Konflikti Rusi - Turqi!

legjenda

Tetova
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

turqise nuk i trembe syri nga russia
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Shqipfolesit pro-ruse jane e keqja e vendit tone ;)

:vrap:
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Auguron,

Merre shtruar se eshte rruge e gjate. T'i paska errur syte propaganda e flamurzinjve. Mendo pak me gjere. Rusia futet ne nje lufte te vertet (jo fallco) kunder barbareve. Kjo lufte behet ne kufirin turk e me poshte. T'i rrezosh avionin ruseve, nuk eshte as e moralshme, as e ndershme. Eshte tamam thike pas shpine. Eshte njelloj si: komshiu jot te lufoje ne rruge me nje tiger te dale nga kopeshti zoologjik dhe ti ta gjuash nga dritarja se te shkeli barin perpara shtepise tende.

Kyveprim, ne gjuhen zhargon quhet bythqirllek, kurse ne gjuhen e kulturuar quhet tradheti. Rusia dhe Turqia nuk kane per te bere lufte me arme mes tyre, sepse logjika me thote qe nga kjo lufte nuk do kete fitues. Keto dy shtete do jene ne harte pergjithmone, por historia dhe ky incident sado i vogel nuk do harrohet.

N.q.s. mendon ndryshe, ... te prifte e mbara...

hajduti
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

I Duhej nje paralajmerim Turkut .... Ti nxjerri nga strukat terroristet . Tashme Ishalla e ka marre mesazhin.
 

legjenda

Tetova
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Disa zyrtarë turq kanë interes direkt financiar në tregun e naftës me grupin terrorist të Shtetit Islamik, ka thënë kryeministri rus, Dmitri Medvedev, shkruajnë mediet e huaja, transmeton Republika.info.

“Aksionet e Turqisë, de fakto, janë aksione për mbrojtjen e Shtetit Islamik”, ka thënë Medvedevi, duke shtuar se “kjo nuk është befasi, duke pasur parasysh informatat që i kemi për interesin direkt financiar të disa zyrtarëve turq ne lidhje me furnizimin me produkte të naftës të kontrolluara nga ISIS-i”.

Ai i ka quajtur aksionet e Turqisë si kriminale dhe se kanë shkaktuar një përshkallëzim të rrezikshëm të marrëdhënieve ndërmjet Rusisë dhe NATO-s, që nuk mund të justifikohen me asnjë interes, bile as me mbrojtjen e kufijve.

Sipas kryeministrit Medvedev, Rusia do të ndërpresë disa projekte të rëndësishme me Turqinë dhe do t’i dëbojë kompanitë turke nga tregu rus. Në ndërkohë, Rusia iu ka rekomanduar qytetarëve të saj që të mos udhëtojnë në Turqi. /Republika.info/
25_11_2015_199407_Medvedevi.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Shqipfolesit pro-ruse jane e keqja e vendit tone ;)

:vrap:
Kur flet nje shqipfoles pro-turk, fjalet marrin fund.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

I Duhej nje paralajmerim Turkut .... Ti nxjerri nga strukat terroristet . Tashme Ishalla e ka marre mesazhin.
Ne te vertete, kjo ishte nje pergjigje turke per bombardimet e mbi 500 auto-cisternat e naftes qe djali i erdogan kishte ne siri..;)
Deme kolosale i ka bere rusia derr-doganit
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Po juve kush po ju kerkon te beheni me njerin kah apo tjetrin se kuptoj.
Kush ju kerkoi pozicionim?
Per aq kohe sa edhe amerika i dha te drejte turqise ath pse rusia nuk e pranon?
Ceshtja eshte jo kush eshte me i forti,por cfare impakti do japi kjo tek te gjithe ne (flas ne kuadrin e gjere jo personal)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Bobo sa thelle futemi ne lol....vdesim per thashetheme
Gjithsesi une po knaqem se ca lexoj....tama ficsion me duken
 

legjenda

Tetova
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Piloti rus që i mbijetoi rrëzimit të aeroplanit nga Turqia, në kufirin me Sirinë, ka thënë se pala turke nuk ka bërë asnjë paralajmërim.
Kapiteni Konstantin Murakhtin i ka thënë televizionit rus se nuk ka asnjë shans që aeroplani ta ketë shkelë hapësirën ajrore turke.

