Kjo bimë mund të vrasë në më pak se një minutë një fëmijë dhe brenda 15 minutash një

Arfenilla

Themelues i Forumit
largea_difenbahija1438518491.jpg
Unë kam humbur tashmë engjëllin tim në moshën 3 vjeçare. Ajo gabimisht gëlltiti një copë nga bima helmuese. Gjuha iu trash dhe brenda pak minutash ndërroi jetë. Kjo bimë helmuese i mori jetën fëmijës tim, ndaj dua të parandaloj këdo që të mos e mbajnë këtë, apo bimë të tjera të ngjashme me të në banesë, pasi mund t’i kushtojë jetën ju edhe personave të tjerë rreth jush”.

A i keni me të vërtetë shumë qejf bimët natyrale, aq sa dëshironi ti mbani ato në ambientet tuaja shtëpiake?

A e dini se disa prej tyre mund të jenë shumë të rrezikshme për familjarët, veçanërisht për fëmijët, për të cilët ju nuk keni asnjë ide se çfarë janë duke bërë gjatë kohës së tyre të lirë apo kur janë vetëm?

“Dieffenbachia” është një bimë shumë e bukur dhe njerëzit e mbajnë atë me gëzim në shtëpi apo në zyra, duke zbukuruar në mënyrë natyrale ambientin përreth, por pa e ditur se cilat janë efektet e saj të dëmshme.B lajmi


p.s un e kam pas ne shpin time po me eshte prish !ama nuk ekam dit se eshte e rrezikshme.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Kjo bimë mund të vrasë në më pak se një minutë një fëmijë dhe brenda 15 minu

Dieffenbachia

Ne gjuhen popullore? Ca eshte kjo
 

Aver

VIP
Titulli: Kjo bimë mund të vrasë në më pak se një minutë një fëmijë dhe brenda 15 minu

Kete lloj te lules e kemi pasur gjithmone ne shtepi.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Kjo bimë mund të vrasë në më pak se një minutë një fëmijë dhe brenda 15 minu

Mendoj qe femija ka qene alergjik ndaj bimes perkatse.
Jo se bima shkakton vdekje ne cdo person apo femije.
 
Top