Arti i Vampireve i them ketij.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

krishter mo !
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Ne(te zanatit te artit) themi shpesh me shaka, hidh nje kanace coca-cole ne rruge dhe ajo quhet plehre, shtremboje ate para se ta hedhesh dhe ajo do quhet art... :p , apo arti s'kas limite dhe eshte i justifikuar , ama, me c;po kuptohet dhe arti nuk duhet te jete i palimitshem... Mqs kemi nje llogjike qe na shoqeron sduhet ti shohim gjerat ne siperfaqe por perher te pyesim mbi fillesen e saj, si ne kete rast pavarsisht se mund te perftohet nje strukture vizive artistike, materali i tij eshte jashtnatyres... Trupi i te vdekurit duhet te jete i shenjte dhe jo te ekspozohet ashtu... Me shtyu komenti i Didit te komentoja mqs ju duke Art asaj artistet :p...

p.s. Ceni & Dewid... ka raste kur dhe mund te mos komentoni, do ishte me mire :p:p...
 
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

p.s. Ceni & Dewid... ka raste kur dhe mund te mos komentoni, do ishte me mire :p:p...

P.sh Soulmind , Deuid shenohet emri e jo sic e ke shenu ti Dewid , dhe emri i tanishem C3nI , e jo Ceni ! Ben mire qe te ma shenojsh emrin mire Soulmind ?!

Komentimi im eshte qe duhet te denohet kjo veper e Kishes si Institucion i shenjet te cilen ata e konsiderojn . Figurat , skeletet , pikturimet te cilat i hasim ne Kishat e tyre , te kesaj kategorie eshte per no comment ! Jo njerezore , anti-fetare , ne kundershtim me Ligjet e Zotit jane te gjitha keto devijacione te bera nga Kisha e Krishtere . Mendon Soulmind se po bej mekat qe po e shkruaj kete jo vallahin e ke gabim . Sic eshte skeleti ne kundershtim me mendjen e shendosh te vihet keshtu ne kish , edhe figurat e vena ne kishe , dhe adhurimi ndaj tyre eshte edhe me absurd ! Sepse e njejta gje do te ishte , sikur te adhuroheshin keto skelete , sikur ato figura qe i kane ne kishe e njejta gje eshte ........
Duhet te besojm ne Zot , oj Soulmind , e jo ne skelete e ne figura te falsifikuara !
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

P.sh Soulmind , Deuid shenohet emri e jo sic e ke shenu ti Dewid , dhe emri i tanishem C3nI , e jo Ceni ! Ben mire qe te ma shenojsh emrin mire Soulmind ?!

Komentimi im eshte qe duhet te denohet kjo veper e Kishes si Institucion i shenjet te cilen ata e konsiderojn . Figurat , skeletet , pikturimet te cilat i hasim ne Kishat e tyre , te kesaj kategorie eshte per no comment ! Jo njerezore , anti-fetare , ne kundershtim me Ligjet e Zotit jane te gjitha keto devijacione te bera nga Kisha e Krishtere . Mendon Soulmind se po bej mekat qe po e shkruaj kete jo vallahin e ke gabim . Sic eshte skeleti ne kundershtim me mendjen e shendosh te vihet keshtu ne kish , edhe figurat e vena ne kishe , dhe adhurimi ndaj tyre eshte edhe me absurd ! Sepse e njejta gje do te ishte , sikur te adhuroheshin keto skelete , sikur ato figura qe i kane ne kishe e njejta gje eshte ........
Duhet te besojm ne Zot , oj Soulmind , e jo ne skelete e ne figura te falsifikuara !