Autoritetet ruse kanë bërë me dije se piloti i tyre është shpëtuar në një operacion që ka zgjatur 12 orë, ku kanë qenë të involvuara njësitet speciale.

Turqia insiston se pilotët janë paralajmëruar 10 herë para se të rrëzohej aeroplani.

Ende nuk është e qartë se çfarë ka ndodhur me trupin ko-pilotit i cili është qëlluar pasi është djegur aeroplani
syrian-warplane.jpg
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Ne mos gaboj anej nga shekulli 17-18 e kane pas nje lufte kto dy vende midis njeri tjetrit dhe Turqia ka dale e humbur. Turqia nuk mund te perballet e vetme pa aleancen e natos. Nuk e ka potencialin e Rusise.
Megjithate une mendoj se me krizen boterore qimja po behet tra dhe fuqite e medhaja sikur po ferkojne duart te grricen me patjeter me dike per te hap nje lufte te mundshme boterore ku per ne Shqiptaret fatkeqsisht do jete fatale pasi rrethohemi vetem nga armiq. Popullorce do e na e vejne kufirin ke thana.
 

legjenda

Tetova
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

President i Turqisë Recep Tayipp Erdogan ka deklaruar se forcat ajrore turke nuk e kanë ditur që aeroplani është rus kur e kanë rrëzuar atë, ka shkruar Russia Today.
Ndërkaq Erdogan, është cituar duke thënë se Turqia nuk dëshiron eskalim të situatës me Rusinë për shkak të aeroplanit të rrëzuar.

“Nuk kemi synim që të nxisim eskalim të tensioneve për shkak të këtij incidenti. Ne vetëm po e mbrojmë sigurinë tonë” ka thënë Erdogan.
erdogan_1448447544-1646721.jpg
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Po te kishte b..., Erdogani merrte ne tel Putin qe ta sqaronte mbi ngjarjen, por ka preferuar te marre urgjent Brukselin(naton) qe ty hyje nen shpatulla.

Putin eshte shprehur per Derr-doganin qe ai eshte padrino i Isis (kapoja).

Yeap.

E Han sapunin per djathe Turku , mendon qe bota mbyll syte ... Isis duke E mbuluar/furnizuar Turku arriti ne Europe. Tashme e ka gojen te hapur Europa & Rusia.

Forumistat te rrine te qete , pasi nuk ka e nuk do te kete lufte te 3-te boterore.

Ps... Nuk ka ngelur me gje tjeter as per popullin /njerezit qe I Kane shpelare nga mendja , le te clirohen nga shamia , turp se nga kush prezantohen .
 
Redaktimi i fundit:

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Turk po cben keshtu o vella?
 

Marla

Quo Vadis!
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Ne mos gaboj anej nga shekulli 17-18 e kane pas nje lufte kto dy vende midis njeri tjetrit dhe Turqia ka dale e humbur. Turqia nuk mund te perballet e vetme pa aleancen e natos. Nuk e ka potencialin e Rusise.
Megjithate une mendoj se me krizen boterore qimja po behet tra dhe fuqite e medhaja sikur po ferkojne duart te grricen me patjeter me dike per te hap nje lufte te mundshme boterore ku per ne Shqiptaret fatkeqsisht do jete fatale pasi rrethohemi vetem nga armiq. Popullorce do e na e vejne kufirin ke thana.

Tani ne shek e 21 lufta nuk behet me me arme qe ta kemi parasysh te gjithe. Tashme dihet se kush e komandon boten i pasuri sundon i varferi behet sherbetor.

