Konflikti Rusi - Turqi!

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Aguron, asnje popull ne bote nuk ka "vellezer" as nuk ka "amiq te perjetshem". Popujt kane interesa kombetare, dhe per shumicen e popujve, keto interesa jane te njejta: siguri te jetes ne liri, dhe mundesi per te punuar e ndertuar nje jete me te mire per vete e familjen time. Popujt mes tyre kane raporte diplomatike, kulturore, njerezore, politike, etj. Dhe keto raporte e interesa diktojne maredheniet qe popujt kane me njeri-tjetrin: nese per ceshtjen X Turqia dhe Shqiperia kane te njejtin interes, ata jane ne nje mendje. Nese per ceshtjen Y interesat kombetare jane te ndryshme, nuk jane ne nje mendje e nuk do te punojne bashke. Dhe e njejta gje vlen edhe per raportet me te gjithe popujt e botes, raporte te ngritura mbi respektin reciprok dhe gershetimin e interesave kombetare.

Prandaj beni mire te pastroni mendjet e zemrat tuaja nga "dashuria e tepruar" dhe nga "urrejtja e perjetshme" pasi keto krijojne crregullime mendore dhe emocionale qe nuk ju bejne as mire per shendetin Aguron dhe nuk i bejne mire as gjithe shoqerise si te tere. Kur emocionet e turmes qendrojne mbi arsyen e ngritur mbi interesat e individit dhe shoqerise, ajo shoqeri nuk njeh as zhvillim dhe as emancipim, ngelet ne vend numero, ose me keq, degradon e behet me keq se cfare ka qene.

Mqse Turqia na pushtoi per 500 vjet, une sebashku Laurin... Nevertiti.... do te bojkotojme te pime kafen turke. :)

hajduti

Nuk ishte nevoja te me mbash ligjerata rreth emocioneve. Sepse une nuk flas me emoicone ne rastin konkret, por dua qe e verteta historike te dale ne shesh nje here e mire dhe te pranohet nga te gjithe.

Ja psh. ti e konsideron "pushtim 500 vjecar" qorrazi, ndersa une e konsideroj "bashkesundim" bazuar ne fakte dhe argumente historike.
 
Redaktimi i fundit:

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Perplasja e vertete nje dite do te ndodhe ne mes ketyre dy vende. Pastaj do te perfshihen te gjitha superfuqite e botes, te cilat kane alenaca me keto dy shtete. Ka mundesi te humb Turqia me te gjithe aletatet e saj (perfshi edhe Ameriken). Pale ta shohim pastaj ku do perfundojme ne pas kesaj. Pale ta shohim se ku do perfundojne keta shqipfolesit tane qe po bejne punen e sllavit dhe te rusit neper medja dhe internet.

Te jeni te sigurt qe kombi i mjere shqiptar, tash e nje shekull i shtrire per toke, do te fshihet nje here e pergjithmone nga harta e botes.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Me 9 dhjetor avionet usa kane bombarduar nje depozite armesh te ushtrise se rregullt siriane, ne provincen Deir ez-Zor duke vrare 4 ushtare dhe 16 te plagosur (sipas “RIA Novosti”).

Koalicioni USA ka nje vite qe bombardon ne Siri pa mandat nga Kshilli i Sigurimit ONU, forcat e ushtrise se rregullt siriane, ne vend te forcave te Isis sic po reklamojne perpara mediave.
Ndersa Rusia me kerkese te qeverise Sirjane, si qeveri e rregullut nga ONU, po bombardon postacionet e Isis, Al-Nusra, dhe kundrabandjeret turq te naftes.


 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Pale ta shohim se ku do perfundojne keta shqipfolesit tane qe po bejne punen e sllavit dhe te rusit neper medja dhe internet.
Te jeni te sigurt qe kombi i mjere shqiptar, tash e nje shekull i shtrire per toke, do te fshihet nje here e pergjithmone nga harta e botes.

Kemi Sulltanin Derrdogan qe thote se jemi vellezer, pse merzitesh ti.
 

Fly

Larguar
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Kemi Sulltanin Derrdogan qe thote se jemi vellezer, pse merzitesh ti.

Sdua te nderpres "monologun" por nqs te pelqen "lufta" shiko se te ka ardhur ne tirane :D
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Kemi Sulltanin Derrdogan qe thote se jemi vellezer, pse merzitesh ti.