E para ndjese pasi kam dash te them Ado &Dewid. haha.. se di pse te kam thene 2 her emrin... E dyta dhe ti mos u kap kot te germat se Dewid te kam thene qe kur ke hyr nket forum dhe s'e ke pas problem :p... tani u preke ti.... E Treta, nuk bere mekat more, thjesht mendim personali i imi, psh mendimi juaj mu duk mekruh :p, i papelqyeshem. E katerta, E di ku e ke thelbin, por s'eshte nevoja te ngrish debat kot mbi dicka qe ta siguroj nga 99% nuk do kuptohet thelbi ... Ska lidhje kjo pune me besimin, mos e fut vend e pa vend o DEUIT ose C3nI:) TI thua ja c'besim kan kto te krishteret.. eshte ofenduese goxha... pasi jo te gjithe u besojne atyre gjerave...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Sic eshte skeleti ne kundershtim me mendjen e shendosh te vihet keshtu ne kish , edhe figurat e vena ne kishe , dhe adhurimi ndaj tyre eshte edhe me absurd ! Sepse e njejta gje do te ishte , sikur te adhuroheshin keto skelete , sikur ato figura qe i kane ne kishe e njejta gje eshte ........

Mire krejt, por tema s'eshte per devijacionet e kishes apo te krishtereve, jemi ne nenforumin e arkitektures. Per ceshtje/bindje fetare, eshte nenforumi i caktuar, andaj me e udhes eshte qe te flitet andej, se ketu. Keshtu une mendoj se eshte me e drejte.
 
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

E para ndjese pasi kam dash te them Ado &Dewid. haha.. se di pse te kam thene 2 her emrin... E dyta dhe ti mos u kap kot te germat se Dewid te kam thene qe kur ke hyr nket forum dhe s'e ke pas problem :p... tani u preke ti.... E Treta, nuk bere mekat more, thjesht mendim personali i imi, psh mendimi juaj mu duk mekruh :p, i papelqyeshem. E katerta, E di ku e ke thelbin, por s'eshte nevoja te ngrish debat kot mbi dicka qe ta siguroj nga 99% nuk do kuptohet thelbi ... Ska lidhje kjo pune me besimin, mos e fut vend e pa vend o DEUIT ose C3nI:) TI thua ja c'besim kan kto te krishteret.. eshte ofenduese goxha... pasi jo te gjithe u besojne atyre gjerave...

E pse une me veprimet e juaja smirrem kurr ? Ja ta shpjegoj pakez ty dhe parafolesit me larte , se karakteri im eshte NJE , si te forumi fetare , si te forumi i kurioziteteve , si ai i libidos , si tek ai i dashuris ! E ndoshta qe s'po mund ta ndryshoj apo nderroj karakterin tek forumet , te ju pershatetem forumeve perkatese mund te gaboj ! Po , asesi une se marr te drejten te ju drejtohem juve , moter ketu je gabim , keshtu duhet te shkruash , ketu seshte forumi perkates . Kur beni mekate te medha e ndjej obligim te ju paralajmor per gjendjen e juaj , ama ne fryme edukative fetare islame . Por , ju mashalla jeni mire ne kete pike , dhe jeni te rritur , te civilizuar dhe nuk keni nevoj te ja tregoj vendin asnjerit ketu , sic po e bjene disa ketu .

Ti thua ndertjerash kjo pune ska lidhje me besimin !!! E Kisha cka me eshte nese ska pune me besimin ?! Cka ka lidhje kuptohet shume mire , dhe shkrimi im ndoshta kur lexohet mund te kuptohet ashtu , vetem mos thuaj qe une kam thene : c'besim kane keta krishteret . Une kam shkruar , keto jane 'shenja' , qe tregojn ...... , dhe vetem ne nje qytet nuk kish kesi arkitektura kockash njerezish , kish ne iTALI , Frannce , Ceki ....... Dhe e nderuar ne besimtaret musliman ne asnje Xhami ne bote nuk kemi kesi arkitektura me kocka njerez . Pse nuk e kemi ?- sepse feja Islame e ndalon nje gje te tille , jo vetem kockat e njerezve , por cdo gje qe nuk ka baze fetare e ndalon , qe shtepia e Zotit te mbetet shtepi ku adhurohet Zoti , dhe jo te behen arkitektura me piktura , skulptura , kocka njerez , sepse eshte ne kundershtim me porosit e Jezusit- Isait a.s , te behen veprime te tilla te jologjikeshme dhe jofetare . E nese une e kam thene kete me tre fjale , nese te krishteret ndihen te ofenduar , terhjekem nga fjalet e mia . Ama te behen kesi veprime sidomos nga Kisha jane mekate te medha .
He u kenaqe tani Soulmind !?
Dhe tjetera besim i drejte eshte te besohet vetem Zoti Nje dhe i Vetem , e Ai eshte ALLAHu !
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

