Konflikti Rusi - Turqi!

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

E kape para meje Aver. po me ben konkurence..:p

 

Aver

VIP
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Haha kaq e kisha une.. se edhe tema ne pergjithesi eshte e llojit "cdo cudi zgjate 3 dite". Shpejt del naj problem tjeter dhe harrohet ky.
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

E kape para meje Aver. po me ben konkurence..:p


Tani te rrim shtremet e te flasim drejt Turku ka vepru gabim. Dakort avioni Rus ka shkel territorin turk por nuk eshte se ishte avion grek apo qipriot qe te zgjidhej direkt me rrakete. Nuk eshte se perbente ndonje rrezik serioz per turqit. Ne te kaluaren ne e dim shume mire sa here turku ka shkel territorin grek apo qipriot dhe nuk eshte goditur kurre ne kte menyre. Tani e vetmja dileme qe turqit mund ta perdorin ne forme justifikimi eshte nese e dinin qe eshte avioni ishte Rus apo e kane ngaterruar me ndonje avion Sirian?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Nese piloti eshte lajmeruar 10 here, cdo here sipas lajmeve turke dhe disa amerikane, atehere turku s'ka bere gabim, pasiqe pas paralajmerimit eshte goditur, jo pa paralajmerim.
 

legjenda

Tetova
Konflikti Rusi - Turqi!

Orët e fundit janë acaruar tej mase marrëdhëniet ruso-turke dhe gjithë bota është sy e vesh nga Rusia për të parë reagimin e tyre.
Putin u shpreh se Turqia do të marrë përgjigjen e merituar.
Turqia ndërkohë i ka bërë thirrje urgjente NATO-s për një mbledhje “sqarimi” pas incidentit.
Rusia reagoi duke thënë se Turqia do të vërë edhe NATO-n në shërbim të ISIS.
Mundësia e një konflikti të armatosur mes Rusisë dhe Turqisë, për fat të keq nuk përjashtohet.
Por cilat janë fuqitë ushtarake të këtyre dy vendeve?
Ja disa të dhëna mbi armatimet dhe fuqinë ushtarake të Rusisë dhe Turqisë.
Rusia
Popullsia: 142,4 milionë banorë
Njerëz të gatshëm për luftë: 46,8 milionë
Ushtarë aktivë: 766 mijë
Rezervistë: 2,485 milionë
Tanke: 15 mijë e 398
Mjete të blinduara: 31 mijë e 298
Sisteme të shumëfishta të hedhjes së raketave: 3 mijë e 793
Avionë: 3 mijë e 429
Helikopterë: 1 mijë e 120
Flota detare: 352 njësi
Buxheti i ushtrisë: 60 miliardë dollarë

Turqia
Popullsia: 81,6 milionë banorë
Njerëz të gatshëm për luftë: 35 milionë
Ushtarë aktivë: 410 mijë
Rezervistë: 185 mijë
Tanke: 3 mijë e 778
Mjete të blinduara: 7 mijë e 550
Sisteme të shumëfishta të hedhjes së raketave: 811
Avionë: 1 mijë e 20
Helikopterë: 443
Flota detare: 115 njësi
Buxheti i ushtrisë: 18 miliardë dollarë/a.l. TemA
timthumb.jpg
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

tani do han koken e vete cdo njeri, meqe ishin pikerisht keto shtet e medha se forumuan ket isis
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Ajo puna e paralajmerimeve per 10 here nga ana e piloteve turk, nuk me bind. Te merret e vertete versjoni turk qe avioni rus ka kaluar kufirin 2.7 km, do thote 10.15 sek tranzit sipas shpejtesise qe kane avionet luftarak. Ne keta sek nuk arrine dot te flasesh as 10 fjale, jo me te perserisesh 10 here Lol
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Deklarat bombe nga PUTIN

