Konflikti Rusi - Turqi!

Aver

VIP
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Apo dobesimi i shteteve te medhaja arabe, sidomos atyre qe konsideroheshin miq te rusit. Ne vend te tyre, te vendoseshin qeverite kukell, interesat e te cilave perputhen me ato amerikane.

Ate po e thoja de.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Une po shof nje film me kater skenar:

Nje Arabi Saudite qe po mundohet te laje mut me shurre per te mbajtur primatin.
Nje Turqi e cila po mundohet te marre Arabise primatin per tu bere nje e para e Islamit burimor dhe cdo veprim Islamik ne drejtim boteror te levize permes saj.
Nje Iran shume i fuqishem qe po mundohet te veje ne spikame ortodoksizmin Islamik.
Nje popull kurd, shume tolerant, i pranueshem koheve te fundit ne te gjitha agjendat perendimore per shkak te ndryshimit te objektivave te tij, ku objektive primare jane barazia mes gjinise.

Uroje qe ky skenari i fundit te dominoje dhe pastaj bejme llafe. ::cool::
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Miqve - ta Kane pip pip nenen per 500 vjet ... Ky Beu ataturk.

Kur do beheni njerez Ju krahu andej , qe ktheheni qysh te fryje era .

Ndoshta ty po, ndersa mua jo. Por jam i sugirte qe as ty nuk ta kane bere kete gje. Ne fakt ata qe na i kane pip pipilucin e nenes jane greket dhe sllavet, por juve nuk po arrini ta kuptoni akoma kete gje.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Perse vazhdon ende diskutohet se cfare kane bere osmanet ne Shqiperi?

Historia nuk behet sipas qejfit te disa halldupeve ketu apo injoranteve. Mjafton t'u referohesh vete kronikaneve turq te cilet shpjegojne me detaje masakrat ndaj popullsise civile qe benin turqit gjate cdo fushate ushtarake ne Arberi. Cdo here qe hynin e dilnin nga tokat tona, ende pa luftuar me Kastriotin ose te mundur prej tij, ata kane rrafshuar zona te tera, shkaterruar, djegur, plackitur, rrembyer njerez e mbjelle vdekje kudo ku shkelnin.

Spostimi i shqiptareve ne Itali nuk filloi mbas renies se Shkodres por ka ndodhur qe ne kohen e Gjon Kastriotit dhe rifillonte mbas cdo fushate turke. Fatkeqesisht rraca e ndyre turke polli dhe hibride ne keto toka. Madje la dhe ca nga te vetet ketu. Dhe ne forum i shohim dhe i lexojme here pas here. Fatkeqesisht.

hajduti
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Si guxoni e pertypni termin histori sikur te ishte fara luledjelli. E thoni dhe me nje lloj 'kompetence' qe te hap barkun. Lere fanatizmin fetar menjeane dhe lexo historine sic eshte, jo sic te pelqen ty te tjete.

hajduti

اa thu ree..!!

Pu pu pu.. sa nevrik...

Me fal po une nuk kam permendur termin "histori" ne kete teme loL :D.
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Kronikaneve turq?

Mire se u kuptuam.

Hapim nje teme ne vete nje dite ne se do. dhe pastaj flasim per ato periudha historike.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Historine e pushtimit turk ne Ballkan nuk e beri shqiptari por sic e thashe me pare ishin kronikanet turq ata qe dokumentuan cdo fushate ushtarake, jane arkivat e panumerta te Vatikanit, Venedikut (Venecias), Raguzes, Milanos, Napolit, Hungarise qe ne kohen e Huniadit e me pas me Korvinin etj.

Historia eshte ajo qe eshte. Nuk ka asnje manipulim ne barbarine qe ka treguar turku ne tokat tona. Cdo gje eshte ne defteret e Stambollit. Turqia eshte mallkimi me i madh qe i ra tokes shqiptare ne koke.

hajduti
 

Marla

Fixer!
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Pushtimi osman ishte nje e keqe per gjithe boten, ekspasionit te kesaj perandorie nuk i shpetoi as Ballkani kete tregon historia.

Problemi qe une shof eshte qe po te ecim me llogjiken e urrejtes se cfare kane bere popujt dhe civilizimet nder shekuj i bie qe te jemi ende ne lufte.

Ideja eshte qe duhet te respektojme tjetrin dhe te jetojme jeten tone brenda kufijve qe jemi keto sinonime barbarizma etj etj ne shekullin e 21 per mua skane vend.
 
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Simbas mendimit tim Turqia ka gabuar ne kete vendim qe ka marrur per ekzukutimin e avionit Rus .
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Une po shof nje film me kater skenar:

Nje Arabi Saudite qe po mundohet te laje mut me shurre per te mbajtur primatin.
Nje Turqi e cila po mundohet te marre Arabise primatin per tu bere nje e para e Islamit burimor dhe cdo veprim Islamik ne drejtim boteror te levize permes saj.
Nje Iran shume i fuqishem qe po mundohet te veje ne spikame ortodoksizmin Islamik.
Nje popull kurd, shume tolerant, i pranueshem koheve te fundit ne te gjitha agjendat perendimore per shkak te ndryshimit te objektivave te tij, ku objektive primare jane barazia mes gjinise.