Sa per temen

Turqia eshte shtet i fuqishem ekonomikisht dhe ka ushtri te forte dhe mbi te gjitha ka perkrahjen e USA NATO sa per europianet sjua ndjen shume as i perfill fare.

Rusia eshte teper e dobet ekonomikisht nuk mund te quhet me superfuqi ka thjesht 1 president te forte lagje qe ben presion dhe matet forcerisht me shtete cope cope.

Dhe sa per Shqiperine ne jemi 1 pike ne oqean as na llogarit dhe as na mbron e sulmon njeri.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Go turkey go :p
 

ZHIGO

...
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Lauro ,,

un them ti veme kapak ktij mujabeti , zana foli mos u lodh kot nuk ka lufte.

A te thashe? te fola per ate robin qe vesh versace firmato? Por per dicka te jemi te bindur qe askush nuk flet po nuk i dogji pak menderja ,, keshtu dhe puna ktyre duke fillu nga amerikia dhe deri ke shqipria ,,

tani si ti si un nuk kemi nevoje te na parashtrojne fakte apo rrena sepse nk jemi femije , naivitetin e lame me moshen qe na iku prej shalesh, ne e kemi te mbushur mendjen top qe turku na thithi gjakun na konvertoj gati ne turq per aq vite dhe rrjedhimisht qe armiku i armikut tone eshte miku jone apo jo? Ktu jam shum dakort me ty. Por ja qe ka disa te tjere qe mendojne ndryshe nga une dhe ti...

ka te tjere qe sdin ca flasin , po kujt i plasi do thuash ti...me duken muahabete kafesh se sa tem per diskutim. Shif si eshte hap tema nje her ,, a thua ti sikur flet per el klasikon dhe vleren qe ka secili lojtar :p
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Tani ne shek e 21 lufta nuk behet me me arme qe ta kemi parasysh te gjithe. Tashme dihet se kush e komandon boten i pasuri sundon i varferi behet sherbetor.

Sa per temen

Turqia eshte shtet i fuqishem ekonomikisht dhe ka ushtri te forte dhe mbi te gjitha ka perkrahjen e USA NATO sa per europianet sjua ndjen shume as i perfill fare.

Rusia eshte teper e dobet ekonomikisht nuk mund te quhet me superfuqi ka thjesht 1 president te forte lagje qe ben presion dhe matet forcerisht me shtete cope cope.

Dhe sa per Shqiperine ne jemi 1 pike ne oqean as na llogarit dhe as na mbron e sulmon njeri.

Po ngaterron Rusine e Gorbacovit dhe t'Jelcinit m'duket :D. Ajo Rusi ishte e dobet ekonomikisht ,jo e dobet po e ngordhur fare. Ndersa Rusia e Putinit dhe Medvedevit eshte shume e fuqishme ne te gjitha aspektet. Njerzit shohin noi fshat te humbur andej nga siberia qe mbyllen 6 muaj brenda nga ftohti dhe dalin me konkluzione qe Rusia eshte e dobet ekonomikisht. Vetem me gazin dhe grurin furnizon 80% te evropes ,pa permendur qe ne ate vend ka 20 vjet qe po pastrohen parate e pista qe perkthehet vetem ne zhvillim ekonomik , te shkosh ne san petersburg ,Moske ,Kazan apo Ekaterinburg nuk i afrohen as qytetet me me emer te evropes. Une jo se kam noi simpati per Ruset ,por te thuash qe turqia eshte me e forte ekonomikisht nuk qendron per mendimin tim.
 