Mediat serbosllave,ato maqedonase dhe ruse shkruajne per deklaraten bombastike te putinit ku ai mes tjerash ka shpreh revolten e tije per rezimin e aeroplanit ku thote: Turqia ka nenshkruar vdekjen. kurse edhe Amerika eshte ngat neshkrimit… Mbetet te shohim ditet ne vezhdim se qfar do te ndodhe.
/Lajme Instant
 
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Gjith kjo kriz, po nuk plasi, ska se si leviz ekonomia.
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Tobestafkurrullah ishalla larg lufta
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Se di pse por kam parandjenje qe jane amerikanet qe po hedhin gurin e mcefin doren si me rastin turqi rusi si rastin isis europe per te mos thene qe isis jane vete ameriakanet nen petkun e terrorizmit islamik.
 

legjenda

Tetova
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

turqia nuk i frigohet aspak russise turqet amerika afer vetes
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Turqia si vend anetar i NATOs e rezervon te drejten te ftoj vendet anetare te NATOs ne takim sa here qe e sheh te nevojshme, pavaresisht nese ka pasur agresion apo nese i eshte cenuar integriteti territorial apo jo. Eshte shume e kuptueshme qe Turqia te bashkepunoj me NATOn ne cdo moment perderisa eshte pjese e saj, dhe ky eshte nje nga qellimet kryesore te krijimit te kesaj organizate: Mbrojta nga e keqja e perbashket qe vjen nga jashte. Po nuk qe kjo, atehere humb edhe kuptimi i organizates.

Se a kishte agresion (shkelje te hapsires ajrore) apo jo.. mbetet te vertetohet.
Apo u vertetoj Marla kete?

Jo aver nuk vertetova gje se skam atribute te tilla kshu qe svlen ironia jote ketu, une thjesht ju referova lajmit dhe logjikes sime qe eshte si mund te gjuaje turqia ne hapesiten siriane kur trupat ushtarake jane te vendosura ne turqi do thuash ti raketat pershkojne gjysmen e globit dakort jam e ketu por ama rruga nga rusia per siri i bie te kaloje mbi turqi kshu qe avioni ka shkel hapesiren territoriale turke.
 

legjenda

Tetova
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Amerika i del në krah Turqisë: Aeroplani rus u paralajmërua 10 herë

foto.php


Ushtria Amerikane i ka konfirmuar pohimet e autoriteteve turke se pilotët turq i kanë paralajmëruar pilotët rus se aeroplani i tyre ka hyrë në hapësirën ajrore të shteti turk.
Zëdhënësi i Pentagon’it Steve Warren ka thënë se komunikimi i pilotëve është bërë nëpërmjet kanaleve të hapura.
“Kemi mundur ta dëgjojmë krejt atë që ka ndodhur, komunikimi është zhvilluar nëpërmjet kanaleve të hapura” njofton AFP.
I pyetur nëse mund të konfirmojë pohimet e turqve se 10 herë kanë paralajmëruar kolegët e tyre ruse, Warren ka thënë “Po. Mund ta pohoj këtë” ka thënë ai/indeksonline.net
bravos amerika
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Amerika i del në krah Turqisë: Aeroplani rus u paralajmërua 10 herë

foto.php


Ushtria Amerikane i ka konfirmuar pohimet e autoriteteve turke se pilotët turq i kanë paralajmëruar pilotët rus se aeroplani i tyre ka hyrë në hapësirën ajrore të shteti turk.
Zëdhënësi i Pentagon’it Steve Warren ka thënë se komunikimi i pilotëve është bërë nëpërmjet kanaleve të hapura.
“Kemi mundur ta dëgjojmë krejt atë që ka ndodhur, komunikimi është zhvilluar nëpërmjet kanaleve të hapura” njofton AFP.
I pyetur nëse mund të konfirmojë pohimet e turqve se 10 herë kanë paralajmëruar kolegët e tyre ruse, Warren ka thënë “Po. Mund ta pohoj këtë” ka thënë ai/indeksonline.net

Ja ku e ke dhe vertetimin Lol
 
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Perse e perkrah amerika turqine? i ka qef, apo kane kriju te dyja bashk ndonje gje kto?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Po te kishte b..., Erdogani merrte ne tel Putin qe ta sqaronte mbi ngjarjen, por ka preferuar te marre urgjent Brukselin(naton) qe ty hyje nen shpatulla.