Uroje qe ky skenari i fundit te dominoje dhe pastaj bejme llafe. ::cool::

Vetem 4 Kitrra? Mire thone amerikanet ne nje fare menyre, le ti leme qe te perleshen me njeri-tjetrin.

puti_zpsoiubyzz9.png
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Lauri, Zoti na ruajte ketu ne Shqiperi, sepse Kryeministri yne nuk e ka mendjen pervecse te ruaje balancat me LSIne, qe mos te rrezohet nga gomari.

Gjate seances qe u zhvillua ndaj nje grupi xhihadist, ata benin thirrje qe vetem ISIS mund ta cliroje Shqiperine!

Mbetemi vulnerabel e te zbuluar perpara cfardo lloj sulmi terrorrist.

hajduti
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Lauri, Zoti na ruajte ketu ne Shqiperi, sepse Kryeministri yne nuk e ka mendjen pervecse te ruaje balancat me LSIne, qe mos te rrezohet nga gomari.

Gjate seances qe u zhvillua ndaj nje grupi xhihadist, ata benin thirrje qe vetem ISIS mund ta cliroje Shqiperine!

Mbetemi vulnerabel e te zbuluar perpara cfardo lloj sulmi terrorrist.

hajduti

Prit edhe pak hajdut, do na kthehen se shpejti trimat nga Siria. Te shohim ke do vene ne shenjester..:)
 

Marla

Fixer!
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Lauri me siguri LSI ka per te shpetu prap do bejne pakt dhe me ISIS dhe ata do i bejne temena sic i beri Sala me Edushin Lol
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Pushtimi osman ishte nje e keqe per gjithe boten, ekspasionit te kesaj perandorie nuk i shpetoi as Ballkani kete tregon historia.

Problemi qe une shof eshte qe po te ecim me llogjiken e urrejtes se cfare kane bere popujt dhe civilizimet nder shekuj i bie qe te jemi ende ne lufte.

Ideja eshte qe duhet te respektojme tjetrin dhe te jetojme jeten tone brenda kufijve qe jemi keto sinonime barbarizma etj etj ne shekullin e 21 per mua skane vend.

Nuk eshte ashtu Marla, historia thote gjera te tjera. Nuk dua qe t'i dal ne krah perandorise osmane, por qellimin e kam tek shqiptaret. Ne se p.o. ka qene e keqja e botes, atehere edhe ne kemi qene poashtu. Duhet te ndalemi se foluri me gjuhen e sllavit dhe te grekut.

Kete hall kam une.
 

Endrra

VIP
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

jo jo nuk ndalemi ... perderisa shqiptaret Kosovar i thone dhomes-sobe apo pasaportes -pasosh.
Turku te rrije mire se nuk vonon e flet per vete rusisht lol
Mos te permend qe per para skishte dyqan ne Antalya qe nuk flitej rrjedhshem rusisht :D
 

Aver

VIP
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Vetem 4 Kitrra? Mire thone amerikanet ne nje fare menyre, le ti leme qe te perleshen me njeri-tjetrin.

puti_zpsoiubyzz9.png

Ky poshte si shqipe me duket, me plis :D

Jemi faktor global definitivisht. Lol
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Mos te permend qe per para skishte dyqan ne Antalya qe nuk flitej rrjedhshem rusisht

Po ti perse sflet shqip por arabisht :D? Dyqan eshte arabisht = dukkan. Ec meso shqip njehere, largoj barbarizmat nga goja jote pastaj qeshi te tjeret. TURP looool
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

...historia thote gjera te tjera. Nuk dua qe t'i dal ne krah perandorise osmane, por qellimin e kam tek shqiptaret. Ne se p.o. ka qene e keqja e botes, atehere edhe ne kemi qene poashtu. Duhet te ndalemi se foluri me gjuhen e sllavit dhe te grekut.

Kete hall kam une.

Aguron, asnje popull ne bote nuk ka "vellezer" as nuk ka "amiq te perjetshem". Popujt kane interesa kombetare, dhe per shumicen e popujve, keto interesa jane te njejta: siguri te jetes ne liri, dhe mundesi per te punuar e ndertuar nje jete me te mire per vete e familjen time. Popujt mes tyre kane raporte diplomatike, kulturore, njerezore, politike, etj. Dhe keto raporte e interesa diktojne maredheniet qe popujt kane me njeri-tjetrin: nese per ceshtjen X Turqia dhe Shqiperia kane te njejtin interes, ata jane ne nje mendje. Nese per ceshtjen Y interesat kombetare jane te ndryshme, nuk jane ne nje mendje e nuk do te punojne bashke. Dhe e njejta gje vlen edhe per raportet me te gjithe popujt e botes, raporte te ngritura mbi respektin reciprok dhe gershetimin e interesave kombetare.