Marla

Quo Vadis!
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Ndoshta, por mendoj qe eshte e njejta pavarsisht qe reklamohet sikur kane rritje ekonomike dhe fuqizim politik ne rang boteror flas.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Mendoj qe gjendja ekonomike nuk duhete te paralelizohet me momentin e nje konflikti te armatosur, sidomos kur behet fjale per potencat botrore.
Harruat qe Gjermania filloj L e II botrore pikerisht ne kulmin e nje krize ekonomike? Por kishte depot plot..;)

Zhigo, po rri ne linje debatit pak a shume. Pa tema eshte mjaft e varfer, titanet quhen potencat nukleare ku Turqia nuk ben pjese. Pra nuk eshte ne liste titanesh.
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
CNN: Kjo është Lufta e Tretë Botërore

Publikuar: 11:53 / 26.11.2015

cnn-kjo-euml-sht-euml-lufta-e-tret-euml-bot-euml-rore_hd.jpg


Forcat e Armatosura të Turqisë të martën kanë rrëzuar avionin rus afër kufirit turko-sirian dhe e ashpërsuan shumë konfliktin që po zgjerohet gjithnjë e më shpejt dhe gjithnjë e më paparashikueshëm, thuhet në një analizë më të gjerë të CNN.

Të kthehemi një hap pas dhe të shikojmë ç’e ka nxitur luftën në Siri: Vetëm disa ditë pas sulmeve në Paris, njëri nga sulmet më të mëdha terroriste në truallin evropian pas Luftës së Dytë Botërore – dhe derisa Brukseli, kryeqyteti jozyrtar i Bashkimit Evropian edhe më tej është paralizuar, një anëtar i NATO-s e ka rrëzuar avionin luftarak rus.

Po të kishte ndodhur kjo gjatë Luftës së Ftohtë, mund të kishte shpërthyer lufta bërthamore.

Për fat konflikti ka mbaruar. Në vend se të japë numrin e bërthamorëve, kryetari rus Vladimir Putin ka kërkuar mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit, e edhe NATO po ashtu ka ftuar një mbledhje të veten urgjente.

Këta hapa nuk duhet interpretuar gabimisht si dëshmi qetësimi; Rusia e hidhëruar e ka quajtur Turqinë “ndihmëse e terroristëve”, e Putin ka tërhequr vërejtjen për “pasoja serioze”. Kjo është e fundit nga shumë ngjarjet që kanë nisur konfliktin më të komplikuar në botë, transmeton Koha.net.

Menjëherë pas masakrës në Paris, papa Françesku, ka deklaruar se sulmi terrorist është pjesë e Luftës së Tretë Botërore. Ndërsa ajo që merr formë të luftës botërore në këtë shekull është vetë lufta në Siri.

Konflikti sirian u bë fatal në vitin 2011, kur kryetari Assad thirrjeve për demokraci iu përgjigj me masakrim të demonstruesve dhe ai pastaj u shndërrua në spirale të dhunës globale. Ditë pas dite rritet numri i konflikteve që ndikojnë në shpërthimin e luftës në këtë pjesë të Levantit duke sjellë forcë të re të armatosur dhe më shumë rekrutë.

E gjitha filloi nga konfliktet e aktivistëve prodemokratë dhe të forcave të Assadit: Ai tërhoqi pas vetes të gjitha grupet e armatosura kundërshtare të opozitës. Ktheu të moderuarit kundër ekstremistëve dhe ekstremistët kundër ultraekstremistëve.

Tërbim ndërmjet shiitëve e sunitëve dhe ndërmjet arabëve e iranianëve, luftohet kundër milicive që përkrahin arabët në Gjirin Persik. Front al Nusra i Al Kaidës i konkurron Shtetit islamik, kurdët luftojnë kundër Shtetit Islamik dhe kundër Ushtrisë siriane, e Turqia lufton kundër kurdëve derisa me pavendosmëri lufton kundër Shtetit Islamik dhe instinktivisht e do largimin e Asadit.

Ka edhe shumëçka që tërheq pasojat gjeopolitike. Aty janë Rusia e ShBA si dhe “koalicioni kundër ISIS”, e së shpejti edhe blloku i Francës për luftë kundër ISIS-it

Edhe pse edhe Rusia e edhe Turqia lavdërohen se po luftojnë kundër ISIS-it, armikut të botës, është fakt se edhe njëra e edhe tjetra kanë qëllime të veta, për ç’shkak rrëzimi i avionit rus të martën nuk do të hedhet si rastësi në teatrin e luftës.

