Komplimentet...

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Komplimentet...

Po mos thuaj asgje, pse duhet ti besh komplimente fallco... E si ska femije te shemtuar? Aq me shume kur sdine te sillen, iii sa te shemtuar jane:p

Ja t'ju them nje rast, ishte djali vogel me mamane perdore, i behen komplimente mamase per femijen, ne moment qe femija i thote nenes " Lem BUDALLACKE se dua te iki".... E si mund ti thuash me femije i bukur ketij?!


Zzinna komplimentet shihen me shume si hipokrizi,dhe ne fakt ta shohesh holle-holle ashtu eshte...Cdo kush eshte i vetekenaqur me veten,askush nuk del para pasqyres dhe shan veten,askush nuk thote pjese te keqija te karakterit te tij...Mangesite me mir ti sheh tjetri,pasi ne edhe nese e dime qe kemi,nga egoja e vete njeriut sdo i pranonte kurr...Pasi gjithmone tek vetja shohim gjithmone me te mire...Mund te thuhet kush je ti qe te me veje ne dukje mangesite?Fakitiksht askush nuk eshte askush,por do ishte me e ndershme sa te me besh qejfin te thuash ate qe mendon vertet...Pse duhet te them te shkon ai fustan,kur ndoshta ty te nxjerr gjithe difektet e trupit??Pse duhet te them sa femije i bukur,kur ndoshta ska asgje te vecante?Do ishte e e ndershme te heshtesh se sa te behesh hipokrite me gjoja justifikimin e ''miresise ne shpirt''...
Mua per vete me shume me pelqen kur tjetri me kritikon me thote,nje difekt timin,pasi keshtu e kuptoj qe tjetri kete me ka vene re...Ne te keqijat tona i dime nga tjeret apo jo??Pasi sma merr mendja se dikush del me flamur e thot une jam kokeforte,une jam egoiste,jam ziliqare etj etj...Keta mangesi qe ne i dime i dime se tjeret ne disa situata ne disa momente na i kane vene ne dukje...

Tani lind pyetja pse duhet tja thuash??E para mos genjesh tjetrin perballe,qofte edhe pse do ishte genjeshter e pafajshme...E dyta pse duhet te dal jashte vetes time,te them dicka krejt kunder mendimit tim,vec per tja bere qejfin tjetrit?...

Gjeja e fundit,kritika ste ben kush ste njeh,pasi askush nuk niset te shohe tek tjetri anet me te keqija pa patur ndonje arsye,por kritikat duhet te lartesojne njeriun qe i merr,kurse ai qe i ben,eh sot duhet te jargavitesh qe te jesh i nderuar:D
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Komplimentet...

Ne fakt kam marre komplimenta, besoj eshte normale per secilin nga ne, por kam ndjere se pjesa me e madhe e tyre ishin thjesht lajka e fjale pa vlere. Per kte arsye jam dhe vet e rezervuar ne kete aspekt , sepse sdua te le tek te tjeret pershtypjen e "interesaxhies", qe ben lajka e fjale te bukura kot. Ka menyra te tjera besoj per tju bere qejfin te tjereve. Gjithmon ekziston nje rruge e tille..:D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Komplimentet...

Zzinna komplimentet shihen me shume si hipokrizi,dhe ne fakt ta shohesh holle-holle ashtu eshte...Cdo kush eshte i vetekenaqur me veten,askush nuk del para pasqyres dhe shan veten,askush nuk thote pjese te keqija te karakterit te tij...Mangesite me mir ti sheh tjetri,pasi ne edhe nese e dime qe kemi,nga egoja e vete njeriut sdo i pranonte kurr...Pasi gjithmone tek vetja shohim gjithmone me te mire...Mund te thuhet kush je ti qe te me veje ne dukje mangesite?Fakitiksht askush nuk eshte askush,por do ishte me e ndershme sa te me besh qejfin te thuash ate qe mendon vertet...Pse duhet te them te shkon ai fustan,kur ndoshta ty te nxjerr gjithe difektet e trupit??Pse duhet te them sa femije i bukur,kur ndoshta ska asgje te vecante?Do ishte e e ndershme te heshtesh se sa te behesh hipokrite me gjoja justifikimin e ''miresise ne shpirt''...
Mua per vete me shume me pelqen kur tjetri me kritikon me thote,nje difekt timin,pasi keshtu e kuptoj qe tjetri kete me ka vene re...Ne te keqijat tona i dime nga tjeret apo jo??Pasi sma merr mendja se dikush del me flamur e thot une jam kokeforte,une jam egoiste,jam ziliqare etj etj...Keta mangesi qe ne i dime i dime se tjeret ne disa situata ne disa momente na i kane vene ne dukje...