Quran, ti je tu bo propagande pro ruse (komplet sllave) ketu.

Shiko cfare lajmi ke sjellur:

Me 9 dhjetor avionet usa kane bombarduar nje depozite armesh te ushtrise se rregullt siriane, ne provincen Deir ez-Zor duke vrare 4 ushtare dhe 16 te plagosur (sipas “RIA Novosti”).

Koalicioni USA ka nje vite qe bombardon ne Siri pa mandat nga Kshilli i Sigurimit ONU, forcat anti-Asad ne vend te forcave te Isis sic po reklamojne perpara mediave.
Ndersa Rusia me kerkese te qeverise Sirjane, si qeveri e rregullut nga ONU, po bombardon postacionet e Isis, Al-Nusra, dhe kundrabandjeret turq te naftes.
NATO edhe ne Kosove filloi bombardimet kunder forcave paramilitare serbe te Sllobodan Millosheviqit pa mare leje nga Keshilli i Sigurimit.

Sipas mendesise tende qenka dashur qe as ne Kosove te mos nderhynin forcat e NATO-s. Qenka dashur qe mos ta pengonin Millosheviqin gjate vrasjes dhe masakrimit te popullit shqiptar

Une thashe po te humbiste Turqia me gjithe Amerike, cfare do ndodhte me ne. N'cvend do perfundoje ti..
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Sdua te nderpres "monologun" por nqs te pelqen "lufta" shiko se te ka ardhur ne tirane :D

Kush ka ardhe ne Tr mor?

Quran, ti je tu bo propagande pro ruse (komplet sllave) ketu.

Shiko cfare lajmi ke sjellur:


NATO edhe ne Kosove filloi bombardimet kunder forcave paramilitare serbe te Sllobodan Millosheviqit pa mare leje nga Keshilli i Sigurimit.

Sipas mendesise tende qenka dashur qe as ne Kosove te mos nderhynin forcat e NATO-s. Qenka dashur qe mos ta pengonin Millosheviqin gjate vrasjes dhe masakrimit te popullit shqiptar

Une thashe po te humbiste Turqia me gjithe Amerike, cfare do ndodhte me ne. N'cvend do perfundoje ti..

Per nderhyrjen ne Ks ja njohim meritat, por kjo nuk do thote qe ti lepijme kepucet amerikanve nga do qe shkojne ata.
Ne Siri Usa dhe UE po dalin perkrah kokeprerseve te Isis(=Serbi) bashke me sulltanin turk, Arabi Qatar. Ne djalle te shkojne nje sek e me pare.
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Mire mire, shko lepia opingat sllaveve dhe ruseve atehere. Pastaj ata kthehen dhe te shkelin koken po me ate oping. Te shtypin sikur te ishe nje krimb. Te pelcesin dhe te zhdukin ne pak sekonda nga faqja e dheut.
 

Fly

Larguar
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Kush ka ardhe ne Tr mor?

ate thash dhe un, leri lepirjet e popujve te tjere dhe urrejtjet qe ke ndaj disa te tjerve por shiko tendin
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Mire mire, shko lepia opingat sllaveve dhe ruseve atehere. Pastaj ata kthehen dhe te shkelin koken po me ate oping. Te shtypin sikur te ishe nje krimb. Te pelcesin dhe te zhdukin ne pak sekonda nga faqja e dheut.

Nuk me shtypen dot opingat Romake, bizantine, serbe, bullgare dhe as ata opingat 500 vjecare te Sulltaneve qe ju po vazhdoni ti lepini edhe b....perpos opingave.
Ka mbi 2000 vjet qe nuk i nenshtrohem kujt, sepse nuk jam leipres
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Po vertetohet edhe njehere dashuria qe kane disa shqipfolesit ndaj sllaveve. Kot nuk ua japin edhe gocat me cmimin me te ulet andej nga Shkodra etj etj !!!
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Nuk me shtypen dot opingat Romake, bizantine, serbe, bullgare dhe as ata opingat 500 vjecare te Sulltaneve qe ju po vazhdoni ti lepini edhe b....perpos opingave.
Ka mbi 2000 vjet qe nuk i nenshtrohem kujt, sepse nuk jam leipres
Fatet e sulltaneve kane qene gjithmone ne duart e stergjysherve te mi. Per kete jam krenar une.