Prandaj beni mire te pastroni mendjet e zemrat tuaja nga "dashuria e tepruar" dhe nga "urrejtja e perjetshme" pasi keto krijojne crregullime mendore dhe emocionale qe nuk ju bejne as mire per shendetin Aguron dhe nuk i bejne mire as gjithe shoqerise si te tere. Kur emocionet e turmes qendrojne mbi arsyen e ngritur mbi interesat e individit dhe shoqerise, ajo shoqeri nuk njeh as zhvillim dhe as emancipim, ngelet ne vend numero, ose me keq, degradon e behet me keq se cfare ka qene.

Mqse Turqia na pushtoi per 500 vjet, une sebashku Laurin... Nevertiti.... do te bojkotojme te pime kafen turke. :)

hajduti
 

Endrra

VIP
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Po ti perse sflet shqip por arabisht :D? Dyqan eshte arabisht = dukkan. Ec meso shqip njehere, largoj barbarizmat nga goja jote pastaj qeshi te tjeret. TURP looool

he pra po pres nga ty qe te ma thuash si perdoret shqip.
Se ne letraren tone krshtu eshte huazuar :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

he pra po pres nga ty qe te ma thuash si perdoret shqip.
Se ne letraren tone krshtu eshte huazuar :D

Ne u themi shitore, sperdorim fjale arabisht e turqisht si ju, dhe shisni mend lool
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Po ti perse sflet shqip por arabisht :D? Dyqan eshte arabisht = dukkan. Ec meso shqip njehere, largoj barbarizmat nga goja jote pastaj qeshi te tjeret. TURP looool

Ne u themi shitore, sperdorim fjale arabisht e turqisht si ju, dhe shisni mend lool

Pa cfare koke ke ti ore, pupupupu sa i tmerrshem ..:murit:
Te dhejfsha ate dukkan te arabit

Cattura1_zpszojywdoi.png
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Publikohen faktet me filmim nga sateliti rus mbi trafikun e autocisternave dhe logjistikes turke ne kufirin turk me Sirine.
Por pa dyshim qe nuk do pranohen. Erdoganit & co nuk do e pranojne edhe po tua lyesh fetyren me petrol.

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Besoj se me qarte nuk ka ku te shkoje, dhe nuk ka nevoje per profetsi kjo pune pasi mjafton te shohesh garten gjeografike te kutposh se nga del nafta. Cisternat e naftes nuk fluturojne qe te arrijne portet ku ngarkohen anijet drejte UE dhe USA & Co..! Kuptohet dhe pse nuk kane qene efikase "bombardimet" e koaliconi usa me vendet arabe keta 3-4 vjet ..;)
Putin po i flet hapur dhe pa dorashka mbare botes duke ju thene se kush po financion ISIS, direkt apo indirekt. Erdogani eshte kapo-banditi me familjaret e tij.siria1_zpsfa51lndi.png
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Te dhejfsha ate dukkan te arabit

Hic mos ke dert, ta ka dhi arabi ty me kohe, andaj ke ngelur 1 shekull prapa:stelle:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Hic mos ke dert, ta ka dhi arabi ty me kohe, andaj ke ngelur 1 shekull prapa:stelle:

Dyqan eshte arabisht, te pelqeu apo jo ty.

دكّان - Shop, dyqan ! :D Ec tani shfleto ndonje liber tjeter, ngele ne klase te pare loool
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Pervec perfshirjes se Bilalit te Erdoganit ne trafikun e naftes, dalin n edrite edhe fakte te tjera qe Derrdogan po ndihmon Isis me spitale per te plagosurit jihadist ne Siri.
Ne kufin turk me Sirin, e bija e Derrdoganit ka ne gjestion nje spital ne ato zona. Nje rastesi edhe kjo??

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Ne kuadrat eshte i vetmi vend ku Turqia ka kontakt direkt me Isis, forcat turkomene, dhe ata anti Asad. Ne pjeset e tjera te kufirit turko-sirian zotrohen nga kurdet.

Eshte nje rastesi qe avioni rus u godit po aty??
Cfare po bombardonin avionet rus ne ate zone per nje jave rresht, parapervec se kolonat e cisternave te naftes drejte Turqise?

antiisis_zpsoz9gdd7y.png

Me instalimin e baterive misilistike s-400, mbulojne jo vetem Sirine, por edhe nje pjese tjeter edhe me te gjere perfshire edhe bazen Nato ne Turqi. Oopsss, baza Nato (ne Incirlik )aty afer kufirut turko-sirian nen rraketat ruse??

turk2_zpskezsilyr.png
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Me 7 dhejtor anija luftarake ruse“Caesar Kurnikov” kalon ngushticen e Besforit me grykat e topave derjtuar Turqise.
Qeveria turke e konsideron nje provokim. Ky gjest tencionon me teper mardhenjet mes Turqise dhe Moskes.
/Ge

put_zpste5f4gbs.png
 
Top