Tani lind pyetja pse duhet tja thuash??E para mos genjesh tjetrin perballe,qofte edhe pse do ishte genjeshter e pafajshme...E dyta pse duhet te dal jashte vetes time,te them dicka krejt kunder mendimit tim,vec per tja bere qejfin tjetrit?...

Gjeja e fundit,kritika ste ben kush ste njeh,pasi askush nuk niset te shohe tek tjetri anet me te keqija pa patur ndonje arsye,por kritikat duhet te lartesojne njeriun qe i merr,kurse ai qe i ben,eh sot duhet te jargavitesh qe te jesh i nderuar:D

AJ aj aj, sa mire do ishte te ishin te gjithe te kenaqur me veten, por njeriu eshte qenie me komplekse, e kur shikohet ne pasyqre, shikon qe gjera qe s'jane por ja shpik mendja. Si pasoj te komplekseve mund te dalin dhe pakenaqesite e shprehura tek te tjeret, ne forma te ndryshme, disa me kritika nderkohe qe disa me komplimente.

Jam dakord me punen e fustanit, pse duhet te them "tregon super yll", kur s'eshte e vertet. Nqs nje shoqe me pyet " ta blej apo jo", si ti them "PO" kur si rri mire.
E njejta gje dhe me floket, pse duhet ti them qe i shkon, kur ne fakt se kap fare ai model.

Komplimentet e shpeshta kane tendencen te jene fallco, sepse smund te rish te komplimentosh non-stop nje njeri ( vetem nqs ky i fundit eshte jashte mase perfekt, gje pak e mundshme).

Gjithsesi, me mire pak e sakt, kur eshte e vertet edhe e meritojne nje kompliment.

Kisha dhe nje problem tjeter me komplimentet, kur njerzit dobesohen, a eshte mire ti thuash " uuu sa qenke dobesuar, sa mire tregon"? Mua me duket e tepruar ti them dicka te tille se me duket qe e bej te ndihet keq, per si ka qene me heret. Por nga ana tjeter, kur dikush eshte i shendosh, e po shkon drejt semundjes, ske si mos i thuash te bej dicka per veten e vete, ne menyre delikate....
 
Titulli: Komplimentet...

Nuk kursej fjale te bukura dhe komplimente, me pelqen te mar dhe te jap. Nuk jam tip qe bej furca ose i them kot sa per te ra ne sy e per t’ja be qejfin tjetrin. Perkundrazi at’her kur i them, i them me sinqeritet te plote. Nje kompliment di te te vjedh nje buzeqeshje, te te bej te ndihesh mire dhe te te bej diten me te bukur, kshutqe pse mos ti themi :). Me pelqen te komplimentoj dike per dukjen, per nje sjellje te caktuar, per nje kujdes qe tregon, per energjine e mire dhe positive qe mund te ket dhe te ben dhe ty te ndjehesh mire dhe rehat ne ate mes.