Nuk je Bektesh, prandaj nuk e merr vesh.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Nuk ishte nevoja te me mbash ligjerata rreth emocioneve. Sepse une nuk flas me emoicone ne rastin konkret, por dua qe e verteta historike te dale ne shesh nje here e mire dhe te pranohet nga te gjithe.

Ja psh. ti e konsideron "pushtim 500 vjecar" qorrazi, ndersa une e konsideroj "bashkesundim" bazuar ne fakte dhe argumente historike.

Aguron te le te kuptosh se sa i paditur je mbi historine shqiptare.

Atehere une ju pyes, si kemi "bashkesunduar" ????!!!!!!!
Cfare kishin nen kontroll shqiptaret para se te pushtoheshin nga Turqia ne shekullin e XIV dhe cfare paten ne fillim te shekullit te XX, ku Shqiperia fitoi pavaresine? Cfare maredheniesh kishin shqiptaret me fqinjet e tyre perpara se te pushtoheshin nga Turqia, dhe cfare maredheniesh kane pas renies se perandorise turke? Sa shqiptare jetonin ne Ballkan para pushtimit nga Turqia, dhe sa shqiptare jetojne sot e kesaj dite? Nese dikush nga ju nuk e di, dikur shqiptaret ishin populli me i madh i Ballkanit, si ne numer, si ne troje, sot jane populli me i vogel i Ballkanit, si ne numer, si ne troje.

Turqit i SHPERNGULEN shqiptaret nga trojet e tyre dhe i shperndane si zogjte e korbit ne cepat e perandorise, duke futur ne trojet e tyre turq e njerez te mbledhur te perandorise. Gjysma e popullit shqiptar u shperngul drejt Peloponezit ne Greqi, brigjeve italiane ne Kalabri e Sicili, e ne veri drejt Dalmacise. Per 500 vjet djepet e nenave shqiptare zbrazeshin me urdher te sulltanit per ti derguar femijet e tyre si nizame ne Anadoll, duke i keputur keshtu rrenjet e tyre me familjen e trojet e te pareve qe ne vegjeli.

Ata qe mbrojne kete ide si ti Aguron, jane ata qe u vret syte flamuri yne kombetar bizantin, qe nuk shohin dot Gjergj Kastriotin ne mes te Tiranes e Prishtines, qe nuk duan te shohin nje popull shqiptar te integruar ne familjen ballkanike dhe ate evropiane, por duan ate Shqiperine e dikurshme, qe e kish emrin "Turqi Evropiane".

Lavdi Zotit, jo te gjithe shqiptaret nuk e shkelen me kembe besen dhe traditen e te pareve, se pastaj do te ishim me te vertete Turqi.

hajduti
 

Fly

Larguar
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Fatet e sulltaneve kane qene gjithmone ne duart e stergjysherve te mi. Per kete jam krenar une.

Nuk je Bektesh, prandaj nuk e merr vesh.

Me vjen keq qe te ben te ndihesh krenar nje pushtim.
Nuk ka pushtim te mire, pushtimi eshte i mire vetem per pushtuesit dhe nese ti apo familja jote kane sunduar bashke me turqit atehere seshte krenari por perfitmim mbi kurriz te popullit tend, servilizm apo dhe tradheti.

Turku na ka mbajtur 500 vjet dhe dashje padashje na ka futur tradita qe dhe sot i ruajm (perfshi dhe mua ketu) por thelle thelle mendoj se kjo e folur e jotja dhe e shum te tjerve si ti qe un i njoh dhe ne jeten e perditeshme vjen per shkaqe fetare, nuk kam pare ndonje te krishter te thote pse nuk ndejti turku.
Je ne te njejten peshore me Laurin ne kete diskutim vetem se ky i fundit perkedhel ata me fe te krishtere.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

I ndate fatet e gjithe botes...lum na qe ju kemi ne fv.

Por perpara se te flisni mbi fatet e tyre dhe hisyorite e tyre me opinga....mesoni historine e ktij kombi nga ku edhe keni prejardhjen!
Eshte per te ardhur turp kur flasim sipas intetesave vetiak.
Mos harroni se historine e ktij kombi e vuajme ne kurriz pikerisht nga kta qe sot i lepiheni....por cka eshte per te ardhur turp eshte sesi me pafytyresi jo vetem keqpeedorim historine tone, sipas interesit tone por e tjetersojme ate ....
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Putin: shpresoj qe te mos kemi nevoje per perdorimin bombat atomike.

