Konflikt Izraelo-Iranian?!

ricky_ch

******
Në Izrael, një polemikë e ashpër është duke u zhvilluar për një ndërhyrje
të mundshme ushtarake kundër Iranit. Politikanët dhe populli janë të ndarë.
Me sa duket, edhe ushtria britanike është duke u përgatitur për një luftë
të mundshme.Diskutimi rreth një sulmi të mundshëm ushtarak të Izraelit kundër objekteve
bërthamore të Iranit ka shkaktuar reagime të ashpra në Teheran. Irani ishte
"gjithmonë i gatshëm për luftë," tha ministri i jashtëm Ali Akbar Salehi,
"Daily News Hurriyet." "Për tetë vjet kemi dëgjuar kërcënimet izraelite.
Kombi ynë është i bashkuar, "tha Salehi.

Izraelit, në rast të një sulmi, i kërcënohen pasojat "apokaliptike", thuhet në
një tjetër paralajmërim në faqen e internetit të televizionit shtetëror iranian.
Izraeli ka aftësinë ushtarake të Iranit të njohur, thanë burimet.
"Industria raketore e Iranit është një ndër më të mirat në rajon dhe Botë."

Politikanët dhe populli nuk ndajnë të njëjtin mendim


Në Izrael, ndërkohë ka lindur një grindje grindje, për shkak se debati për
miratimin apo refuzimin e sulmin e mundshmëm ushtarak është bërrë publikisht
Mbi të gjithë u kritikua, sidomos ish-kreu i shërbimit sekret Mossad,
Meir Dagan, i cili kishte quajtur bombardimin e Iranit si "idiotesk". Ministri i Financave
Yuval Steinitz, pastaj akuzoi atë me trajtim të papërgjegjshëm me sekretet shtetërore.
Ndërsa politikanët e krahut të djathtë kërkuan që Dagan të sillet para gjyqit.
Anëtarët e tjerë të qeverisë e konsideran debatin e të enjtës si jashtëzakonisht
të dëmshme për Izraelin.

Popullsia izraelit është i ndarë në lidhje me një sulm të thellë ndaj Iranit.
Sipas një studimi të kryer nga gazeta "Haaretz" 41 për qind janë në favor dhe
39 për qind kundër, kurse 20 për qind e të anketuarve ishin të pavendosur.


Mëtutje gjithashtu flitet se USA Britania janë duke bërë përgatitje
për sulmin eventual ndaj Iranit.


Burimi: Nahost: Israel streitet über Militنrschlag gegen Iran - Nahost - FOCUS Online - Nachrichten

 
Redaktimi i fundit:

LoSsT

VIP
Pe: Konflikt Izraelo-Iranian?!

Perca dhe sundo...
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Konflikt Izraelo-Iranian?!

Nuk eshte e lehte te sulmohet Irani sepse kjo do te sillte nje rigjenerim te strukturave boterore dmth nuk do kishte si pasoje vetem ekonomine dhe financen boterore por do te prekte dhe istitucionet me te larta ne bote, p.sh. do prekte Kombet e Bashkuara dhe do te diskutohej se sa e vlefshme do te ishte ky istitucion boterore kur te gjitha luftrat qe jane bere pas luftes se dyte boterore nuk jane marre me vendimin e 5 vendeve qe kane te drejten e vetos, pra, Irani do te ishte fundi i kutese se pandores dhe to ti hapte botes probleme te medha.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Konflikt Izraelo-Iranian?!

Jemi deshmitar te asaj se cfare eshte duke ndodhur kohen e fundit ne shtetet arabe. E ashtuquajtura "Pranvera Arabe", solli frytet e saj..Egjipti eshte ne prag te luftes civile, gjaku i egjiptianeve u derdh pa dhene asnje rezultat. Revolucioni vazhdon ne Egjipt, pushteti nuk u shkeput per asnje cast prej duarve te diktatoreve, e njeriu qe shtypi egersisht protestat e popullit te tij, vazhdon ende te qendroj president de facto i Egjiptit. Libia ra ne duart e Nato's, e drejtuar nga nje qeveri kukull, e tani eshte rradha e Sirise, sulmi ndaj se ciles do te implikoje edhe Iranin ne nje konflikt i cili do te jete shkaterrues per te gjithe planetin. Cmimet do te shkojne ne stratosfere qe ne diten e pare te sulmit, e duke pare qe edhe Rusia ka prezencen e saj ne Siri, pasojat do te jene ne permasa katastrofike. Nje sulm i mundshem ndaj Iranit, duket si nje kurth i pergaditur nga dikush tjeter. Shohim edhe lidere arabe, te cilet ndihmojne SHBA qe te pushtoje vendet e tjera arabe. Shohim ruset, te ngrene zerin e te mbrojne vendet arabe, kuptohet dicka e tille behet per arsyet e tyre, te cilat jane materiale, interesa ekonomike e strategjike te perbashketa.
Ne anen tjeter kemi Evropen, me fjale tjera, falimentimi i Greqise, e pasuar nga Italia. Ndoshta Franca do t'jete me rradhe, e lista vazhdon derisa nje dite te bukur bursat te tronditen aq fort, saqe cmimi i nje litre nafte te kape stratosferen, e ndihmuar kjo edhe nga mbyllja e kalimit detar te Hormuzit, pas nje sulmi fantazem mbi Iran. Pas rrezimit te Gadafit, elita po perqendrohet ne rrezimin e treshes Siri - Iran - Liban.
Cifutet kontrollojne sistemin bankar nderkombetar, kontrollojne arin e dimanatet, kontrollojne shumicen e rezervave te naftes, e shterren naften e vendeve arabe, e ne kembim, i japin arabeve copa letre me ngjyre jeshile, e keto letra ua marin serish, duke u shitur makina luksoze, jahte private e avione, gratacela qiellgervishtese e pallate madheshtore. Elita e arabeve eshte kthyer ne nje tufe parazitesh, e cila konsumon me vetedije te plote te gjithe te ardhurat nga shitja e naftes.

Cfare ne te vertete eshte duke ndodhur ? Kush qendron prapa kesaj ? A thua valle, ekziston ndonje elite, e cila si duket eshte ne hapat e fundit te planit te saj fatal e me te eger kunder njerezimit ? A eshte duke u pergaditur nje kurth edhe ndaj SHBA-se ? Si qendron puna me ekonomine amerikane ?

Jane keto pyetje e te ngjajshme me keto, qe ndoshta i ndegjojme, i lexojme, apo edhe ia bejme vetvetes.
 
Top