Isha nje dite ne nje shitore per mobilje. Meqe me heret kisha qene ne pune e i kisha floket e drejtura e te rregulluara dhe kisha te veshur nje fustan veror asaj shiteses dukja ime i kishte bere pershtypje..Nuk e prisja kur me tha qe po dukesha bukur dhe shume elegante, e u ndjeva mire pa dyshim :D…Kur jane komplimente te atilla pa djallezi, pa ndonje interes dhe te vine papritur nga njerez edhe qe nuk i njeh normalisht qe te bejne te ndihesh mire :)…Edhe nje rast tjeter..Na qellon shpesh neve femrave qe kur jemi ne shtepi dhe pregadisim dicka per te ngrene qofte dreke, embelsire apo dicka te atille dhe njerzit e afert qe e kane shijuar te te komplimentojne duke te thene qe eshte bere shume e mire, beje dhe here tjeter ose kur kerkojne repete :p…E tani kujt mundet te mos i shijojne gjithe ato fjale te mira :)

E vetmja gje qe nuk me pelqen kur dikujt i bej nje kompliment, eshte kur ma kthen me te njejten monedhe…Dmth …dukesh bukur. Uaa po dhe ti dukesh bukur :26:..Ose me pelqen shume ky fustan..Po dhe mu me pelqen ky i joti LOL..Ska nevoje lol, mjafton nje buzeqeshje dhe nje faleminderit!
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Komplimentet...

AJ aj aj, sa mire do ishte te ishin te gjithe te kenaqur me veten, por njeriu eshte qenie me komplekse, e kur shikohet ne pasyqre, shikon qe gjera qe s'jane por ja shpik mendja. Si pasoj te komplekseve mund te dalin dhe pakenaqesite e shprehura tek te tjeret, ne forma te ndryshme, disa me kritika nderkohe qe disa me komplimente.

Jam dakord me punen e fustanit, pse duhet te them "tregon super yll", kur s'eshte e vertet. Nqs nje shoqe me pyet " ta blej apo jo", si ti them "PO" kur si rri mire.
E njejta gje dhe me floket, pse duhet ti them qe i shkon, kur ne fakt se kap fare ai model.

Komplimentet e shpeshta kane tendencen te jene fallco, sepse smund te rish te komplimentosh non-stop nje njeri ( vetem nqs ky i fundit eshte jashte mase perfekt, gje pak e mundshme).

Gjithsesi, me mire pak e sakt, kur eshte e vertet edhe e meritojne nje kompliment.

Kisha dhe nje problem tjeter me komplimentet, kur njerzit dobesohen, a eshte mire ti thuash " uuu sa qenke dobesuar, sa mire tregon"? Mua me duket e tepruar ti them dicka te tille se me duket qe e bej te ndihet keq, per si ka qene me heret. Por nga ana tjeter, kur dikush eshte i shendosh, e po shkon drejt semundjes, ske si mos i thuash te bej dicka per veten e vete, ne menyre delikate....

Per pjesen qe thua ti,e kam fjalen qe neve vetja na duket me e mira ne bote,jemi njeriu me i mire,pa vese,pa gjera te keqija,e kur keta gjera na vihen ne dukje nga tjeret,qe mund ti shprehin si kritika na djeg...Kete po thoja une,gjithsesi mua me vjen gjynah per ata njerez qe presin nje fjale te mire nga dikush,per tu ndjere mire,ashtu sic me vjen keq per ata tjeret qe nje fjale kritike apo dicka jo e bukur i ben te trishtuar...Mendimi i tjetrit ngel mendim i tjetrit,merret si i tille ta thot dhe fjala vete ''eshte i tjetrit'' ste perket:D
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Komplimentet...

Tani nuk te kerkon njeri komplimenta me zor kshu qe s'ke pse i ben nqfse nuk jane te sinqerta dhe jane thjesht per ti bere qejfin tjetrit...kshu qe preferoj te hesht kur s'kam noi gje per te thene. Nqfse tjetri e meriton komplimentin tim atehere ja bej me gjith zemer.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Komplimentet jane si puna e parfumit,nuhati por mos ii gelltit.
Une nuk jam tipp i komplimenteve;).
Nqs, bej nje kompliment e bej me sinqeritet jo sa per te ber qefin.
Edhe komplimentet e te tjereve nuk eshte se u kushtoj shume rendesi.
 
Top