Me nje fakt tjeter qe, Italia pervec se nuk po perzihet me koalizionin per bombardimet ne Siri, ka kerkuar qe ti hiqen sansionet e UE ndaj Rusise, pasi nuk e ka firmosur rinovimin automatik te ketyre sansioneve. Me le kuptoj qe jemi perballe nje termeti politik ne shkalle internacionale.
Me nje bashkim europian me shume zera, me nje Amerike perverse ne deklarata e vepra, me nje Nato te perfshire ne kondrabande qe shet armatime isis qe sigurojne trafikun e naftes drejte Tregut perendimor.

ps. Mjaft me muhabete ju siper se na knaqet. Nqs keni ndonje bombe hulleni me gjithe qefe se jeni ne vendin e duhur.
 
Redaktimi i fundit:

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Putin: shpresoj qe te mos kemi nevoje per perdorimin bombat atomike.

A ka fytyre ky per bombe atomike :D

mona-lisa-putin-face.jpg
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Me vjen keq qe te ben te ndihesh krenar nje pushtim.
Nuk ka pushtim te mire, pushtimi eshte i mire vetem per pushtuesit dhe nese ti apo familja jote kane sunduar bashke me turqit atehere seshte krenari por perfitmim mbi kurriz te popullit tend, servilizm apo dhe tradheti.

Turku na ka mbajtur 500 vjet dhe dashje padashje na ka futur tradita qe dhe sot i ruajm (perfshi dhe mua ketu) por thelle thelle mendoj se kjo e folur e jotja dhe e shum te tjerve si ti qe un i njoh dhe ne jeten e perditeshme vjen per shkaqe fetare, nuk kam pare ndonje te krishter te thote pse nuk ndejti turku.
Je ne te njejten peshore me Laurin ne kete diskutim vetem se ky i fundit perkedhel ata me fe te krishtere.

Nese I njeh Turqt nga afer .... Ne nuk kemi Asgje te perbashketa me to , kshu nga larg mund te mendosh qe jemi te per afert , Por Nga afer Turqt nuk ju afrohen Shqiptareve dhe na Kane shume zili, sikur akoma dobesohen para Shqiptareve. Eshte turp ti marresh si shembull qe ne ngjajme me Turqt.

Duke I njohur nga afer , kam idene qe edhe vendin tone do ta kene mbajtur nen sundim me ndihmen e tradhetareve Shqiptare , kot nuk thone kalaja digjet nga brenda.. Se k'to ngordhin para shqiptareve, edhe sot .

Ps... Te kete mend Rusi, te jua mbledhi nje here e mire.
 

Fly

Larguar
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Nese I njeh Turqt nga afer .... Ne nuk kemi Asgje te perbashketa me to , kshu nga larg mund te mendosh qe jemi te per afert , Por Nga afer Turqt nuk ju afrohen Shqiptareve dhe na Kane shume zili, sikur akoma dobesohen para Shqiptareve. Eshte turp ti marresh si shembull qe ne ngjajme me Turqt.

Duke I njohur nga afer , kam idene qe edhe vendin tone do ta kene mbajtur nen sundim me ndihmen e tradhetareve Shqiptare , kot nuk thone kalaja digjet nga brenda.. Se k'to ngordhin para shqiptareve, edhe sot .

Ps... Te kete mend Rusi, te jua mbledhi nje here e mire.

Zane keto jane me teper simpati fetare jo per popukkin ne vecanti, nqs do ishte i krishter turku do nderronte vendin me laurin.

Me e bukura ka qen kur nje shok si puna Aguronit qe donte turkun me tha: shikon, turku ka rritje ekonomike dhe Erdogan esht burr shteti... Kishte qef te ishte i pushtuar akoma qe te gezonte kete dite si turk.

E kupton cfar llogjike? Vl
 

legjenda

Tetova
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Rrëzimi i avionit rus në 24 nëntor mund të ishte nisja e një lufte mes Rusisë dhe Turqisë.

Kryeministri rus Dmitry Medvedev tha se Rusia ishte e gatshme të niste një luftë.