E pse une me veprimet e juaja smirrem kurr ? Ja ta shpjegoj pakez ty dhe parafolesit me larte , se karakteri im eshte NJE , si te forumi fetare , si te forumi i kurioziteteve , si ai i libidos , si tek ai i dashuris ! E ndoshta qe s'po mund ta ndryshoj apo nderroj karakterin tek forumet , te ju pershatetem forumeve perkatese mund te gaboj ! Po , asesi une se marr te drejten te ju drejtohem juve , moter ketu je gabim , keshtu duhet te shkruash , ketu seshte forumi perkates . Kur beni mekate te medha e ndjej obligim te ju paralajmor per gjendjen e juaj , ama ne fryme edukative fetare islame . Por , ju mashalla jeni mire ne kete pike , dhe jeni te rritur , te civilizuar dhe nuk keni nevoj te ja tregoj vendin asnjerit ketu , sic po e bjene disa ketu .

Ti thua ndertjerash kjo pune ska lidhje me besimin !!! E Kisha cka me eshte nese ska pune me besimin ?! Cka ka lidhje kuptohet shume mire , dhe shkrimi im ndoshta kur lexohet mund te kuptohet ashtu , vetem mos thuaj qe une kam thene : c'besim kane keta krishteret . Une kam shkruar , keto jane 'shenja' , qe tregojn ...... , dhe vetem ne nje qytet nuk kish kesi arkitektura kockash njerezish , kish ne iTALI , Frannce , Ceki ....... Dhe e nderuar ne besimtaret musliman ne asnje Xhami ne bote nuk kemi kesi arkitektura me kocka njerez . Pse nuk e kemi ?- sepse feja Islame e ndalon nje gje te tille , jo vetem kockat e njerezve , por cdo gje qe nuk ka baze fetare e ndalon , qe shtepia e Zotit te mbetet shtepi ku adhurohet Zoti , dhe jo te behen arkitektura me piktura , skulptura , kocka njerez , sepse eshte ne kundershtim me porosit e Jezusit- Isait a.s , te behen veprime te tilla te jologjikeshme dhe jofetare . E nese une e kam thene kete me tre fjale , nese te krishteret ndihen te ofenduar , terhjekem nga fjalet e mia . Ama te behen kesi veprime sidomos nga Kisha jane mekate te medha .
He u kenaqe tani Soulmind !?
Dhe tjetera besim i drejte eshte te besohet vetem Zoti Nje dhe i Vetem , e Ai eshte ALLAHu !

he mer vlla mooo sa i meshon kot.. e para s'te ndaloi kush, e dyta une s'ta thash ne menyre urdherore, pak me humor pak si te vertete...s'e marr vesht pse si merni lehte fjalet qe fliten... nejse... vashdo.. sot e tutje as nuk do ta permend me Emrin per kritika... Dite te mbare itash!


p.s. ku mu kujtua, para sh kohesh me je drejtuar ne nje postim duke thene: Soulmind me e mire je kur nuk flet ndonjeher hic, dmth qe kisha fol gabim,(se mbaj mend ca teme dhe sdi ku ta kerkoj) ama une qesha dhe s'bera replike sa nje roman :p... Stay cool!
 
Redaktimi i fundit:

Endrra

VIP
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

kalamaja mos u zini e ?

sa per temen ,,,,e frikshme mjaft....zere se jemi ne boten tj ....

Kete kane dashur te demostrojn prifterinjt patjeter...Skan pas me se ta kalojne kohen :p
 
Top