Putin eshte shprehur per Derr-doganin qe ai eshte padrino i Isis (kapoja).
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Perse e perkrah amerika turqine? i ka qef, apo kane kriju te dyja bashk ndonje gje kto?

Nga bazat ushtarake me te fuqishme dhe me te rendesishme per kontrrollin e vendeve te lindjes te NATOs jane te dislokuara ne Turqi, si mund tja prishe turkut amerikani ma thuaj ti
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Pse Putini ca eshte ca i duket vetja qe te fluturoje mbi shtete te ndryshme si ne pronen e vet me fal por une ket here bej me faj Rusine turqit skane faj kane treguar qe jane shtet me b..e. Lol
 

ricky_ch

******
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Për hir të situatës së tensionuarë, nuk duhet kërkuar këtu qime në ve.
Nuk jam ndhonjë farë eksperti por mund të paramendoj se nuk është njësoj si në tokë
e si në ajër. Pra, duhet pasur parasysh se një aeroplan për një sekondë 2 km i han
si asgjë, andaj është dashur të tolerohet e jo të shihet si akt agresioni. Sidoqoftë, nuk
është frikacak ai që gjen zgjidhjen më të mirë për popullin e vet, sepse këta
të fundit gjithmonë e hajnë, ndësa urdhëryesit qëndrojnë në kolltuqe të buta.

Për mendimin tim, të keqes nuk duhet të i prijë askush, se ajo vjen shumë lehtë.
Pasi të bijnë bombat, të vdekurit më nuk zgjohen, ndërsa një zgjidhje për situatën
deshte s'deshte duhet prap të gjindet...
 
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Nga bazat ushtarake me te fuqishme dhe me te rendesishme per kontrrollin e vendeve te lindjes te NATOs jane te dislokuara ne Turqi, si mund tja prishe turkut amerikani ma thuaj ti

apapa si te kam, si zedhenese e shtypit lol
po normal se ka hudh lek amerikoni , tani kush financon .. i del dhe zot hallexhiut , ( ne kte rast turkut)
lufta do shok ...
 

legjenda

Tetova
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Nga bazat ushtarake me te fuqishme dhe me te rendesishme per kontrrollin e vendeve te lindjes te NATOs jane te dislokuara ne Turqi, si mund tja prishe turkut amerikani ma thuaj ti

besoj ken qen ne stamboll ura nderlidhet ndan europe e azine esht pikerisht ne stamboll
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Do thot veq me ja fillu lufta se tjerat qenkan ne vi !
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Obama me takimin me Presidentin francez Holland:
Tuqia si cdo vend tjeter ka te drejte te mbroje hapsiren e tij ajrore

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Krijohet bindja sikur me urdher te Amerikes eshte goditur ai avion, si gjithhere, provokimet e superfuqive te medha.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Pse Putini ca eshte ca i duket vetja qe te fluturoje mbi shtete te ndryshme si ne pronen e vet me fal por une ket here bej me faj Rusine turqit skane faj kane treguar qe jane shtet me b..e. Lol

Ne fakt avioni ishte rus dhe jo i brukselit..:) Megjithate deri tani eshte pare vetem versioni turk mbi ngjarjen.
 

klau92

Anëtar Aktiv
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Meqe me pelqen tu paraprij disa gjerave : #PrayforTurkey :)
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Ne fakt avioni ishte rus dhe jo i brukselit..:) Megjithate deri tani eshte pare vetem versioni turk mbi ngjarjen.

Ja te shofim si eshte e verteta une flas gjithmone duke u bazuar nga keto lajmet qe lexova ketu :)
 
Top