“Diskutuam mundësinë e nisjes së një lufte pas rrëzimit të avionit Su-24. Por lufta do të sillte pasoja tragjike për të dy popujt. Në vend të kësaj vendosëm të jepnim një përgjigje tjetër. Ta luftonim ekonomikisht dhe politikisht Turqinë. Nëse incidenti do kishte ndodhur disa dekada më parë, tashmë do të ishim në luftë”, tha Medvedev.
largea_getty_112715_medvedevputin1449682475.jpg
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Zane keto jane me teper simpati fetare jo per popukkin ne vecanti, nqs do ishte i krishter turku do nderronte vendin me laurin.

Me e bukura ka qen kur nje shok si puna Aguronit qe donte turkun me tha: shikon, turku ka rritje ekonomike dhe Erdogan esht burr shteti... Kishte qef te ishte i pushtuar akoma qe te gezonte kete dite si turk.

E kupton cfar llogjike? Vl

Mirepo Laurin , per c'fare e solle ne bisede ?

....Une te bera quote, meqe kishe thene qe kemi tradita te ngjashme... ne te vertete nese i njeh nga afer, ne nuk kemi asgje te perbashket me traditat e Turqve, nuk ju afrohen fare Shqiptareve.

K'to dogmat fetare pastaj per hir te fese, k'to vijne si pasoje e injorances... sepse te vraposh pas fese eshte si ti nxjerresh syte e tu, me duart e tua. Myslimanet serbe, me Myslimanet turq nuk kane asnje ndryshim ... there u go.
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Putin: shpresoj qe te mos kemi nevoje per perdorimin bombat atomike.

Kjo verteton dhe njehere qe kemi t'bejme me nje popull barbar qe nuk di te jetoje ne paqe. Ja i perdori bombat atomike cfare fiton Rusia? Apo akoma jetojne me idene e triumfit qe njehere e nje kohe ne luften e dyte boterore kur erdhen deri ne Berlin? Po e vertete erdhen , por me ndihmen e Churchillit dhe Amerikanve. Ndersa ksaj rradhe britaniket dhe Amerikanet i kane kunder ,ashu sic kane dhe Naton. Megjithate i qendroj idese qe Ruset jane mjeshtra te presionit psikologjik dhe fatkeqsisht perendimoret i marrin me seriozisht sec duhet. Pak a shume si Enveri ne kohe te vet qe i trembte me 700 mije kusur bunkera nderkohe qe populli s'kishte buke te mbushte barkun :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Cfare thu tomka, usa e rusia ne lb2 ishin aleat. E filluan luften kunder gjermanise pas nje akordi te perbashket. Te njejten gje po kerkojne te bejne edhe ne siri. Por ai "gjermani" kesaj here eshte i ndare m'dyshe; per ruset eshte isis, dhe per usa Asad.

per ke preferoni te beni tifo, loja dhe pozicionet e marra nga keta kuptohet mjaft lehte kohet e fundit..:)
 

dassa

Anëtar i ri
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

E fort eshte Turqia:pesh:
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Nderhyrja e Putinit ne Siri nuk ka ne shenjester "mbrojtjen e Asadit", apo "luften ndaj ISIS", por ka ne shenjester marazin 150 vjecar te gjeneraleve ruse. Marazi me i madh i gjeneraleve ruse, eshte lufta ruso-turke. Ne sirtaret e tyre, ne keto 150 vjetet e fundit, do te gjeni nje plan per "korrigjimin" e gabimit 150 vjecar qe bene me luften e fundit qe ruset bene kunder osmaneve, qe solli shkaterrimin e Perandorise Osmane, dhe krijimin e shtetit turk.

Dhe kur Erdogani qelloi avionin rus, dhe eskalimi i situates mes dy vendeve, eshte nje ogur i mire per strategjine e ndjekur nga ruset. Erdogani kerkon rrezimin e Asadit nga pushteti, dhe eshte njeriu pergjegjes per masakren me armet kimike ne Siri te cilin u mundua t'ia faturonte Asadit. Turqit deshen te implikonin SHBA ne lufte me Asadin, duke provokuar nje sulm me arme kimike ne Siri. Putini ishte ai qe e ndali Obamen dhe SHBA nga sulmi mbi Asadin, duke u servirur amerikaneve provat qe incidenti me armet kimike ne Siri, nuk ishte veper e Asadit, por e sherbimit sekret turk.