Rusia është në Siri jo për të fituar ISIS –in,por për të shpëtuar regjimin e Assadit si aleat afatgjatë i Rusisë. Turqia ka dy qëllime: Dëshiron të thyejë krahun e kurdëve, të cilët synojnë pavarësinë dhe po ashtu të rrëzojë Assadin.

Dhe deri sa synimet e Turqisë dallojnë nga synimet e aleatëve të NATO –s, sidomos për shkak se Ankaraja kryesisht e ka injoruar ISIS –in, armikun e kurdëve, Aleanca e NATO-s pajtohet kur bëhet fjalë për antipatinë ndaj Assadit.

Në lojë është edhe roli më i madh gjeopolitik. Rusia punon që të shkatërrojë autoritetin amerikan në Lindjen e Afërt duke i dhënë nxitje planit të Putinit për provokim dhe sfidë Washingtonit.

Derisa Barack Obama përpiqet ta bindë Amerikën të jetë shumë e matur në mundjen dhe në degradimin e ISIS dhe që kjo luftë të japë rezultate, Putin ka dërguar forca të mëdha ushtarake në Siri dhe konfliktit i ka dhënë formë tjerë.

Assad ndoshta ka qenë buzë humbjes së pushtetit, por Putin, i cili lufton në anën e njëjtë sikur dhe Irani e Hezbollah, u përkujdes që kjo të mos ndodhë shpejt. Pas sulmeve të ISIS-it në Evropën Perëndimore, duket se gjasat janë edhe më të mëdha që Assadi të mbetet.

Ky është veçse fillimi. Të gjithë në këtë luftë kanë armiq e miq në anët kundërshtare.

Kështu duket lufta botërore: Aleatë të çuditshëm, plane ballafaquese, aleanca të krijuara me qëllime të caktuara.

Në “luftën e shenjtë të Sirisë” marrin pjesë shumë vende. Vjet ShBA krijuan koalicionin gjerë nga më shumë se 60 shtete. Nga Koreja Jugore tek Australia,qeveritë e këtyre vendeve në shkallë të ndryshme kanë marrë pjesë në luftë kundër Shtetit Islamik.

Gjatë kësaj kohe Shteti islamik ka zgjeruar rajonin operativ. Ka degë të reja dhe pasuesit e tij po sulmojnë në gjithë botën. Organizata me seli në Siri jo vetëm kontrollon territore në Siri e Irak, pasuesit e tij kanë ndikim të madh në Libi, siujdhesën egjiptiane Sinaj, në Nigeri dhe në pjesë të tjera të Afrikës.
Lista e grupeve që pohojnë se janë besnikë të Kalifatit të vetëshpallur përfshinë dhjetëra mijëra kilometra katrorë e të tillë ka edhe në Afganistan, Indonezi, Pakistan, Algjeri e Filipine, transmeton koha.net.

Një numër i madh njerëzish nga kombe të ndryshëm kanë vdekur në Siri e Irak. Ndërsa, propaganda terroriste e Shtetit Islamik ka publikuar vrasje të amerikanëve, britanikëve, egjiptianëve, japonezëve, koreanëve, kinezëve e të civilëve të kombeve të tjera.

Refugjatët nga Siria kanë arritur deri në Uruguaj, e me sulmet terroristëve të individëve të lidhur me luftëtarët sirianë, janë vrarë jo vetëm njerëz në Siri, Irak, Liban e Turqi, por edhe në Kanada, Francë, Australi, Nigeri, Danimarkë, etj. Të mos harrohet Egjipti, ku para dy javësh, u binden edhe ekspertë e edhe autoritetet e Moskës se aeroplani rus i udhëtarëve u rrëzua qëllimisht.

A tingëllon si luftë botërore ?

Kur themi “luftë botërore” rëndom mendojmë në dy konflikte të mëdha të shekullit 20-të.