Kur ky provokim i turqve deshtoi te implikonte SHBA ne konflikt, turqit e kaluan vemendjen ne planin B, mbeshtetjen e ISIS ne rradhet e opozites se Asad. ISIS nuk do te ekzistonte sot pa mbeshtetjen e Turqise, pasi kufiri turk eshte linja jetike e hyrjes se luftetareve, parave, dhe armeve per ISIS. Putini ia beri kete gje te qarte Hollande ne viziten e tij te fundit ne Moske, qe ISIS eshte krijese po e turqve. Dhe nese nuk e besonte kete pretendim, Putin u kerkoi francezeve dhe amerikaneve qe te testonin se ne cilin krah jane turqit, duke u kerkuar qe te mbyllin kufirin me Sirine.

Mareveshja e Turqise me ISIS eshte mbeshtetja ne kembim te luftes kunder Asadit dhe kunder kurdeve ne Veri te Irakut. Eshte edhe nje levizje tjeter qe i ka kercenuar turqit ne situaten e re te krijuar: mareveshja e SHBA me Iranin, qe e kthen Iranin ne superfuqine rajonale ne lagjen ne te cilen turqit jetojne. Me ngritjen e Iranit, me pranimin e tij ne arenen nderkombetare, Turqise i bie vlera ne rajon e me gjere.

Erdogani vazhdon te luaje me zjarrin dhe te provokoje konflikt me Rusine, pasi ne mendjen e tij ai kujton se "ka mbeshtetjen e NATO". Ajo qe ai nuk e ka mesuar akoma eshte qe NATO eshte tashme nje organizate e vdekur, qe ekziston vetem ne leter. Dhe asnje prej vendeve te NATO nuk do te dergonte trupa apo forca qe ti dilnin ne mbrojtje Turqise, perpara nje kundershtari si Rusia.

Ne momentin e duhur, Rusia do te godasi Turqine e do te tregoje forcen e ushtrise se saj.

hajduti
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Komplimente hajdut, e mendoj edhe une ashtu ne pjesen me te madhe te postimit.
Fakt eshte qe jemi perballe nje lekundje te fuqishme e te rrezikshme ne Lindjen e Mesme. Ne ate rajon nuk eshte Nato ne fjale por vetem koalicione te ndryshme. Pra nuk jemi perballe Natos me Ruset, por Ruset perballe nje tufe koalicionesh qe jane me qellime te ndryshme e kontraditore mes tyre.
Me deklaratat e fundit te Putin se ne raketat konvecionale qe po leshon nga nendetset nga deti Mesdhe, mund te montohen ne to bomba atomike, eshte vetem nje paraljamerim. Po ashtu, Putin 2 dite me pare ka thene per turqin se nqs ja mban (by...a) le te provoje te shkele hapsiren ajore sirjane tani e tutje, ashtu siq ka bere me pare.Lexo ketu hajdut
Vladimir Putin minaccia la Turchia: "Provate a volare in Siria ora..." - Esteri - Libero Quotidiano
 
Redaktimi i fundit:

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Eshte per tu habitur se si shikohet figura e Putin-it sot ne bote. Te gjithe ndjekin cdo shprehje ose fjale te tije. Sikurse edhe nje deklarate e nje ambasadori rus apo te nje zevendesministri gjen vend ne shtypin e perditshem. Ose bota e informacionit eshte cmendur ose jemi drejt luftes e nuk po e kuptojme.


Mund ta kundershtoni.

hajduti
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

"...duan te komandojne...,me Rusine nuk funksionon" menjehere imazhin e raketave. Keto fjale te fusin friken Lol
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

@Hajdut, e kam me kohe kete video dhe po e publikoj vetem per ty pasi ti i shikon gjerat ralisht, duke lene menjeane simpati apo ide. Degjoje deri ne fund dhe do te keshe kontakt me nje dritare te re ne horizont.
Si Europa ka tall b...en me arabet e Lindjes se Mesme qe nga Imperi Roman e deri sot. Mbi te gjitha si i quan ne kembe arabet kunder Ipmerit Osman: orecchio ne min 1'40...grande truffa..;)

 
Top