Vërehet se kësaj radhe ShBA refuzojnë të përfshihen – kjo është dëshirë e publikut që të mbetet jashtë konfliktit dhe thotë: “Kjo nuk është lufta jonë”.

"Nuk është sigurt sa do të zgjasë kjo. Por ndoshta duhet kujtuar se këto luftëra kanë përfunduar vetëm kur ShBA nuk kanë mundur të shtiren se atë nuk e godet konflikt brutal i cili po tërbohet mijëra kilometra larg brigjeve amerikane”, thekson CNN.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: CNN: Kjo është Lufta e Tretë Botërore

Bota nuk do te shkoje ne asnje perplasje. Te pakten madhore. Luftra lokale ka pasur e do te kete gjithmone, por keto s'do te ndryshojne asgje ne rrjedhen e Historise Boterore.

Keto tronditje gjeopolitike qe po ndodhin me Sirine apo tjeter, jane thjesht kalimtare.
Rremujat gjeopolitike vijne vetem ne rast se Amerikanet vendosin te rrine ne qoshen e tyre, gje qe s'kane ndermend ta bejne, sipas mendimit tim dhe jo te gazetarit me lart.

hajduti
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: CNN: Kjo është Lufta e Tretë Botërore

Hajduti,

Me lideret si Putini, une mendoj qe kurre nuk mund te jemi te sigurte!
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: CNN: Kjo është Lufta e Tretë Botërore

Tensionet Rusi-Turqi, ja kush mund t’i "zbusë" qëndrimet
Publikuar: 10:47 / 26.11.2015


tensionet-rusi-turqi-ja-kush-mund-t-rsquo-i-quot-zbus-euml-quot-q-euml-ndrimet_hd.jpg


Përshkallëzimi i marrëdhënieve Rusi-Turqi do të ishte një goditje e madhe për ekonominë e të dy vendeve. Sipas analistëve do të jetë pikërisht Presidenti Vladimir Putin ai që do të tërhiqet i pari nga masat e rrepta që paralajmëroi vetë dy ditë më parë.

Një analizë e “Business Insider” shpjegon se arsyeja kryesore është se ekonomia ruse gjendet në një moment delikat për shkak të sanksioneve perëndimore që rëndojnë mbi të.

“Aftësia e Putinit për të qenë pragmatist në ekonomi nuk duhet të nënvlerësohet”, tha eksperti i çështjeve gjeopolitike Ian Bremer, njëherësh edhe president i “Euroasia Group”.

Faktet tregojnë se pavarësisht marrëdhënieve të ashpërsuara me Ukrainën, Moska ka vijuar të furnizojë vendin me gaz.

Sipas analistit Bremer, Putin kohët e fundit ka ndryshuar kursin e sjelljeve me perëndimin, duke bërë progres në raportet diplomatike dhe një antagonizëm me një nga vendet e NATO-s si Turqia, nuk do të ishte në interesin e shefit të Kremlinit.

Janë shumë çështje ekonomike që lidhin Moskën me Ankaranë, si turizmi, tregtia apo edhe shpërndarja e gazit ku analistët i mëshojnë më tepër, pasi interesat aty janë shumë të larta për të dy vendet. Turqia varet fuqimisht nga Rusia për importin e gazit natyror.

Sipas “New York Times”, Rusia siguron më shumë se gjysmën e gazit natyror të Turqisë. Por, nga ana tjetër, Rusia gjithashtu varet nga Turqia e cila bën shpërndarjen e gazit natyror në Europë, aty ku Rusia nuk mundet të depërtojë.

Ndërkaq të dy vendet prej disa muajsh janë në bisedime mbi një projekt tubacioni të gazit natyror që do të mundësonte Rusinë për të transportuar gazin e saj natyror në BE.

Kur projekti u njoftua në dhjetor të vitit 2014, teksa Putin ishte për vizitë në Ankara, së bashku me Erdoganin patën edhe një dalje publike ku u paraqitën si të bashkuar kundër Perëndimit, me të cilët të dy palët kanë problemet e tyre.

Po ashtu, sikurse “Reuters” shkruan, Turqia, së bashku me Egjiptin, janë ndër blerësit më të mëdhenj të grurit rus.

Turizmi gjithashtu ka rëndësi për të dy vendet. Në vitin 2014, 3.3 milionë turistë rusë vizituan Turqinë, numri i dytë më i madh i turistëve pas Gjermanisë.

Por, edhe futbolli nuk ngelet pas. Një pjesë e madhe e skuadrave ruse të futbollit e zhvillojnë fazën përgatitore të stërvitjes së tyre në disa zona të Turqisë.

Sikurse mediat vendase raportojnë një shkëputje e ekipeve nga kjo rutinë stërvitore, do t’i kushtojë Turqisë plot 100 milionë euro.

Megjithatë ende nuk dihet ecuria e raporteve mes vendeve, por një gjë është e sigurt se lëkundja e ekonomisë do të jetë një “thikë pas shpine” për të dy palët.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: CNN: Kjo është Lufta e Tretë Botërore

Tensionet Rusi-Turqi, ja kush mund t’i "zbusë" qëndrimet
Publikuar: 10:47 / 26.11.2015


tensionet-rusi-turqi-ja-kush-mund-t-rsquo-i-quot-zbus-euml-quot-q-euml-ndrimet_hd.jpg


Përshkallëzimi i marrëdhënieve Rusi-Turqi do të ishte një goditje e madhe për ekonominë e të dy vendeve. Sipas analistëve do të jetë pikërisht Presidenti Vladimir Putin ai që do të tërhiqet i pari nga masat e rrepta që paralajmëroi vetë dy ditë më parë.

Një analizë e “Business Insider” shpjegon se arsyeja kryesore është se ekonomia ruse gjendet në një moment delikat për shkak të sanksioneve perëndimore që rëndojnë mbi të.

“Aftësia e Putinit për të qenë pragmatist në ekonomi nuk duhet të nënvlerësohet”, tha eksperti i çështjeve gjeopolitike Ian Bremer, njëherësh edhe president i “Euroasia Group”.

Faktet tregojnë se pavarësisht marrëdhënieve të ashpërsuara me Ukrainën, Moska ka vijuar të furnizojë vendin me gaz.

Sipas analistit Bremer, Putin kohët e fundit ka ndryshuar kursin e sjelljeve me perëndimin, duke bërë progres në raportet diplomatike dhe një antagonizëm me një nga vendet e NATO-s si Turqia, nuk do të ishte në interesin e shefit të Kremlinit.

Janë shumë çështje ekonomike që lidhin Moskën me Ankaranë, si turizmi, tregtia apo edhe shpërndarja e gazit ku analistët i mëshojnë më tepër, pasi interesat aty janë shumë të larta për të dy vendet. Turqia varet fuqimisht nga Rusia për importin e gazit natyror.

Sipas “New York Times”, Rusia siguron më shumë se gjysmën e gazit natyror të Turqisë. Por, nga ana tjetër, Rusia gjithashtu varet nga Turqia e cila bën shpërndarjen e gazit natyror në Europë, aty ku Rusia nuk mundet të depërtojë.

Ndërkaq të dy vendet prej disa muajsh janë në bisedime mbi një projekt tubacioni të gazit natyror që do të mundësonte Rusinë për të transportuar gazin e saj natyror në BE.

Kur projekti u njoftua në dhjetor të vitit 2014, teksa Putin ishte për vizitë në Ankara, së bashku me Erdoganin patën edhe një dalje publike ku u paraqitën si të bashkuar kundër Perëndimit, me të cilët të dy palët kanë problemet e tyre.

Po ashtu, sikurse “Reuters” shkruan, Turqia, së bashku me Egjiptin, janë ndër blerësit më të mëdhenj të grurit rus.

Turizmi gjithashtu ka rëndësi për të dy vendet. Në vitin 2014, 3.3 milionë turistë rusë vizituan Turqinë, numri i dytë më i madh i turistëve pas Gjermanisë.

Por, edhe futbolli nuk ngelet pas. Një pjesë e madhe e skuadrave ruse të futbollit e zhvillojnë fazën përgatitore të stërvitjes së tyre në disa zona të Turqisë.

Sikurse mediat vendase raportojnë një shkëputje e ekipeve nga kjo rutinë stërvitore, do t’i kushtojë Turqisë plot 100 milionë euro.

Megjithatë ende nuk dihet ecuria e raporteve mes vendeve, por një gjë është e sigurt se lëkundja e ekonomisë do të jetë një “thikë pas shpine” për të dy palët.

dmth qe Turqia e Rusia jane si ajo shprehja - njera dore lan tjetren, te dyja lane surratin,
kshuqe do i lene shpejt pocat dhe do bejne sikur ishte nje aksident i vockel.
mgjth ekonomia e Rusise nuk krahasohet kurre me ate te Turqise dhe ketu ska vend per diskutim, pjesa tjeter eshte shto uje e shto miell
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: CNN: Kjo është Lufta e Tretë Botërore

Hajduti,

Me lideret si Putini, une mendoj qe kurre nuk mund te jemi te sigurte!

Putini ka merakun e tij prej diktatori, te mos i arrije revolucioni deri ne Kremlin :)

hajduti
 

legjenda

Tetova
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Tensionet në Lindjen e Mesme kanë eskaluar kur Turqia sulmoi një avion ushtarak rus. Për këtë Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan ka akuzuar Rusinë, ndërsa këta të fundit kanë njoftuar se do të vendosin raketa anti-ajrore në Siri.

Të mërkurën ministri rus i Mbrojtjes Sergej Shoygu në një cicërim në Twitter, tha se vendi do të vë raketa S-400 në sistemin ajror të mbrojtjes, në bazën e saj Hmeymim, pranë Latakia, në bregdetin e Mesdheut të Sirisë. Raketat kanë një gamë prej 250 kilometra (155 milje), sipas faqes së internetit missilethreat.com. Kufiri turk është më pak se 45 kilometra (30 milje) larg, shkruan CNN.

Kjo është diskutuar si një retorikë luftarake nga të dyja anët. Mandje, Rusia dhe Turqia kanë akuzuar njëra tjetrën për mbështetje të terrorzimit, transmeton Gazeta Express.

Pas kësaj edhe Ministri rus i Bujqësisë, ka thënë se kanë forcuar kontrollimin mbi ushqimet e importuara nga Turqia. Në një njoftim në faqen e Ministrisë së Bujqësisë ai tha se “ do të ketë kontrolle shtesë në kufi”.

Përveç kësaj, Trupi Mbrojtjes i Konsumatorit Shtetërore të Rusisë tha se kishte shqetësime në lidhje me cilësinë dhe sigurinë e veshje, mobilje dhe në produktet me origjinë nga Turqia. Disa agjenci turistike ruse kanë thënë tashmë do të pakësojnë paketën e udhëtimeve për Turqi- që ka qenë një destinacion i preferuar për shumë pushuesit ruse./GazetaExpress/
26_11_2015_4480891_rusia1.jpg
 

legjenda

Tetova
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan ka thënë se vendi i tij do të reagojë çdo herë sikur që bëri me rrëzimin e avionit Su-24 në rast të shkeljes së hapësirës ajrore.

“Nëse edhe sot ndodh shkelje e hapësirës ajrore mbi Turqi, ne jemi të gatshëm të përgjigjemi në mënyrë të njëjtë", ka thënë Erdogan.

Ai ka shtuar, njoftojnë medie të huaja, transmeton Koha.net, se rrëzimi i avionit ka qenë “reagim automatikë më përputhje me urdhrat dhënë Ushtrisë turke”, ndërsa “reagimi i Kremlinit ka qenë emotiv dhe jo i një politikani”.
26_11_2015_7181887_Erdogan.jpg
 
Top